Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Aldimkrumova » 09 Авг 2018, 13:55

Здравейте, д-р Йорданова.

Имам хашимото поне от десет години. В момета пия Л тироксин от 100, но в последно време не изчакавах тридесет минути от приема му. Последният ми цикъл продължи повече от 14 дни много обилен със съсиреци. Отидох на гинеколог, но там нямам проблеми и докторката каза, че е най-вероятно от хашимотото. Предписа ми прималут нор и от тогава кошмарите ми започнаха. Сърцебиене, тревожност, изпотяване отпадналост и гадене, дори когато спрях да приемам въпросното лекарство. Пуснах си изследвания ТСХ ми е 5.430, хемоглобин 108, МCV 73.5, MCH 22.7, много завишени тромбоцити 596, глюкоза 6.2. Ендокринолог само ми изписа желязо., но сутрин поне до обяд се чувствам много зле с горните симпоми, които ви написах. От една седмица си пия Л тироксина както трябва, но симтомите не отшумяват. Възможно ли е симтомите да са от високите нива на ТСХ? Много ще ви бъда благодарна за вашето мнение.
Aldimkrumova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Авг 2018, 12:19

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Авг 2018, 07:11

milena.55 написа:Здравейте, на 48 години съм,в менопауза съм от 3 месеца,с доста горещи вълни и разклатени нерви :sad:
днес си направих изследване на щитовидна жлеза, но нямам възможност да се консултирам с лекар. Бихте ли ми казали дали стойностите са нормални?
А - TG 12.88
A - TPO 26.79
TSH 1.96
Благодаря!

Уважаема milena.55,
резултатите от изследванията Ви са в референтни граници, т.е. са нормални.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Авг 2018, 07:28

Aldimkrumova написа:Здравейте, д-р Йорданова.
Имам хашимото поне от десет години. В момета пия Л тироксин от 100, но в последно време не изчакавах тридесет минути от приема му. Последният ми цикъл продължи повече от 14 дни много обилен със съсиреци. Отидох на гинеколог, но там нямам проблеми и докторката каза, че е най-вероятно от хашимотото. Предписа ми прималут нор и от тогава кошмарите ми започнаха. Сърцебиене, тревожност, изпотяване отпадналост и гадене, дори когато спрях да приемам въпросното лекарство. Пуснах си изследвания ТСХ ми е 5.430, хемоглобин 108, МCV 73.5, MCH 22.7, много завишени тромбоцити 596, глюкоза 6.2. Ендокринолог само ми изписа желязо., но сутрин поне до обяд се чувствам много зле с горните симпоми, които ви написах. От една седмица си пия Л тироксина както трябва, но симтомите не отшумяват. Възможно ли е симтомите да са от високите нива на ТСХ? Много ще ви бъда благодарна за вашето мнение.

Уважаема Aldimkrumova,
ТСХ е много леко повишено, така че това не може да обясни оплакванията Ви. Трябва да се търси друга причина. Наличието на анемия може да обясни част от оплакванията. Тя най-вероятно е свързана с обилната кръвозагуба при последната менструация. Предписаното Ви желязо има за цел да ускори възстановяването на изгубената кръв. Съчетанието на понижен хемоглобин и високи тромбоцити изисква проследяване и повишено внимание.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Perfectsmile123 » 04 Сеп 2018, 15:35

Привет, мъж съм на 22години. От време на време получавам сърцебиене което усещам по цялото си тяло. Бях активен пушач и консумират алкохол доста често над нормалното. От тогава насам не съм слагам цигара в устата си запалена и не консумирам почти никакъв алкохол. От време на време някой коктейл или бира през лятото.След като посетих кардиолог първият път ми поставиха лечение с Бизогама 5мг, след 9 месеца все още го пия по 1 път сутрин. Наскоро ходих отново на кардиолог и ми казаха, че със сърцето всичко мое наред и ме посъветва лекаря да отида на Ендокринолог да си направя изследвания за хормони. Така ходих на Ендокринолог направи ми ехограф и ми каза, че всичко е наред пуснах си изследвания за TSH, резултатът беше 3,79, истмус 4мм, ляв лоб с размери 43,5/18,7/14,2 ММ, десен лоб с размери 20,3/18,7/48мм, нормална еластография и заключението е, че имам дифузни промени в паренхима на жлезата. Какво е това, не обърнах внимание тогава, а го видях чак вкъщи има ли нужда за притеснение и някакви съвети. Тежа 78кг и съм висок 187см. Благодаря Ви предварително!
Perfectsmile123
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 15:26

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Сеп 2018, 07:18

Perfectsmile123 написа:Привет, мъж съм на 22години. От време на време получавам сърцебиене което усещам по цялото си тяло. Бях активен пушач и консумират алкохол доста често над нормалното. От тогава насам не съм слагам цигара в устата си запалена и не консумирам почти никакъв алкохол. От време на време някой коктейл или бира през лятото.След като посетих кардиолог първият път ми поставиха лечение с Бизогама 5мг, след 9 месеца все още го пия по 1 път сутрин. Наскоро ходих отново на кардиолог и ми казаха, че със сърцето всичко мое наред и ме посъветва лекаря да отида на Ендокринолог да си направя изследвания за хормони. Така ходих на Ендокринолог направи ми ехограф и ми каза, че всичко е наред пуснах си изследвания за TSH, резултатът беше 3,79, истмус 4мм, ляв лоб с размери 43,5/18,7/14,2 ММ, десен лоб с размери 20,3/18,7/48мм, нормална еластография и заключението е, че имам дифузни промени в паренхима на жлезата. Какво е това, не обърнах внимание тогава, а го видях чак вкъщи има ли нужда за притеснение и някакви съвети. Тежа 78кг и съм висок 187см. Благодаря Ви предварително!

Уважаеми Perfectsmile123,
Оплакванията Ви не са свързани със заболяване на щитовидната жлеза.
Наличието на дифузни промени може да е признак на заболяване на щитовидната жлеза, но не е задължително. Няма как да знам колко изразени са за да Ви кажа дали трябва да се пускат допълнителни изследвания. Тези изследвания биха показали как трябва да се наблюдавате в бъдеще. Най-вероятно са Ви дали препоръки кога да проведете контроли, според това което е преценил лекаря.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот emiliahristova65 » 05 Сеп 2018, 11:32

Zdraveite , d-r UORDANOVA! Pisah Vi 07 ,mesec tazi godina, Blagodarq za otgovora!Vie mi kazahte , 4e mravu4kaneto po krakata ,ne e svarzano sas jlezata.Za tova oplakvane endokrinolojkata mi nazna4i izskledvane na Vit B12, magnezii , Vit D, i MAT i TAT! vsi4ko e v norma,osven VIT B12-117- pri ref stoinosti,127-517.Hematolog mi pusna i drugi izsledvaniq na kravta, kaza 4e nqmam anemiq, i mi nazna4i 12 injekcii,Vit12 , prz den.za moe u4udvane zasega iz4eznaha oplakvaniqta po krakata, trqbva da iz4akam 2 sedmici , da pusna pak VIT B12.Kakvi stoinosti trqbva da poddarjam NA vitamina ,za da se 4uvstvam dobre s krakata? Osven tova zasto imam dushene , izklu4itelno nepriqtno usestane , ponqkoga cql den, ponqkoga nostem.Sastata endokrinolojka iska da napravq biopsiq na vazela na desniq lob, vav Varna, no men me e strah.iskam da popitam , ako biopsiqta pokaje vsi4ko okei, a men prodaljava da me dushi , kakvo se pravi? Lek den, izvinte za latinicata ,ste 4akam pak da mi otgovorite.Vsi4ko dobro!
emiliahristova65
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2017, 17:03

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот emiliahristova65 » 06 Сеп 2018, 11:38

ZDRaveite, ,zabravih da popitam samo biopsiqta li e metoda po koito se opredelq, kakvi sa vazlite? 4etoh za scentigrafiq , sega ne e li nadejden metod.Blagodarq vi
emiliahristova65
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2017, 17:03

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Сеп 2018, 07:33

emiliahristova65 написа:ZDRaveite, ,zabravih da popitam samo biopsiqta li e metoda po koito se opredelq, kakvi sa vazlite? 4etoh za scentigrafiq , sega ne e li nadejden metod.Blagodarq vi

Уважаеми emiliahristova65,
при лечение се цели нормализиране на нивата на витамините. Лабораториите посочват, какви са стойностите на съответния показател, които се смятат за обичайни.
Вземането на биопсия от възлите на щитовидната жлеза има за цел да докаже дали те са доброкачествени или злокачествени. Сцинтиграфията е изследване, която дава различна информация. Когато се използва при възли има за цел да докаже дали тези образувания са свързани с повишена или намалена продукция на хормони. Това, че един възел не продуцира или произвежда по- малко хормони от останалата жлеза, не означава задължително, че е злокачествен.
Чувството за душене може да е свързано с възлите на щитовидната жлеза и без да са злокачествени. Естествено оплакването може да има и друга причина, несвързана с щитовидната жлеза. Ако се прецени, че поради голям размер, възлите притискат околни структури, се препоръчва махането им.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот antonia.todorova » 10 Сеп 2018, 17:10

Dr Stella Yordanova написа:Здравейте и добър ден д_р Йорданова.Бих искала да Ви питам след близо 40дневен прием на Л Тироксин 50мкгр.при начална ст_ст на ТСХ 5,26,норм.Т4 и подобряване на общото с_ие дали е възможно контролният ТСХ да е 10мкгр.? От ехографският преглед няма патология.Благодаря Ви предварително.Тук може да зададете въпроси, свързани с проблеми и заболявания на щитовидната жлеза!

Повече информация за д-р Йорданова можете да откриете в справочника на Фрамар.
antonia.todorova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Сеп 2018, 16:56

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Сеп 2018, 07:07

antonia.todorova написа:
Dr Stella Yordanova написа:Здравейте и добър ден д_р Йорданова.Бих искала да Ви питам след близо 40дневен прием на Л Тироксин 50мкгр.при начална ст_ст на ТСХ 5,26,норм.Т4 и подобряване на общото с_ие дали е възможно контролният ТСХ да е 10мкгр.? От ехографският преглед няма патология.Благодаря Ви предварително.Тук може да зададете въпроси, свързани с проблеми и заболявания на щитовидната жлеза!

Повече информация за д-р Йорданова можете да откриете в справочника на Фрамар.

Уважаеми antonia.todorova,
всяко становище относно това дали резултатът от контролното ТСХ е реален, биха били само предположения. Има значение каква е причината за намалената функция на щитовидната жлеза. Ако се касае за състояние след операция на щитовидната жлеза е малко вероятно да се наблюдава такава динамика. Ако обаче има друго заболяване като например тиреоидит на Хашимото, е възможно да се наблюдава такава прогресия. Във всички случаи при наличие на съмнение за верността на резултата, най-правилното е да се повтори изследването преди да се промени дозата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта