Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Ное 2017, 08:32

Дони написа:Доктор Йорданова преди месец си направих изследвания на щитовидната жлеза.ТАТ И МАТ са в норма,TSH-6.03 FT4-12.18 На ехографския преглед лекарката ми каза,че имам увеличена жлеза с неравномерна повърхност.Диагнозата ми е субклиничен хипотиреоидизъм.Изписан ми е само селен за сега.Въпроса ми е:защо лекарката ми каза,че не трябва да взимам добавки с йод и да не консумирам орехи?Навсякъде чета ,че при хипотиреоидизъм тези неща трябва да ги взимам.Благодаря предварително за отговора ви.

Уважаеми Дони,
В Световен мащаб най-честата причина за хипотиреоидизъм е йодния дефицит. Това е причината за поява на хранители добавки базирани на йод за лечение на заболявания на щитовидната жлеза. В България йодният дефицит не е вече проблем. Благодарение на йодирането на солта в България, този проблем е презнат за решен от Световната здравна организация. Прекомерният прием на йод крие риск от създаване на проблем с щитовидната жлеза. Това е причината да са Ви предупредили, че не трябва да вземате такива добавка. Това обаче, че трябва да спрете да приемате йод под каквато и да форма. Продължете да си се храните нормално, включително можете да ядете и малко количество орехи.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот kendi mendi » 09 Ное 2017, 02:02

Здравейте,
Последмата година качих около 20кг.,чувствам се изкуствено напълняла. Сякаш някой ме помпа всеки ден. Косата ми опада, постоянно ми е студено. Нямам сила за нищо, перменентно уморена. Никакво желание за каквото и да било. Нищо не ми доставя удоволствие или радва. Ужасен период. Направих си ТСХ тест - 4,1. Лекарката(личната лекарка) каза, че било нормално. Не смятам така. Винаги съм се чувствала зле, ако превиша 2,5. Изледванията показват, че имам и недостиг на желязо, което спомага за нарушената функция на щитовидната жлеза.
Не знам какво да правя. Не издържам на това напрежение. Последната година имах и много стрес, което според мен е главната причина за повишаването на ТСХ.
Моля, посъветвайте ме какво да направя. Последната седмица имам и бодежи в сърцето:(
Благодаря предварително!
kendi mendi
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Ное 2017, 01:52

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Ное 2017, 11:12

kendi mendi написа:Здравейте,
Последмата година качих около 20кг.,чувствам се изкуствено напълняла. Сякаш някой ме помпа всеки ден. Косата ми опада, постоянно ми е студено. Нямам сила за нищо, перменентно уморена. Никакво желание за каквото и да било. Нищо не ми доставя удоволствие или радва. Ужасен период. Направих си ТСХ тест - 4,1. Лекарката(личната лекарка) каза, че било нормално. Не смятам така. Винаги съм се чувствала зле, ако превиша 2,5. Изледванията показват, че имам и недостиг на желязо, което спомага за нарушената функция на щитовидната жлеза.
Не знам какво да правя. Не издържам на това напрежение. Последната година имах и много стрес, което според мен е главната причина за повишаването на ТСХ.
Моля, посъветвайте ме какво да направя. Последната седмица имам и бодежи в сърцето:(
Благодаря предварително!

Уважаеми kendi mendi,
оплакванията, които описвате са неспецифични и могат да са предизвикани от много и различни причини. Самата Вие споменавате възможни източници на оплакванията - стрес и повишаване на килограми. Много е лесно да се обвини един резултат, но когато е в норма е малко вероятно да сте права.
Наддаването на килограми, умората, доказаният дефицит показват, че имате проблем с начина на живот. За да подобрите здравословното състояние е необходимо да се замислите, какво грешите в храненето и дали се движите достатъчно.
Относно ТСХ, не сте дали достатъчно информация за да Ви дам конкретен съвет. При неясни случаи се препоръчвам проследяване. Тъй като не ми е ясно нито дали имате доказано заболяване на щитовидната жлеза, както и възрастта и наличните заболявания, Ви препоръчвам да проследите ТСХ след 2-3 м и да се прецени има ли причина за притеснение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Петя Кузева » 19 Ное 2017, 06:59

Здравейте др.Йорданова.Имам наследствена обремененост във връзка с щитовидната жлеза.По този повод си правя изследвания наТСХ и фт4.До сега ми бяха в граници.На 22.04.2017 ТСХ 0,51,фт4 10,12 .На 19.11.2017 ТСХ 0,78,фт4 8,15.Какво означават тези стойности и налага ли се лечение.
Благодаря предварително.
Петя Кузева
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Ное 2017, 06:28

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Ное 2017, 13:46

Петя Кузева написа:Здравейте др.Йорданова.Имам наследствена обремененост във връзка с щитовидната жлеза.По този повод си правя изследвания наТСХ и фт4.До сега ми бяха в граници.На 22.04.2017 ТСХ 0,51,фт4 10,12 .На 19.11.2017 ТСХ 0,78,фт4 8,15.Какво означават тези стойности и налага ли се лечение.
Благодаря предварително.

Уважаема Петя Кузева,
Съжалявам, но FT4 може да се изследва по различни методи и в различни мерни единици. По тази причина всяка лаборатория има различни референтни стойности. Вие не сте посочили в каква мерна единица е изследването на FT4 и/или референтните стойности, което да ме ориентира дали стойностите са в норма или не.
Стойностите на TSH и при двете изследвания са в норма и предполагат, че щитовидната жлеза е функционира нормално. Има много редки състояния, при които поради дефицит на TSH щитовдината жлеза не функционира добре. Преди да се мисли за такава патология е необходимо да се потвърди, че не се касае за лабораторна грешка и да се повторят изследванията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Петя Кузева » 20 Ное 2017, 07:23

Dr Stella Yordanova написа:
Петя Кузева написа:Здравейте др.Йорданова.Имам наследствена обремененост във връзка с щитовидната жлеза.По този повод си правя изследвания наТСХ и фт4.До сега ми бяха в граници.На 22.04.2017 ТСХ 0,51,фт4 10,12 .На 19.11.2017 ТСХ 0,78,фт4 8,15.Какво означават тези стойности и налага ли се лечение.
Благодаря предварително.

Уважаема Петя Кузева,
Съжалявам, но FT4 може да се изследва по различни методи и в различни мерни единици. По тази причина всяка лаборатория има различни референтни стойности. Вие не сте посочили в каква мерна единица е изследването на FT4 и/или референтните стойности, което да ме ориентира дали стойностите са в норма или не.
Стойностите на TSH и при двете изследвания са в норма и предполагат, че щитовидната жлеза е функционира нормално. Има много редки състояния, при които поради дефицит на TSH щитовдината жлеза не функционира добре. Преди да се мисли за такава патология е необходимо да се потвърди, че не се касае за лабораторна грешка и да се повторят изследванията.

Благодаря за отговора.FT4 e
8.15 ng/l при референтни стойности 9.30 - 17.Изследванията са правени в Bodimed.
Успешна седмица.
Петя Кузева
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Ное 2017, 06:28

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Петя Кузева » 21 Ное 2017, 10:39

Петя Кузева написа:
Dr Stella Yordanova написа:
Петя Кузева написа:Здравейте др.Йорданова.Имам наследствена обремененост във връзка с щитовидната жлеза.По този повод си правя изследвания наТСХ и фт4.До сега ми бяха в граници.На 22.04.2017 ТСХ 0,51,фт4 10,12 .На 19.11.2017 ТСХ 0,78,фт4 8,15.Какво означават тези стойности и налага ли се лечение.
Благодаря предварително.

Уважаема Петя Кузева,
Съжалявам, но FT4 може да се изследва по различни методи и в различни мерни единици. По тази причина всяка лаборатория има различни референтни стойности. Вие не сте посочили в каква мерна единица е изследването на FT4 и/или референтните стойности, което да ме ориентира дали стойностите са в норма или не.
Стойностите на TSH и при двете изследвания са в норма и предполагат, че щитовидната жлеза е функционира нормално. Има много редки състояния, при които поради дефицит на TSH щитовдината жлеза не функционира добре. Преди да се мисли за такава патология е необходимо да се потвърди, че не се касае за лабораторна грешка и да се повторят изследванията.

Благодаря за отговора.
FT4 e
8.15 ng/l при референтни стойности 9.30 - 17.Изследванията са правени в Bodimed.
Успешна седмица.
Петя Кузева
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Ное 2017, 06:28

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Деница111 » 21 Ное 2017, 23:36

Здравейте Д-р Йорданова,

Случайно преди месец при мерене на кръвното налягане установих, че пулса ми е над 100 удара в минута.
На 32 години съм. Започнах редовно да го меря и установих, че по всяко време на деня е учестен и между 105 и 120 удара в минута.
По принцип нямам никакви други оплаквания освен високия пулс, които да са признак за повишена функция на щитовидната жлеза.
Имам по-силен косопад от време на време и съм леко изнервена, но това се случва от години и не е нещо, което влошава качеството ми на живот. От началото на тази година отслабнах с около 4 кг.

Ето и резултатите след направения профилактичен преглед:

FT4 - 90.14 pmol/L при референтни стойности 12.00-22.00
TSH - 0.005 mkIU/ml при референтни стойности 0.27-5.50
FT3 - 37.51 pmol/L при референтни стойности 3.1 - 6.8
Anti-Tg - 97.27 IU/mL при референтни стойности 0 - 115.0
Anti-TPO - 1 037.00 IU/mL при референтни стойности 0 - 34.0

Предстои ми среща с ендокринолог, но бих искала да чуя и Вашето мнение.

Благодаря Ви предварително за отделеното време и успешен ден.

Поздрави
Деница
Деница111
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Ное 2017, 22:59

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Ное 2017, 00:07

Петя Кузева написа:Благодаря за отговора.
FT4 e 8.15 ng/l при референтни стойности 9.30 - 17.Изследванията са правени в Bodimed.
Успешна седмица.
[/quote]
Уважаема Петя Кузева,
необходимо е да повторите изследванията след 1-2 м и да така да се прецени дали има проблем или не. При повтаряне на резултатите ще трябва да се правят допълнителни изследвания и да се включи лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Ное 2017, 00:13

Деница111 написа:Здравейте Д-р Йорданова,

Случайно преди месец при мерене на кръвното налягане установих, че пулса ми е над 100 удара в минута.
На 32 години съм. Започнах редовно да го меря и установих, че по всяко време на деня е учестен и между 105 и 120 удара в минута.
По принцип нямам никакви други оплаквания освен високия пулс, които да са признак за повишена функция на щитовидната жлеза.
Имам по-силен косопад от време на време и съм леко изнервена, но това се случва от години и не е нещо, което влошава качеството ми на живот. От началото на тази година отслабнах с около 4 кг.

Ето и резултатите след направения профилактичен преглед:

FT4 - 90.14 pmol/L при референтни стойности 12.00-22.00
TSH - 0.005 mkIU/ml при референтни стойности 0.27-5.50
FT3 - 37.51 pmol/L при референтни стойности 3.1 - 6.8
Anti-Tg - 97.27 IU/mL при референтни стойности 0 - 115.0
Anti-TPO - 1 037.00 IU/mL при референтни стойности 0 - 34.0

Предстои ми среща с ендокринолог, но бих искала да чуя и Вашето мнение.

Благодаря Ви предварително за отделеното време и успешен ден.

Поздрави
Деница

Уважаема Деница111,
Щитовидната Ви жлеза е с повишена функция. Налага се включване на лечение за това състояние, с последващи чести контролни изследвания. Изследванията насочват и към наличие на автоимунно заболяване, т.е. Вашият организъм атакува собствената се щитовидна жлеза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта