Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот niki_s » 17 Окт 2018, 14:36

Здравейте Д-р Йорданова,
Бременна съм в 6-та г.с. Изследвала съм следните хормони:
TSH - 3.44 (реф. ст. 0.34 - 5.6)
FT4 - 12.15 (реф. ст. 7.9 - 14.4)
Anti TPO - 2.00 (реф. < 12)
Anti TG - 0 (реф. ст < 4.0)
Бреди забременяването не съм имала проблеми с щитовидната жлеза. При последния профилактичен преглед с ехограф (преди 6 месеца) не са установени никакви изменения по жлезата, TSH беше 2.1. Нямам неуспешни бременности и гинекологични проблеми. Това ми е първа бременност (на 37г. съм).
Назначиха ми Еутирокс 25 мкг. (за начало) тъй като TSH в момента е 3.44, като продължителноста на прием ще е до края на бременността.
Въпроса ми към вас е: Как ще бъде спрян приема на Еутирокс и как ще се отрази той на щитовидната жлеза след края на бременността. Притеснението ми е, че Еуторокс е хормон и може ли да направи жлезата ми "ленива" и да се наложи да го приемам и дълъг период след бременността?
Благодаря предварително за отговора.
niki_s
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Окт 2018, 13:57

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Окт 2018, 07:22

niki_s написа:Здравейте Д-р Йорданова,
Бременна съм в 6-та г.с. Изследвала съм следните хормони:
TSH - 3.44 (реф. ст. 0.34 - 5.6)
FT4 - 12.15 (реф. ст. 7.9 - 14.4)
Anti TPO - 2.00 (реф. < 12)
Anti TG - 0 (реф. ст < 4.0)
Бреди забременяването не съм имала проблеми с щитовидната жлеза. При последния профилактичен преглед с ехограф (преди 6 месеца) не са установени никакви изменения по жлезата, TSH беше 2.1. Нямам неуспешни бременности и гинекологични проблеми. Това ми е първа бременност (на 37г. съм).
Назначиха ми Еутирокс 25 мкг. (за начало) тъй като TSH в момента е 3.44, като продължителноста на прием ще е до края на бременността.
Въпроса ми към вас е: Как ще бъде спрян приема на Еутирокс и как ще се отрази той на щитовидната жлеза след края на бременността. Притеснението ми е, че Еуторокс е хормон и може ли да направи жлезата ми "ленива" и да се наложи да го приемам и дълъг период след бременността?
Благодаря предварително за отговора.

Уважаема niki_s,
ваше право е да решите дали ще се съобразите с предписанието или не. Лекарството е предписано, не за да Ви навреди, а за да подпомогне щитовидната жлеза и да се осигурят достатъчно хормони за Вас и плода. Когато се установи, че няма нужда от такова подпомагане, медикаментът ще се спре. Няма как да Ви отговоря кога ще настъпи този момент. Проследявайте ТСХ ежемесечно по време на бременността.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Zornitsa Tsoneva » 27 Окт 2018, 15:57

Здравейте. Бременна съм в 34 седмица попринцип си пиех еутирокс 25мг.,изследвам tsh и ft4 всеки месец. Веднъж ми се беше повишело tsh на 4,22 и ми вдигнаха еутирокса на 50мг. и до сега съм на тази доза. Днес си направих изследвания и Tsh е 4,78 а ft 4 - 12,91 тъи като скоро ще раждам,а за да отида на консултация трябва да чакам 2 седмици, въпросът ми е да си повиша ли дозата с още 25мг. Благодаря предварително!
Zornitsa Tsoneva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Окт 2018, 15:45

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Окт 2018, 00:36

Zornitsa Tsoneva написа:Здравейте. Бременна съм в 34 седмица попринцип си пиех еутирокс 25мг.,изследвам tsh и ft4 всеки месец. Веднъж ми се беше повишело tsh на 4,22 и ми вдигнаха еутирокса на 50мг. и до сега съм на тази доза. Днес си направих изследвания и Tsh е 4,78 а ft 4 - 12,91 тъи като скоро ще раждам,а за да отида на консултация трябва да чакам 2 седмици, въпросът ми е да си повиша ли дозата с още 25мг. Благодаря предварително!

Уважаема Zornitsa Tsoneva,
необходимо е увеличаване на дозировката на еутирокс-а. Без да съм Ви преглеждала и без да имам представа за важни подробности няма как да отговоря с колко точно трябва да е повишението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот pshtitjle » 30 Окт 2018, 15:53

Здравейте,

Вчера бях н апреглед при ендокринолог, имам оплаквания, не бих казала съвсем отскоро. Миналата седмица на 23.10.2018г. пуснах изследвания на TSH, резултатът е 0,1 при референтни стойностти 0,4 -6
На 29.10.2018 ендокриноложката ме накара да дам кръв за изследване на FT4, стойността е доста висока - 55, при горна граница 22. Кръв ми взеха не на гладно, бях пила и кафе. Но според лекарката не оказвало чак такова влияние върху стойностите. На ехографа се видя, че няма възли, а жлезата е много кръвоснабдена. Изписа ми метизол 3 х 2 и лекарство за сърцебиенето.След месец съм на преглед. Въпросът ми е възможн ли е бременност, по скоро стойностите да са в резултат на такава. Последният ми цикъл беше на 9.10.2018, според ендокринилога е невъзможно при тези стойноссти и без притеснения да приемамм метизола. Но, аз силно се притеснявам, теоритична възможност за бременност има, в смисъл планирам такава от известно време и правим опити. Тя каза, че не вижда нужда от кръвен тест, а е прекалено рано за домашен. Не ми се иска да отлагам лечението, тъй като симтомите са доста изразени.

Благодаря ви!
pshtitjle
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Окт 2018, 15:39

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот milena.jivkova » 31 Окт 2018, 11:09

Здравейте,Все още нямам поставена диагноза - лекарят има часове чак след средата на ноември. Преди да забременея - май 2017 година си пуснах пълно изследване на щитовидната жлеза и бях с TSH 2.5 , всичко останало беше в норма с изключение на МАТ - при норма 34 , аз бях със 60.Забременях по естествен път, но никой - нито лекаря, който посетих, занимаващ се с репродуктивни проблеми, нито гинеколога ми от женската консултация ми каза да си пусна хормони през бременноста, така че не знам дали са се променили. Качих само 8 кг през цялата бременност / аз бях тогава 60 кг при 158 см/, които свалих след раждането - като се прибрах от родилния дом бях също 60 кг. Но в рамките на 3 месеца станах 67, имах силен косопад , и реших да си пусна изследване. TSH 4.54 при горна гран. 4,20 , TS3 3.87 TS4 9.62.реф. на Т4 са 12-22, а на Т3 - 3,1 - 6,8 ТАТ 120 реф. до 30, МАТ 396 реф. до 34. Ходих на ехограф, който не откри възли , и каза, че щитовидната жлеза е с нормални размери.Същия ден, когато си правих изследванията се опита да ме събори вирус, бях няколко дни с болки в гърлото и ушите и отпадналост, но без температура.Освен това имам Кандида, която през бременността не успях да излекувам със свещички, карах я ,без почти никакви симптоми - единствено глад за сладко / за нея пиех Candida Support и ми вършеше много добра работа и я излекувах преди 2 години/. въпросите ми са : трябва ли преди да отида на лекар да си пусна отново всички изследвания, и дали е удачно отново да пия препарат от рода на тройчатка , за да си излекувам кандидата?
milena.jivkova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Сеп 2016, 19:05

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Lardero » 31 Окт 2018, 15:38

Здравейте. Наскоро си правих хормонални изследвания. Може ли да ми кажете всичко наред ли е? Ако не е, какво е нужно да се направи и какво да приемам. От 2009 година имам косопад с който не мога да се справя до сега.
FT4|| 13.42 12.0-22.0
TSH 2.16 0.27-4.2
TAT <10.00 <115
MAT 22 <34
Благодаря
Lardero
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Окт 2018, 15:31

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Аиа » 31 Окт 2018, 17:05

Здравейте,
Имам автоимунен тиреоидит с хипотиреоидна форма.
Изследвала съм ТСХ м.08/стойност 1.76ulU/ml - пия лтироксин 25 (3 пъти седмично) и 50 (4 пъти седмично). Мат ми е завишен.
От 28.10 приемам деанксид сутрин и вечер по 1 таблетка 10 мг.
Може ли да се комбинират двете лекарства според Вас.
Аиа
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Окт 2018, 16:56

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Ное 2018, 00:07

pshtitjle написа:Здравейте,
Вчера бях н апреглед при ендокринолог, имам оплаквания, не бих казала съвсем отскоро. Миналата седмица на 23.10.2018г. пуснах изследвания на TSH, резултатът е 0,1 при референтни стойностти 0,4 -6
На 29.10.2018 ендокриноложката ме накара да дам кръв за изследване на FT4, стойността е доста висока - 55, при горна граница 22. Кръв ми взеха не на гладно, бях пила и кафе. Но според лекарката не оказвало чак такова влияние върху стойностите. На ехографа се видя, че няма възли, а жлезата е много кръвоснабдена. Изписа ми метизол 3 х 2 и лекарство за сърцебиенето.След месец съм на преглед. Въпросът ми е възможн ли е бременност, по скоро стойностите да са в резултат на такава. Последният ми цикъл беше на 9.10.2018, според ендокринилога е невъзможно при тези стойноссти и без притеснения да приемамм метизола. Но, аз силно се притеснявам, теоритична възможност за бременност има, в смисъл планирам такава от известно време и правим опити. Тя каза, че не вижда нужда от кръвен тест, а е прекалено рано за домашен. Не ми се иска да отлагам лечението, тъй като симтомите са доста изразени.
Благодаря ви!

Уважаема pshtitjle,
Възможно е да сте бременна, но това би било проблемна и рискова бременност. Ако не сте бременна, Ви препоръчвам да прекратите временно опитите за бременност.
Промените в хормоните говорят за хиперфункция на щитовидната жлеза. При бременност може да се наблюдава потискане на ТСХ до 0,1, но такова повишаване на ФТ4, няма как да се обясни с бременност. В момента когато е проведено изследването съвсем скоро или тепърва се е реализирало оплождането на яйцеклетката /при цикъл от 28 дни овулацията е най-често на 14-тия ден/. Съжалявам, но трябва да възприемете, че имате сериозно заболяване. Стартирайте лечението и направете изследвания за уточняване на диагнозата за да може да се прецени поведението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Ное 2018, 00:41

milena.jivkova написа:Здравейте,Все още нямам поставена диагноза - лекарят има часове чак след средата на ноември. Преди да забременея - май 2017 година си пуснах пълно изследване на щитовидната жлеза и бях с TSH 2.5 , всичко останало беше в норма с изключение на МАТ - при норма 34 , аз бях със 60.Забременях по естествен път, но никой - нито лекаря, който посетих, занимаващ се с репродуктивни проблеми, нито гинеколога ми от женската консултация ми каза да си пусна хормони през бременноста, така че не знам дали са се променили. Качих само 8 кг през цялата бременност / аз бях тогава 60 кг при 158 см/, които свалих след раждането - като се прибрах от родилния дом бях също 60 кг. Но в рамките на 3 месеца станах 67, имах силен косопад , и реших да си пусна изследване. TSH 4.54 при горна гран. 4,20 , TS3 3.87 TS4 9.62.реф. на Т4 са 12-22, а на Т3 - 3,1 - 6,8 ТАТ 120 реф. до 30, МАТ 396 реф. до 34. Ходих на ехограф, който не откри възли , и каза, че щитовидната жлеза е с нормални размери.Същия ден, когато си правих изследванията се опита да ме събори вирус, бях няколко дни с болки в гърлото и ушите и отпадналост, но без температура.Освен това имам Кандида, която през бременността не успях да излекувам със свещички, карах я ,без почти никакви симптоми - единствено глад за сладко / за нея пиех Candida Support и ми вършеше много добра работа и я излекувах преди 2 години/. въпросите ми са : трябва ли преди да отида на лекар да си пусна отново всички изследвания, и дали е удачно отново да пия препарат от рода на тройчатка , за да си излекувам кандидата?

Уважаема milena.jivkova,
лабораторните изследвания не поставят диагноза. Като прочетох написаното от Вас си съставих 2 хипотези, но няма как без преглед да преценя коя е по-реалистична. Не мисля, че наддаването на килограми и косопада се дължат единствено на променените хормони.
При наличие на инфекция е необходимо да се консултирате с лекар за да се прецени колко е сериозна и как да се лекува.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта