Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Мар 2020, 13:15

neliasiova написа: Мога ли да приемам резиста форте , с Хашимото съм.

Уважаема neliasiova,
производителят на Резиста форте, не е посочил като противопоказание за приема на хранителната добавка наличие на автоимунни заболявания, каквото е тиреоидитът на Хашимото.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот milen nikolov » 30 Мар 2020, 14:36

Здравейте, имам хашимото и приемам л тироксин 125 ,също съм на инсулин, мога ли да приемам селен и в какви количества , и за какъв период. Благодаря предварително за отговора.
milen nikolov
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Мар 2020, 14:31

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Мар 2020, 07:08

milen nikolov написа:Здравейте, имам хашимото и приемам л тироксин 125 ,също съм на инсулин, мога ли да приемам селен и в какви количества , и за какъв период. Благодаря предварително за отговора.

Уважаеми milen nikolov,
описаните от Вас заболявания не представляват противопоказание за прием на селен. Можете да го приемате в стандартни дози или по преценка според индикацията, за която е изписан. Продължителността на лечението също зависи от причината за приема.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Стела Иванова » 03 Апр 2020, 10:25

Здравейте! Наскоро ми откриха възли 19.9/10.8/19.1мм.,21.7/13.7/12.9мм.ТСХ 8,37, МАТ 251.6 и ТАТ 651.6. ФТ4 12.26. Поставена ми е диагноза Тиреоидит на Хашимото и ми беше казано, че възлите са за операция, тъй като са големи. Не ми създават проблеми и нищо не ме боли. Цял живот съм била слаба, не губя и не качвам килограми. Възможно ли е да се избегне операция? Поздрави!
Стела Иванова
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Апр 2020, 10:01

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Апр 2020, 10:02

Стела Иванова написа:Здравейте! Наскоро ми откриха възли 19.9/10.8/19.1мм.,21.7/13.7/12.9мм.ТСХ 8,37, МАТ 251.6 и ТАТ 651.6. ФТ4 12.26. Поставена ми е диагноза Тиреоидит на Хашимото и ми беше казано, че възлите са за операция, тъй като са големи. Не ми създават проблеми и нищо не ме боли. Цял живот съм била слаба, не губя и не качвам килограми. Възможно ли е да се избегне операция? Поздрави!

Уважаема Стела Иванова,
проблемът с наличието на възли не е свързан единствено с възможността за промяна във функцията на жлезата. Когато има големи възли, те могат да пречат и на съседни структури, т.е. да притиснат съседно разположени органи. Това зависи не само от размера, но и от разположението на възела и темпът на нарастване. Другият проблем при наличие на възли е да се определи дали тези образования са доброкачествени или злокачествени. При пациенти с тиреоидит на Хашимото има малко по-голяма честота на злокачествени заболявания на щитовидната жлеза. Предвид размера на възлите, въпреки че не пишете какви са характеристиките им, е редно да бъде проведена биопсия. Само тогава може да Ви се отговори до колко е безопасно да бъдат наблюдавани ехографски, а да не бъдат премахнати хирургично.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Стела Иванова » 08 Апр 2020, 11:36

Здравейте, благодаря Ви за отговора. Относно самите възли информацията е следната: УЗИ: неувел р-ри, хипоехог нехомог ст-ра, в десен лоб до истмуса хетероехог нодул 19.9/10.8/19.1 мм. Гл. очертания, в ляв лоб хетероехог нодул 21.7/ 13.7/12.9 мм. РЛВ -Неувел. В същото време в графа ,,Обективно състояние" пише: Щит.жл: Увеличена 1-2 степен с плътно-еластична ст-ра. ССС -РСД ясни тонове АН 120/75 ФР 74 мин. Объркана съм защо УЗИ е с неувел р-ри, а ЩИТ.ЖЛ. Увеличена? Това не е ли едно и също нещо? Описанието на възлите за какво Ви говори?
Стела Иванова
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Апр 2020, 10:01

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Апр 2020, 22:21

Стела Иванова написа:Здравейте, благодаря Ви за отговора. Относно самите възли информацията е следната: УЗИ: неувел р-ри, хипоехог нехомог ст-ра, в десен лоб до истмуса хетероехог нодул 19.9/10.8/19.1 мм. Гл. очертания, в ляв лоб хетероехог нодул 21.7/ 13.7/12.9 мм. РЛВ -Неувел. В същото време в графа ,,Обективно състояние" пише: Щит.жл: Увеличена 1-2 степен с плътно-еластична ст-ра. ССС -РСД ясни тонове АН 120/75 ФР 74 мин. Объркана съм защо УЗИ е с неувел р-ри, а ЩИТ.ЖЛ. Увеличена? Това не е ли едно и също нещо? Описанието на възлите за какво Ви говори?

Уважаема Стела Иванова,
не винаги това, което установяване при физикален преглед, се оказва такова и при ехографския. Когато при опипване на жлезата се установят възли тя се класифицира като 1Б или по-висока степен. Разположението на единия възел е такова, че най-вероятно се пипа добре и създава илюзия за по-голяма жлеза. Без да съм Ви преглеждала няма как да отговоря на въпроса какви са размерите на жлезата. С ехограф жлезата може да се измери точно и да се отговори дали е с по-голям обем от очакваното или не. Ехографското описание не съдържа данни, които да говорят, че се налага спешно оперативно лечение. Уместно е да се осъществи биопсия и да се прецени дали е безопасно да бъдат наблюдавани ехографски.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Ninon81 » 24 Май 2020, 15:25

Здравейте имам завишен TSH- 10,1. Започнах да пия tyrohelp. Питането ми е да направя ли втори курс от това лекарство?
Ninon81
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Май 2020, 15:22

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот lincheto0 » 24 Май 2020, 16:56

Здравейте,
Днес си направих изследвания на щитовидната жлеза и резултатите, доста ме притесниха. (Резултатите са прикачени)
През 2018 ме оперираха, тъй като имах възел на щитовидната жлеза. След операцията, бяха запазили почти цялата ми щитовидна жлеза и пих еутирокс 25 мкг профилактично. Два месеца по-късно забременях, нямах никакви проблеми по време на бременността, освен леко завишено TSH. Затова, лекарят ми увеличи дозата на 50 мкг. И така до края на бременността и по време на първия месец докато кърмех, след това и след консултация с лекар спрях лекарствата. 8 месеца след като родих (днес) успях да си направя изследванията и резултатите малко ме шокираха. МАТ е 451, мноооооого над референтните стойности (държа да отбележа, е никога преди това не ми препоръчваха да го изследвам, този път го включих, по препоръка на една от лекарките, които присъстваха на раждането). Затова, реших да потърся мнение от Вас.
Благодаря Ви предварително за отделеното време.
Прикачени файлове
IMG_20200524_164645.jpg
IMG_20200524_164645.jpg (42.71 KiB) Прегледано 165 пъти
lincheto0
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Май 2020, 16:43

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Май 2020, 22:41

lincheto0 написа:Здравейте,
Днес си направих изследвания на щитовидната жлеза и резултатите, доста ме притесниха. (Резултатите са прикачени)
През 2018 ме оперираха, тъй като имах възел на щитовидната жлеза. След операцията, бяха запазили почти цялата ми щитовидна жлеза и пих еутирокс 25 мкг профилактично. Два месеца по-късно забременях, нямах никакви проблеми по време на бременността, освен леко завишено TSH. Затова, лекарят ми увеличи дозата на 50 мкг. И така до края на бременността и по време на първия месец докато кърмех, след това и след консултация с лекар спрях лекарствата. 8 месеца след като родих (днес) успях да си направя изследванията и резултатите малко ме шокираха. МАТ е 451, мноооооого над референтните стойности (държа да отбележа, е никога преди това не ми препоръчваха да го изследвам, този път го включих, по препоръка на една от лекарките, които присъстваха на раждането). Затова, реших да потърся мнение от Вас.
Благодаря Ви предварително за отделеното време.

Уважаема lincheto0,
най-вероятно се касае за тиреоидит на Хашимото. За да се потвърди дали е така е необходимо да посетите ендокринолог за да осъществи ехографско изследване на щитовидната жлеза, както и да се стартира заместително лечение. Няма как да се предположи кога е отключено заболяването.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron