Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Авг 2017, 18:15

chudqseisemaq написа:Здравейте, аз съм на 28 години, имам две малки деца и от 2 месеца имам сърцебиене, прекомерно потене по ръцете, повишен апетит, а от 2 седмици се появиха бели петна по тялото ми, които дерматолози определиха като витилиго и ме посъветваха да посетя ендокринолог. Днес направих изследвания на щитовидната жлеза, които прилагам тук с молба за разчитане, тъй като час при ендокринолог имам чак другата седмица и ми се иска да знам какво се случва.... БЛАГОДАРЯ!!
TSH 0,006
Free T4 (fT4) 77.69
Free T3 (fT3) 26.32
TAT 18.33
A-TPO 104.3
TSH-R-Ab 40

Уважаема chudqseisemaq,
Имате сериозен проблем, които предполага дълго лечение и често проследяване. Изследванията и оплакванията показва, че имате Базедова болест. Това заболяване, както и витилигото са автоимунни. Това означава, че вашият организъм произвежда антитела, които карат щитовидната Ви жлеза да произвежда повече хормони. Необходимо е да се стартира лечение максимално бързо.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот chudqseisemaq » 18 Авг 2017, 09:41

Здравейте отново, бях на преглед при проф. ендокринолог и получих диагноза ХАШИТОКСИКОЗА, започнах лечение с Тирозол и бетаблокер за сърцебиенето. Какво бихте казали за тази болест? Доколкото разбрах е близка до Базедова болест и често се бъркат. Казаха ми, че лечението продължава от 1,5-2 г най-малко. Смятате ли, че при овладяване на болестта на щитовидната жлеза, ще се скрие витилигото? И двете са автоимунни, доколкото ми е известно. Благодаря Ви за изчерпателния отговор!
chudqseisemaq
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Авг 2017, 14:14

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Авг 2017, 07:39

chudqseisemaq написа:Здравейте отново, бях на преглед при проф. ендокринолог и получих диагноза ХАШИТОКСИКОЗА, започнах лечение с Тирозол и бетаблокер за сърцебиенето. Какво бихте казали за тази болест? Доколкото разбрах е близка до Базедова болест и често се бъркат. Казаха ми, че лечението продължава от 1,5-2 г най-малко. Смятате ли, че при овладяване на болестта на щитовидната жлеза, ще се скрие витилигото? И двете са автоимунни, доколкото ми е известно. Благодаря Ви за изчерпателния отговор!

Уважаема chudqseisemaq,
диагноза не се поставя само по данни от изследвания. Щом вече са Ви прегледали и назначили лечение, е редно да задавате въпросите към лекаря, който знае подробности за състоянието Ви.
Витилигото няма да изчезне след излекуване на заболяването на щитовидната жлеза. Това са две различни заболявания и се лекуват по отделно.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Sevdit000 » 22 Авг 2017, 18:33

Здравейте! Аз съм на 23 години и преди месец ми откриха хипотериодизъм. Имах тсх- 9.17, фт4 16.12, глюкоза- 3.67, пролактин-420.8 и анти тро- 115.20.Започнах с еутирокс 62.5, после намалихме на 50, но нещата станаха по-зле. Отидох на друг лекар и той ми назначи еутирокс 12,5, селен и инофолик прахчета. Пия ги вече месец, но усещам едно парене в тила и врата си, затруднено дишане,напрегнатост, отслабвам и имам диария. Въпросът ми е възможно ли е да съм хипотериодизъм, а да имам симптоми на хипер и какво следва са се направи в този случай. И това парене в главата възможно ли е да е от жлезата? С продължителен прием на тези лекарства ще отшумят ли симптомите? Благодаря ви предвариъелно
Sevdit000
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Авг 2017, 18:25

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Авг 2017, 07:06

Sevdit000 написа:Здравейте! Аз съм на 23 години и преди месец ми откриха хипотериодизъм. Имах тсх- 9.17, фт4 16.12, глюкоза- 3.67, пролактин-420.8 и анти тро- 115.20.Започнах с еутирокс 62.5, после намалихме на 50, но нещата станаха по-зле. Отидох на друг лекар и той ми назначи еутирокс 12,5, селен и инофолик прахчета. Пия ги вече месец, но усещам едно парене в тила и врата си, затруднено дишане,напрегнатост, отслабвам и имам диария. Въпросът ми е възможно ли е да съм хипотериодизъм, а да имам симптоми на хипер и какво следва са се направи в този случай. И това парене в главата възможно ли е да е от жлезата? С продължителен прием на тези лекарства ще отшумят ли симптомите? Благодаря ви предвариъелно

Уважаеми Sevdit000,
за да се разбере дали оплаканията са свързани с приема на медикаментите е необходимо да се пуснат изследваниял. Направете си изследване на ТСХ и ФТ4 и въз основа на тях ще се разбере трябва или не да вземате заместително лечение. Щом сте взимали еутирокс 12,5 мкг вече 1м без това е настъпил и моментът за преоценка на дозата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот tulip_bs » 24 Авг 2017, 13:08

Здравейте, на 39 години съм и съм с микропролактином, открит през 2014 г след направено ЯМР във ВМА- София. През пролетта на 2015 г. съм била за няколко дни в Александровска болница относно това заболяване и уточняване на точната доза за приемане на Dostinex, тъй като нивата на пролактина успяха да паднат трайно при 5 таблетки седмично, но с оглед на желанието за забременяване, ми беше препоръчано да заменя достинекса с бромокриптин със схема, но за 3, 4 месеца пролактинът скочи драстично, дори и при покачваща доза и отново го замених с достинекс, като този път се наложи да стигна до 6 таблетки седмично- понеделник, сряда и петък по 2 т. След това дозата ми беше намалена до 3 и 1/2 седмично и пролактинът е бил в норма до преди 1 месец.
Макар и рядко, си изследвам и функцията на щитовидната жлеза и до преди 6 месеца всичко е било наред. Но вчера реших да си направя профилактични изследвания и на пролактина, и на щитовидната жлеза отново. Пролактинът се е покачил, но смятам да направя повторно изследване. А въпросът ми е относно щитовидната ми жлеза. Преди да посетя ендокринолог в Бургас, моля за вашето мнение дали при тези резултати трябва да започна да приемам лекарства? Какви други изследвания ми препоръчвате да си направя?
TSH- 2.27 uIU/ml реф. ст- ст- 0,55- 4,78;
ТАТ- <20 IU/ml реф. ст- ст- <40
МАТ- 63.8 IU/ml реф. ст- ст -<35
FT4- 1.09 ng/dl реф. ст-ст- 0,89- 1,76
пролактин- 32,6 ng/dl р. ст- ст- 2,8- 29,2
Благодаря предварително!
tulip_bs
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Авг 2017, 12:35

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Авг 2017, 22:23

tulip_bs написа:Здравейте, на 39 години съм и съм с микропролактином, открит през 2014 г след направено ЯМР във ВМА- София. През пролетта на 2015 г. съм била за няколко дни в Александровска болница относно това заболяване и уточняване на точната доза за приемане на Dostinex, тъй като нивата на пролактина успяха да паднат трайно при 5 таблетки седмично, но с оглед на желанието за забременяване, ми беше препоръчано да заменя достинекса с бромокриптин със схема, но за 3, 4 месеца пролактинът скочи драстично, дори и при покачваща доза и отново го замених с достинекс, като този път се наложи да стигна до 6 таблетки седмично- понеделник, сряда и петък по 2 т. След това дозата ми беше намалена до 3 и 1/2 седмично и пролактинът е бил в норма до преди 1 месец.
Макар и рядко, си изследвам и функцията на щитовидната жлеза и до преди 6 месеца всичко е било наред. Но вчера реших да си направя профилактични изследвания и на пролактина, и на щитовидната жлеза отново. Пролактинът се е покачил, но смятам да направя повторно изследване. А въпросът ми е относно щитовидната ми жлеза. Преди да посетя ендокринолог в Бургас, моля за вашето мнение дали при тези резултати трябва да започна да приемам лекарства? Какви други изследвания ми препоръчвате да си направя?
TSH- 2.27 uIU/ml реф. ст- ст- 0,55- 4,78;
ТАТ- <20 IU/ml реф. ст- ст- <40
МАТ- 63.8 IU/ml реф. ст- ст -<35
FT4- 1.09 ng/dl реф. ст-ст- 0,89- 1,76
пролактин- 32,6 ng/dl р. ст- ст- 2,8- 29,2
Благодаря предварително!

Уважаема tulip_bs,
Не се налага да вземате лекарства за щитовидната жлеза за момента. Трябва да се направят допълнителни изследвания за да прецени дали имате заболяване на щитовидната жлеза или не. промяната на един показател не означава заболяване. Посетете ендокринолог за да Ви направи ехорафия на щитовидната жлеза и да прецени има ли проблем или не. Важно е и да се промени дозировката на Достинекса.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Veni82 » 09 Сеп 2017, 16:56

Здравейте д-р Йорданова,
Наскоро правих изследвания на щитовидната жлеза заради разлипни симптоми - сърцебиене, световъртеж, умора , топли вълни и паник атаки. Тсх беше 1.7, Тат 220, Мат в норма. На ехография се видяха изменения на Хашимото, но не ми назначиха лечение, тъй като хормона ми е в норма. Все пак възможно ли е при тези резултати, наличие на Хашимото без нарушен хормон, да има такива симптоми свързани с болестта ? Също така относно прием на йод - казаха ми нищо с йод , но пък има един чай Ти лайф , който се препоръчва при проблеми с щитовидната жлеза, но се съдържат в него листа от орех, той би ли могъл да се приема ? Извинявайте, но информацията е противоречива и човек се чуди на кое да вярва...
Благодаря !
Veni82
 
Мнения: 6
Регистриран на: 24 Юни 2017, 23:53

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Сеп 2017, 23:08

Veni82 написа:Здравейте д-р Йорданова,
Наскоро правих изследвания на щитовидната жлеза заради разлипни симптоми - сърцебиене, световъртеж, умора , топли вълни и паник атаки. Тсх беше 1.7, Тат 220, Мат в норма. На ехография се видяха изменения на Хашимото, но не ми назначиха лечение, тъй като хормона ми е в норма. Все пак възможно ли е при тези резултати, наличие на Хашимото без нарушен хормон, да има такива симптоми свързани с болестта ? Също така относно прием на йод - казаха ми нищо с йод , но пък има един чай Ти лайф , който се препоръчва при проблеми с щитовидната жлеза, но се съдържат в него листа от орех, той би ли могъл да се приема ? Извинявайте, но информацията е противоречива и човек се чуди на кое да вярва...
Благодаря !

Уважаеми Veni82,
оплакванията Ви не са свързани със заболяването на щитовидната жлеза. При нормални нива на ТСХ няма как да се търси такава връзка. Наличието на тиреоидит на Хашимото изисква периодично провеждане на хормони изследвания. Не е необходимо да правите нищо повече. За момента не е намерен ефикацен начин да се предотврати настъпването на нарушение във функцията на жлезата. Препоръчително е да проведете консултации, които да имат за цел установяване на причината за оплакванията и стартиране на лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот ваня Бориславова » 20 Окт 2017, 13:26

Доктор Йорданова, моля ви за малко информация. Лекувана съм за шизоафективно разстройство, но в последствие ме препратиха на ендокринолог. Споделих му, че имам тремор, схващане на мускулите, задух, сърцебиене, напълняване и силно нервност преди цикъл. Цикълът ми е с продължителност от два до три дни. Направих си изследвания на тат и мат първо. Тат излезе 170 нормалното е до 115. Че има нещо нередно има. Но преди да съм си направила тсх-то фт3, фт4 бих искала да попитам абилифай от 15 мг възможно ли е да даде отклонение в показателите.Тоест възможно ли е това лекарство да създава хипотиреоидизъм или това за което ми изследват тата.
ваня Бориславова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Окт 2017, 13:13

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта