Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Ное 2018, 00:51

Lardero написа:Здравейте. Наскоро си правих хормонални изследвания. Може ли да ми кажете всичко наред ли е? Ако не е, какво е нужно да се направи и какво да приемам. От 2009 година имам косопад с който не мога да се справя до сега.
FT4|| 13.42 12.0-22.0
TSH 2.16 0.27-4.2
TAT <10.00 <115
MAT 22 <34
Благодаря

Уважаеми Lardero,
хормоните и антителата са в референтни стойности. Това означава, че щитовидната Ви жлеза функционира нормално.
Косопадът е свързан с много проблеми. Наблюдава се при много заболявания, но може и да е свързан с фактори на средата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Ное 2018, 01:02

Аиа написа:Здравейте,
Имам автоимунен тиреоидит с хипотиреоидна форма.
Изследвала съм ТСХ м.08/стойност 1.76ulU/ml - пия лтироксин 25 (3 пъти седмично) и 50 (4 пъти седмично). Мат ми е завишен.
От 28.10 приемам деанксид сутрин и вечер по 1 таблетка 10 мг.
Може ли да се комбинират двете лекарства според Вас.

Уважаеми Аиа,
няма противопоказания да приемате деанксит успоредно с лечението с Л-тироксин. Важното е да не приемате заедно двата медикамента. Л-тироксин-ът трябва да се приема сутрин на гладно 30 мин преди храна с вода. Не по-рано от 30 мин. след това могат да се вземат другите медикаменти, във вашия случай това е деанксит.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Биляна.Димова » 14 Ное 2018, 15:12

Здравейте!Днес си направих профилактично изследване за щитовидната жлеза.Правя си от време на време,защото съм оперирана преди десетина години.Имах голяма киста,която ми премахнаха.Резултатите този път ме притесниха.Имам понижена стойност на TSH и завишени на FT3 и FT4.Прилагам снимка на изследването.Трябва ли спешно,да отида на преглед?Благодаря!
Прикачени файлове
Screenshot_2018-11-14-13-55-52.png
Това са резултатите ми.
Screenshot_2018-11-14-13-55-52.png (83.81 KiB) Прегледано 570 пъти
Биляна.Димова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Ное 2018, 15:03

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Ное 2018, 08:17

Биляна.Димова написа:Здравейте!Днес си направих профилактично изследване за щитовидната жлеза.Правя си от време на време,защото съм оперирана преди десетина години.Имах голяма киста,която ми премахнаха.Резултатите този път ме притесниха.Имам понижена стойност на TSH и завишени на FT3 и FT4.Прилагам снимка на изследването.Трябва ли спешно,да отида на преглед?Благодаря!

Уважаема Биляна.Димова,
изследванията показват, че има повишена функция на щитовидната Ви жлеза. Трябва да се разбере каква е причината за това и да се стартира лечение. За целта трябва да посетите ендокринолог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот boby79 » 15 Ное 2018, 13:48

Здравейте доктор Йорданова!

Днес си направих изследвания на ТСХ и резултата е 3,48.
В момента пия еутирокс 6 дена в седмицата по 125 и един ден 100.
Достатъчно ли е според Вас ако започна да пия 125 мг всеки ден или са необходими повече мг? Нямам жлеза. Благодаря Ви предварително!
boby79
 
Мнения: 14
Регистриран на: 14 Май 2014, 09:31

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Radostina.hristova » 15 Ное 2018, 22:21

Здравейте! Бременна съм в 6 месец.
Според вас при тези стойности на TSH и FT4 трябва ли да се започне лечение с L-thyroxin?
Прикачени файлове
IMG_20181115_211225.jpg
IMG_20181115_211225.jpg (741.1 KiB) Прегледано 525 пъти
Radostina.hristova
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Ное 2018, 22:15

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Ное 2018, 08:23

Radostina.hristova написа:Здравейте! Бременна съм в 6 месец.
Според вас при тези стойности на TSH и FT4 трябва ли да се започне лечение с L-thyroxin?

Уважаема Radostina.hristova,
не знам какъв е конкретния случай. На снимката която сте прикачили има единствено резултат на TSH- 1,5, което е нормално за този период на бременността. Не ми е ясно защо се обсъжда започване на лечение с Л-тироксин при нормални стойности на хормоните.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Radostina.hristova » 16 Ное 2018, 10:25

Стойностите са:
TSH - 2.07
FT4 - 14.5
Според лекар, FT4 е с ниска стойност за бременна...
Radostina.hristova
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Ное 2018, 22:15

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот milena.jivkova » 17 Ное 2018, 00:25

milena.jivkova написа:
Здравейте,Все още нямам поставена диагноза - лекарят има часове чак след средата на ноември. Преди да забременея - май 2017 година си пуснах пълно изследване на щитовидната жлеза и бях с TSH 2.5 , всичко останало беше в норма с изключение на МАТ - при норма 34 , аз бях със 60.Забременях по естествен път, но никой - нито лекаря, който посетих, занимаващ се с репродуктивни проблеми, нито гинеколога ми от женската консултация ми каза да си пусна хормони през бременноста, така че не знам дали са се променили. Качих само 8 кг през цялата бременност / аз бях тогава 60 кг при 158 см/, които свалих след раждането - като се прибрах от родилния дом бях също 60 кг. Но в рамките на 3 месеца станах 67, имах силен косопад , и реших да си пусна изследване. TSH 4.54 при горна гран. 4,20 , TS3 3.87 TS4 9.62.реф. на Т4 са 12-22, а на Т3 - 3,1 - 6,8 ТАТ 120 реф. до 30, МАТ 396 реф. до 34. Ходих на ехограф, който не откри възли , и каза, че щитовидната жлеза е с нормални размери.Същия ден, когато си правих изследванията се опита да ме събори вирус, бях няколко дни с болки в гърлото и ушите и отпадналост, но без температура.Освен това имам Кандида, която през бременността не успях да излекувам със свещички, карах я ,без почти никакви симптоми - единствено глад за сладко / за нея пиех Candida Support и ми вършеше много добра работа и я излекувах преди 2 години/. въпросите ми са : трябва ли преди да отида на лекар да си пусна отново всички изследвания, и дали е удачно отново да пия препарат от рода на тройчатка , за да си излекувам кандидата?

Уважаема milena.jivkova,
лабораторните изследвания не поставят диагноза. Като прочетох написаното от Вас си съставих 2 хипотези, но няма как без преглед да преценя коя е по-реалистична. Не мисля, че наддаването на килограми и косопада се дължат единствено на променените хормони.
При наличие на инфекция е необходимо да се консултирате с лекар за да се прецени колко е сериозна и как да се лекува.
Dr Stella Yordanova

Мнения: 913
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Здравейте отново, посетих още един ехографист. той ми написа следното:
след проведен ехографски преглед на щитовидната жлеза: Десен дял -47/20/18 ляв дял 49/21/21. асиметрия между двата дяла на щитовидната жлеза в границите на нормалните параметри. истмус - 6см. дискретни дребно-петнисти хипоехогенни зони базално и латерално в дясно и хомогенна хипоехогенност за истмуса. двустранно богато и хаотично васкулизиран паренхим.ЕД за структурни промени както при автоимунен тиреодит. Пропуснах да пиша в началото, че преди 3 години ме оперираха от доброкачествен тумор на слюнчената жлеза - беше около 2 см в диаметър, за съжаление е рецидивирал - " в ляво на ниво апекса на тиреоидната пирамида, проектиращ се върху субмандибуларната слюнчена жлеза се видя хетерогенна хипоехогенна окръглена лезия -10,8/9,8 мм - рецидивирал аденом - постоперативно". възможно ли е неговото нарастване да е оказало влияние върху антителата? Бихте ли споменали и вашите хипотези? имам нужда да чуя повече мнения. Поздрави, Милена
milena.jivkova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Сеп 2016, 19:05

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Radostina.hristova » 17 Ное 2018, 14:55

Dr Stella Yordanova написа:
Radostina.hristova написа:Здравейте! Бременна съм в 6 месец.
Според вас при тези стойности на TSH и FT4 трябва ли да се започне лечение с L-thyroxin?

Уважаема Radostina.hristova,
не знам какъв е конкретния случай. На снимката която сте прикачили има единствено резултат на TSH- 1,5, което е нормално за този период на бременността. Не ми е ясно защо се обсъжда започване на лечение с Л-тироксин при нормални стойности на хормоните.


Стойностите са:
TSH - 2.07
FT4 - 14.5
Според лекар, FT4 е с ниска стойност за бременна...
Radostina.hristova
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Ное 2018, 22:15

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта