Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот tan » 13 Сеп 2018, 22:09

Здравейте!
Аз съм жена на 43 год. и от септември миналата година се оплаквам от засилен косопад, който засяга цялата повърхност на главата. След многократни прегледи при различни специалисти не се откри причина. След преглед при ендокринолог изследването на TSH тогава беше 4.56. Не се предприе лечение. Използвах лосиони , шампоани, витамини за коса , които нямаха никакъв ефект.
В началото на декември се отключи подостър тиреоидит с характерните за болестта симптоми (40 гр. температура, високо СУЕ, отслабване на тегло, обилно изпотяване ). В началото на болестта косопадът се засили още повече.Започнах лечение с кортикостероиди по схема , което продължи 3 месеца. В края на март, когато се спря приема на лекарства и бяха нормализирани хормоните , косопада спря и започна да изниква нова коса.
През месец май косопада отново започна и продължава до момента . Последните изследвания през август бяха CRP 6,5 СУЕ 24 мм TSH 3.27 FSH14.81 Estradiol 294 Testosterone 1.97 ( изследвани през третия ден от цикъла). Лекуващият лекар реши , че изследванията са в норма (освен FSH) и щитовидната жлеза трябва да се възстановява без лекарства. В момента освен силния косопад ( около100 косъма на ден ) усещам лека умора и понякога отоци в краката в края на работния ден . Моля за мнение ,има ли нужда от лечение и какво да приемам (лекарства, добавки , храна , билки), за да се прекрати силния косопад?
tan
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Сеп 2018, 22:37

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот geri70bg » 15 Сеп 2018, 13:45

здравейте TSH ми е 5,5 и
холестерол 7,25 като LDL e 4,8
какво означава това ,и мога ли с билки и диета да сваля в норма ?
Предварително благодаря!
geri70bg
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Сеп 2018, 13:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Сеп 2018, 10:54

tan написа:Здравейте!
Аз съм жена на 43 год. и от септември миналата година се оплаквам от засилен косопад, който засяга цялата повърхност на главата. След многократни прегледи при различни специалисти не се откри причина. След преглед при ендокринолог изследването на TSH тогава беше 4.56. Не се предприе лечение. Използвах лосиони , шампоани, витамини за коса , които нямаха никакъв ефект.
В началото на декември се отключи подостър тиреоидит с характерните за болестта симптоми (40 гр. температура, високо СУЕ, отслабване на тегло, обилно изпотяване ). В началото на болестта косопадът се засили още повече.Започнах лечение с кортикостероиди по схема , което продължи 3 месеца. В края на март, когато се спря приема на лекарства и бяха нормализирани хормоните , косопада спря и започна да изниква нова коса.
През месец май косопада отново започна и продължава до момента . Последните изследвания през август бяха CRP 6,5 СУЕ 24 мм TSH 3.27 FSH14.81 Estradiol 294 Testosterone 1.97 ( изследвани през третия ден от цикъла). Лекуващият лекар реши , че изследванията са в норма (освен FSH) и щитовидната жлеза трябва да се възстановява без лекарства. В момента освен силния косопад ( около100 косъма на ден ) усещам лека умора и понякога отоци в краката в края на работния ден . Моля за мнение ,има ли нужда от лечение и какво да приемам (лекарства, добавки , храна , билки), за да се прекрати силния косопад?

Уважаема tan,
не виждам да има доказателства, че косопада Ви е свързан с проблема с щитовидната жлеза. При приложение на кортикостероиди е нормално да намалее косопада. Последните Ви проведени изследвания показват, че щитовидната Ви жлеза се е възстановила след прекарания подостър тиреоидит и не е причина за оплакванията Ви. Нормално е човек да губи между 50 и 100 косъма на ден. Ако смятате, че губите повече от 100 косъма на ден, консултирайте се с дерматолог за назначаване на терапия.
Аз смятам, че човек на 43 години трябва да си набавя необходимите му вещества чрез храната и да се добавят витамини и хранителни добавки през лятото е неоправдано. Хранете се разнообразно и спазвайте принципите на здравословното хранене и се движете достатъчно. Това ще подобри кондицията и метаболизма Ви. Приемат на билки като чай е също добра добавка към един целенасочен режим.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Сеп 2018, 11:03

geri70bg написа:здравейте TSH ми е 5,5 и
холестерол 7,25 като LDL e 4,8
какво означава това ,и мога ли с билки и диета да сваля в норма ?
Предварително благодаря!

Уважаеми geri70bg,
само с лабораторните изследвания няма как да отговорят на въпросите Ви.
Резултатите Ви показват, че щитовидната жлеза не функционира достатъчно добре. Каква е причината за това няма как да отговоря. Нямам представа дали може да се изчака с включване на заместително лечение, т.к. не предоставяте информация за възраст, придружаващи заболявания и т.н.
Най-често при млади хора без сериозни придружаващи заболявания се стартира лечение с тиреоидни хормони. Лечението с билки не би помогнало. Предвид, че не знам причината за промяната във функцията на жлезата, няма как да предвидя дали това е възможно да е временно или постоянно нарушение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот tan » 16 Сеп 2018, 22:00

Благодаря много, д-р Йорданова, за отговора!
Зная , че от разстояние е нито редно , нито възможно да се постави диагноза , но търся съвет.
След като вече цяла година се въртя в затворен кръг "дерматолог- ендокринолог- гинеколог" и обходих всички възможни специалисти в моя град , все още не съм намерила причината за косопада и съм много отчаяна. Падат повече от 100 косъма на ден и вече видимо се разреди косата ми.
Щом според вас подострия тиреоидит няма никакво влияние към моя проблем , не мислите ли , че с тази стойност на TSH 4.56 през октомври 2017 e било начало на поява на хипофункция на щитовидната жлеза и това да е причина за косопада. Може би за мен са нормални стойности на TSH около 2.5. Възможно ли е все още на изследвания да не се е проявила хипофункция на щит. жлеза , а да се е проявил като симптоми - умора, отоци по крака, безсъние, леко завишен холестерол .Измервала съм антитела aTPO - по-малко от 37. fT4 през май е било14.2. fT3 не съм изследвала . Дерматолозите ми изписват само шампоани за косопад и витамини и ме препращат да други специалисти. Какви други изследвания да направя , къде да търся проблема ?
tan
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Сеп 2018, 22:37

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот radostina.petrova » 30 Сеп 2018, 09:04

Здравейте!
Аз съм 30г и от 2год съм с отстранена жлеза.Миналия месец бях на преглед и от последните данни TSH ми е 3.00 и ми назначиха терапия от 4 дни по 75мг Еутирок и 3 дни по 100мг.Отделно приемам и 20 капки Вит.Д поради ниски стойности на витамина.Откакто съм на новата терапия се чувствам значително по-до0ре във всяко отношение.Сега обаче искам да започна да пия противозачатъчни и никой не ми дава ясен отговор дали може или не.За това се обръщам към вас.Би ли повлияло приема им на хормоните ми?
Ще съм ви благодарна ако ми отговорите!
Благодаря!
radostina.petrova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Сеп 2018, 08:58

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Окт 2018, 09:43

radostina.petrova написа:Здравейте!
Аз съм 30г и от 2год съм с отстранена жлеза.Миналия месец бях на преглед и от последните данни TSH ми е 3.00 и ми назначиха терапия от 4 дни по 75мг Еутирок и 3 дни по 100мг.Отделно приемам и 20 капки Вит.Д поради ниски стойности на витамина.Откакто съм на новата терапия се чувствам значително по-до0ре във всяко отношение.Сега обаче искам да започна да пия противозачатъчни и никой не ми дава ясен отговор дали може или не.За това се обръщам към вас.Би ли повлияло приема им на хормоните ми?
Ще съм ви благодарна ако ми отговорите!
Благодаря!

Уважаема radostina.petrova,
Няма противопоказания да приемате каквито и лекарство да Ви се налага, стига да спазвате отстоянието от Еутирокс. Това включва и контрацептиви.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

при референтни стойности Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот metie.bekirova » 05 Окт 2018, 14:49

Здравейте Д-р Йорданова имам следния проблем:
месец април си пуснах изследвания
fT4-0.970 ng/dl при референтни стойности 0.7-1.48
TAT -6.07 IU/ml при референтни стойности <40
MAT -226.11 IU/ml при референтни стойности <35
fT3 -2.57 pg/ml при референтни стойности 1.88 -3.18
TSH -1.585 uIU/ml при референтни стойности 0.35 -4.94
От 2014 година приемам лекарства за висок пролактин,в момента съм на половин таблетка Достинекс седмично.Последно пролактина ми беше 82 mIU/I при референтни стойности 102 -496.
Репродуктивен специалист ми каза да спирам Достинекса защото ми е много нисък пролактина и това също водело до влошаване качеството на яйцеклетките.Имам три неуспешни ИКСИ опита.
В момента ТСХ ми е 0.796 uIU/ml при референтни стойности 0.25 -4.55.
Ендокринолога който посетих април месец ми назначи само селен и каза че имам започващ автоимунен процес -Хашимото,но при прегледа нямам такива изменения като за Хашимото още.След като ТСХ ми е толкова ниско може ли да се говори за Хашимото и какви трябва да са стойностите на ТСХ при стартиране на инвитро процедура.Трябва ли да приемам някакви други лекарства при такива стойности на ТСХ.Благодаря ви предварително.
metie.bekirova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Окт 2018, 14:18

Re: при референтни стойности Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Окт 2018, 14:11

metie.bekirova написа:Здравейте Д-р Йорданова имам следния проблем:
месец април си пуснах изследвания
fT4-0.970 ng/dl при референтни стойности 0.7-1.48
TAT -6.07 IU/ml при референтни стойности <40
MAT -226.11 IU/ml при референтни стойности <35
fT3 -2.57 pg/ml при референтни стойности 1.88 -3.18
TSH -1.585 uIU/ml при референтни стойности 0.35 -4.94
От 2014 година приемам лекарства за висок пролактин,в момента съм на половин таблетка Достинекс седмично.Последно пролактина ми беше 82 mIU/I при референтни стойности 102 -496.
Репродуктивен специалист ми каза да спирам Достинекса защото ми е много нисък пролактина и това също водело до влошаване качеството на яйцеклетките.Имам три неуспешни ИКСИ опита.
В момента ТСХ ми е 0.796 uIU/ml при референтни стойности 0.25 -4.55.
Ендокринолога който посетих април месец ми назначи само селен и каза че имам започващ автоимунен процес -Хашимото,но при прегледа нямам такива изменения като за Хашимото още.След като ТСХ ми е толкова ниско може ли да се говори за Хашимото и какви трябва да са стойностите на ТСХ при стартиране на инвитро процедура.Трябва ли да приемам някакви други лекарства при такива стойности на ТСХ.Благодаря ви предварително.

Уважаема metie.bekirova,
Стойността на ТСХ е в референтни граници, т.е. нормална. Това по никакъв начин не може да изключи наличие на Тиреоидит на Хашимото. При това заболяване не е задължително да има промяна във функцията на щитовидната жлеза, т.е. в резултатите от хормоналните изследвания. Дали има имате или не тиреоидит на Хашимото няма как да се отговори без преглед. Наличието на повишени стойности на МАТ изисква уточняване особено преди опит за забременяване. Ако не сте изследвали пролактин след спиране на Достинекса, е необходимо изследването му.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот metie.bekirova » 08 Окт 2018, 17:22

Благодаря ви много за отговора Д-р Йорданова.
metie.bekirova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Окт 2018, 14:18

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта