Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Юни 2019, 11:34

Liliasenova94 написа:Здравейте
От месец страдам от прекомерно изпотяване ( хиперхидроза) на стъпалата, дланите и подмишниците. Започва от събуждането и продължава до 9ч вечерта, като се влоши. Преди беше от 12-5
Моля за съвет - кръвтата картина ми е в норма, приемах три пъти антибиотици през изминалите 3 месеца заради синузит.
Прекратих сесия от антидепресанти 5 месеца - октомври - февруари.
Възможно ли е да е вегетативно смущение?

Уважаеми Liliasenova94,
причините за повишено изпотяване могат да са много и най-различни. Тези зони, които споменавате са свързани с наследствено обусловено изпотяване. Повишеното изпотяване може да е свързано с инфекция или друг вид заболяване. Не мисля, че може толкова просто да Ви се отговори от какво се изпотявате. Пуснете си изследване на TSH за да се изключи щитовидната жлеза като възможна причина.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Юни 2019, 11:40

diana-andreeva написа:Последните ми изследвания на щит. жлеза от миналия месец са:

Уважаема diana-andreeva,
оплакванията Ви не са свързани с щитовидната жлеза. Заболяването на щитовидната жлеза е добре компенсирано. Причината е от друго естество.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот diana-andreeva » 01 Юни 2019, 12:40

Dr Stella Yordanova написа:
diana-andreeva написа:Последните ми изследвания на щит. жлеза от миналия месец са:

Уважаема diana-andreeva,
оплакванията Ви не са свързани с щитовидната жлеза. Заболяването на щитовидната жлеза е добре компенсирано. Причината е от друго естество.


Какво имате предвид под това, че заболяването на щитовидната жлеза (Хашимото) е добре компенсирано? Каква е според Вас причината и къде може да се търси след като съм посетила различни специалисти, както съм описала във въпроса си по-горе? Благодаря!
diana-andreeva
 
Мнения: 12
Регистриран на: 22 Май 2019, 12:15

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Юни 2019, 06:57

diana-andreeva написа:Какво имате предвид под това, че заболяването на щитовидната жлеза (Хашимото) е добре компенсирано? Каква е според Вас причината и къде може да се търси след като съм посетила различни специалисти, както съм описала във въпроса си по-горе? Благодаря!

Уважаема diana-andreeva,
вие приемате Еутирокс, което е лечение на хипотиреоидизъм, т.е. намалена функция на щитовидната жлеза. Тиреоидитът на Хашимото е една от честите причини за хипотиреоидизъм. Последното ТСХ е в референтни граници, което показва, че лечението е довело до нормализирането му.
Вие сте се срещали с много лекари, които са Ви дали насоки които да следвате. Без да съм Ви преглеждала няма как да предположа какъв е проблема.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот diana-andreeva » 05 Юни 2019, 15:06

Dr Stella Yordanova написа:
diana-andreeva написа:Какво имате предвид под това, че заболяването на щитовидната жлеза (Хашимото) е добре компенсирано? Каква е според Вас причината и къде може да се търси след като съм посетила различни специалисти, както съм описала във въпроса си по-горе? Благодаря!

Уважаема diana-andreeva,
вие приемате Еутирокс, което е лечение на хипотиреоидизъм, т.е. намалена функция на щитовидната жлеза. Тиреоидитът на Хашимото е една от честите причини за хипотиреоидизъм. Последното ТСХ е в референтни граници, което показва, че лечението е довело до нормализирането му.
Вие сте се срещали с много лекари, които са Ви дали насоки които да следвате. Без да съм Ви преглеждала няма как да предположа какъв е проблема.


Според ендокринолог последното TSH не е в реф. граници, тя ми обясни, че трябва да е до 2,5, а при мен е 3,85. Увеличи ми дозата на Еутирокс на 37,5мг и каза да го пия така до края на месеца. Но според нея проблема ми с дишането (недостига на въздух, прозяването, недсостиг на въздух докато говоря и се храня), оригването постоянно, болките в гърба при хранене, изтощението и безсилието, лошия сън не се дължали на Хашимото. А Вие мислите ли, че има връзка със заболяването Хашимото?
diana-andreeva
 
Мнения: 12
Регистриран на: 22 Май 2019, 12:15

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Раллиа » 06 Юни 2019, 16:29

Добър ден! Бихте ли ми казали, моля при тсх 2.600 /0.27-4.20/, дали 50 мг л-тироксин на ден е правилна доза? Досега така го пия. И анти тпо е 230.29 /0-34/. Опасно ли е? За него ям по 2 бразилски ореха, но явно трябва да ги заменя със селеногин? Очите ми са много подпухнали, възможно ли е да е от заболяването? Дори левият ми клепач се затвори наполовина. Бях при невролог и очен лекар. Казаха, че проблемът не е за тях.
Предварително благодаря за отделеното време и консултация! Поздрави!
Раллиа
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Юни 2019, 16:15

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Юни 2019, 18:18

diana-andreeva написа:Според ендокринолог последното TSH не е в реф. граници, тя ми обясни, че трябва да е до 2,5, а при мен е 3,85. Увеличи ми дозата на Еутирокс на 37,5мг и каза да го пия така до края на месеца. Но според нея проблема ми с дишането (недостига на въздух, прозяването, недсостиг на въздух докато говоря и се храня), оригването постоянно, болките в гърба при хранене, изтощението и безсилието, лошия сън не се дължали на Хашимото. А Вие мислите ли, че има връзка със заболяването Хашимото?

Уважаема diana-andreeva,
в предишните постове изразих мнението, че оплакванията Ви не са свързани с проблема с щитовидната жлеза. Не знам какви са индивидуалните Ви цели за ТСХ за да дам съвет дали да променяте дозата или не.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Юни 2019, 18:33

Раллиа написа:Добър ден! Бихте ли ми казали, моля при тсх 2.600 /0.27-4.20/, дали 50 мг л-тироксин на ден е правилна доза? Досега така го пия. И анти тпо е 230.29 /0-34/. Опасно ли е? За него ям по 2 бразилски ореха, но явно трябва да ги заменя със селеногин? Очите ми са много подпухнали, възможно ли е да е от заболяването? Дори левият ми клепач се затвори наполовина. Бях при невролог и очен лекар. Казаха, че проблемът не е за тях.
Предварително благодаря за отделеното време и консултация! Поздрави!

Уважаема Раллиа,
бих Ви посъветвала да останете на воденото лечение. Ако сте жена, която е бременна или планира бременност в близко време е уместно да посетите ендокринолог за да се уточни дозата.
Стойността на Anti-TPO има диагностична стойност и не е цел на лечението. Няма сигурен начин за промяна в стойността на показателя, а й регистрирането на по-ниска стойност не означава, че сте оздравели или че сте се подобрили.
Отокът по клепачите може да е свързан със заболяването на щитовидната жлеза. Макар и рядко е възможно и при тиреоидита на Хашимото е възможно да има тиреоидит асоциирана офталмопатия. Очният лекар, при който сте ходили би трябвало да Ви е насочил дали прилича на такъв проблем. Ако е имало такова съмнение посетете ендокринолог за да се прецени какво да се прави. До тогава можете да приемате Селен /в селеногин също се съдържа селен/.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот diana-andreeva » 11 Юни 2019, 12:11

Dr Stella Yordanova написа:
diana-andreeva написа:Според ендокринолог последното TSH не е в реф. граници, тя ми обясни, че трябва да е до 2,5, а при мен е 3,85. Увеличи ми дозата на Еутирокс на 37,5мг и каза да го пия така до края на месеца. Но според нея проблема ми с дишането (недостига на въздух, прозяването, недсостиг на въздух докато говоря и се храня), оригването постоянно, болките в гърба при хранене, изтощението и безсилието, лошия сън не се дължали на Хашимото. А Вие мислите ли, че има връзка със заболяването Хашимото?

Уважаема diana-andreeva,
в предишните постове изразих мнението, че оплакванията Ви не са свързани с проблема с щитовидната жлеза. Не знам какви са индивидуалните Ви цели за ТСХ за да дам съвет дали да променяте дозата или не.


Целите при болни от Хашимото, не само при мен, са към TSH в оптимални стойности (1 - 2,5), както и FT4, FT3 към горни референтни стойности и антитела ТАТ и МАТ в норма. Какво ще ми препоръчате във връзка с това? Някакви хранителни добавки и промяна в начина на хранене?
Прикачени файлове
12.jpg
12.jpg (231.22 KiB) Прегледано 460 пъти
diana-andreeva
 
Мнения: 12
Регистриран на: 22 Май 2019, 12:15

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Юни 2019, 07:01

diana-andreeva написа:Целите при болни от Хашимото, не само при мен, са към TSH в оптимални стойности (1 - 2,5), както и FT4, FT3 към горни референтни стойности и антитела ТАТ и МАТ в норма. Какво ще ми препоръчате във връзка с това? Някакви хранителни добавки и промяна в начина на хранене?

Уважаема diana-andreeva,
не знам как решихте, че такива са целите на лечение при болните при тиреоидит на Хашимото. Няма нито едно ръководство, което да поставя такива цели на лечение. Посетете лекар за да Ви разясни естеството на заболяването, какво се цели, как да се лекувате и наблюдавате.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта