Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот rukiedurleva » 08 Юли 2014, 16:09

Здравейте! Вчера си направих изследвания и искам да се консулирам с Вас.
Име на теста (изследване) Резултат Единици Референтни стойности
FT4 1.23 ng/dl 0,93-1,7

Име на теста (изследване) Резултат Единици Референтни стойности
TSH 2.41 uIU/ml 0,27-4,2

Име на теста (изследване) Резултат Единици Референтни стойности
AНТИ-TPO/МАТ/ 8.6 u/ml <34
Благодаря предварително!
rukiedurleva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Юли 2014, 16:04

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот питанка » 09 Юли 2014, 14:02

Уважаема доктор Йорданова,
Тази зима както винаги понапълнях с няколко кг. Обикновено много лесно и бързо ги свалям, но сега нещо стана с мен и не мога. Оперирана съм от рак на млечната жлеза и от 3г се храня много здравословно, спортувам почти всеки ден- бягам, фитнес, йога, пилатес. Освен това редовно правя очистителни процедури. Последната беше преди семица и трая 2 седмици и включва суровоядство, клизми, няколко дни само цитрусови сокове, няколко дни само диня и т.н. След това захранване...Имам доста познания за храненето и спазвам всички правила. Не консумирам месо, а от млечните продукти-само масло и кис. мляко. обикновено за седмица свалям 2-3 кг, но сега не мога...За тези 2 седмици -само 1кг.Знам,че след определан възраст метаболизмът започва да се забавя (аз съм на 38 г.), но изведнъж да спре е притеснително. Затова си изследвах щитовидната жлеза в Рамус и моите рзултати са:
FT4 0.98ng/dl референтни стойности 0.89-1.76
FT3 1.91 pg/ml 2.3-4.5
TSH 1.43 uIU/ml 0.55-4.78

Както се вижда FT3 е под референтните стойности.
Бихте ли коментирали този резултат и какви последващи действия е добре да предприема?

Благодаря предварително!
питанка
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Юли 2014, 13:45

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот питанка » 09 Юли 2014, 14:27

Забравих да информирам,че това, което съм си позволявала като добавки са ацетил л-карнитин и преди месец тинктура от Див ям. Консумирам т.нар. суперхрани- мака, спирулина и т.н., но съм на периоди на редовен прием и редовен Неприем :). Не пуша. Не вземам лекарства нито хормонални препарати. Но консумирам диетична сол.
питанка
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Юли 2014, 13:45

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Юли 2014, 19:24

rukiedurleva написа:Здравейте! Вчера си направих изследвания и искам да се консулирам с Вас.
Име на теста (изследване) Резултат Единици Референтни стойности
FT4 1.23 ng/dl 0,93-1,7

Име на теста (изследване) Резултат Единици Референтни стойности
TSH 2.41 uIU/ml 0,27-4,2

Име на теста (изследване) Резултат Единици Референтни стойности
AНТИ-TPO/МАТ/ 8.6 u/ml <34
Благодаря предварително!

Уважаеми rukiedurleva,
Проведените изследвания са в рамките на нормата. Това, което може да се каже, че щитовидната Ви жлеза функционира нормално. По-подробни коментари може да Ви даде само лекарят назначил изследването.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Юли 2014, 19:36

питанка написа:Уважаема доктор Йорданова,
Тази зима както винаги понапълнях с няколко кг. Обикновено много лесно и бързо ги свалям, но сега нещо стана с мен и не мога. Оперирана съм от рак на млечната жлеза и от 3г се храня много здравословно, спортувам почти всеки ден- бягам, фитнес, йога, пилатес. Освен това редовно правя очистителни процедури. Последната беше преди семица и трая 2 седмици и включва суровоядство, клизми, няколко дни само цитрусови сокове, няколко дни само диня и т.н. След това захранване...Имам доста познания за храненето и спазвам всички правила. Не консумирам месо, а от млечните продукти-само масло и кис. мляко. обикновено за седмица свалям 2-3 кг, но сега не мога...За тези 2 седмици -само 1кг.Знам,че след определан възраст метаболизмът започва да се забавя (аз съм на 38 г.), но изведнъж да спре е притеснително. Затова си изследвах щитовидната жлеза в Рамус и моите рзултати са:
FT4 0.98ng/dl референтни стойности 0.89-1.76
FT3 1.91 pg/ml 2.3-4.5
TSH 1.43 uIU/ml 0.55-4.78

Както се вижда FT3 е под референтните стойности.
Бихте ли коментирали този резултат и какви последващи действия е добре да предприема?

Благодаря предварително!

Уважаема питанка,
Не мисля, че има причина за притеснение. Не мисля, че от написаното от Вас има обяснение на резултата. Препоръчвам Ви да го повторите в друга лаборатория.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот MilenaV » 11 Юли 2014, 23:16

Здравейте д-р Йорданова
Нарушаването на целостта на нетоксичен единичен възел на щитовидна жлеза при биопсия може ли да провокира по-бързо развитие при злокачествени тумор? Възелът е хипоехогенен нехомогенен, на места с неправилни контури с размери 0.81/0.75/0.68 с 1-2 микрокалцификата във вътрешността.
Поздрави
MilenaV
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Юли 2014, 23:07

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот boby79 » 12 Юли 2014, 14:09

Dr Stella Yordanova написа:
boby79 написа:Здравейте доктор Йорданова,
След вашия съвет посетих ендокринолог, резултатите от ехография на щит. жлеза са: Д. лоб 14/20/57 - кистозен възел с р-з 13/9/19 мм и клцификат и възел с р-р 3/2 мм. Л.лоб 16/16/47 - кистозен възел с размер 13/15/22 мм с калцификат и възел с р-р 6-4 мм, истумс -2 мм, хомогенна структура. Резултати от изследвания TSH-2.10 FT4-1.17 Единия вариянт е да се направи биопсия и да се наблюдават възлите, а другия операция. Останах с впечатление, че ако избера първия вариянт рано или късно ще има операция, тъй като възлите растат. Моля за вашия съвет! Благодаря

Уважаема boby79,
Трудно ми е да Ви дам конкретен съвет без да съм Ви прегледала. От това, което сте ми написала мисля, че колегата Ви е дал подробни разяснения. Оставам с впечатлението, че мнението на лекаря, който Ви е консултирал е, че трябва да има операция. Мисля, че първо трябва да си изясните, какво е Вашето становище относно оперативно лечение.

Здравейте доктор Йорданова,
След направена консултация с хирург - доц. д-р Росен Димов, Каспела, град Пловдив реших да направя операцията. В рода ми имаме с подобни проблеми /едната ми леля е с Базедова, другата е оперирана от възли в единя лоб, сега има в другия, роднина с рак на щит. жлеза/ и реших, че няма да живея в непрекъснати притеснения. Относно операцията мисля, че всичко мина добре, но това че са ми отстранили жлезата не мога да го приема. Хостология - Ляв лоб- нодозна колоидна струма и фоликуларен аденом. Десен лоб - нодозна колоидна струма и фоликуларен аденом. Обясниха ми, че са взели това решение, тъй като жлезата е променена двустрано и вероятноста от нови възли е огромна и за да не се налага отново операция, това било най-правилното решение. Притеснянията, чувството за вина, че съм взела това решение ме поръбкват. Лягам и ставам с тази мисъл. Физически се чувствам добре. Понякога усещам болки в колената, по скоро слабост, но не винаги. В момента пие Еутирокс 75 и Калций. Искам да продължа напред и да не мисля, опитвам се, но ми е трудно. Исках все пак да Ви пиша и да споделя за това как се развиха нещата и се надявам на съвет как де се справя с това да не мисля непръкеснато и да не изпитвам това чувство за вина! Благодаря!
boby79
 
Мнения: 14
Регистриран на: 14 Май 2014, 09:31

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Юли 2014, 22:26

MilenaV написа:Здравейте д-р Йорданова
Нарушаването на целостта на нетоксичен единичен възел на щитовидна жлеза при биопсия може ли да провокира по-бързо развитие при злокачествени тумор? Възелът е хипоехогенен нехомогенен, на места с неправилни контури с размери 0.81/0.75/0.68 с 1-2 микрокалцификата във вътрешността.
Поздрави

Уважаема MilenaV,
Ако имаше реален риск за провокиране на злокачествен процес нямаше да се правят биопсии. Все още не се знае достатъчно за отключване на туморния процес. Това е причината да се споменава такава възможна странична реакция на процедурата. На настоящия етап няма налични данни, които да потвърждават наличието на такъв риск.
Изборът дали ще се подложите на биопсия трябва да вземете Вие. Обсъдете съмненията си с лекаря си.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Юли 2014, 22:45

boby79 написа:Здравейте доктор Йорданова,
След направена консултация с хирург - доц. д-р Росен Димов, Каспела, град Пловдив реших да направя операцията. В рода ми имаме с подобни проблеми /едната ми леля е с Базедова, другата е оперирана от възли в единя лоб, сега има в другия, роднина с рак на щит. жлеза/ и реших, че няма да живея в непрекъснати притеснения. Относно операцията мисля, че всичко мина добре, но това че са ми отстранили жлезата не мога да го приема. Хостология - Ляв лоб- нодозна колоидна струма и фоликуларен аденом. Десен лоб - нодозна колоидна струма и фоликуларен аденом. Обясниха ми, че са взели това решение, тъй като жлезата е променена двустрано и вероятноста от нови възли е огромна и за да не се налага отново операция, това било най-правилното решение. Притеснянията, чувството за вина, че съм взела това решение ме поръбкват. Лягам и ставам с тази мисъл. Физически се чувствам добре. Понякога усещам болки в колената, по скоро слабост, но не винаги. В момента пие Еутирокс 75 и Калций. Искам да продължа напред и да не мисля, опитвам се, но ми е трудно. Исках все пак да Ви пиша и да споделя за това как се развиха нещата и се надявам на съвет как де се справя с това да не мисля непръкеснато и да не изпитвам това чувство за вина! Благодаря!

Уважаеми boby79,
Не мисля, че имате за какво да се обвинявате. Вие сте се доверили на лекаря си. Той се е опитал да направи най-доброто за Вас.
Не мисля, че трябва да се притеснявате от размера на операцията. На днешно време това не е проблем. Само с прием на един медикамент може да се усигури добро качество на живот. Лека полека ще свикнете с мисълта, че ежедневно ще приемате медкамент.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот boby79 » 14 Юли 2014, 08:11

Dr Stella Yordanova написа:
boby79 написа:Здравейте доктор Йорданова,
След направена консултация с хирург - доц. д-р Росен Димов, Каспела, град Пловдив реших да направя операцията. В рода ми имаме с подобни проблеми /едната ми леля е с Базедова, другата е оперирана от възли в единя лоб, сега има в другия, роднина с рак на щит. жлеза/ и реших, че няма да живея в непрекъснати притеснения. Относно операцията мисля, че всичко мина добре, но това че са ми отстранили жлезата не мога да го приема. Хостология - Ляв лоб- нодозна колоидна струма и фоликуларен аденом. Десен лоб - нодозна колоидна струма и фоликуларен аденом. Обясниха ми, че са взели това решение, тъй като жлезата е променена двустрано и вероятноста от нови възли е огромна и за да не се налага отново операция, това било най-правилното решение. Притеснянията, чувството за вина, че съм взела това решение ме поръбкват. Лягам и ставам с тази мисъл. Физически се чувствам добре. Понякога усещам болки в колената, по скоро слабост, но не винаги. В момента пие Еутирокс 75 и Калций. Искам да продължа напред и да не мисля, опитвам се, но ми е трудно. Исках все пак да Ви пиша и да споделя за това как се развиха нещата и се надявам на съвет как де се справя с това да не мисля непръкеснато и да не изпитвам това чувство за вина! Благодаря!

Уважаеми boby79,
Не мисля, че имате за какво да се обвинявате. Вие сте се доверили на лекаря си. Той се е опитал да направи най-доброто за Вас.
Не мисля, че трябва да се притеснявате от размера на операцията. На днешно време това не е проблем. Само с прием на един медикамент може да се усигури добро качество на живот. Лека полека ще свикнете с мисълта, че ежедневно ще приемате медкамент.

Благодаря Ви!
boby79
 
Мнения: 14
Регистриран на: 14 Май 2014, 09:31

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта