Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Боряна Георгиева80 » 30 Мар 2018, 21:24

Възможно ли е щом TSH ми е в нормите няма нужда да се прави изследване на FT4 и MAT.Благодаря ви предварително
Боряна Георгиева80
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Мар 2018, 21:16

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Рали » 31 Мар 2018, 14:14

Благодаря Ви много! :)
Рали
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Мар 2018, 01:33

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Рали » 31 Мар 2018, 14:18

Dr Stella Yordanova написа:
Рали написа:Здравейте, д-р Йорданова, имам топче под езика което след натиск изхвърля слюнка, също така имам топче под брадичката и около него още такива не ме боли но понякога стават по големи и затрудняват преглъщането ми, също имам силен косопад от 2 години и вече оставам без коса, появи ми се и акне и имам поднормено тегло 42 кг съм на 24 години.Въпросът ми е всички тези неща свързани ли са с щитовидната жлеза и какво трябва да направя за всеки един от проблемите. Благодаря за отговора предварително много ще съм Ви благодарна.

Уважаеми Рали,
Щитовидната жлеза е разположена в шията. За да се намери най-добър ориентир е адамовата ябълка. Много рядко е възможно да има малки частици от щитовидна тъкан извън тиреоидеята. Под езика нормално има месесто израстъче, където се завършват отводящите канали на слюнчните жлези.
Не е нормално да има топче, което да затруднява преглъщането. Отидете на лекар за да прецени за какво става въпрос.
Поднорменото тегло може да има много причини, включително и патология на щитовидната жлеза. За да се разбере има или не връзка е необходимо да се проведе скрининг за заболяване на щитовидната жлеза - да се проведе изследване на ТСХ. Ако е извън нормата тогава ще се проведат по-нататъшни изследвания.
Благодаря Ви.
Рали
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Мар 2018, 01:33

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Апр 2018, 07:25

Боряна Георгиева80 написа:Възможно ли е щом TSH ми е в нормите няма нужда да се прави изследване на FT4 и MAT.Благодаря ви предварително

Уважаема Боряна Георгиева80,
Няма как да се даде еднозначен отговор на запитването Ви. В случай, че целта на изследването е да се изключи нарушение във функцията на щитовидната жлеза и ТСХ е в референтни граници, може и да не се изследва FT4.
МАТ носи съвсем друга информация. Това са антитела и целта им е да потвърдят наличието на автоимунен тиреоидит.
Всеки случай е индивидуален и няма общ набор изследвания за всички пациенти.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот cvetomira.stoicheva » 03 Апр 2018, 13:14

Здравейте преди две седмици си открих възел на щитовидната жлеза гледаха ме на ехограф на което пише: истмус(3мм) и ляв лоб(12/14/41мм) -с хомогенна хиперехогенна структора без огнищни лезии и десен лоб (15/14/25мм) овална добре отграничена хетерогенна лезия с размер 6/12мм и изследвания на ft3- 4,22pmol/l(3.1-6,8)
ft4 - 17,88pmol/l(12.00-22,00) fsh- 2.08mklu(0.27-4.2) anti-tpo 21.34(do 34) може ли да разясните какво означава защото лекарката не ми обясни и ако може малко повече да ми обясните и също ми изписа л тироксин по схема( който все още не съм почнала да пия) и цефасел (него го пия от неделя) .Също искам питам мога ли да тренирам правя упражнения както силови така и аеробни мога ли да продълъжа или трябва да ги спра за момента.
cvetomira.stoicheva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Апр 2018, 11:49

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Апр 2018, 23:23

cvetomira.stoicheva написа:Здравейте преди две седмици си открих възел на щитовидната жлеза гледаха ме на ехограф на което пише: истмус(3мм) и ляв лоб(12/14/41мм) -с хомогенна хиперехогенна структора без огнищни лезии и десен лоб (15/14/25мм) овална добре отграничена хетерогенна лезия с размер 6/12мм и изследвания на ft3- 4,22pmol/l(3.1-6,8)
ft4 - 17,88pmol/l(12.00-22,00) fsh- 2.08mklu(0.27-4.2) anti-tpo 21.34(do 34) може ли да разясните какво означава защото лекарката не ми обясни и ако може малко повече да ми обясните и също ми изписа л тироксин по схема( който все още не съм почнала да пия) и цефасел (него го пия от неделя) .Също искам питам мога ли да тренирам правя упражнения както силови така и аеробни мога ли да продълъжа или трябва да ги спра за момента.

Уважаема cvetomira.stoicheva,
Няма как да получите информацията, която търсите от лекар, който не Ви е преглеждал.
От написаното ми става ясно, че имате възел в щитовидната жлеза, които е добре отграничен. Дали този възел има други характеристики, които го прави рисков, може да каже само лекаря осъществил ехографията.
Предполагам, че под fsh- 2.08mklu(0.27-4.2) имате предвид TSH. При стойностите на хормоните, които цитирате, не ми е ясно защо Ви е предписано посоченото лечение.
От написаното не виждам да имате противопоказания да спортувате.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот bubolina80 » 04 Апр 2018, 11:22

Здравейте д-р Йорданова! Моля само да ми отговорите този резултат под нормата ли е, тъй като часа ми при лекар е чак на края на месеца! Благодаря предварително!
TSH резултат 0.475, при референтни стойности 0.27- 4.2
bubolina80
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Авг 2017, 21:20

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Апр 2018, 22:59

bubolina80 написа:Здравейте д-р Йорданова! Моля само да ми отговорите този резултат под нормата ли е, тъй като часа ми при лекар е чак на края на месеца! Благодаря предварително!
TSH резултат 0.475, при референтни стойности 0.27- 4.2

Уважаеми bubolina80,
Резултатът, който цитирате е в нормата. Това се вижда и от референтните граници на лабораторията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот nina.koilova » 05 Апр 2018, 10:48

Здравейте, преди време ми дадохте съвет, за което бях благодарна... Сега дойде времето за ин витро, до преди 2 месеца, ТСХ ми държеше 1, сега като пуснахме изследванията се е качило на 2,4, а трябва да е под 2, не знам дали противозачатъчните, които пия от 12 дена преди стимулацията... Принципно си пия елтирокс 50 всеки ден, Вие как ще ме посъветвате да повдигна ли дозата? Дали до 20 дена ще се намали резултата... Благодаря, че Ви има! Приятни празници!
nina.koilova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Дек 2017, 12:56

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 06 Апр 2018, 10:14

nina.koilova написа:Здравейте, преди време ми дадохте съвет, за което бях благодарна... Сега дойде времето за ин витро, до преди 2 месеца, ТСХ ми държеше 1, сега като пуснахме изследванията се е качило на 2,4, а трябва да е под 2, не знам дали противозачатъчните, които пия от 12 дена преди стимулацията... Принципно си пия елтирокс 50 всеки ден, Вие как ще ме посъветвате да повдигна ли дозата? Дали до 20 дена ще се намали резултата... Благодаря, че Ви има! Приятни празници!

Уважаема nina.koilova,
има международни триместърспецифични норми, които се използват и в България, поради липса на локално изработени. Във вашият случай горната граница на нормата е 2,5, а не 2. Това означава, че и в момента сте в прицелна стойности и няма проблем за извършване на процедурата. В някой проучвания, които проследяват връзка между ТСХ и успех от ин витро фертилизацията, се използва стойността 2. Това не прави тази стойност норма.
В случаи, като вашия обикновено се прави баланс между искането на гинеколога и безопасността на пациента. Малко повишаване би постигнало това, като например 2 непоредни дни в седмицата да приемате 75 мкг, а в останалите да останете на 50. Препоръчително и да се посъветвате с ендокринолога, който Ви наблюдава как да повишите дозировката, т.к. има наблюдение как реагирате на корекции в дозата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта