Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Bilyana Ivanova » 26 Фев 2017, 11:20

Здравейте! Имам нередовен цикъл, който предизвиках с Дуфастон, изписан от гинеколог. Препоръчаха ми да направя изследвания на пролактин и ТСХ. Пролактинът беше много висок, но според ендокринологът това е било заради Дуфастонът, а ТСХ - 3,070. Планирам бременност и ми обясниха, че ТСХ трябва да е около 2. Изписаха ми Еутирокс 25, пия ги сутрин на гладно, а на 45-ят ден предстои отново да се провери ТСХ. Редно ли и в този случай лечението да е с Еутирокс?
Поздрави!
Bilyana Ivanova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Фев 2017, 11:10

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Мар 2017, 23:44

Bilyana Ivanova написа:Здравейте! Имам нередовен цикъл, който предизвиках с Дуфастон, изписан от гинеколог. Препоръчаха ми да направя изследвания на пролактин и ТСХ. Пролактинът беше много висок, но според ендокринологът това е било заради Дуфастонът, а ТСХ - 3,070. Планирам бременност и ми обясниха, че ТСХ трябва да е около 2. Изписаха ми Еутирокс 25, пия ги сутрин на гладно, а на 45-ят ден предстои отново да се провери ТСХ. Редно ли и в този случай лечението да е с Еутирокс?
Поздрави!

Уважаема Bilyana Ivanova,
Не мога да Ви отговоря дали трябва да приемате Еутирокс или не. Нямам достатъчно информация за Вас за такова заключение. Включването на такова лечение се взема за всеки пациент по отделно.
При планиране на бременност се смята, че трябва да има оптимални нива хормони на щитовидната жлеза. При пациентки със заболяване на щитовидната жлеза се препоръчва нивата на ТСХ да бъдат под 2,5 mUI/L.
Високите нива на пролактина не би трябвало да са свързани с прием на Дуфастон. Изследването на пролактин трябва да се повтори като се спазят условията за правилното му взимане /да се вземе сутрин, без да съе пушили, да е нямало манипулация върху гърдите или сексуален контакт 2 дни преди взимането, да се изследва след 20-30 мин почивка и т.н./.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Х..Вълчинова » 06 Апр 2017, 09:25

Здравейте , пусках си профилактични изследвания понеже правим опити за бебе - хормоните TSH - 1.50mIU/L и FT4 - 12.60pmol/L - въпросът ми е трябва ли да направя консултация с ендокринолог , от месец два имам екстрасистоли и сърцебиене до задушаване , отичат ми ръцете и краката, кардиологът ми каза че проблемът не е от сърцето. Може ли от тези хормони да имам проблеми със забременяването?
Х..Вълчинова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Апр 2017, 09:17

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот ana.grebcheva » 08 Апр 2017, 19:42

Здравейте, след като родих не итслабвах, а дори качих неусетно 7килограма за 1месец,след това не отслабнах, а пак качвам. Мислех, че е от кърменето, имах огромен апетит за сладко. Така вече 1година след като спрях да кърмя, пак не свалям независимо, че се ограничавам. Личната пусна само тсх, което е в норма. Имам безсъние и изпотяване нощно и през деня. Личната каза, че метаболизма се е забавил, че всичко уж е наред. Питам възможно ли е да има проблем? Вече не
знам какво да опитвам?
ana.grebcheva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Апр 2017, 19:33

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Апр 2017, 21:38

Х..Вълчинова написа:Здравейте , пусках си профилактични изследвания понеже правим опити за бебе - хормоните TSH - 1.50mIU/L и FT4 - 12.60pmol/L - въпросът ми е трябва ли да направя консултация с ендокринолог , от месец два имам екстрасистоли и сърцебиене до задушаване , отичат ми ръцете и краката, кардиологът ми каза че проблемът не е от сърцето. Може ли от тези хормони да имам проблеми със забременяването?

Уважаеми Х..Вълчинова,
Хормоните, които цитирате са в референтни граници. При наличието на такива стойности се изключва да имате нарушение във функционирането на щитовидната жлеза. Оплакванията не са свързани с наличието на промяна в работатата на щитовидната жлеза.
Проблемите със забременяването не е свързани с нарушение във функцията на щитовидната жлеза. Тези 2 хормона не изключват наличие на заболяване на щитовидната или друга жлеза, които да затрудняват зачатието.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Апр 2017, 21:54

ana.grebcheva написа:Здравейте, след като родих не итслабвах, а дори качих неусетно 7килограма за 1месец,след това не отслабнах, а пак качвам. Мислех, че е от кърменето, имах огромен апетит за сладко. Така вече 1година след като спрях да кърмя, пак не свалям независимо, че се ограничавам. Личната пусна само тсх, което е в норма. Имам безсъние и изпотяване нощно и през деня. Личната каза, че метаболизма се е забавил, че всичко уж е наред. Питам възможно ли е да има проблем? Вече не
знам какво да опитвам?

Уважаема ana.grebcheva,
Наддаването на тегло винаги е свързано с по-голям внос на калории с храната от този който се изразходва от човека. Свалянето на тегло става като се намали храненето и се увеличи физическата активност. Безсънието също е фактор, който съдейства за покачване на теглото. Има заболявания, които да затрудняват редукцията на килограми. Най-често срещаното такова заболяване е намалената функция на щитовидната жлеза. При Вас разбирам, че е изключена тази възможност. Другите причини са по-редки и се търсят след консултация с лекар, които е намерил симптоми на заболяване.
Във всички случаи ще Ви се наложи да спазвате нискокалоричен хранителен режим и да увеличите физическата си активност. За целта се изисква воля и желание.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот sonq8 » 09 Апр 2017, 19:40

Здравейте!За един месец отслабнах без видима причина с 5 кг. и съм с темп.през деня 37.2-37.5.,страдам от безсъние и нервност. Назначиха ми изследвания на хормони за щитовидна жлеза резултатите са:Фт4- 23.56 при реф.стойност (12.00-22.00), Фт3-4.70(3.1-6.8),ТСХ-0.43(0.27-5.50)<калции2.45(2.12-2.62),фосфор-1.04(0.84-1.24),магнезий-0.78(0.70-1.20),СУЕ12mm/h. също така и анти Tg, TPO,които са в норма.Ходих при ендокринолог и той ми каза,че не вижда проблем в жлезата и тези симптоми не се дължат на нея(не ме е гледал на ехограф само ме опипа и каза,че няма проблем).Вие какво мислете има ли нещо притеснително в тези симптоми и резултати и налага ли се консултация с друг ендокринолог?Благодаря Ви за отделеното внимание!
sonq8
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Апр 2017, 19:32

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Апр 2017, 22:51

sonq8 написа:Здравейте!За един месец отслабнах без видима причина с 5 кг. и съм с темп.през деня 37.2-37.5.,страдам от безсъние и нервност. Назначиха ми изследвания на хормони за щитовидна жлеза резултатите са:Фт4- 23.56 при реф.стойност (12.00-22.00), Фт3-4.70(3.1-6.8),ТСХ-0.43(0.27-5.50)<калции2.45(2.12-2.62),фосфор-1.04(0.84-1.24),магнезий-0.78(0.70-1.20),СУЕ12mm/h. също така и анти Tg, TPO,които са в норма.Ходих при ендокринолог и той ми каза,че не вижда проблем в жлезата и тези симптоми не се дължат на нея(не ме е гледал на ехограф само ме опипа и каза,че няма проблем).Вие какво мислете има ли нещо притеснително в тези симптоми и резултати и налага ли се консултация с друг ендокринолог?Благодаря Ви за отделеното внимание!

Уважаеми sonq8,
Малко е вероятно да имате проблем с щитовидната жлеза. Резултатите от хормоните говорят, че оплакванията най-вероятно са свързани с друг здравословен проблем. Предвид леко завишената стойност на ФТ4 е уместно да повторите изследванията на ТСХ и ФТ4 след 1-3 м. Мисля, че вместо да се консултирате с друг ендокринолог е по-добре да се насочите към търсенето на друга причина, като например инфекция.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот anitarg » 16 Апр 2017, 13:37

Здравейте, д-р Йорданова,
от септември миналата година знам, че имам Хашимото. Резултатите бяха тсх 272 фт3 и фт4 близки до 0.Започнах с 150 л тироксин. След това нямах възможност да отида на лекар, но си правих изследвания. През октомври тсх слезе на 0.666 самоназначих си л тироксин 125. А през декември тсх беше 0,566 и отново намаоих дозата на 100. До март т.д пих 100 л тироксин, но на следващите изследвания тсх скочинна 19, а антителата бяха 3 пъти над нормата. Отново започнах л тироксин 150. Качих килограми и пак се изморявах лесно. Въпросът ми е, по какъв начин се определя дозата и винаги ли при промяна на хормоните либтрябва да посетя ендокринолог? Благодаря предварително за отговора!
anitarg
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Авг 2016, 19:07

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Апр 2017, 22:11

anitarg написа:Здравейте, д-р Йорданова,
от септември миналата година знам, че имам Хашимото. Резултатите бяха тсх 272 фт3 и фт4 близки до 0.Започнах с 150 л тироксин. След това нямах възможност да отида на лекар, но си правих изследвания. През октомври тсх слезе на 0.666 самоназначих си л тироксин 125. А през декември тсх беше 0,566 и отново намаоих дозата на 100. До март т.д пих 100 л тироксин, но на следващите изследвания тсх скочинна 19, а антителата бяха 3 пъти над нормата. Отново започнах л тироксин 150. Качих килограми и пак се изморявах лесно. Въпросът ми е, по какъв начин се определя дозата и винаги ли при промяна на хормоните либтрябва да посетя ендокринолог? Благодаря предварително за отговора!

Уважаеми anitarg,
За да се определи дозата на Л-тироксина е необходим опит и знания. Твърде бързо сте решили, че можете да се справите сам. Поне в началото трябва да се съветвате с ендокринолог, а при невъзможност с ОПЛ. Дозата е индивидуална и търпи промени във времето. Изискват се периодични изследвания на ТСХ за да се поддържа добрия контрол и да няма оплаквания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта