Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпроси към едоктинолог, да се консултирате със специалист по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция. Ще получите съвет и професионален отговор от лекар специалист по ендокринология.
Д-р Стелла Йорданова

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Мар 2019, 08:18

Lunenluch2 написа:Здравейте!TSH e 3.67.
При намалени гранулоцити и повишени MCV и MCH може ли да се говори за мегалобластна анемия?Стойностите на тези показатели от години намаляват и съответно покачват.Какви изследвания допълнително трябва да се направят или ще трябва консултация с хематолог?

Уважаеми Lunenluch2,
при хемоглобин 138 g/l и нормална стойност на еритроцити, може да се изключи наличието на анемия. Нито един от показалите, които цитирате не може да е причина за оплакванията Ви. Нормалната стойност на ТСХ изключват наличие на нарушение във функцията на щитовидната жлеза. Предвид наличието на повишена сърдечна честота 130, която сте установили е уместно да се консултирате с кардиолог за да се потърси причината за нея.
Dr Stella Yordanova

Мнениеот Rules95 » 24 Мар 2019, 15:08

Здравейте , докторе!

По принцип през целия си живот съм бил слабо момче - буквално мършев.След преглед при ендокринолог е установено поднормено тегло (ИТМ 18) и следните изследвания :

TSH - 2.66 (Реф.с.т 0.38-5.33)
FT3 - 4.37 (Реф с.т 2.50-3.90)

ФТ 3 повишен.ФТ 4 също бе пуснат , но нямам излседването , спомням си , че беше на границата , тоест още малко и той да бъде повишен.Изписан е Тирозол 5мг.След 4 месеца приемане на тирозол , отново на преглед.Ендокринолога пуска само ФТ 3 - този път е 4.10 (Реф с.т 2.50-3.90).
Увеличава дозата на 10 мг.Отново след 4 месеца прием , отново на преглед и ФТ 3 е нормализиран.През цялото това време ендокринолога следеше само ФТ 3.Всички тези изследвания са проведени през 2018 г.Килограмите ми не мърдат.През Януари 2019 отивам на преглед при доктор по вътрешни болести , заради други оплаквания.Той ми пуска негови си изследвани (ПКК и д.р.) + ТСХ. ТСХ - то беше отишло на 20.46 (Реф.с.т 0.38-5.33). Имам оплаквания като слаба концентрация , липса на либидо , запек.Диагноза хипотиреоидизъм в следствие на предозиране. Спирам тирозола за 20 дена и ТСХ - то става 5.81 (Реф.с.т 0.38-5.33).След 1 месец ТСХ-то е още толкова , доктора ми каза , че трябва да чакам 2 месеца , за да се нормализира.Въпросът ми и проблемът ми е следният...докторе на фона на това , което описвам може ли да ми кажете вашите предположения , защото теглото ми изобщо не мърда ?Уж при хипотиреоидизъм се напълнява , а аз не съм мръднал.

На 24г. съм , момче , 173см. 53 кг.
Rules95

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Мар 2019, 10:37

Rules95 написа:Здравейте , докторе!
По принцип през целия си живот съм бил слабо момче - буквално мършев.След преглед при ендокринолог е установено поднормено тегло (ИТМ 18) и следните изследвания :
TSH - 2.66 (Реф.с.т 0.38-5.33)
FT3 - 4.37 (Реф с.т 2.50-3.90)
ФТ 3 повишен.ФТ 4 също бе пуснат , но нямам излседването , спомням си , че беше на границата , тоест още малко и той да бъде повишен.Изписан е Тирозол 5мг.След 4 месеца приемане на тирозол , отново на преглед.Ендокринолога пуска само ФТ 3 - този път е 4.10 (Реф с.т 2.50-3.90).
Увеличава дозата на 10 мг.Отново след 4 месеца прием , отново на преглед и ФТ 3 е нормализиран.През цялото това време ендокринолога следеше само ФТ 3.Всички тези изследвания са проведени през 2018 г.Килограмите ми не мърдат.През Януари 2019 отивам на преглед при доктор по вътрешни болести , заради други оплаквания.Той ми пуска негови си изследвани (ПКК и д.р.) + ТСХ. ТСХ - то беше отишло на 20.46 (Реф.с.т 0.38-5.33). Имам оплаквания като слаба концентрация , липса на либидо , запек.Диагноза хипотиреоидизъм в следствие на предозиране. Спирам тирозола за 20 дена и ТСХ - то става 5.81 (Реф.с.т 0.38-5.33).След 1 месец ТСХ-то е още толкова , доктора ми каза , че трябва да чакам 2 месеца , за да се нормализира.Въпросът ми и проблемът ми е следният...докторе на фона на това , което описвам може ли да ми кажете вашите предположения , защото теглото ми изобщо не мърда ?Уж при хипотиреоидизъм се напълнява , а аз не съм мръднал.
На 24г. съм , момче , 173см. 53 кг.

Уважаеми Rules95,
трудно е да Ви отговоря какви са причините за ниското Ви тегло. В болшинството от случаите има съчетание от фактори. Какво е съучастието на щитовидната жлеза в това, също не мисля че е достатъчно изяснено. При хормоналните изследвания, които цитирате не мисля, че е достатъчно ясно за какъв проблем се касае. Не съм убедена, че във вашия случай е редно да се обсъжда каква е тиреоидната функция само върху един хормон. Пуснете си изследване на TSH, FT4, FT3, след което посетете ендокринолог, тъй като е възможно да се касае за не за често срещано заболяване, а за някой от по-редките щитовидни проблеми.
Dr Stella Yordanova

Мнениеот kamelia.petrovaa » 08 Апр 2019, 12:24

Здравейте! Приемам Метфогамма 850 може ли заедно с нея да приемам Деанксит?
kamelia.petrovaa

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Апр 2019, 07:15

kamelia.petrovaа написа:Здравейте! Приемам Метфогамма 850 може ли заедно с нея да приемам Деанксит?

Уважаема kamelia.petrovaа,
можете приемате успоредно двата медикамента.
Dr Stella Yordanova

Мнениеот tony.andonova » 14 Апр 2019, 15:51

Здравейте.Преди доста години,може би 10 , започнаха да ми се потят ръцете и имах постоянно увеличен пулс денонощно.Тогава тръгнах по лекари.Първо бях при ендокринолог и след опипване на гушата се оказа,че е подута.Преди да продължа искам да отбележа,че съм от малък град и избора на лекар тогава,който направих беше да се доверя на най-добрия тогава (според мен) а именно завеждащата лекарка на ендокринологията.Докато чаках резултатите минах на ехограф.Според неините думи бях имала някакви образования,но не знаеше какви са,смисъл дали е кистички или възли и само изследванията щели да покажат.А те показаха завишени антитела.Разгледа ги и каза,че няма нищо страшно,били само възелчета и повечето хора си живеели така без да подозират дори за заболяването.Диагностицира ме с Хашимото.Сама по себе си тази диагноза не водела до оплакванията,които имах тогава.Каза да се следя веднъж на 6 месеца.Прати ме на кардиолог и той ме прегледа (само кардиограма) видя резултатите от жлезата и потвърди-проблем няма.И така се озовах в кабинета на психиятъра.Честно казано след лечение с АД се почувствах добре,спря сърцебиенето,не се изпотяваха дланите и си бях 6.Не ходих и да се изследвам за гуша.
Тук в Англия (все още пиеща АД) няколко пъти се разтрепервах и получавах главоболие.Съвсем случайно джипито забеляза,че имам увеличен възел,започна да го опипва (видимо е уголемено,но не чак натрапчиво) и ми взеха кръв- ft3 ft4 tsh anti tpo.Всички бяха наред.Нямаше и помен от Хашимото.
Та въпроса ми е може ли да имам някакви оплаквания от увеличена гуша,без да има промени в нейната функция?Само да отбележа,че два месеца след спирането на анридепресантите трудно изкачвам стълби,имам паник атаки по няколко на ден и силно сърцебиене след хранене понякога.Също така понякога само да седя права и имам ускорен пулс.
tony.andonova

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Апр 2019, 10:15

tony.andonova написа:Здравейте.Преди доста години,може би 10 , започнаха да ми се потят ръцете и имах постоянно увеличен пулс денонощно.Тогава тръгнах по лекари.Първо бях при ендокринолог и след опипване на гушата се оказа,че е подута.Преди да продължа искам да отбележа,че съм от малък град и избора на лекар тогава,който направих беше да се доверя на най-добрия тогава (според мен) а именно завеждащата лекарка на ендокринологията.Докато чаках резултатите минах на ехограф.Според неините думи бях имала някакви образования,но не знаеше какви са,смисъл дали е кистички или възли и само изследванията щели да покажат.А те показаха завишени антитела.Разгледа ги и каза,че няма нищо страшно,били само възелчета и повечето хора си живеели така без да подозират дори за заболяването.Диагностицира ме с Хашимото.Сама по себе си тази диагноза не водела до оплакванията,които имах тогава.Каза да се следя веднъж на 6 месеца.Прати ме на кардиолог и той ме прегледа (само кардиограма) видя резултатите от жлезата и потвърди-проблем няма.И така се озовах в кабинета на психиятъра.Честно казано след лечение с АД се почувствах добре,спря сърцебиенето,не се изпотяваха дланите и си бях 6.Не ходих и да се изследвам за гуша.
Тук в Англия (все още пиеща АД) няколко пъти се разтрепервах и получавах главоболие.Съвсем случайно джипито забеляза,че имам увеличен възел,започна да го опипва (видимо е уголемено,но не чак натрапчиво) и ми взеха кръв- ft3 ft4 tsh anti tpo.Всички бяха наред.Нямаше и помен от Хашимото.
Та въпроса ми е може ли да имам някакви оплаквания от увеличена гуша,без да има промени в нейната функция?Само да отбележа,че два месеца след спирането на анридепресантите трудно изкачвам стълби,имам паник атаки по няколко на ден и силно сърцебиене след хранене понякога.Също така понякога само да седя права и имам ускорен пулс.

Уважаема Уважаема tony.andonova,
няма как да Ви отговоря дали имате тиреоидит на Хашимото или не. За наличието на увеличена щитовидна жлеза (гуша) си има причина. Каква е причината, която е довела до уголемяването на жлезата, може да се гадае. От написаното от Вас не ми е ясно за възел в щитовидната жлеза става въпрос или за лимфен възел. Ако възела е в щитовидната жлеза, това може да е обяснява защо е увеличена. При всички случаи се изисква обективизиране с ехографско изследване.
Това, че един орган е увеличен по размери, няма как да ни подскаже как функционира. Няма пряка зависимост между функцията и размера на щитовидната жлеза.
Наличието на паник атаки изисква консултация с психиатър и преценка за възобновяване на лечение с антидепресант.
Dr Stella Yordanova

Предишна

Назад към Ендокринология и болести на обмяната