Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот kaira84 » 05 Фев 2018, 10:09

Здравейте доктор Йорданова!
Искате да кажете, че ако не съм бременна ТСХ то ще е още по -високо :( , макар да се чудя, как съм успяла при с високи стойности, нали е по- трудно и при условие , че се пазехме. За сега нямам сериозни оплаквания, след манипулацията смятам да изчакам малко и до направя отново изследванията, пишеше тук, че между двете трябва да има 30- 40 дена разлика. И тогава на ендокринолог, макар не ми се иска цял живот да пия хормон :( .
Благодаря за отделеното време!
kaira84
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Фев 2018, 03:02

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Daniellka » 12 Фев 2018, 09:29

Здравейте Д-Р Йорданова!
Септември 2017г. имах кухо яйце или миссед.

Започнахме с опитите от мин.месец,имаше бременност,но ЧХГ от 43 miU спадна на 14 и цикълът ми дойде.
Доколкото разбирам е било Биохим.бременност.
10дена преди това, спонтанно реших да си пусна ТСХ след кафе и закуска и стойността беше 2.700 miU при горна граница 4.200.
Преди 2 дена реших сутринта на гладно да си пусна ново ТСХ и стойността ми е доста завишена,4.300 при горна граница 4.200.

Има ли връзка това покачване с Биохимичната бременност и дали да почна да пия Л-Тироксин,за да го намаля?


Какво ще ме посъветвате?

Благодаря Ви!




Sent from Yahoo Mail for iPhone
Daniellka
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Фев 2018, 09:09

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот peci8508 » 13 Фев 2018, 11:38

peci8508/Здравейте,д-р Йорданова.На последната ми ехография пише следното-
Двата лоба са с гладки контури и равномерна структура.Предно-заден размер в дясно 18мм,в ляво 15мм.Без промяна във васкуларизацията.Влевия лоб без нодулуси и кисти.В дясно-еднокамерна кистозна формация с размер 11/10мм,с малка пролиферация откъм периферията.На прехода към истмуса наличие на малък нодулус 4мм.По хода на съдовия сноп без увеличени лимфонодули.
От горе написаното нищо не разбирам.Дайте съвет сериозно ли е и какво трябва да правя.Благодаря предварително.
peci8508
 
Мнения: 16
Регистриран на: 25 Яну 2018, 12:29

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Фев 2018, 12:34

Daniellka написа:Здравейте Д-Р Йорданова!
Септември 2017г. имах кухо яйце или миссед.
Започнахме с опитите от мин.месец,имаше бременност,но ЧХГ от 43 miU спадна на 14 и цикълът ми дойде.
Доколкото разбирам е било Биохим.бременност.
10дена преди това, спонтанно реших да си пусна ТСХ след кафе и закуска и стойността беше 2.700 miU при горна граница 4.200.
Преди 2 дена реших сутринта на гладно да си пусна ново ТСХ и стойността ми е доста завишена,4.300 при горна граница 4.200.
Има ли връзка това покачване с Биохимичната бременност и дали да почна да пия Л-Тироксин,за да го намаля?
Какво ще ме посъветвате?
Благодаря Ви!
Sent from Yahoo Mail for iPhone

Уважаема Daniellka,
Най-вероятно няма връзка между повишената стойност на ТСХ и случилото се.
Вие планирате бременност, което налага да се започне заместително лечение. Трябва да посетите ендокринолог за да се стартира лечението и да се проведат изследвания за уточняване причината за повишаването на стойността на ТСХ.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Фев 2018, 12:49

peci8508 написа:peci8508/Здравейте,д-р Йорданова.На последната ми ехография пише следното-
Двата лоба са с гладки контури и равномерна структура.Предно-заден размер в дясно 18мм,в ляво 15мм.Без промяна във васкуларизацията.Влевия лоб без нодулуси и кисти.В дясно-еднокамерна кистозна формация с размер 11/10мм,с малка пролиферация откъм периферията.На прехода към истмуса наличие на малък нодулус 4мм.По хода на съдовия сноп без увеличени лимфонодули.
От горе написаното нищо не разбирам.Дайте съвет сериозно ли е и какво трябва да правя.Благодаря предварително.

Уважаеми peci8508,
Това са въпроси, които трябва да задавате на лекарите, докато Ви преглеждат. Само по описание е много по-трудно да се направят правилни заключения.
По правило кистите са в 99 % доброкачествени новообразувания и не са причина за притеснение. Какво се има предвид под "малка пролиферация" и дали това променя прогнозата на тази формация, може да отговори само лекарят провел ехографията. Другият описан възел е малък и за момента не е причина за притеснение. Като цяло не мисля, че има едва ли за момента се налага друго изследване освен ТСХ. Необходимо е да се проведе ехографско проследяване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Lalili » 16 Фев 2018, 10:56

Здравейте !
От 3 години се опитвам да намаля АНТИ-ТРО, но не се получава. Пиех Еутирокс 0,25, а сега Левотирон 50. Но антителата са си все така над 1100...а и ТСХ се повиши за тези 3 три години от 3,7 на 6,1 , какво бихте ми препоръчали?
Lalili
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Апр 2014, 17:03

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот miretinka » 16 Фев 2018, 18:31

Здравейте, бихте ли ми помогнали при разчитането на резултатите от огтт и ири:
Глюкоза: 1. О мин - 5.27mmol/L реф. ст-ти 2.78-6.11
2. 60 мин - 4.86 mmol/L
3. 120 мин - 4.95 mmol/L
Инсулин:
1. 0 мин. - 8.02 mkU/ml реф. ст-ти 2.60-24.90
2. 60мин.- 18.92 mkU/ml
3. 120 мин.- 15.97 mkU/ml

Изследването е назначено от гинеколог и въз основа на резултатите ми предписаха метфогамма 500мг по схема.
miretinka
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Фев 2018, 18:22

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Фев 2018, 10:05

Lalili написа:Здравейте !
От 3 години се опитвам да намаля АНТИ-ТРО, но не се получава. Пиех Еутирокс 0,25, а сега Левотирон 50. Но антителата са си все така над 1100...а и ТСХ се повиши за тези 3 три години от 3,7 на 6,1 , какво бихте ми препоръчали?

Уважаема Lalili,
Целта на лечението с Еутирокс е да се нормализира ТСХ. Анти-ТРО има повече значение за поставяне на диагнозата. Тиреоидитът на Хашимото е заболяване, което ще имате през целия си живот и няма как да се излекува. Това, което се изисква е да се компенсират нарушенията във функцията на щитовидната жлеза. Необходимо е периодично изследване на ТСХ и коригиране на дозата на Еутирокс/Л-Тироксин.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Фев 2018, 10:12

miretinka написа:Здравейте, бихте ли ми помогнали при разчитането на резултатите от огтт и ири:
Глюкоза: 1. О мин - 5.27mmol/L реф. ст-ти 2.78-6.11
2. 60 мин - 4.86 mmol/L
3. 120 мин - 4.95 mmol/L
Инсулин:
1. 0 мин. - 8.02 mkU/ml реф. ст-ти 2.60-24.90
2. 60мин.- 18.92 mkU/ml
3. 120 мин.- 15.97 mkU/ml

Изследването е назначено от гинеколог и въз основа на резултатите ми предписаха метфогамма 500мг по схема.

Уважаема miretinka,
Резултатите, които цитирате показват, че няма нарушение в глюкозния метаболизъм. Нивата на инсулина по време на теста също са нормални. ОГТТ не доказва нито наличието на диабет или предиабет, нито на инсулинова резистентност. Въз основа на резултатите, които цитирате не би трябвало да се приема Метфогамма. Това не означава, че няма други причини за изписване на медикамента.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот DessyHristova » 22 Фев 2018, 13:06

Здравейте, преди няколко дена вдигнах кръвно, преди също съм усещала болки в главата с шумене, но не съм обръщала внимание, защото минава. Този път беше придружено с треперене. Имам и забързан пулс, изпитвам глад, но за тези три дена трябваше поне малко да съм качила, а аз точно обратното- отслабвам. Също така изпитвам огромна тревожност без причина.Личния ми лекар ме прати на изследвания за хормоните на щитовидната жлеза, но всичко е в норма: TSH: 1,421 и fT4: 15,26. Възможно ли е все още проблема да е свързан с хормоните или идва от някъде другаде?
DessyHristova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Фев 2018, 12:55

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта