Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот КръстинаЯнева » 20 Апр 2017, 14:30

Здравейте!
Уважаема д-р Йорданова, тъй като лекарят, който ме лекува 10 години, д-р Танев от Казанлък, вече не е сред нас, Вечна му памет, се наложи да потърся друг лекар, с който се срещнахме днес за втори път. Ще Ви цитирам Анамнезата и Обективното ми състояние според Амбулаторния лист и ще Ви помоля за мнение.
Анамнеза
През 2005 година доказан възел на щитовидната жлеза. През януари 2009 г. започнато заместително лечение с Еутирокс, като в момента е на Еутирокс - 25 микрограма - 1.1/2 таблетка дневно. Пациента е с придружаваща атериална хипертония, за която приема лекарства. Иследван ТСХ и се коригира лечението - Еутирокс 50 микрограма - 1 таблетка дневно.
Обективно състояние
Щит. жлеза -горно гранични размери, плътно еластична консистенция, гладна повърхност. УЗД щит. жлеза - нормална топика. големина и форма, леко задебелени и неравни контури. Нехомогенност и хипоехогенност на паренхима. Десен лоб - 20/26 мм. Ляв лоб - 22/29 мм - към горна трета и дорзално хипоехогенна ф-ция с резки контури 6мм/д. Истмус - 3 мм. Пулмо-чисто везиуларно дишане двустранно. Кор-ритмична нормофреквентна сърдечна дейност - 72/м. АН 140/85. Корем - над нивото на гр. кош. Хепар и злезка неувеличен. Крайници - б.о.
Изследвания
От 19.04.2017 г. - TSH: 7.178
Ще бъда по-спокойна, ако чуя и вашето мнение като специалист!
Благодаря Ви, Предварително!
Бъдете здрава!

Кръстина Янева
гр. Казанлък
КръстинаЯнева
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Апр 2017, 16:17

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Апр 2017, 17:06

КръстинаЯнева написа:Здравейте!
Уважаема д-р Йорданова, тъй като лекарят, който ме лекува 10 години, д-р Танев от Казанлък, вече не е сред нас, Вечна му памет, се наложи да потърся друг лекар, с който се срещнахме днес за втори път. Ще Ви цитирам Анамнезата и Обективното ми състояние според Амбулаторния лист и ще Ви помоля за мнение.
Анамнеза
През 2005 година доказан възел на щитовидната жлеза. През януари 2009 г. започнато заместително лечение с Еутирокс, като в момента е на Еутирокс - 25 микрограма - 1.1/2 таблетка дневно. Пациента е с придружаваща атериална хипертония, за която приема лекарства. Иследван ТСХ и се коригира лечението - Еутирокс 50 микрограма - 1 таблетка дневно.
Обективно състояние
Щит. жлеза -горно гранични размери, плътно еластична консистенция, гладна повърхност. УЗД щит. жлеза - нормална топика. големина и форма, леко задебелени и неравни контури. Нехомогенност и хипоехогенност на паренхима. Десен лоб - 20/26 мм. Ляв лоб - 22/29 мм - към горна трета и дорзално хипоехогенна ф-ция с резки контури 6мм/д. Истмус - 3 мм. Пулмо-чисто везиуларно дишане двустранно. Кор-ритмична нормофреквентна сърдечна дейност - 72/м. АН 140/85. Корем - над нивото на гр. кош. Хепар и злезка неувеличен. Крайници - б.о.
Изследвания
От 19.04.2017 г. - TSH: 7.178
Ще бъда по-спокойна, ако чуя и вашето мнение като специалист!
Благодаря Ви, Предварително!
Бъдете здрава!
Кръстина Янева
гр. Казанлък

Уважаема КръстинаЯнева,
Не ми е ясно какво точно искате да питате. Ако се колебаете дали да увеличите дозировката на медикамента според препоръката на новия Ви ендокринолог, аз съм съгласна с решението му. Ако сте искали да питате нещо друго, моля да пишете отново.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот КръстинаЯнева » 24 Апр 2017, 15:28

Здравейте отново, д-р Йорданова!
Моля за извинение!
Тъй като ендокринолога, при който бях на 20-ти април, не беше достатъчно, (според мен), обстоятелствен, и аз излязох от кабинета по-притеснена, си позволявам да Ви притесня.
Доктора каза, че шитовидната жлеза не е добре и след шест месеца ще направим контролен преглед с ново изследване на ТСХ. Не ми беше дадена възможност да попитам следното:
Това състояние на жлезата, която гледаха на ехографа, много ли е зле, малко ли е зле или нещо средно?
През последните месеци състоянието ми се влоши, в смисъл, станах по-нервна, тревожността ми се увеличи и в повечето нощи спя по няколко часа само. Възможно ли е това да се дължи на повишените нива на ТСХ и на лошото състояние на жлезата? И след като коригираме дозата на Еутирокса, има ли шансове тези оплаквания да намалеят или отшумят? Между другото, при предпоследното изследване ТСХ беше 5.8. Сега, както можете да видите и в гореприложените изследвания е 7.178.
Аз съм на 70 години, но по принцип съм жизнена и енергична, с изключение на тези последни няколко месеца, за които вече споменах.
Благодаря Ви предварително!
КръстинаЯнева
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Апр 2017, 16:17

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Апр 2017, 07:16

КръстинаЯнева написа:Здравейте отново, д-р Йорданова!
Моля за извинение!
Тъй като ендокринолога, при който бях на 20-ти април, не беше достатъчно, (според мен), обстоятелствен, и аз излязох от кабинета по-притеснена, си позволявам да Ви притесня.
Доктора каза, че шитовидната жлеза не е добре и след шест месеца ще направим контролен преглед с ново изследване на ТСХ. Не ми беше дадена възможност да попитам следното:
Това състояние на жлезата, която гледаха на ехографа, много ли е зле, малко ли е зле или нещо средно?
През последните месеци състоянието ми се влоши, в смисъл, станах по-нервна, тревожността ми се увеличи и в повечето нощи спя по няколко часа само. Възможно ли е това да се дължи на повишените нива на ТСХ и на лошото състояние на жлезата? И след като коригираме дозата на Еутирокса, има ли шансове тези оплаквания да намалеят или отшумят? Между другото, при предпоследното изследване ТСХ беше 5.8. Сега, както можете да видите и в гореприложените изследвания е 7.178.
Аз съм на 70 години, но по принцип съм жизнена и енергична, с изключение на тези последни няколко месеца, за които вече споменах.
Благодаря Ви предварително!

Уважаема КръстинаЯнева,
Оплакванията Ви най-вероятно не са свързани с повишените стойности на ТСХ. Не са типични и няма как да Ви се обещае, че ще отшумят при нормализиране на хормоните.
Описаните промени в структурата на жлезата са очаквани при човек с намалена функция на щитовидната жлезата. Възел с описаните характеристики и размери 6 мм не е причина за притеснение. Изисква проследяване във времето, както всяко образувание. Не смятам, че трябва да Ви тревожи ехографския образ.
Поясненията, които направихте ме карат да не съм толкова категорична дали трябва да променяте дозировката. Настоящите препоръки за хора над 65 години съветват, че при заместителна терапия се целят по-високи стойности на ТСХ. Преценката за увеличаване или не на дозата е индивидуална и зависи от състоянието на пациента, придружаващите заболявания и т.н. Тази преценка се взема от ендокринолога при консултацията.
Заболяването на щитовидната жлеза може да напредне с времето и изисква проследяване. При приемане на заместително лечение проследяването на ТСХ е задължително. При промяна в дозата на левотироксина /Еутирокс/ ТСХ трябва да се проследи след 1,5м. При поява на нови оплаквания при пациенти със заболяване на щитовидната жлеза също е редно да се изследва и хормони.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Владимир.Николов » 28 Апр 2017, 13:10

[quote="Dr Stella Yordanova"]Тук може да зададете въпроси, свързани с проблеми и заболявания на щитовидната жлеза!

здравейте на скоро ми откриха тумор в щетовидната жлеза .Какво да правя ходих на ендокринолог
от там изледвания и какви трябва да са референтните стойности
или някъкъв съвет
Владимир.Николов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Апр 2017, 13:04

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Май 2017, 09:58

Владимир.Николов написа:здравейте на скоро ми откриха тумор в щетовидната жлеза .Какво да правя ходих на ендокринолог
от там изледвания и какви трябва да са референтните стойности
или някъкъв съвет

Уважаеми Владимир.Николов,
Тумор на щитовидната жлеза е много общо понятие. Туморите могат да бъдат доброкачествени или злокачествени. По литературни данни 3-5 % от възлите в щитовидната жлеза могат да са злокачествени. При ехографски преглед се търсят характеристики на възела, които го характеризират като доброкачествен или злокачествен.
Туморите на ендокринните жлези могат да бъдат да произвеждат хормони или не. За това са Ви пуснали хормонални изследвания. Всяка лаборатория има собствени референтни стойности в зависимост от метода на изследване, който използва. Нямам представа нито какви изследвания са Ви назначили, нито къде сте предпочели да ги проведете за да Ви кажа какви стойност да Ви притесняват. Всяка лаборатория посочва какви са стойностите, които трябва да се смятат за нормални на фиша с резултатите, който Ви дава.
След като излязат резултатите от изследванията посетете ендокринолога си за да направи обобщение на събраните данни и да отговори на въпросите Ви.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот stanislava.koleva » 01 Май 2017, 20:46

Здравейте Докторе,имам завишено tsh ,пия еутирокс 25...от няколко дни кожата ми мирише на лекарства,възможно ли е да е от еутирокса?Други никакви лекарства не съм пила.
stanislava.koleva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Май 2017, 20:39

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Май 2017, 09:21

stanislava.koleva написа:Здравейте Докторе,имам завишено tsh ,пия еутирокс 25...от няколко дни кожата ми мирише на лекарства,възможно ли е да е от еутирокса?Други никакви лекарства не съм пила.

Уважаема stanislava.koleva,
Нямам представа какво точно чувствате. Такова оплакване най-вероятно е свързано с отхвърляне на мисълта, че Ви се налага да приемате медикамент и това може да е за цял живот. Повишеното ТСХ може да е много опасно и не спирайте медикамента без преди това да сте се срещнали с лекар. Има и друг медикамент, с който може да се замени Еутирокса, ако има проблем при приемането му.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот borianaboriana » 02 Май 2017, 15:50

Здравейте доктор Йорданова,

Бих се радвала да споделите Вашито мнение относно лятна и зимна доза на еутирокс. Кои месеци е необходимо да се намали дозата /юни, юли и август/ и съответно с колко спрямо зимната /ако имате такива впечатления/. Благодаря!
borianaboriana
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Май 2017, 15:38

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Май 2017, 09:50

borianaboriana написа:Здравейте доктор Йорданова,

Бих се радвала да споделите Вашито мнение относно лятна и зимна доза на еутирокс. Кои месеци е необходимо да се намали дозата /юни, юли и август/ и съответно с колко спрямо зимната /ако имате такива впечатления/. Благодаря!

Уважаема borianaboriana,
Няма общ валиден за всички хора принцип на дозиране на левотироксина. Дозата е индивидуална. Има хора, които имат по-малки нужди от тиреоидни хормони през лятото. На днешно време, когато разполагаме с лесно достъпни изследванията на хормони е препоръчително промяната на схемата да става след проверката им. Наблюдението за разлика в дозата може да послужи за преценка на предписваното количество медикамент, но не и да се приложи автоматично без изследване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта