Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот MilenaV » 14 Юли 2014, 21:25

Dr Stella Yordanova написа:
MilenaV написа:Здравейте д-р Йорданова
Нарушаването на целостта на нетоксичен единичен възел на щитовидна жлеза при биопсия може ли да провокира по-бързо развитие при злокачествени тумор? Възелът е хипоехогенен нехомогенен, на места с неправилни контури с размери 0.81/0.75/0.68 с 1-2 микрокалцификата във вътрешността.
Поздрави

Уважаема MilenaV,
Ако имаше реален риск за провокиране на злокачествен процес нямаше да се правят биопсии. Все още не се знае достатъчно за отключване на туморния процес. Това е причината да се споменава такава възможна странична реакция на процедурата. На настоящия етап няма налични данни, които да потвърждават наличието на такъв риск.
Изборът дали ще се подложите на биопсия трябва да вземете Вие. Обсъдете съмненията си с лекаря си.


Благодаря за професионалния и бърз отговор.
Поздрави
MilenaV
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Юли 2014, 23:07

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот doris83 » 15 Юли 2014, 14:10

Здравейте др. Йорданова, имам огромно притеснение ( и вече голям комплекс): поява на окосмяване нетипично за жената- лице, гърди, корем..., прочетох че една от причините е щитовидната жлеза. Правих някои изследвания- тестостерон 1.07 (0.17-1.6), ТСХ 2,53 (0.27-4.2), не увеличена и без възли щитовидна жлеза; редовен цикъл, чисти яйчници, а косъмчетата продължават да ръстът и се увеличават. Къде да търся причината? Благодаря!
doris83
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Юни 2014, 13:36

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Юли 2014, 22:27

doris83 написа:Здравейте др. Йорданова, имам огромно притеснение ( и вече голям комплекс): поява на окосмяване нетипично за жената- лице, гърди, корем..., прочетох че една от причините е щитовидната жлеза. Правих някои изследвания- тестостерон 1.07 (0.17-1.6), ТСХ 2,53 (0.27-4.2), не увеличена и без възли щитовидна жлеза; редовен цикъл, чисти яйчници, а косъмчетата продължават да ръстът и се увеличават. Къде да търся причината? Благодаря!

Уважаема doris83,
Обърнете се към ендокринолог, който да оцени окосмяването и да Ви пусне целенасочени изследвания. Без насочин разпит и преглед няма как да се прецени каква да е стратегията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот boby79 » 22 Юли 2014, 13:31

boby79 написа:
Dr Stella Yordanova написа:
boby79 написа:Здравейте доктор Йорданова,
След вашия съвет посетих ендокринолог, резултатите от ехография на щит. жлеза са: Д. лоб 14/20/57 - кистозен възел с р-з 13/9/19 мм и клцификат и възел с р-р 3/2 мм. Л.лоб 16/16/47 - кистозен възел с размер 13/15/22 мм с калцификат и възел с р-р 6-4 мм, истумс -2 мм, хомогенна структура. Резултати от изследвания TSH-2.10 FT4-1.17 Единия вариянт е да се направи биопсия и да се наблюдават възлите, а другия операция. Останах с впечатление, че ако избера първия вариянт рано или късно ще има операция, тъй като възлите растат. Моля за вашия съвет! Благодаря

Уважаема boby79,
Трудно ми е да Ви дам конкретен съвет без да съм Ви прегледала. От това, което сте ми написала мисля, че колегата Ви е дал подробни разяснения. Оставам с впечатлението, че мнението на лекаря, който Ви е консултирал е, че трябва да има операция. Мисля, че първо трябва да си изясните, какво е Вашето становище относно оперативно лечение.

Здравейте доктор Йорданова,
След направена консултация с хирург - доц. д-р Росен Димов, Каспела, град Пловдив реших да направя операцията. В рода ми имаме с подобни проблеми /едната ми леля е с Базедова, другата е оперирана от възли в единя лоб, сега има в другия, роднина с рак на щит. жлеза/ и реших, че няма да живея в непрекъснати притеснения. Относно операцията мисля, че всичко мина добре, но това че са ми отстранили жлезата не мога да го приема. Хостология - Ляв лоб- нодозна колоидна струма и фоликуларен аденом. Десен лоб - нодозна колоидна струма и фоликуларен аденом. Обясниха ми, че са взели това решение, тъй като жлезата е променена двустрано и вероятноста от нови възли е огромна и за да не се налага отново операция, това било най-правилното решение. Притеснянията, чувството за вина, че съм взела това решение ме поръбкват. Лягам и ставам с тази мисъл. Физически се чувствам добре. Понякога усещам болки в колената, по скоро слабост, но не винаги. В момента пие Еутирокс 75 и Калций. Искам да продължа напред и да не мисля, опитвам се, но ми е трудно. Исках все пак да Ви пиша и да споделя за това как се развиха нещата и се надявам на съвет как де се справя с това да не мисля непръкеснато и да не изпитвам това чувство за вина! Благодаря!
boby79 написа:
Dr Stella Yordanova написа:
boby79 написа:Здравейте доктор Йорданова,
След вашия съвет посетих ендокринолог, резултатите от ехография на щит. жлеза са: Д. лоб 14/20/57 - кистозен възел с р-з 13/9/19 мм и клцификат и възел с р-р 3/2 мм. Л.лоб 16/16/47 - кистозен възел с размер 13/15/22 мм с калцификат и възел с р-р 6-4 мм, истумс -2 мм, хомогенна структура. Резултати от изследвания TSH-2.10 FT4-1.17 Единия вариянт е да се направи биопсия и да се наблюдават възлите, а другия операция. Останах с впечатление, че ако избера първия вариянт рано или късно ще има операция, тъй като възлите растат. Моля за вашия съвет! Благодаря

Уважаема boby79,
Трудно ми е да Ви дам конкретен съвет без да съм Ви прегледала. От това, което сте ми написала мисля, че колегата Ви е дал подробни разяснения. Оставам с впечатлението, че мнението на лекаря, който Ви е консултирал е, че трябва да има операция. Мисля, че първо трябва да си изясните, какво е Вашето становище относно оперативно лечение.

Здравейте доктор Йорданова,
След направена консултация с хирург - доц. д-р Росен Димов, Каспела, град Пловдив реших да направя операцията. В рода ми имаме с подобни проблеми /едната ми леля е с Базедова, другата е оперирана от възли в единя лоб, сега има в другия, роднина с рак на щит. жлеза/ и реших, че няма да живея в непрекъснати притеснения. Относно операцията мисля, че всичко мина добре, но това че са ми отстранили жлезата не мога да го приема. Хостология - Ляв лоб- нодозна колоидна струма и фоликуларен аденом. Десен лоб - нодозна колоидна струма и фоликуларен аденом. Обясниха ми, че са взели това решение, тъй като жлезата е променена двустрано и вероятноста от нови възли е огромна и за да не се налага отново операция, това било най-правилното решение. Притеснянията, чувството за вина, че съм взела това решение ме поръбкват. Лягам и ставам с тази мисъл. Физически се чувствам добре. Понякога усещам болки в колената, по скоро слабост, но не винаги. В момента пие Еутирокс 75 и Калций. Искам да продължа напред и да не мисля, опитвам се, но ми е трудно. Исках все пак да Ви пиша и да споделя за това как се развиха нещата и се надявам на съвет как де се справя с това да не мисля непръкеснато и да не изпитвам това чувство за вина! Благодаря!

Здравейте, доктор Йорданова!
Интересувам се, мога ли да ходя на море имайки в предвид, че операцията беше много скоро!
Благодаря!
boby79
 
Мнения: 14
Регистриран на: 14 Май 2014, 09:31

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Юли 2014, 21:52

boby79 написа:Здравейте, доктор Йорданова!
Интересувам се, мога ли да ходя на море имайки в предвид, че операцията беше много скоро!
Благодаря!

Уважаеми boby79,
Трудно ми е да Ви дам точен отговор, тъй като не ми е ясно колко време е минало от операцията. Трябва оперативната рана да е заздравяла. Тя е основния лимитиращ фактор. Препоръчително е да си проведете контролните изследвания преди да тръгнете. Редно е да се уточни лечението преди пътуване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Lili567 » 24 Юли 2014, 18:13

Здравейте д-р Йорданова
искам да ви попитам как да постъпя в този случай, на 25г съм и понеже съм оперирана от фиброаденом през 2012 на лявата млечна жлеза а имам и в дясната но не е толкова голям и доктора казва, че засега няма да го оперираме и ходя на прегледи през 6 месеца и последният път като ми преглеждаше лимфните възли от ляво видя 6.6мм и аз не зная какво и каза, че е киста на щитовидната жлеза. Но после като ходих при личният ми доктор той ми каза, че не може да е киста защото било много нависоко; и ми каза да си изследвам TgH хормона. И аз не зная какво да изследвам сега ако може да ме насочите във смисъл да ми вземат кръв от вената за изследване на хормоните на щитовидната жлеза ..или и аз не знам. Моля да ме насочите какво да направя.
Благодаря ви предварително!
Lili567
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Юли 2014, 17:45

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Юли 2014, 10:35

Lili567 написа:Здравейте д-р Йорданова
искам да ви попитам как да постъпя в този случай, на 25г съм и понеже съм оперирана от фиброаденом през 2012 на лявата млечна жлеза а имам и в дясната но не е толкова голям и доктора казва, че засега няма да го оперираме и ходя на прегледи през 6 месеца и последният път като ми преглеждаше лимфните възли от ляво видя 6.6мм и аз не зная какво и каза, че е киста на щитовидната жлеза. Но после като ходих при личният ми доктор той ми каза, че не може да е киста защото било много нависоко; и ми каза да си изследвам TgH хормона. И аз не зная какво да изследвам сега ако може да ме насочите във смисъл да ми вземат кръв от вената за изследване на хормоните на щитовидната жлеза ..или и аз не знам. Моля да ме насочите какво да направя.
Благодаря ви предварително!

Уважаема Lili567,
Имала съм много пациентки, насочени за диагностично уточняване на тиреоидна патология, установена при мамологичен преглед. Колегите често оглеждат шийните лимфни възли и щитовидната жлеза. Препоръчвам Ви да отидете на преглед с ехографско изследване на щитовидната жлеза при ендокринолог. Вие преценете дали ще си пуснете ТСХ преди прегледа от специалиста. При изследване на щитовидната жлеза е необходимо да се знае как тя функционира- това ще подскаже резултатът от хормона. След осъществяване на прегледа специалистът може да прецени, че се нуждае и от други изследвания за поставяне на диагноза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Denito » 29 Юли 2014, 16:32

Здравейте
Имам един въпрос,мъчи ме нещо и не знам дали има някакъв проблем.
По принцип имам увеличена щитовидна жлеза
От скоро време,мисля че поне на две седмици един път,това се случи докато бях на работа и получавам сърцебиене,но е много силно,в областа на шията го осещам чак.Сядам за две до три минути и то минава,но много се плаша и искам да попитам на какво може да се дължи това.Ходих на кардиограма но ми казаха че не е от сърцето.Аз и преди го имах но беше слабо и ми кзаха че може да е от щитовидната жлеза.Моля за съвет,много съм оплашена.А има и друго от извесно време смъквам много бързо килограми.За сега не пия Л-тироксина тук в Англия ми казаха да го спра за малко,правиха ми изследвания и ми казаха че съм добре и без него,а аз за тези си симптоми бедя щитовидната жлеза.Благодаря ви за отговора предварително
Denito
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Юни 2014, 15:53

TSH

Мнениеот tonichaka » 31 Юли 2014, 09:50

ЗДРАВЕЙТЕ,


ПРЕДИ ТРИ ДЕНА СИ НАПРАВИХ ИЗСЛЕДВАНЕ TSH КОЙТО СА 0,48 ПРИ СТОЙНОСТИ 0,27-4,2,АЗ СЪМ С ПРЕМАХНАТА ЖЛЕЗА/ТОТАЛНО/, ИЗСЛЕДВАНЕТО Е НАПРАВЕНО ПРИ ПРИЕМ НА 200М-Л ТИРОКСИН, НО ТАЗИ ДОЗА МИ Е ПРЕКАЛЕНА СПОРЕД МЕН,
ЗАПОЧНА С ИЗПОТЯВАНЕ ,ТРЕПЕРЕНЕ НА КРАЙНИЦИТЕ ,ТРЕВОЖНОСТ БЕЗ ПРИЧИНА,И НАЙ НЕПРИЯТНОТО ВДИГАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ, АЗ СЪМ 70 КГ ,З5 Г- СПОРЕД МЕН ТОВА СА ПРИЗНАЦИ НА ХИПЕРФУКЦИЯ ,МОЛЯ ЗА ВАШЕТО МНЕНИЯ КОТО СПЕЦИАЛИСТ ПРЕДИ ДА ИДА НА ЛЕКАР,ДА ПОДЧЕРТАЯ ОТ ДВА ДЕНА НЕ ПРИЕМАМ ТИРОКСИН И ВСИЧКИ ГОРЕПОСОЧЕНИ ОПЛАКВАНИЯ ИЗЧЕЗНАХА
tonichaka
 
Мнения: 10
Регистриран на: 29 Мар 2014, 14:26

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Юли 2014, 09:52

Denito написа:Здравейте
Имам един въпрос,мъчи ме нещо и не знам дали има някакъв проблем.
По принцип имам увеличена щитовидна жлеза
От скоро време,мисля че поне на две седмици един път,това се случи докато бях на работа и получавам сърцебиене,но е много силно,в областа на шията го осещам чак.Сядам за две до три минути и то минава,но много се плаша и искам да попитам на какво може да се дължи това.Ходих на кардиограма но ми казаха че не е от сърцето.Аз и преди го имах но беше слабо и ми кзаха че може да е от щитовидната жлеза.Моля за съвет,много съм оплашена.А има и друго от извесно време смъквам много бързо килограми.За сега не пия Л-тироксина тук в Англия ми казаха да го спра за малко,правиха ми изследвания и ми казаха че съм добре и без него,а аз за тези си симптоми бедя щитовидната жлеза.Благодаря ви за отговора предварително

Уважаеми Denito,
За да се отговори на въпроса Ви, дали щитовидната жлеза може да е причина за оплакванията Ви трябва да се осъществят изследвания. Ако имате възможност си пуснете поне ТСХ. Тъй като сте имали/имате заболяване на щитовидната жлеза най-добре е да се консултирате с ендокринолог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта