Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Авг 2020, 00:04

didastancheva написа:Здравейте!
Искам да попитам дали мога да вземам МОРСКИ КЕЛП? Изследвала съм си 5 хормона на щитовидната железа и всички са в норма, TSH ми е 3,25 лекаря ми каза, че не е необходимо да пия каквото и да е било тъй като на 44 години е било нормално този хормон да е в тези граници!
Проблема е в това, че от февруари 2020г. имам обилен косопад, който не се повлиява от нищо! Нямам проблем с цикъла, редовен ми е! Пускала съм си и пълна кръвна, картина всичко ми е в нормата! Вече не знам какво да правя!
До колкото разбирам TSH трябва да е под 2,00?! Искам просто профилактично да започна да пия селен с келп!
За това въпроса ми е дали мога профилактично да пия КЕЛП И СЕЛЕН?
Благодаря Ви, предварително!

Уважаеми didastancheva,
не мисля, че между стойността на ТСХ и косопадът Ви има връзка. Стойността, която цитирате е нормална за Вас и няма как да бъде причина за косопад. Няма как да знам и дали храненето Ви е неправилно и е свързано с предпоставка за дефицит на селен и йод.Косопадът може да е признак на здравословен проблем, като например на дефицит на витамини, но може и да е част от цикъла на косата. Посетете дерматолог за да прецени какъв е типът косопада и да Ви предложи терапия. Ако все пак решите да се самолекувате, има много хранителни добавки за косопад, които най-вероятно биха Ви помогнали.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот didastancheva » 04 Авг 2020, 09:58

Благодаря Ви, за отговора!
didastancheva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Авг 2020, 16:32

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Girly » 07 Авг 2020, 18:50

Здравейте,направих си изследвания,както ми казахте.ft4 е 15.20,а tsh е 3.720.Мисля,че са в нормата.Миналата година също съм си изследвала tsh и стойностите са близки.Пия еутирокс 25 микрограма, вземам го през три дни.Миналата година не са споменали за увеличаване на дозата.Взимам го вече трета година по тази схема.Вие какво мислите?Освен това исках да ви попитам дали мога да си взема келп на прах и да го добавям в ястия по четвърт лъжичка през четири дни ,ей така за засилване на метаболизма.Това го прочетох в интернет.Приятен ден!
Girly
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Юли 2020, 21:57

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Girly » 07 Авг 2020, 19:36

Здравейте,пак съм аз.Забравих да кажа,че взимам по половин хапче еутирокс 25 микрограма през три дни.Това е за дозата.Благодаря!
Girly
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Юли 2020, 21:57

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Авг 2020, 18:00

Girly написа:Здравейте,направих си изследвания,както ми казахте.ft4 е 15.20,а tsh е 3.720.Мисля,че са в нормата.Миналата година също съм си изследвала tsh и стойностите са близки.Пия еутирокс 25 микрограма, вземам го през три дни.Миналата година не са споменали за увеличаване на дозата.Взимам го вече трета година по тази схема.Вие какво мислите?Освен това исках да ви попитам дали мога да си взема келп на прах и да го добавям в ястия по четвърт лъжичка през четири дни ,ей така за засилване на метаболизма.Това го прочетох в интернет.Приятен ден!

Уважаеми Girly,
хормоните са в референтни граници. Всеки пациент има индивидуални цели и те зависят от възраст, придружаващи заболявания и други фактори. При хора под 65 година без сериозни проблеми със сърцето, които не планират бременност, тези стойности на хормоните, показват добър контрол на заболяването. Схемата на вземане е доста необичайна, а и дозата е минимална. Не съм убедена дали трябва да се променя дозата или не, т.к. не знам нищо за Вас, включително и дали има доказано някакво заболяване на щитовидната жлеза.
Не мисля, че човек приемащ тиреоидни хормони /т.е. най-вероятно със заболяване на щитовидната жлеза/ е подходящо да приема келп, особено пък на прах. Келпът е вид кафяво водорасло богато на йод. При прекомерен прием на йод е възможно да възникне проблем с щитовидната жлеза. Рискът е по-голям при хора с подлежащи заболявания на щитовидната жлеза. Ако консумирате йодирана сол, готови продукти от магазина (като колбаси, сирене, хляб), приемате достатъчно количество йод с тях.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Girly » 10 Авг 2020, 13:08

Здравейте,много благодаря за вашите отговори.Целта ми е да задържа свалените килограми и затова гладувам по един ден в седмицата.Искам да попитам и друго нещо: мога ли да приемам мелатонин?
Girly
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Юли 2020, 21:57

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Авг 2020, 07:28

Girly написа:Здравейте,много благодаря за вашите отговори.Целта ми е да задържа свалените килограми и затова гладувам по един ден в седмицата.Искам да попитам и друго нещо: мога ли да приемам мелатонин?

Уважаеми Girly,
няма как с хранителна добавка да замените ефекта на хранителния режим.Можете да приемате мелатонин.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот noproblem » 19 Авг 2020, 16:25

Здравейте,

при направени кръвни изследвания, имам следните показатели / жена на 30г./
FT 3 4.640 pmol/l
FT 4 13.42 pmol/l
TSH ↑ 5.820 mU/l
Anti TG ( TAT ) <5.00 IU/
Anti TPO ( МАТ ) ↑ 13.07 IU/


Видно от резултатите ТСХ и Мат са над нормата.
Посетих ендокринолог, който ми предписа Еутирокс 25 мг., като по думите на ендокринолога, имам субклинично Хашимото в много начална фаза. Няколко пъти спомена, че трябва да вляза в норма до 2,5 /референтните стойности на лабораторията - 5/. След като изчетох различни източници, разбрах, че 2,5 е норма за жени, които планират скорошно забременяване. В момента не правя опити за бременност и не планирам такава в близката година.

В аптеката фармацефтката, след като разбра, че го купувам за пръв път - ми каза, че започна ли Еутирокс, ще го пия цял живот. Прочетох листовката и там също пише, че повечето пациенти го пият доживот.
Самата ендокриноложка, ме попита дали искам да започвам лечение, но не спомена, че Еутирокс се пие завинаги.

Ендокринолога ми направи ми ехографски преглед на жлезата и тя не е уголемена, няма възли, нямам подути лимфни възли.

Купих лекарството, но не съм започвала да го пия.
Интересувам, се дали мога да направя някаква терапия с добавки като Тирохелп, например или други, като ги пия 3 месеца тогава отново да се изследвам. Целта ми е да не се налага да пия доживот лекарство, още повече, че то има и редица странични ефекти /като повишен сърдечен ритъм, които аз вече имам/.


Благодаря
noproblem
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Авг 2020, 15:52

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Авг 2020, 21:31

noproblem написа:Здравейте,
при направени кръвни изследвания, имам следните показатели / жена на 30г./
FT 3 4.640 pmol/l
FT 4 13.42 pmol/l
TSH ↑ 5.820 mU/l
Anti TG ( TAT ) <5.00 IU/
Anti TPO ( МАТ ) ↑ 13.07 IU/
Видно от резултатите ТСХ и Мат са над нормата.
Посетих ендокринолог, който ми предписа Еутирокс 25 мг., като по думите на ендокринолога, имам субклинично Хашимото в много начална фаза. Няколко пъти спомена, че трябва да вляза в норма до 2,5 /референтните стойности на лабораторията - 5/. След като изчетох различни източници, разбрах, че 2,5 е норма за жени, които планират скорошно забременяване. В момента не правя опити за бременност и не планирам такава в близката година.
В аптеката фармацефтката, след като разбра, че го купувам за пръв път - ми каза, че започна ли Еутирокс, ще го пия цял живот. Прочетох листовката и там също пише, че повечето пациенти го пият доживот.
Самата ендокриноложка, ме попита дали искам да започвам лечение, но не спомена, че Еутирокс се пие завинаги.
Ендокринолога ми направи ми ехографски преглед на жлезата и тя не е уголемена, няма възли, нямам подути лимфни възли.
Купих лекарството, но не съм започвала да го пия.
Интересувам, се дали мога да направя някаква терапия с добавки като Тирохелп, например или други, като ги пия 3 месеца тогава отново да се изследвам. Целта ми е да не се налага да пия доживот лекарство, още повече, че то има и редица странични ефекти /като повишен сърдечен ритъм, които аз вече имам/.
Благодаря

Уважаема noproblem,
не мисля, че някой може да даде отговор на въпроса дали ще Ви се наложи да приемате медикамента от сега до края на живота си. Това не зависи от това дали ще започнете да приемате Еутирокс или не.
При ТСХ в тази стойност може да се възприеме изчаквателно поведение, т.к. е възможно да се касае за временно състояние. Ако се реши да се поеме по този път е необходим контрол на ТСХ след 1,5-3 м. Всеки пациент е различен и личните му особености определят препоръката, която да му се даде.
Ако започнете да приемате Еутирокс също ще трябва да се направи контрол на нивата на ТСХ след 1,5-3 м и да се види дали дозата е адекватна, включително се преценява трябва ли да продължите да го приемате или не.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Мария.Илиева » 04 Сеп 2020, 16:51

Здравейте, д-р Йорданова! От известно време имам проблем с отслабването. Дали мига да приемам Тирохелп и до колко би помогнал? Благодаря :)
Мария.Илиева
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:38

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта