Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот bebuncia » 26 Юни 2014, 18:43

Здравейте!

Направих си изследвания на fT3, fT4 и TSH и резултатите ми са следните:
1. fT3 - 2.11pg/ml
2. fT4 - 1.06 ng/dl
3. TSH - 1.869

Спрямо референтните стойности fT3 ми е леко занижен - това проблем ли е?
bebuncia
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Юни 2014, 18:39

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 26 Юни 2014, 21:57

bebuncia написа:Здравейте!

Направих си изследвания на fT3, fT4 и TSH и резултатите ми са следните:
1. fT3 - 2.11pg/ml
2. fT4 - 1.06 ng/dl
3. TSH - 1.869

Спрямо референтните стойности fT3 ми е леко занижен - това проблем ли е?

Уважаеми bebuncia,
Не мисля, че има причина за притеснение. За да бъда напълно категорична в отговора си трябва да знам, каква е причината за провеждане на изследването. Имате ли диагностицирано заболяване на щитовидната жлеза и приемате ли медикаменти за него.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот bebuncia » 26 Юни 2014, 23:27

Благодаря Ви за бързия отговор!
Направих си изследванията профилактично, без да имам някакви оплаквания.
bebuncia
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Юни 2014, 18:39

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Юни 2014, 07:16

bebuncia написа:Благодаря Ви за бързия отговор!
Направих си изследванията профилактично, без да имам някакви оплаквания.

Уважаеми bebuncia,
Няма за какво да се тревожите. При условие, че това са профилактично пуснати изследвания не би трябвало да говорят за проблем.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот JDulle » 27 Юни 2014, 16:48

Здравейте д-р Йорданова,
Пуснах си изследвания в една лаборатория, (самоинициативно) и резултатите на хормоните са както следва:
FT4: 11,44 pmol/l (12.0-22.0)
TSH: 7,77 uIU/ml (0.27-4.2)
TAT 173 (<115)
Виждам, че има отклонения от съответните референтни стойности, но не знам как точно да ги тълкувам. Има ли нещо притеснително, моля за коментар.
По принцип живея в чужбина и дойдох само за няколки дена в БГ и тук си направих тези изследвания. Имам и бебе на 9 месеца. По време на бременността гинеколога, който ми взимаше кръв за изследвания ми беше предписал да пия Jodid, но след раждането го спрях. Моля за съвет.
JDulle
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Юни 2014, 16:24

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот vkehayova » 27 Юни 2014, 18:57

Здравейте, моля да ме консултирате по поставените от мен въпроси. Моята майка, която е на 84 години от 7 гдини пие метизол. TSH хормонът и беше 0,005. Пъпвоначално ги пи по схема по указания на доктор ендокринолог. В резултат на употребата му през годините стойностите на хормона се повишаваха и към момента е на стойност 1,5. Вчера след посещение при ендокринолог и препоръчаха да преустанови приемането на метизол. Направиха и и ехография на шитовидната жлеза - Истмус - 6 мм нехомогенна структура - ляв лоб - 54/30/18 мм калцификат и нехомогенна структура - десен лоб - 49/29/18 мм нехомогенна структура - д-за дифузни паренхимни промени-. Мама има и неинсулиново зависим захарен диабет и, Приема сиофор 850 по 1/2 два пъти на ден. Има и анемия - дефицит на В12. Във връзка с така изброените и заболявания , въпросът ми към д-р Йорданова е дали при тези стойности на TSH хормона, може да се спре приемането на метизола. Ако се прекрати приема, за колко време и каква е опасността да спадне стойността на хормона. Предварително ви благодаря за професионалната консултация.
vkehayova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Юни 2014, 18:22

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Юни 2014, 18:52

JDulle написа:Здравейте д-р Йорданова,
Пуснах си изследвания в една лаборатория, (самоинициативно) и резултатите на хормоните са както следва:
FT4: 11,44 pmol/l (12.0-22.0)
TSH: 7,77 uIU/ml (0.27-4.2)
TAT 173 (<115)
Виждам, че има отклонения от съответните референтни стойности, но не знам как точно да ги тълкувам. Има ли нещо притеснително, моля за коментар.
По принцип живея в чужбина и дойдох само за няколки дена в БГ и тук си направих тези изследвания. Имам и бебе на 9 месеца. По време на бременността гинеколога, който ми взимаше кръв за изследвания ми беше предписал да пия Jodid, но след раждането го спрях. Моля за съвет.

Уважаема JDulle,
Лабораторните резултати показват, че има нарушение във функцията на щитовидната жлеза.
Трябва да отидете на преглед при ендокринолог за да прецени каква е причината за хипотиреоидизма и да се обсъди включване на лечение.
Включване на йод по време на бременност и кърмене има за цел да предпази от йод-недоимъчни заболявания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Юни 2014, 19:48

vkehayova написа:Здравейте, моля да ме консултирате по поставените от мен въпроси. Моята майка, която е на 84 години от 7 гдини пие метизол. TSH хормонът и беше 0,005. Пъпвоначално ги пи по схема по указания на доктор ендокринолог. В резултат на употребата му през годините стойностите на хормона се повишаваха и към момента е на стойност 1,5. Вчера след посещение при ендокринолог и препоръчаха да преустанови приемането на метизол. Направиха и и ехография на шитовидната жлеза - Истмус - 6 мм нехомогенна структура - ляв лоб - 54/30/18 мм калцификат и нехомогенна структура - десен лоб - 49/29/18 мм нехомогенна структура - д-за дифузни паренхимни промени-. Мама има и неинсулиново зависим захарен диабет и, Приема сиофор 850 по 1/2 два пъти на ден. Има и анемия - дефицит на В12. Във връзка с така изброените и заболявания , въпросът ми към д-р Йорданова е дали при тези стойности на TSH хормона, може да се спре приемането на метизола. Ако се прекрати приема, за колко време и каква е опасността да спадне стойността на хормона. Предварително ви благодаря за професионалната консултация.

Уважаема vkehayova,
Не мога да отговоря на въпроса Ви. Не сте споменали колко таблетки Метизол приема майка Ви. Трудно е да се каже какъв е правилният подход. Лечението на всеки пациент е индивидуално. Не е важно само стойността на ТСХ, но и акво е заболяването на щитовидната жлеза, реакцията на пациента спрямо лечението и т.н.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот nassyvel » 03 Юли 2014, 18:43

Здравейте, аз съм на 21 години и преди около 5-6 месеца започнах да имам болки в ставите и мускулана слабост, чувстах се много отпаднала, потисната и раздразнителна. Също така имах много непостояннен месечен цикъл. Направиха ми изследвания на ТСХ (2,00) и Т4 (15,00) както и на половите хормони, но всичко се оказа в норма. По-късно ми поставиха диагноза - синдром на хипермобилните стави. Но за сега симптомите ми си остават постоянни и не знам дали е от топлото време, но симптомите ми се влошават. Слънчевата светлина много ме дразни, получавам главоболие и постоянно ми е отпаднало и спя повече от 12 часа на ден. Моля да ми кажете дали има вариант да имам проблем с щитовидната жлеза, въпреки нормалните стойности на хормоните, защото прочетох, че през 2003 г. САЩ са променнили скалата и тя може да бъде много относителна (http://www.buzzle.com/articles/normal-t ... range.html )?
Благодаря предварително.
nassyvel
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Юли 2014, 17:58

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Юли 2014, 22:40

nassyvel написа:Здравейте, аз съм на 21 години и преди около 5-6 месеца започнах да имам болки в ставите и мускулана слабост, чувстах се много отпаднала, потисната и раздразнителна. Също така имах много непостояннен месечен цикъл. Направиха ми изследвания на ТСХ (2,00) и Т4 (15,00) както и на половите хормони, но всичко се оказа в норма. По-късно ми поставиха диагноза - синдром на хипермобилните стави. Но за сега симптомите ми си остават постоянни и не знам дали е от топлото време, но симптомите ми се влошават. Слънчевата светлина много ме дразни, получавам главоболие и постоянно ми е отпаднало и спя повече от 12 часа на ден. Моля да ми кажете дали има вариант да имам проблем с щитовидната жлеза, въпреки нормалните стойности на хормоните, защото прочетох, че през 2003 г. САЩ са променнили скалата и тя може да бъде много относителна (http://www.buzzle.com/articles/normal-t ... range.html )?
Благодаря предварително.

Уважаема nassyvel,
Не мога да кажа дали е възможно да има заболяване на щитовидната жлеза. Това може да се установи при преглед, след лабораторни и ултразвукови изследвания. Хормони преди 6 месеца не могат да се използват за тълкуване на сегашните Ви оплаквания.
Относно статията, която цитирате отразява промяната в становището на една от организациите. Продължават споровете за референтните граници на ТСХ.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта