Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Дек 2018, 12:13

Диана Димитрова 1994 написа:Здравейте искам да попитам до колко една лаборатория може да сгреши иследване. TSHR/ TRAK 4.88 при реферинтни стойности 0.00-1.75. Докторката каза, че неможе да са верни.

Уважаема Диана Димитрова 1994,
при провеждането на всеки тест има няколко стъпки. Във всяка стъпка може да настъпи объркване, което да доведе до получаване на грешен резултат. На днешно време се работи с автоматизирани системи за да се намали възможността за получаване на объркване в резултатите. Все пак има фактори които няма как да се избегнат. Ако има съмнение за грешка в резултата, този показател се повтаря, за да се проведе правилното лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Лорчето.Кръстева » 11 Дек 2018, 01:54

Здравейте,
бих искала да се посъветвам с Вас като специалист. Пия Ципралекс по 15 мг на ден (1 табл и половина) и ми изписаха да пия Хром пиколинат от 250 единици на ден. Знам, че хрома увеличава серотонина, а пия и Ципралекс, който също увеличава серотонина и искам да ви попитам дали тази комбинация е добра и има ли опасност от серотонинов синдром? Добре ли е 250 единици/ден хром или е много?
Благодаря прдварително.
Лорчето.Кръстева
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Дек 2018, 01:46

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Radostina.hristova » 11 Дек 2018, 12:00

Dr Stella Yordanova написа:
Radostina.hristova написа:Стойностите са:
TSH - 2.07
FT4 - 14.5
Според лекар, FT4 е с ниска стойност за бременна...

Уважаема Radostina.hristova,
не мисля, че има основания да се стартира лечение. Не сте написали нито мерни единици, нито референтни граници за изследванията. Според стойността която цитирате мисля, че би трябвало да е в референтни граници. Препоръчвам да контролирате хормоните след 20 дни и така да се прецени необходимост от лечение.


Здравейте! Отново пуснах изследвания. Това са стойностите. Има ли нещо притеснително? Нормални ли са стойностите за бременна в 7 месец?
Прикачени файлове
IMG_20181211_104113.png
IMG_20181211_104113.png (50.17 KiB) Прегледано 569 пъти
Radostina.hristova
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Ное 2018, 22:15

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Дек 2018, 06:46

Radostina.hristova написа:Здравейте! Отново пуснах изследвания. Това са стойностите. Има ли нещо притеснително? Нормални ли са стойностите за бременна в 7 месец?

Уважаема Radostina.hristova,
резултатите, които сте представили, показват нормално функциониране на щитовидната жлеза. Стойността на ТСХ е в прицелните стойности за периода на бременността. Препоръчително е да проследите стойността на ТСХ отново след 1-1,5 м.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот bonka.gruicheva » 14 Дек 2018, 19:47

Здравейте д-р Йорданова с отстранена щитовидна жлеза съм и започнах да пия Л-тироксин 75mg, но много ми присъхва гърлото и постоянно ме кара да кашлям.Възможно ли е да е от дозировката на Л-тироксина
bonka.gruicheva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Дек 2018, 19:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 14 Дек 2018, 21:22

bonka.gruicheva написа:Здравейте д-р Йорданова с отстранена щитовидна жлеза съм и започнах да пия Л-тироксин 75mg, но много ми присъхва гърлото и постоянно ме кара да кашлям.Възможно ли е да е от дозировката на Л-тироксина

Уважаеми bonka.gruicheva,
описаните оплаквания не са характерни странични ефекти при лечение с левотироксин. Те не насочват за наличие на неправилно дозиране на медикамента. Препоръчвам Ви да посетите УНГ за да се изключи алергична реакция и да насочи към възможна причина за оплакванията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Voss » 20 Дек 2018, 01:33

Здравейте д-р Йорданова! Благодаря Ви, че намирате време и въобще имате желание да помагате, обръщате внимание и отговаряте на всички запитвания към вас! Сигурен съм, че много хора са ви признателни за отношението!
Моята история е с давност от около 20 години, /в момента съм на 45, мъж/! Всичко започна със едни екстрасистоли в студенстките ми години, които всички неглежираха и вместо изследвания ми препоръчваха смяна на гаджето, повече бира и т.н. Дълги години си ги търпях, докато не станаха почти постоянни и непоносими! Обиколих много кардиологий и започнах терапия със бетаблокер "Беталок-зок" 25мг. сутрин! Обикновено това беше достатъчно, за да ми потушава симптомите, като имаше и леки влошавания, също и периоди, във които напълно изчезваха! При едно влошаване 2011г. попаднах в кардиологията на 5-та градска, където за пръв път попаднах на лекар /д-р Петков/ заинтересован да търси проблема- а не да ме отпраща със смешни препоръки за смяна на жената ;) Той за пръв път ме изпрати на изследване на щитовидната, а там се откри това:

"Десен лоб - 44/19/13мм, хомогенна структура. Предно латерално смесен възел с размери 10/6мм с преобладаващо кистозна част. Срединно още няколко кистозни зони с Д-4-5мм.
Ляв лоб - 42/16/12мм, хомогенна структура. Из целия лоб множество кистозни зони с Д-4-8мм с калцификати по тях. Истус - неувеличен. Нормален кръвоток. ДГ- Дифузни огнищни и структорни промени в жлезата!"
TSH - 0,53 ml U/L
FT3 - 5,18 pmol/L
FT4 - 10,89 pmol/L

В последствие жлезата се следи от д-р Начев в майчин дом, като за момента не я лекувам с нищо, само я наблюдаваме! За момента нарастването на възлите е доста бавно и доктора казва, че не е нужно лечение, само наблюдение за сега!? От близо две седмици имам страшни кризи със екстрасистолите /повечето мономорфни с произход от дясната камера/, като дори 3-на доза от приеманите досега бетаблокери, вече не ми действат! Все едно, че абсолютно нищо не пия! Освен това към лекарствата /вече 3х1 Беталок Зок- 25мг/ добавих и 3 вида успокоителни на билкова основа - 2х2 Симпатил, 3х2 Седатиф ПС, 3х1 Валериан и 4-5 пъти на ден по лъжица Неуропан/мента глог и валериана/! Нищо от това не ми помага! Страшна аритмия, вече с болки в гърдите и задушаване и понякога правя панически атаки! Във момента хормоните са ми такива:

TSH 1.17 uIU/ml
fT3 5.91 pmol/l
fT4 1.27 ng/dl
TAT/anti-Tg/ 14.4 IU/ml
MAT/anti -Tpo/ 8.2 IU/ml
Дълги периоди от време /с месеци/ поддържам субфебрилна 37,2! Понякога спонтанно изчезва за няколко седмици и после пак! Причината не е открита! Бях вече на кардиолог, там всичко което ми видяха за тях е "нормално за възрастта"! Възможно ли е всичко това да ми е от щитовидната и какво бихте ми препоръчали да направя??? Благодаря ви предварително за отговора!
Voss
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Дек 2018, 00:35

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Дек 2018, 06:53

Voss написа:Здравейте д-р Йорданова! Благодаря Ви, че намирате време и въобще имате желание да помагате, обръщате внимание и отговаряте на всички запитвания към вас! Сигурен съм, че много хора са ви признателни за отношението!
Моята история е с давност от около 20 години, /в момента съм на 45, мъж/! Всичко започна със едни екстрасистоли в студенстките ми години, които всички неглежираха и вместо изследвания ми препоръчваха смяна на гаджето, повече бира и т.н. Дълги години си ги търпях, докато не станаха почти постоянни и непоносими! Обиколих много кардиологий и започнах терапия със бетаблокер "Беталок-зок" 25мг. сутрин! Обикновено това беше достатъчно, за да ми потушава симптомите, като имаше и леки влошавания, също и периоди, във които напълно изчезваха! При едно влошаване 2011г. попаднах в кардиологията на 5-та градска, където за пръв път попаднах на лекар /д-р Петков/ заинтересован да търси проблема- а не да ме отпраща със смешни препоръки за смяна на жената ;) Той за пръв път ме изпрати на изследване на щитовидната, а там се откри това:

"Десен лоб - 44/19/13мм, хомогенна структура. Предно латерално смесен възел с размери 10/6мм с преобладаващо кистозна част. Срединно още няколко кистозни зони с Д-4-5мм.
Ляв лоб - 42/16/12мм, хомогенна структура. Из целия лоб множество кистозни зони с Д-4-8мм с калцификати по тях. Истус - неувеличен. Нормален кръвоток. ДГ- Дифузни огнищни и структорни промени в жлезата!"
TSH - 0,53 ml U/L
FT3 - 5,18 pmol/L
FT4 - 10,89 pmol/L

В последствие жлезата се следи от д-р Начев в майчин дом, като за момента не я лекувам с нищо, само я наблюдаваме! За момента нарастването на възлите е доста бавно и доктора казва, че не е нужно лечение, само наблюдение за сега!? От близо две седмици имам страшни кризи със екстрасистолите /повечето мономорфни с произход от дясната камера/, като дори 3-на доза от приеманите досега бетаблокери, вече не ми действат! Все едно, че абсолютно нищо не пия! Освен това към лекарствата /вече 3х1 Беталок Зок- 25мг/ добавих и 3 вида успокоителни на билкова основа - 2х2 Симпатил, 3х2 Седатиф ПС, 3х1 Валериан и 4-5 пъти на ден по лъжица Неуропан/мента глог и валериана/! Нищо от това не ми помага! Страшна аритмия, вече с болки в гърдите и задушаване и понякога правя панически атаки! Във момента хормоните са ми такива:
TSH 1.17 uIU/ml
fT3 5.91 pmol/l
fT4 1.27 ng/dl
TAT/anti-Tg/ 14.4 IU/ml
MAT/anti -Tpo/ 8.2 IU/ml
Дълги периоди от време /с месеци/ поддържам субфебрилна 37,2! Понякога спонтанно изчезва за няколко седмици и после пак! Причината не е открита! Бях вече на кардиолог, там всичко което ми видяха за тях е "нормално за възрастта"! Възможно ли е всичко това да ми е от щитовидната и какво бихте ми препоръчали да направя??? Благодаря ви предварително за отговора!

Уважаеми Voss,
съжалявам, но оплакванията не са Ви свързани с наличните възли в щитовидната жлеза. При хоррмонални изследвания в референтни стойности няма как да свържем симптомите с щитовидната жлеза. Проблема Ви е от друго естество.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Sisip » 20 Дек 2018, 12:51

Здравейте. Пиша ви със следния въпрос. От година и половина с мъжа ми правим опити за забременяване. Аз съм с поликистоза и инсулинова резистеност. В момента пия метфогамма 1000 мг. Изследваха ми и TSH и е 2,88 ,въпроса ми е нужно ли е пиенето на хапчета за това, според моя ендокринолог не е нужно, но аз съм чела ,че за забременяване трябва да е под 2?
И също да попитам в този случай трябва ли да се приема йод, защото в хранителната ми добавка фолиева кисилина има и йод 200 микрограма и тъй като аз не консумирам сол, се питам дали трябва да го приемам с това TSH?

Благодаря ви предварително.
Sisip
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Дек 2018, 12:46

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Дек 2018, 12:52

Sisip написа:Здравейте. Пиша ви със следния въпрос. От година и половина с мъжа ми правим опити за забременяване. Аз съм с поликистоза и инсулинова резистеност. В момента пия метфогамма 1000 мг. Изследваха ми и TSH и е 2,88 ,въпроса ми е нужно ли е пиенето на хапчета за това, според моя ендокринолог не е нужно, но аз съм чела ,че за забременяване трябва да е под 2?
И също да попитам в този случай трябва ли да се приема йод, защото в хранителната ми добавка фолиева кисилина има и йод 200 микрограма и тъй като аз не консумирам сол, се питам дали трябва да го приемам с това TSH?
Благодаря ви предварително.

Уважаеми Sisip,
няма еднозначен отговор. Всеки пациент се разглежда индивидуално. Не се лекува стойност на ТСХ, а пациент. Лечение се включва при жени планиращи бременност, които имат доказан тиреоидит на Хашимото и повишени anti-TPO. Прием на тиреоидни хормони изискват някои ин витро центрове като част от подготовката за процедура. Останалите пациентки, планиращи бременност не е необходимо да приемат заместително лечение при такава стойност на ТСХ.
Хранителната добавка, която приемате, най-вероятно е предназначена за бременни, а не планиращи бременност. По време на бременност нуждите от йод са по-големи, поради което и хранителните добавки са обогатени. Няма как да отговоря дали Ви се налага да приемате йод. Това, че не солите, не означава, че не приемате сол. Почти няма готов продукт от магазина, който да не съдържа сол - колбаси, сирена, хляб, маргарини, масла и т.н. Освен това, нямам представа дали живеете в йод-дефицитен район или не.
Проведете консултация с ендокринолог за да прецени необходимо ли и или не лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта