Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот tedidemi » 18 Юли 2020, 23:39

Здравейте! На 51 год съм и от известно време се чувствам изморена и без сили. Преди две седмици направих кръвна картина и тя показа нисък хемоглобин 11,6 хематокрит 35, TSH 4,68. Желязо 18. Направихме още една кръвна картина преди два дни със подобен резултат и ми изписаха Л тироксин 50 по 1 хапче на ден. От около година имам много обилен цикъл. Ходих на преглед. Установи се малка миома, която не расте. Предполагам от този обилен цикъл хемоглобина е паднал. Може ли да има връзка между двата проблема и адекватно ли е предписаното лечение? Благодаря, за отделеното време!
tedidemi
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Юли 2020, 23:20

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Юли 2020, 09:48

tedidemi написа:Здравейте! На 51 год съм и от известно време се чувствам изморена и без сили. Преди две седмици направих кръвна картина и тя показа нисък хемоглобин 11,6 хематокрит 35, TSH 4,68. Желязо 18. Направихме още една кръвна картина преди два дни със подобен резултат и ми изписаха Л тироксин 50 по 1 хапче на ден. От около година имам много обилен цикъл. Ходих на преглед. Установи се малка миома, която не расте. Предполагам от този обилен цикъл хемоглобина е паднал. Може ли да има връзка между двата проблема и адекватно ли е предписаното лечение? Благодаря, за отделеното време!

Уважаема tedidemi,
между двата проблема няма връзка. Стойността на ТСХ е леко повишена и е малко вероятно при тази стойност да е причина за менструални проблеми или анемия.
Лечението при установен хипотиреоидизъм е заместително. Дозата е индивидуална и зависи от много фактори. Заместително лечение означава да се дават липсващите хормони. Такъв медикамент е Л-тироксин.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Meggie87 » 25 Юли 2020, 11:55

Здравейте, бях диагностицирана с ИР , зареди много ниските нива на HOMA 1.73 . Всички останали изследвания са в нормата , почти до ниската граница , но все пак в норма. Проблема ми е рязко затлъстяване без промяна на режима на хранене . Проблемите с теглото тръгнаха след приема на стимуланти за предизвикване на кърмата преди 3 години и 7 месеца . Сега ми Изписаха Метфогамма 850мг. По една таблетка след всяко едно хранене . До 5 на ден максимум . Моля за второ мнение , дозата ми се струва огромна , въпреки че ям 2 максимум 3 пъти на ден . Благодаря Ви .
Meggie87
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Юли 2020, 11:49

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 26 Юли 2020, 19:13

Meggie87 написа:Здравейте, бях диагностицирана с ИР , зареди много ниските нива на HOMA 1.73 . Всички останали изследвания са в нормата , почти до ниската граница , но все пак в норма. Проблема ми е рязко затлъстяване без промяна на режима на хранене . Проблемите с теглото тръгнаха след приема на стимуланти за предизвикване на кърмата преди 3 години и 7 месеца . Сега ми Изписаха Метфогамма 850мг. По една таблетка след всяко едно хранене . До 5 на ден максимум . Моля за второ мнение , дозата ми се струва огромна , въпреки че ям 2 максимум 3 пъти на ден . Благодаря Ви .

Уважаема Meggie87,
за да се постави диагноза инсулинова резистентност е необходимо да имаме висок НОМА-IR индекс. Тази стойност, която цитирате е нормална. Нямам представа на какво се основава диагнозата инсулинова резистентност. Не знам дали трябва да приемате Метфогамма или не. Според кратката характеристика на Метфогамма - допустимата максимална дневна доза е 3 гр., разделени на три приема.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Meggie87 » 26 Юли 2020, 20:26

Dr Stella Yordanova написа:
Meggie87 написа:Здравейте, бях диагностицирана с ИР , зареди много ниските нива на HOMA 1.73 . Всички останали изследвания са в нормата , почти до ниската граница , но все пак в норма. Проблема ми е рязко затлъстяване без промяна на режима на хранене . Проблемите с теглото тръгнаха след приема на стимуланти за предизвикване на кърмата преди 3 години и 7 месеца . Сега ми Изписаха Метфогамма 850мг. По една таблетка след всяко едно хранене . До 5 на ден максимум . Моля за второ мнение , дозата ми се струва огромна , въпреки че ям 2 максимум 3 пъти на ден . Благодаря Ви .

Уважаема Meggie87,
за да се постави диагноза инсулинова резистентност е необходимо да имаме висок НОМА-IR индекс. Тази стойност, която цитирате е нормална. Нямам представа на какво се основава диагнозата инсулинова резистентност. Не знам дали трябва да приемате Метфогамма или не. Според кратката характеристика на Метфогамма - допустимата максимална дневна доза е 3 гр., разделени на три приема.



Благодаря ви!
Meggie87
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Юли 2020, 11:49

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Girly » 29 Юли 2020, 22:03

Здравейте!Имам проблем с щитовидната жлеза и пия еутирокс.Но напоследък много намалих храната,а и гладувам по един ден всяка седмица, само и само да не качвам килограми.Имам чувството,че нещо не е както трябва.Какви изследвания трябва да си направя, за да видя дали има проблем?
Girly
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Юли 2020, 21:57

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Beba89 » 30 Юли 2020, 14:37

Здравейте! Пуснах изследвания на сина ми, заради изпотяване на главата. Според тях ТSH е в референтните стойности, според педиатъра също е добре. Попаднах на една таблица, според която стойностите са различни за деца и възрастни. Според таблицата се доближаване до горната граница. Необходимо ли е допълнително изследване? Благодаря!
Прикачени файлове
Screenshot_20200730-111418.jpg
Screenshot_20200730-111418.jpg (324.81 KiB) Прегледано 215 пъти
Beba89
 
Мнения: 17
Регистриран на: 13 Фев 2020, 14:12

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Юли 2020, 16:09

Girly написа:Здравейте!Имам проблем с щитовидната жлеза и пия еутирокс.Но напоследък много намалих храната,а и гладувам по един ден всяка седмица, само и само да не качвам килограми.Имам чувството,че нещо не е както трябва.Какви изследвания трябва да си направя, за да видя дали има проблем?

Уважаеми Girly,
като първа стъпка трябва да се знае дали приемате адекватна доза еутирокс. Ако скоро не сте провеждали контрол на хормони, пуснете ТСХ и ФТ4. Едва тогава може да се мисли за други изследвания, като те трябва да бъдат индивидуално преценени. Препоръчително е да посетите ендокринолог за да може да се направи това.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Юли 2020, 16:18

Beba89 написа:Здравейте! Пуснах изследвания на сина ми, заради изпотяване на главата. Според тях ТSH е в референтните стойности, според педиатъра също е добре. Попаднах на една таблица, според която стойностите са различни за деца и възрастни. Според таблицата се доближаване до горната граница. Необходимо ли е допълнително изследване? Благодаря!

Уважаеми Beba89,
при деца най-често се посочват по-високи стойности на ТСХ, а не по-ниски. Трудно ми е да преценя дали възрастта е значим фактор и трябва ли да мислим за по-различни референтни стойности на ТСХ, т.к. не посочвате възрастта на детето. Във форумът има раздел педиатрия, където можете да получите съвети за дете. Не мисля, че при тази стойност на ТСХ е притеснителна и не мисля, че само заради нея се налагат допълнителни изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот didastancheva » 03 Авг 2020, 16:46

Здравейте!
Искам да попитам дали мога да вземам МОРСКИ КЕЛП? Изследвала съм си 5 хормона на щитовидната железа и всички са в норма, TSH ми е 3,25 лекаря ми каза, че не е необходимо да пия каквото и да е било тъй като на 44 години е било нормално този хормон да е в тези граници!
Проблема е в това, че от февруари 2020г. имам обилен косопад, който не се повлиява от нищо! Нямам проблем с цикъла, редовен ми е! Пускала съм си и пълна кръвна, картина всичко ми е в нормата! Вече не знам какво да правя!
До колкото разбирам TSH трябва да е под 2,00?! Искам просто профилактично да започна да пия селен с келп!
За това въпроса ми е дали мога профилактично да пия КЕЛП И СЕЛЕН?
Благодаря Ви, предварително!
didastancheva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Авг 2020, 16:32

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron