Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот mmsstyle » 21 Окт 2017, 19:12

Здравейте ... незнам дали тук трябва да пиша но почвам :grin:
Бях 60 килограма но станах 100+ от хапчета дето пия а дори сега ям по малко от преди (но според майка ми не е така :lol: :lol: )отделно преди по малко от година с точност незнам колко разбрах че имам проблем с щитовидна жлеза и пия хапчета незнам дали това е важно ...дори ми дадоха документ за телк но така и не го взех .... и от скоро забелязах че имам гуша като ходя главата ми е високо и не се личи но като съм седнал и си наведа главата примерно в телефона става МНОГО ГРОЗНО ... та въпроса ми е може ли да се махне примерно с тренировки или трябва лекарска намеса ... Благодаря и се извинявам за тъпия ми въпрос но с медицината ГРАМ не съм наясно ... но тва е много гадно ... и неискам да изглеждам така понеже и работата ми(ако може да се каже работа) не ми го позволява
Благодаря ONE LOVE :thankyouyellow:
mmsstyle
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Окт 2017, 18:57

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Окт 2017, 07:07

ваня Бориславова написа:Доктор Йорданова, моля ви за малко информация. Лекувана съм за шизоафективно разстройство, но в последствие ме препратиха на ендокринолог. Споделих му, че имам тремор, схващане на мускулите, задух, сърцебиене, напълняване и силно нервност преди цикъл. Цикълът ми е с продължителност от два до три дни. Направих си изследвания на тат и мат първо. Тат излезе 170 нормалното е до 115. Че има нещо нередно има. Но преди да съм си направила тсх-то фт3, фт4 бих искала да попитам абилифай от 15 мг възможно ли е да даде отклонение в показателите.Тоест възможно ли е това лекарство да създава хипотиреоидизъм или това за което ми изследват тата.

Уважаема ваня Бориславова,
В кратката характеристика на абилифай не е описано да има данни да въздейства върху хормони.
ТАТ не е маркер, който да показва наличието на хипотиреоидизъм, това заболяване се доказва с изследване на хормони, което тепърва Ви предстои. ТАТ и МАТ са антитела и се изследват при съмнение за наличие на автоимунно заболяване на щитовидната жлеза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Окт 2017, 07:21

mmsstyle написа:Здравейте ... незнам дали тук трябва да пиша но почвам :grin:
Бях 60 килограма но станах 100+ от хапчета дето пия а дори сега ям по малко от преди (но според майка ми не е така :lol: :lol: )отделно преди по малко от година с точност незнам колко разбрах че имам проблем с щитовидна жлеза и пия хапчета незнам дали това е важно ...дори ми дадоха документ за телк но така и не го взех .... и от скоро забелязах че имам гуша като ходя главата ми е високо и не се личи но като съм седнал и си наведа главата примерно в телефона става МНОГО ГРОЗНО ... та въпроса ми е може ли да се махне примерно с тренировки или трябва лекарска намеса ... Благодаря и се извинявам за тъпия ми въпрос но с медицината ГРАМ не съм наясно ... но тва е много гадно ... и неискам да изглеждам така понеже и работата ми(ако може да се каже работа) не ми го позволява
Благодаря ONE LOVE :thankyouyellow:

Уважаеми mmsstyle,
не ми е ясно какво точно имате предвид. Разбирам, че имате натрупване на мастна тъкан в шията. За да се прибере е необходима редукция на телесно тегло. Естествени има и случаи, в които само това не е достатъчно и се налага хирургична намеса, но по описанието, което правите е малко вероятно вашият случай да е такъв. Трябва да се замислите по сериозно върху начина си на живот за да го постигнете. Не съществува медикамент, с който да се качат повече от 40 кг. Има причина в начина Ви на живот и ако не я откриете трудно ще свалите излишното тегло.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Vanben » 28 Окт 2017, 00:17

Здравейте, баща ми на 55 години е с диагноза тежка депресия в следствие на което лежа в болница тъй като отказваше прием на лекарства и сега 4 месеца по късно продължава да си пие лекарствата и да се лекува. За съжаление не мога да кажа, че лечението е толкова ефективно, колкото ни се иска и все повече се замислям дали тази депресия не е в следствие на проблем с щитовидната жлеза. При него освен депресията на моменти има дрезгав глас и треперене на ръцете. Какви изследвания точно трябва да се направят? Ще се радвам да дадете вашето професионално мнение тъй като вече сме на ръба на безизходицата.
Vanben
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Окт 2017, 00:08

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Окт 2017, 11:27

Vanben написа:Здравейте, баща ми на 55 години е с диагноза тежка депресия в следствие на което лежа в болница тъй като отказваше прием на лекарства и сега 4 месеца по късно продължава да си пие лекарствата и да се лекува. За съжаление не мога да кажа, че лечението е толкова ефективно, колкото ни се иска и все повече се замислям дали тази депресия не е в следствие на проблем с щитовидната жлеза. При него освен депресията на моменти има дрезгав глас и треперене на ръцете. Какви изследвания точно трябва да се направят? Ще се радвам да дадете вашето професионално мнение тъй като вече сме на ръба на безизходицата.

Уважаеми Vanben,
Препоръчително е търсене на понижена функция на щитовидната жлеза при пациенти като баща Ви. Необходимо е да се проведе кръвно изследване - TSH и FT4. Ако резултатите не са в референтни граници е необходимо да се обърнете към ендокринолог за да се стартира лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Vanben » 30 Окт 2017, 11:18

Благодаря ви за отговора. Баща ми приема антидепресант Ремирта. Дали това лекарство би дало отражение на кръвните изследвания.
Vanben
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Окт 2017, 00:08

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Окт 2017, 08:06

Vanben написа:Благодаря ви за отговора. Баща ми приема антидепресант Ремирта. Дали това лекарство би дало отражение на кръвните изследвания.

Уважаеми Vanben,
в кратката характеристика не е описано да повлиява потирените хормони. Според написаното в кратката характеристика, медикаментът може много рядко да повлияе кръвната картина, кръвната захар при диабетици, някои чернодробни проби, нивата на натрия и други.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Vanben » 03 Ное 2017, 18:24

Здравейте,
Благодаря Ви за отговора.

Направихме изследвания и резултатите са следните:
FT3 - 4.14 pmol/l - реф. ст-ст 3,20 - 6,80
FT4 - 14.41 pmol/l - реф. ст-ст - 12,00 - 22,00
TSH - 2.840 mIU/l - реф. ст-ст 0,300 - 4,200
Anti Tg / TAT / - 107.10 IU/ml < 115
Anti TPO / MAT/ - 252.30 IU/ml < 34

Много ще се радвам ако ми дадете прочит на тези изследвания тъй като е петък, а най - рано може да се консултираме в понеделник.

Благодаря Ви предварително!
Vanben
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Окт 2017, 00:08

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Ное 2017, 23:45

Vanben написа:Здравейте,
Благодаря Ви за отговора.

Направихме изследвания и резултатите са следните:
FT3 - 4.14 pmol/l - реф. ст-ст 3,20 - 6,80
FT4 - 14.41 pmol/l - реф. ст-ст - 12,00 - 22,00
TSH - 2.840 mIU/l - реф. ст-ст 0,300 - 4,200
Anti Tg / TAT / - 107.10 IU/ml < 115
Anti TPO / MAT/ - 252.30 IU/ml < 34

Много ще се радвам ако ми дадете прочит на тези изследвания тъй като е петък, а най - рано може да се консултираме в понеделник.

Благодаря Ви предварително!

Уважаеми Vanben,
Изследванията, които сте направили показват, че щитовидната жлеза на баща Ви функционира нормално. Това изключва възможността депресията да е предизвикана от промяна във функцията на жлезата.
Стойностите на антителата са повишени, което показва, че е възможно да има заболяване на щитовидната жлеза. За да се докаже дали има такъв проблем е необходимо да се направи ехографско изследване на щитовидната жлеза в планов порядък. Това ще покаже дали е необходимо ли и с каква често трябва да се проследяват хормони.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Дони » 06 Ное 2017, 17:49

Доктор Йорданова преди месец си направих изследвания на щитовидната жлеза.ТАТ И МАТ са в норма,TSH-6.03 FT4-12.18 На ехографския преглед лекарката ми каза,че имам увеличена жлеза с неравномерна повърхност.Диагнозата ми е субклиничен хипотиреоидизъм.Изписан ми е само селен за сега.Въпроса ми е:защо лекарката ми каза,че не трябва да взимам добавки с йод и да не консумирам орехи?Навсякъде чета ,че при хипотиреоидизъм тези неща трябва да ги взимам.Благодаря предварително за отговора ви.
Дони
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Ное 2017, 17:25

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта