Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот alex.alex » 10 Фев 2017, 14:51

Здравейте,всички тези изледвания сме направили з щитовидната+TG туморния маркет и всички изледвания са в норма но майка има възел и около връта има лимвни възли малки.Какво може дасе направи,какви изледвания и губи тегло майка.СУЕ е 65,а направихме SRP e 2.56
alex.alex
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Фев 2017, 14:41

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот mina-84 » 11 Фев 2017, 19:02

Здравейте др. Йорданова!
Много съм притеснена понеже от 4 дни ми закъснява и днес си направих тест за бременност и се оказа положителен. На 33 год. съм и тази седм. си правих изследвания на щитовидната жлеза и ето ги резултатите-- TSH - 2 mlU/L РЕФ./0.27-4.20/
FT4 - 16.88 pmol/l РЕФ. / 12.0-22.0/ ,, FT3 -- 7.2pmol/l РЕФ.. /3.10- 6.80/ . ТАТ - 10.00 IU/ml do 115 , MAT- 6.9 UI/ml
до 34.
Искам да ви попитам тези стойности добри ли са за бременността ми, освен повишеното ФТ3? Каква болест на щитовидната жлеза озна4ава това повишение? Има ли риск за бебето? 4етох 4е има много ослужнения при плода , ако щитовидната жлеза не работи добре и много се притесних.. Имам нощно изпотяване около врата и гърдите ве4е продължава месец мисля, но не е всяка ве4ер. Ли4ният ми лекар каза 4е о4ите ми са много изпъкнали , но аз имам по принцип такъв поглед.
Моля ви дайте ми съвет какво да правя и най-ве4е да спра да се тревожа толкова , защото много зле се 4увствам.
Благодаря ви много предварително!!!
mina-84
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Фев 2017, 15:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Фев 2017, 19:05

alex.alex написа:Здравейте,всички тези изледвания сме направили з щитовидната+TG туморния маркет и всички изледвания са в норма но майка има възел и около връта има лимвни възли малки.Какво може дасе направи,какви изледвания и губи тегло майка.СУЕ е 65,а направихме SRP e 2.56

Уважаеми alex.alex,
редукцията на телесно тегло може да има много причини. Дали има нещо общо с възлите на щитовидната жлеза няма как да предположа без да видя изследванията в тази насока.
Не споменавате дали е търсен хематологичен проблем във връзка с увеличените лимфни възли или пък инфекция.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Фев 2017, 19:16

mina-84 написа:Здравейте др. Йорданова!
Много съм притеснена понеже от 4 дни ми закъснява и днес си направих тест за бременност и се оказа положителен. На 33 год. съм и тази седм. си правих изследвания на щитовидната жлеза и ето ги резултатите-- TSH - 2 mlU/L РЕФ./0.27-4.20/
FT4 - 16.88 pmol/l РЕФ. / 12.0-22.0/ ,, FT3 -- 7.2pmol/l РЕФ.. /3.10- 6.80/ . ТАТ - 10.00 IU/ml do 115 , MAT- 6.9 UI/ml
до 34.
Искам да ви попитам тези стойности добри ли са за бременността ми, освен повишеното ФТ3? Каква болест на щитовидната жлеза озна4ава това повишение? Има ли риск за бебето? 4етох 4е има много ослужнения при плода , ако щитовидната жлеза не работи добре и много се притесних.. Имам нощно изпотяване около врата и гърдите ве4е продължава месец мисля, но не е всяка ве4ер. Ли4ният ми лекар каза 4е о4ите ми са много изпъкнали , но аз имам по принцип такъв поглед.
Моля ви дайте ми съвет какво да правя и най-ве4е да спра да се тревожа толкова , защото много зле се 4увствам.
Благодаря ви много предварително!!!

Уважаема mina-84,
няма как да предположа дали имате заболяване на щитовидната жлеза без да Ви прегледам. Не знам какво е търсено при пускането на тези изследвания. Изследванията служат за потвърждаване на диагноза, те сами по себе си няма как да се тълкуват.
Резултатите във вашия случай са противоречиви. Само променена стойност на FT3 е малко вероятна и не е необходимо да се тревожите толкова. Изчакайте до прегледа при колегата пуснал изследванията за да Ви каже какви допълнителни изследвания трябва да се правят за да се разбере има или не съмнение за заболяване на щитовидната жлеза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот eva_70 » 14 Фев 2017, 15:12

Здравейте!
Бихте ли ми казали какви са референтните стойности на ТСХ и ФТ4? Моите резултати са следните: ТСХ 1.0 , ФТ4 0. 8 . На терапия съм от преди няколко месеца по 0.25 мг Л- тироксин през сутрин. Благодаря Ви предварително!
eva_70
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Фев 2017, 15:02

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот bebo0604 » 15 Фев 2017, 19:47

Помогнете ми.
От повече една година ми откриха Тиреоидит на Хашимото-понижена функция на щитовидната жлеза,всичко беше добре,правех си хормон на три месеца TSH беше в норми,до преди нова година-декември месец,началото на януари,започна да ме задушава-вечер и сутрин,ставаше ми лошо,нещо като буца на гърлото имах,просто е ужасна болката,повдигаше ми се,лошо ми ставаше и така до нес,правих си края на януари хормон-TSH- беше 6.17,доста над нормалното,което е около 4,ходих при еднокринолог,каза ми да пия 10 дни Л-тироксина по 100 грама,направих си TSH-беше 1.35,което е в нормата,Започнах да пия Л-тироксин/ да уточня че не съм спирала да го пия ,откакто ми намериха Хашимото / пак по 100 грама около седмица,и преди ден вечерта пак ми става много зле-лошо ми стана,повдигаше ми се,и нещо като буца имах на гърлото-задушаваше ме,реших че TSH сигурно е паднало под 0.2,и реших да пия един ден 75 грама,един ден 100 грама,един ден 75грама,но нещо пак ми е зле-вечер ми се повдига,лошо ми е ,сутрин също ми става така,и незнам вече какво да правя.
Записах си час при еднокринолог,но чак след седмица,защото нямат свободни часове.
Моля,бихте ли ми споделили от какво може да е това,имам чувството че е най бошото -рак на щитовидната жлеза.
И сега когато пиша ми е много зле-лошо ми е ,повдигами се и като буца на гърлото ми е ,просто имам чувството че умирам,незнам вече кък кого да се обърна,дано ми помогнете с консултация.
Искам да живея,не ми се умира,а съм на 42 години,имам прекрасно семейство-много добър и мил съпруг,а и неискам и него да го тревожа,все пак ходи на работа.
bebo0604
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Фев 2017, 21:23

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Стела.Коста » 16 Фев 2017, 18:12

Здравейте! Преди няколко дена си направих изследвания на щитовидната жлеза тъй като се чувствам постоянно изморена отпаднала и нервна без причина пила съм витамини и коластра но не ми помагат освен това правим опити за забременяване имаме 1 дете на 6 год и от както е навършила 9м не се пазим но не се получава. Резултатите от изследването са:
ft4-0.82-Реф.стойност0.89-1.76
ft3-3.44-реф.стойност2.3-4.2
TSH-3.127-реф.стойност0.55-4.78
Четох някъде че ако искаш да забременееш TSH трябва да е под стойност 2 вярно ли е това? Според вас трябва ли да направя и други изследвания и какви да са те , трябва ли да се притеснявам? Разбира се ще посетя ендокринолог но искам и вашето мнение помагате на много хора. Пропуснах да спомена че понякога имам проблеми с цикъла имам изследване на полови хормони но немога да ги намеря в момента. Предварително благодаря за отговора и се извинявам че стана дълъг пост.
Стела.Коста
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Фев 2017, 17:54

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Фев 2017, 22:47

eva_70 написа:Здравейте!
Бихте ли ми казали какви са референтните стойности на ТСХ и ФТ4? Моите резултати са следните: ТСХ 1.0 , ФТ4 0. 8 . На терапия съм от преди няколко месеца по 0.25 мг Л- тироксин през сутрин. Благодаря Ви предварително!

Уважаема eva_70,
Всяка лаборатория дава собствени референтни граници на изследваните показатели в зависемост от метода на изследване. Най-често нормите за ТSH е между 0,27 и 4,2 mIU/L. FT4 се измерва в различни мерни единици. Предвид стойността, която цитирате най-вероятно във вашия случай става въпрос за ng/dl. В тези мерни единици най-често референтните граници, които се посочват е 0,7 - 1,8 ng/dl.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Фев 2017, 23:18

bebo0604 написа:Помогнете ми.
От повече една година ми откриха Тиреоидит на Хашимото-понижена функция на щитовидната жлеза,всичко беше добре,правех си хормон на три месеца TSH беше в норми,до преди нова година-декември месец,началото на януари,започна да ме задушава-вечер и сутрин,ставаше ми лошо,нещо като буца на гърлото имах,просто е ужасна болката,повдигаше ми се,лошо ми ставаше и така до нес,правих си края на януари хормон-TSH- беше 6.17,доста над нормалното,което е около 4,ходих при еднокринолог,каза ми да пия 10 дни Л-тироксина по 100 грама,направих си TSH-беше 1.35,което е в нормата,Започнах да пия Л-тироксин/ да уточня че не съм спирала да го пия ,откакто ми намериха Хашимото / пак по 100 грама около седмица,и преди ден вечерта пак ми става много зле-лошо ми стана,повдигаше ми се,и нещо като буца имах на гърлото-задушаваше ме,реших че TSH сигурно е паднало под 0.2,и реших да пия един ден 75 грама,един ден 100 грама,един ден 75грама,но нещо пак ми е зле-вечер ми се повдига,лошо ми е ,сутрин също ми става така,и незнам вече какво да правя.
Записах си час при еднокринолог,но чак след седмица,защото нямат свободни часове.
Моля,бихте ли ми споделили от какво може да е това,имам чувството че е най бошото -рак на щитовидната жлеза.
И сега когато пиша ми е много зле-лошо ми е ,повдигами се и като буца на гърлото ми е ,просто имам чувството че умирам,незнам вече кък кого да се обърна,дано ми помогнете с консултация.
Искам да живея,не ми се умира,а съм на 42 години,имам прекрасно семейство-много добър и мил съпруг,а и неискам и него да го тревожа,все пак ходи на работа.

Уважаема bebo0604,
След нормализиране на ТСХ ще се почувствате по-добре.
Гаденето не е типичен симптом на заболяване на щитовидната жлеза. Само такива леки промени в ТСХ е трудно да обяснят оплакванията Ви. Трябва да се изключи заболяване на гастро-интестиналния тракт.
Щом имате притеснения, че е изпуснато нещо в лечението или диагностиката, проведете консултация и ехография при друг ендокринолог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Фев 2017, 23:32

Стела.Коста написа:Здравейте! Преди няколко дена си направих изследвания на щитовидната жлеза тъй като се чувствам постоянно изморена отпаднала и нервна без причина пила съм витамини и коластра но не ми помагат освен това правим опити за забременяване имаме 1 дете на 6 год и от както е навършила 9м не се пазим но не се получава. Резултатите от изследването са:
ft4-0.82-Реф.стойност0.89-1.76
ft3-3.44-реф.стойност2.3-4.2
TSH-3.127-реф.стойност0.55-4.78
Четох някъде че ако искаш да забременееш TSH трябва да е под стойност 2 вярно ли е това? Според вас трябва ли да направя и други изследвания и какви да са те , трябва ли да се притеснявам? Разбира се ще посетя ендокринолог но искам и вашето мнение помагате на много хора. Пропуснах да спомена че понякога имам проблеми с цикъла имам изследване на полови хормони но немога да ги намеря в момента. Предварително благодаря за отговора и се извинявам че стана дълъг пост.

Уважаема Стела.Коста,
Хормоните са в референтни граници и не са причина за притеснение. За да се отхвърли наличието на заболяване на щитовидната жлеза са необходими и други изследвания /ехография, изследване на Ат/.
При безплодие в семейството се налагат много изследвания и не е достатъчно да се изследва само тиреоидната функция на единия партньор. Има проучвания, които показват, че за успешното завършване на една бременност е необходимо оптимално функциониране на щитовидната жлеза. Затова при жени с тиреоидни заболявания, които планират бременност международните ръководства препоръчват ТСХ да е под 2,5. Дали при Вас е необходима интервенция или не може да се прецени само след като се консултирате с ендокринолог, които да прецени дали имате или не заболяване на жлезата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта