Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот meglena78 » 19 Юли 2017, 23:26

Здравейте, доктор Йорданова! При изследване на хормони на щитовидната жлеза, излязоха следните резултати:ft4 - 25.1 при реф. Стойности 11.5-22.7 и TSH - 2.37 при р.Стойности 0.4-4.00. Първият е завишен, моля за вашето компетентно мнение.
meglena78
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Юли 2017, 23:11

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Юли 2017, 18:40

meglena78 написа:Здравейте, доктор Йорданова! При изследване на хормони на щитовидната жлеза, излязоха следните резултати:ft4 - 25.1 при реф. Стойности 11.5-22.7 и TSH - 2.37 при р.Стойности 0.4-4.00. Първият е завишен, моля за вашето компетентно мнение.

Уважаеми meglena78,
Без да знам повода за пускане на изследванията, мога само да дам предположение, а не съществен коментар. При стойност на ТСХ в референтни граници и повишено FT4 има няколко възможности: да отключвате заболяване на щитовидната жлеза или пък да е неточност на метода на изследване. Ако имате оплаквания трябва да се обсъди с лекаря пуснал изследванията, необходимостта за допълнителни тестове или лечение. В противен случай трябва да се пусне контролно изследване на ТСХ след 1-3м.
Ако вземате тиреоидни хормони за заболяване на щитовидната жлеза резултатите показват, че най-вероятно сте изпили таблетката преди вземане на кръвта за изследване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Юли 2017, 18:46

jennibg написа:Здравейте д-р Йорданова,
В семейството ми има близка роднина /баба/, която беше оперирана от "гуша". Тъй като съм чувала, че заболяванията на щитовидната жлеза са наследствени си направих изследване без да ми е предписано от лекар. Ето ги и тях:
Резултат Единици Референтни стойности
MAT/anti-Tpo/ <10.0 IU/ml < 35
TAT/anti-Tg/ <20.0 IU/ml < 40
TSH 3,634 uIU/ml 0,55-4,78
fT4 L 0,87 ng/dl 0,89-1,76

Бих искала да ми кажете в норма ли са и необходимо ли е да посетя и специалист в града, където живея?
Благодаря предварително!
Хубав ден!

Уважаеми jennibg,
Щом това са профилактични изследвания без да има оплакване не мисля, че има причина за притеснение. Предвид леко поднормената стойност на FT4, Ви препоръчвам да пуснете контролно TSH след 3м.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот jennibg » 21 Юли 2017, 18:57

Благодаря много!
jennibg
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Юли 2017, 14:07

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот meglena78 » 21 Юли 2017, 20:20

Благодаря, д-р Йорданова. Повод за изследването бе нарушен цикъл, отслабване и преживян силен стрес.
meglena78
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Юли 2017, 23:11

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Brooke_davis » 10 Авг 2017, 01:33

Здравейте. ЖенА на 47г. съм. Направих си профилактично пълни изследвания за щитовидната жлеза. Всичко ми е в нормата с изключение на тиреоглобулин (htg) - при норма 68 имам 87. Трябва ли да се притеснявам от този показател?
Brooke_davis
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Авг 2017, 01:28

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот chudqseisemaq » 10 Авг 2017, 14:19

Здравейте, аз съм на 28 години, имам две малки деца и от 2 месеца имам сърцебиене, прекомерно потене по ръцете, повишен апетит, а от 2 седмици се появиха бели петна по тялото ми, които дерматолози определиха като витилиго и ме посъветваха да посетя ендокринолог. Днес направих изследвания на щитовидната жлеза, които прилагам тук с молба за разчитане, тъй като час при ендокринолог имам чак другата седмица и ми се иска да знам какво се случва.... БЛАГОДАРЯ!!

TSH 0,006
Free T4 (fT4) 77.69
Free T3 (fT3) 26.32
TAT 18.33
A-TPO 104.3
TSH-R-Ab 40
chudqseisemaq
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Авг 2017, 14:14

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот meri_pld » 10 Авг 2017, 22:17

Здравейте Докторе,искам да попитам защо след 1месечно лечение от 5.20 стойностите на тсх ми станаха 6,ендокриноложката ли бъкра в лечението или трябват определени изследвания.Дотук сме изследвали инсулин на гладно,глюкоза на гладно и след прием на глюкозен разтвор,тат и мат .
Благодаря предварително!
meri_pld
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Авг 2017, 22:07

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Авг 2017, 17:46

meri_pld написа:Здравейте Докторе,искам да попитам защо след 1месечно лечение от 5.20 стойностите на тсх ми станаха 6,ендокриноложката ли бъкра в лечението или трябват определени изследвания.Дотук сме изследвали инсулин на гладно,глюкоза на гладно и след прием на глюкозен разтвор,тат и мат .
Благодаря предварително!

Уважаеми meri_pld,
Ако искате да Ви дам някакво становище трябва да споделите резултатите и от другите проведени изследвания, както и с какво се лекувате и какъв е бил повода за пускане на изследванията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Авг 2017, 18:04

Brooke_davis написа:Здравейте. ЖенА на 47г. съм. Направих си профилактично пълни изследвания за щитовидната жлеза. Всичко ми е в нормата с изключение на тиреоглобулин (htg) - при норма 68 имам 87. Трябва ли да се притеснявам от този показател?

Уважаеми Brooke_davis,
Тириоглобулинът е протеин, които се образува нормално в щитовидната жлеза при функционирането й. Изследва се рядко, по точно определени причини, не би трябвало да е част от профилактични пакети.
Ако изследванията са направени без да има насоченост, най-вероятно резултатът не показва наличие на проблем. Все пак е уместно и лекар да види другите резултати и да прецени дали няма нужда от допълнителни изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта