Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Май 2020, 22:49

Ninon81 написа:Здравейте имам завишен TSH- 10,1. Започнах да пия tyrohelp. Питането ми е да направя ли втори курс от това лекарство?

Уважаеми Ninon81,
посетете ендокринолог за да се проведат актуални изследвания и да се стартира лечение. Тиреохелп е хранителна добавка, която се предполага, че подпомага функционирането на щитовидната жлеза и тя може да е допълнение към лечението, а не основно средство. За да имате намалена функция на щитовидната си има причина и трябва да се разбере какъв е проблема. В зависимост от причината ще се прецени какво да се предприеме.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот d.minova » 01 Юни 2020, 23:01

Здравейте, д-р Йорданова,

Благодаря Ви за възможността за онлайн консултация!

Бих искала да помоля за Вашето мнение и съвет относно дозата L- thyroxin, която приемам в момента.

Бременна съм в 20 г.с. и до началото на Май нямах проблеми с TSH, от началото на бременността започна около 2.5 и стигна до 1.2 около 12г.с, като приемах доза от 50mcg 2 пъти седмично, а останалите 5 дни - 25mcg.

На 07.05 (приблизително 16 г.с.) си пуснах изследване на TSH и се беше увеличило на 4.60uIU/ml. Увеличиха дозата ми на 50mcg 3 пъти седмично и 4 х 25mcg.

На 29.05 (20 г.с.) пуснах изследване на TSH, FT3 и FT4 и стойностите са както следва:

FT3 - 4.16pmol/l
FT4 - 16.19pmol/l
TSH - 3.16uIU/ml

Бих искала да помоля за Вашата препоръка как да процедирам за напред и да попитам дали има място за притеснение по отношение развитието на бебето?

Благодаря Ви предварително за отделеното време!

Поздрави,

Дарина
d.minova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Юни 2020, 22:45

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Юни 2020, 23:07

d.minova написа:Здравейте, д-р Йорданова,

Благодаря Ви за възможността за онлайн консултация!

Бих искала да помоля за Вашето мнение и съвет относно дозата L- thyroxin, която приемам в момента.

Бременна съм в 20 г.с. и до началото на Май нямах проблеми с TSH, от началото на бременността започна около 2.5 и стигна до 1.2 около 12г.с, като приемах доза от 50mcg 2 пъти седмично, а останалите 5 дни - 25mcg.

На 07.05 (приблизително 16 г.с.) си пуснах изследване на TSH и се беше увеличило на 4.60uIU/ml. Увеличиха дозата ми на 50mcg 3 пъти седмично и 4 х 25mcg.

На 29.05 (20 г.с.) пуснах изследване на TSH, FT3 и FT4 и стойностите са както следва:

FT3 - 4.16pmol/l
FT4 - 16.19pmol/l
TSH - 3.16uIU/ml

Бих искала да помоля за Вашата препоръка как да процедирам за напред и да попитам дали има място за притеснение по отношение развитието на бебето?

Благодаря Ви предварително за отделеното време!

Поздрави,

Дарина

Уважаема Дарина,
контролът на тиреоидните хормони е в приемливи граници. Препоръчително е да се повиши дозата за да продължи това да е така. Не мисля, че при стойностите в които е подържано ТСХ е имало съществен риск за развитието на плода. Уместно е проследяване на ТСХ след 1 м. Не Ви препоръчвам да провеждате изследване на другите хормони. Тяхното изследване не би допринесло за прецизиране на лечението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот d.minova » 03 Юни 2020, 11:41

Д-р Йорданова, много Ви благодаря за отговора!

Дали бихте могли да ме посъветвате с колко да увелича сегашната доза (3х50mcg и 4х25mcg на седмица)?

Благодаря отново за отделеното време! Оценявам помощта Ви!


Поздрави,
Дарина
d.minova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Юни 2020, 22:45

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Юни 2020, 07:26

d.minova написа:Д-р Йорданова, много Ви благодаря за отговора!

Дали бихте могли да ме посъветвате с колко да увелича сегашната доза (3х50mcg и 4х25mcg на седмица)?

Благодаря отново за отделеното време! Оценявам помощта Ви!


Поздрави,
Дарина

Уважаема Дарина,
мисля, че без да съм Ви виждала няма как да Ви дам конкретен отговор. Уместно е да посетите ендокринолога си за да уточните приема на медикамента. До тогава приемайте в повече дни 50 мкг.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот gery.teneva » 09 Юни 2020, 21:49

Здравейте,д-р Йорданова. Преди седмица бях приета в болница с диагноза остър тиреодит,след 5 дневно лечение с кортизон бях изписана със следните показатели Tsh 0,006,Т4 37.и Т3 10,86. Дадоха ми да пия 30 дни преднизолон5мг.Нормално ли е толкова дълъг период да се приема кортикостероид и защо не са ми изписали хормони. Тях кой ще ми назначи?
gery.teneva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Юни 2020, 21:41

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Юни 2020, 22:43

gery.teneva написа:Здравейте,д-р Йорданова. Преди седмица бях приета в болница с диагноза остър тиреодит,след 5 дневно лечение с кортизон бях изписана със следните показатели Tsh 0,006,Т4 37.и Т3 10,86. Дадоха ми да пия 30 дни преднизолон5мг.Нормално ли е толкова дълъг период да се приема кортикостероид и защо не са ми изписали хормони. Тях кой ще ми назначи?

Уважаеми gery.teneva,
предполагам, че диагнозата Ви е била Подостър тиреоидит, а не остър. Острият тиреоидит е заболяване, което е свързано с инфекциозно засягане на щитовидната жлеза и изисква антибиотично лечение. С кортикостероиди се лекува подострият тиреоидит. При това заболяване на щитовидната жлеза се нааблюдава разрушаване на структурите й, което води до попадане на много хормони в кръвта. За да се намали разрушаването, а от там и болката се използват противовъзпалителни средства, най-често кортикостероиди. Курсът на лечение е продължителен и зависи от клиничната картина. Няма проблем да приемате дълго кортикостероиди, като се вземат предпазни мерки. Има заболявания на други органи и системи, при които на пациентите им се налага да вземат и с години кортикостероиди. Това заболяване не е такова. Цитираните от Вас стойности на хормоните, показват, че в кръвта Ви има прекалено много хормони на щитовидната жлеза, поради което би било престъпно в този момент да Ви се дават хормони. Това е заболяване с фазово протичане и след овладяване на разрушаването на жлезата се очаква да се мине през етап на намалени нива на хормоните в кръвта, след което най-вероятно ще настъпи възстановяване на функцията на жлезата. Необходимо е да проследявате хормоните - направете първата контрола на ТСХ и ФТ4 след 1 м и посетете ендокринолога си.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот gery.teneva » 10 Юни 2020, 22:16

Dr Stella Yordanova написа:
gery.teneva написа:Здравейте,д-р Йорданова. Преди седмица бях приета в болница с диагноза остър тиреодит,след 5 дневно лечение с кортизон бях изписана със следните показатели Tsh 0,006,Т4 37.и Т3 10,86. Дадоха ми да пия 30 дни преднизолон5мг.Нормално ли е толкова дълъг период да се приема кортикостероид и защо не са ми изписали хормони. Тях кой ще ми назначи?

Уважаеми gery.teneva,
предполагам, че диагнозата Ви е била Подостър тиреоидит, а не остър. Острият тиреоидит е заболяване, което е свързано с инфекциозно засягане на щитовидната жлеза и изисква антибиотично лечение. С кортикостероиди се лекува подострият тиреоидит. При това заболяване на щитовидната жлеза се нааблюдава разрушаване на структурите й, което води до попадане на много хормони в кръвта. За да се намали разрушаването, а от там и болката се използват противовъзпалителни средства, най-често кортикостероиди. Курсът на лечение е продължителен и зависи от клиничната картина. Няма проблем да приемате дълго кортикостероиди, като се вземат предпазни мерки. Има заболявания на други органи и системи, при които на пациентите им се налага да вземат и с години кортикостероиди. Това заболяване не е такова. Цитираните от Вас стойности на хормоните, показват, че в кръвта Ви има прекалено много хормони на щитовидната жлеза, поради което би било престъпно в този момент да Ви се дават хормони. Това е заболяване с фазово протичане и след овладяване на разрушаването на жлезата се очаква да се мине през етап на намалени нива на хормоните в кръвта, след което най-вероятно ще настъпи възстановяване на функцията на жлезата. Необходимо е да проследявате хормоните - направете първата контрола на ТСХ и ФТ4 след 1 м и посетете ендокринолога си.
gery.teneva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Юни 2020, 21:41

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Mihaela.a » 09 Юли 2020, 12:01

Възможно ли е световъртеж, загуба на апетит и потене да са признаци на проблем с щитовидната жлеза
Mihaela.a
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Юли 2020, 09:33

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Юли 2020, 07:30

Mihaela.a написа:Възможно ли е световъртеж, загуба на апетит и потене да са признаци на проблем с щитовидната жлеза

Уважаеми Mihaela.a,
възможно е оплакванията да са свързани с проблем с щитовидната жлеза. За да се докаже дали е така е необходимо да се проведат хормонални изследвания - ТСХ и ФТ4. Ако единия или двата са извън референтни граници, ще се наложи консултация с лекар за по-нататъшни изследвания и лечение. Ако са в норма, трябва да се търси друга причина за оплакванията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта