Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Дек 2020, 00:18

framarrmd44 написа:Здравейте!
От три години имам 3,5 см. възел,който не ми създаваше никакви проблеми, вкл. и хормони в норма. В началото на месеца при контролния преглед се установи THS 15,3. Започнах 50микрг. L-тироксин. След 20 дни THS вече ми е 1,44. Попитах ендокринолога си може ли да приемам в добавка Тирохелп и да намалим хормона. Категоричен беше, че няма доверие на природните добавки и да продължавам с 50микр. L-тироксин и контрола след 6 месеца. На 49 години съм, и досега нямам никакви оплаквания. Спорутвам редовно. Какво ще ме посъветвате вие?

Уважаеми framarrmd44,
преди всичко бих Ви посъветвала да си уточните възела. Предвид размера на образуванието, периодично трябва да се оценява дали е доброкачествено или не.
Можете да приемате тиреохелп, но няма как да предположа дали трябва да намалите дозата на л-тироксина или не, без да съм Ви прегледала. Спадът в ТСХ е доста бърз, което предполага, че може да има леко намаляване на дозата, но щом лекарят Ви не препоръчва, най-вероятно има причина за това.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот М.И. » 25 Яну 2021, 17:46

Здравейте, доктор Йорданова.
Аз съм момиче на 16 години и от две години имам здравословни проблеми. Откриха пролапс на митралната клапа, но казаха, че сърцето е практически здраво и ме посъветваха да направя консултация с ендокринолог. Междувременно се оказа, че съм с пиелонефрит и бактериален вагинит (E.coli) и 6 месеца пих Фуролин, защото непрекъснато имах инфекции и няколко пъти влизах в болница.
Накратко при условие, че имам почти всички симптоми на повишена функция на щитовидната жлеза (отслабнах около 6-7 килограма без да правя нищо; пулсът ми е почти непрекъснато ускорен; кръвното ми беше високо, а разликата между горната и долната граница е по-голяма от обичайното; постоянна субфебрилна температура и силна умора /преди време тренирах, ходех на фитнес и можех да направя по 200 клякания наведнъж, а сега едва успявам и 10; не мога да катеря стълби и да стоя права дълго време, защото ми прилошава, нещо малко странно, че два нокътя ми се отлепиха без абсолютно никакво нараняване /нямам гъбички/), но не се направи консултация с ендокринолог, защото и двата пъти, в които личната лекарка ми изследва хормоните, те бяха в норма.
Въпросът ми е възможно ли е, при положение, че хормоните са добре, все пак да има някакъв проблем с жлезата и възможно ли е при положение, че имах E. Coli в урината и във вагинален секрет, по някакъв начин да е стигнала до гърлото и до щитовидната жлеза (защото винаги когато имах пиелонефрит, имах проблеми и с гърлото)?
Благодаря предварително за отделението внимание.
М.И.
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Яну 2021, 17:01

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 26 Яну 2021, 08:35

М.И. написа:Здравейте, доктор Йорданова.
Аз съм момиче на 16 години и от две години имам здравословни проблеми. Откриха пролапс на митралната клапа, но казаха, че сърцето е практически здраво и ме посъветваха да направя консултация с ендокринолог. Междувременно се оказа, че съм с пиелонефрит и бактериален вагинит (E.coli) и 6 месеца пих Фуролин, защото непрекъснато имах инфекции и няколко пъти влизах в болница.
Накратко при условие, че имам почти всички симптоми на повишена функция на щитовидната жлеза (отслабнах около 6-7 килограма без да правя нищо; пулсът ми е почти непрекъснато ускорен; кръвното ми беше високо, а разликата между горната и долната граница е по-голяма от обичайното; постоянна субфебрилна температура и силна умора /преди време тренирах, ходех на фитнес и можех да направя по 200 клякания наведнъж, а сега едва успявам и 10; не мога да катеря стълби и да стоя права дълго време, защото ми прилошава, нещо малко странно, че два нокътя ми се отлепиха без абсолютно никакво нараняване /нямам гъбички/), но не се направи консултация с ендокринолог, защото и двата пъти, в които личната лекарка ми изследва хормоните, те бяха в норма.
Въпросът ми е възможно ли е, при положение, че хормоните са добре, все пак да има някакъв проблем с жлезата и възможно ли е при положение, че имах E. Coli в урината и във вагинален секрет, по някакъв начин да е стигнала до гърлото и до щитовидната жлеза (защото винаги когато имах пиелонефрит, имах проблеми и с гърлото)?
Благодаря предварително за отделението внимание.

Уважаеми М.И.,
симптомите, които описвате може да са причинени от инфекцията. Няма как да кажа дали има или не проблем с щитовидната жлеза. Хормони е твърде общо понятие и без да има конкретни данни, не мога да ги тълкувам. Щом личният лекар е преценил, че при тези стойности, може да се изключи проблем, не знам защо се съмнявате в преценката й.
При спазване на лична хигиена, не би трябвало бактерията да попадне от урината в гърлото. Освен това, това е бактерия, който не се свързва с проблеми с гърлото.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот krasinasim » 03 Фев 2021, 18:19

Здравейте! Аз съм на 27 години и планирам бременност в скоро бъдеще. Преди 5 месеца спрях цигарите и от тогава напълнях рязко без особена промяна в начина на хранене и чувствам постоянно безпокойство и тревожност. Спортувам 4-5 пъти в седмицата, но усещам тежест в колената. Днес си направих хормонално изследване на щитовидната жлеза и резултатите са следните:
Untitled.jpg
Untitled.jpg (66.55 KiB) Прегледано 247 пъти

Трябва ли да се притеснявам от доста завишения ТАТ и като цяло? Благодаря предварително!
krasinasim
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Фев 2021, 16:03

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Фев 2021, 00:05

krasinasim написа:Здравейте! Аз съм на 27 години и планирам бременност в скоро бъдеще. Преди 5 месеца спрях цигарите и от тогава напълнях рязко без особена промяна в начина на хранене и чувствам постоянно безпокойство и тревожност. Спортувам 4-5 пъти в седмицата, но усещам тежест в колената. Днес си направих хормонално изследване на щитовидната жлеза и резултатите са следните:
Untitled.jpg

Трябва ли да се притеснявам от доста завишения ТАТ и като цяло? Благодаря предварително!

Уважаема krasinasim,
необходимо е да посетите ендокринолог за да се направи ехография на щитовидната жлеза. Няма как прецени дали повишената стойност на ТАТ не се касае за тиреоидит на Хашимото без да се проведат допълнителни изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот vess86 » 07 Фев 2021, 22:43

Здравейте!
Това сигурно не е правилната тема, но не знам към какъв специалист да се обърна.
Четох, че колагена можел да подпомогне забързването на метаболизма и оттам да доведе до намаляне на теглото. Вярно ли е това?
Обмислям да пробвам този:
https://bit.ly/3oKj2Ki
Ако не е добър препоръчайте някой. Освен в помощ на отслабвнето, ще се ползва за подобряване състоянието на кожата и ставите(доколкото разбрах има различни типове). Със ставите няма конкретен проблем, просто започвам малко по-интензивни упражнения и искам да се подсигуря.
vess86
 
Мнения: 8
Регистриран на: 26 Май 2019, 23:25

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Фев 2021, 00:50

vess86 написа:Здравейте!
Това сигурно не е правилната тема, но не знам към какъв специалист да се обърна.
Четох, че колагена можел да подпомогне забързването на метаболизма и оттам да доведе до намаляне на теглото. Вярно ли е това?
Обмислям да пробвам този:
https://bit.ly/3oKj2Ki
Ако не е добър препоръчайте някой. Освен в помощ на отслабвнето, ще се ползва за подобряване състоянието на кожата и ставите(доколкото разбрах има различни типове). Със ставите няма конкретен проблем, просто започвам малко по-интензивни упражнения и искам да се подсигуря.

Уважаеми vess86,
в линка, който сте качили има раздел ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ. Там ясно е описано, за какво производителя препоръчва хранителната добавка. Други ваши очаквания относно приема му са неоснователни и свързани с преувеличаване на ефектите му.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Петя.Георгиева » 18 Фев 2021, 09:02

Здравейте, доктор Йорданова! Вчера направих изследване на ТСХ. Резултатът е 4.225 при референтни стойности 0.350 - 4.950. Има ли място за притеснение? Правих изследването рано сутринта на гладно, но вечерта изпих две чаши вино, защото не знаех, за тази процедура. Също така цикъла оказва ли влияние? Благодаря
Петя.Георгиева
 
Мнения: 22
Регистриран на: 12 Юни 2019, 03:04

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Фев 2021, 19:04

Петя.Георгиева написа:Здравейте, доктор Йорданова! Вчера направих изследване на ТСХ. Резултатът е 4.225 при референтни стойности 0.350 - 4.950. Има ли място за притеснение? Правих изследването рано сутринта на гладно, но вечерта изпих две чаши вино, защото не знаех, за тази процедура. Също така цикъла оказва ли влияние? Благодаря

Уважаема Петя.Георгиева,
ТСХ е стабилен показател и не се променя от прием на вино или други краткотрайно действащи фактори. Този хормон няма нищо общо с половите и не се променя през фазите на менструалния цикъл. Стойността на ТСХ е в рамките на нормата и в повечето случаи, това означава, че няма причина за притеснение. Стойността трябва да се тълкува според това, каква е била причината да се иска изследването. Ако планирате бременност се обърнете към ендокринолог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Zdravka76 » 27 Фев 2021, 01:14

Здравейте, става въпрос за дете на 16 г. При направени изследвания, резултатите са тези
FT4 ↓ 11.51 pmol/L 12.00 - 20.60
TSH 1.90 mkIU/ml 0.53 - 3.59
Anti - TPO 9.45 IU/mL До 34.00
Тази по- ниска стойност на FT4 , какво означава?
Zdravka76
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Фев 2021, 20:21

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта