Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 26 Окт 2016, 22:41

zlatinkk написа:Здравейте д-р Йорданова .Миналата година ме оперираха с диагноза рак на матката / на 51 год.съм /,правиха ми брахетерапия и лъчетерапия .На всеки 3 месеца ми изследват CA 125/маркера е около 7 / < 35 /При ехография на малък таз ми направиха и ехография на щитовидната жлеза .Откриха ми възел в десен лоб - в долния полюс хипеохегенна зона с размери 16/8 добре ограничена и кръвоснабдена ,на него друг с размери 5/4 мм и в ляв лоб - 34/23/15 в средна трета хипоехогенна зона с размери 7/4 мм; истмус 6 мм . TSH 1.075, FT4. 16.47, FT3. 5.778, anti TRO /MAT/ 18.27 / < 34 /, anti Tg / TAT < 10 / <115 /, маркер TG тиреоглобулин 184 / 1.4- 78.00 /. Левкоцити 2.77 / 3.50- 10.50 /- левкоцитите ми паднаха само веднъж по време на лъчетерапията , която беше 22 процедури - октомври 2015 г. СУЕ 29 / < 39 /
Може ли да да ми кажете какво насочват тези резултати и има ли вероятност тези възли да не са злокачествени ,и има ли вероятност да са разсейки свързани с рака на матката.Извинявам се , ако стана дълго и объркано моето запитване , но съм много притеснена и затова се надявам да ми отговорите.Правила съм преди няколко години изследвания на хормоните /защото доста бързо качих много кг ,след спиране на цигарите,но без тиреоглобулина и ехография / и тогава бяха в норма.

Уважаема zlatinkk,
Възлите в щитовидната жлеза са често срещани- 19%–68% в зависимост групата, която е изследвана. Възлите могат да бъдат доброкачествени/по-често/ и злокачествени. От посочените изследвания само ехографския преглед може да се подскаже дали има риск един възел да е злокачествен. Така че въпроса си трябва да го зададете на, лекаря осъществил изследването. Кръвните изследвания имат друга задача, те показват, че щитовидната жлеза функционира нормално.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот zlatinkk » 29 Окт 2016, 00:43

Dr Stella Yordanova написа:
zlatinkk написа:Здравейте д-р Йорданова .Миналата година ме оперираха с диагноза рак на матката / на 51 год.съм /,правиха ми брахетерапия и лъчетерапия .На всеки 3 месеца ми изследват CA 125/маркера е около 7 / < 35 /При ехография на малък таз ми направиха и ехография на щитовидната жлеза .Откриха ми възел в десен лоб - в долния полюс хипеохегенна зона с размери 16/8 добре ограничена и кръвоснабдена ,на него друг с размери 5/4 мм и в ляв лоб - 34/23/15 в средна трета хипоехогенна зона с размери 7/4 мм; истмус 6 мм . TSH 1.075, FT4. 16.47, FT3. 5.778, anti TRO /MAT/ 18.27 / < 34 /, anti Tg / TAT < 10 / <115 /, маркер TG тиреоглобулин 184 / 1.4- 78.00 /. Левкоцити 2.77 / 3.50- 10.50 /- левкоцитите ми паднаха само веднъж по време на лъчетерапията , която беше 22 процедури - октомври 2015 г. СУЕ 29 / < 39 /
Може ли да да ми кажете какво насочват тези резултати и има ли вероятност тези възли да не са злокачествени ,и има ли вероятност да са разсейки свързани с рака на матката.Извинявам се , ако стана дълго и объркано моето запитване , но съм много притеснена и затова се надявам да ми отговорите.Правила съм преди няколко години изследвания на хормоните /защото доста бързо качих много кг ,след спиране на цигарите,но без тиреоглобулина и ехография / и тогава бяха в норма.

Уважаема zlatinkk,
Възлите в щитовидната жлеза са често срещани- 19%–68% в зависимост групата, която е изследвана. Възлите могат да бъдат доброкачествени/по-често/ и злокачествени. От посочените изследвания само ехографския преглед може да се подскаже дали има риск един възел да е злокачествен. Така че въпроса си трябва да го зададете на, лекаря осъществил изследването. Кръвните изследвания имат друга задача, те показват, че щитовидната жлеза функционира нормално.

Благодаря Ви за отговора.Лекарката ми препоръча след Нова година да си направя пак ехография , а до тогава да не предприемам нищо.Единствено ,което я притесни е Тиреоглобулина - 184 .В границите на нормалното ли е при тези показатели и изследвания да отлагам за след 2-3 месеца следващата консултация.Моля за Вашата препоръка - как да постъпя.
zlatinkk
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Окт 2016, 23:50

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Окт 2016, 02:15

zlatinkk написа:
Благодаря Ви за отговора.Лекарката ми препоръча след Нова година да си направя пак ехография , а до тогава да не предприемам нищо.Единствено ,което я притесни е Тиреоглобулина - 184 .В границите на нормалното ли е при тези показатели и изследвания да отлагам за след 2-3 месеца следващата консултация.Моля за Вашата препоръка - как да постъпя.

Уважаема zlatinkk,
Щом препоръката е проследяване, трябва да се спази. Проведете ехография на жлезата на препоръчания интервал.
Тиреоглобулинът е над посочените от лабораторията референтни граници. Този показател няма особено значение във вашия случай, така че не трябва да Ви безпокои.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот ggocheva » 10 Ное 2016, 08:27

Здравейте д-р Йорданова, диагнозата ми е хипертиреоидизъм с дифузна гуша.Нямам възли, Четири години бях на медикаменти и в момента съм в ремисия. Мога ли да приемам тройчатка-тинктура от зелен орех,пелин и карамфил? Благодаря Ви предварително!
ggocheva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Ное 2016, 08:17

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Ное 2016, 12:24

ggocheva написа:Здравейте д-р Йорданова, диагнозата ми е хипертиреоидизъм с дифузна гуша.Нямам възли, Четири години бях на медикаменти и в момента съм в ремисия. Мога ли да приемам тройчатка-тинктура от зелен орех,пелин и карамфил? Благодаря Ви предварително!

Уважаеми ggocheva,
в листовката на хранителната добавка е посочено, че не трябва да се използва при заболявания на щитовидната жлеза. Не е редно да използвате точно тази добавака.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот maksuel79 » 14 Ное 2016, 20:08

Имам един въпрос, на който ще ви бъда благодарен ако отговорите.
Ще ви запозная малко по подробно със случая за да добиете по пълна представа.

Преди около месец, получих екстрасистули, за които лежах в болница. Лечението е с Ритмонорм Магнерот и от време на време Атаракс защото не можех и да спя. Екстрасистулите бяха овладяни до някаква степен- сега от време на време пак получавам но за кратко- като пия успокоително и легна и сякаш минават,но имам и сърцебиене, което в спокойно състояние е около 100 удара в мин.
Направих си изследване на щитовидната жлеза и резултата е TSH -2.71, при референти стойности 0,31-5,35.

Въпросът ми е трябва ли да се изследват допълнително хормоните FT3 и FT4 ?
Личната док. ме уверява ,че след като показателите на TSH са в норма,нямало смисъл да се изследват другите и че сърцебиенето е на психическа основа. Проблемът е ,че повечето от симптомите които са характерни за проблем с щитовидната жлеза при мен сякаш са налице, именно : чувствам се уморен, подтиснат,изпитвам необяснима тревожност,през последните два месеца отслабнах с около 4-5 кг.,имам и проблеми със съня, сърцебиенето както споменах също.
Какво е вашето професионално мнение ?
Благодаря предварително за отговора.
Поздрави.
maksuel79
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Окт 2016, 15:23

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот tutan » 16 Ное 2016, 15:09

Здравейте,
Много бих се радвала , ако можете да ми помогнете да си изясня ситуацията , а тя е следната :Бременна съм в 6 - та седмица със завишено TSH - 3,07 и антитела в норма.Ендокринологът , с когот правих консултация , каза че няма нужда от никакви лекарства за регулиране на TSH ( при ехография на Щитовидна Жлеза , не се наблюдават изменения)Притеснява ме , че и следящият ме гинеколог , твърди че до 3 мес. от бременността TSH трябва да блъде около 1 - 1,5.
Моля за Вашето мнение!!
Благодаря Предварително
tutan
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Ное 2016, 15:08

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот vili ivanova » 16 Ное 2016, 16:27

TSH Serum 5.72 µIU/ml 0.27 - 4.20 ECLIA
fT4 Serum 10.31 ng/l 9.30-17.0 ECLIA
МАТ (TPO Ат) Serum 17.52 IU/ml 0 - 34 ECLIA
Бихте ли ми интерпретирали тези резултати.Благодаря
vili ivanova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Ное 2016, 16:22

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Ное 2016, 23:45

maksuel79 написа:Имам един въпрос, на който ще ви бъда благодарен ако отговорите.
Ще ви запозная малко по подробно със случая за да добиете по пълна представа.

Преди около месец, получих екстрасистули, за които лежах в болница. Лечението е с Ритмонорм Магнерот и от време на време Атаракс защото не можех и да спя. Екстрасистулите бяха овладяни до някаква степен- сега от време на време пак получавам но за кратко- като пия успокоително и легна и сякаш минават,но имам и сърцебиене, което в спокойно състояние е около 100 удара в мин.
Направих си изследване на щитовидната жлеза и резултата е TSH -2.71, при референти стойности 0,31-5,35.

Въпросът ми е трябва ли да се изследват допълнително хормоните FT3 и FT4 ?
Личната док. ме уверява ,че след като показателите на TSH са в норма,нямало смисъл да се изследват другите и че сърцебиенето е на психическа основа. Проблемът е ,че повечето от симптомите които са характерни за проблем с щитовидната жлеза при мен сякаш са налице, именно : чувствам се уморен, подтиснат,изпитвам необяснима тревожност,през последните два месеца отслабнах с около 4-5 кг.,имам и проблеми със съня, сърцебиенето както споменах също.
Какво е вашето професионално мнение ?
Благодаря предварително за отговора.
Поздрави.

Уважаеми maksuel79,
симптомите, които описвате могат да имат различни причини, включително и заболяване на щитовидната жлеза. При тази стойност на ТСХ обаче може да се отхвърли наличие на такава патология.
Ако имате съмнения Ви препоръчвам да повторите изследването на ТСХ и ФТ4.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Ное 2016, 00:11

tutan написа:Здравейте,
Много бих се радвала , ако можете да ми помогнете да си изясня ситуацията , а тя е следната :Бременна съм в 6 - та седмица със завишено TSH - 3,07 и антитела в норма.Ендокринологът , с когот правих консултация , каза че няма нужда от никакви лекарства за регулиране на TSH ( при ехография на Щитовидна Жлеза , не се наблюдават изменения)Притеснява ме , че и следящият ме гинеколог , твърди че до 3 мес. от бременността TSH трябва да блъде около 1 - 1,5.
Моля за Вашето мнение!!
Благодаря Предварително

Уважаема tutan,
последните препоръки казват, че при бременност има физиологично по-ниско ТСХ. Поради тази причина са създадени триместър специфични норми. За първи триместър триместър нормата е до 2,5. При по-високи стойности е редно да се стартира лечение.
Щом е избран изчаквателен подход Ви препоръчвам да проследите ТСХ след 20-30 дни. Ако не е достигнало нормата е редно да се стартира лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron