Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Sisi81 » 05 Юли 2021, 13:20

Здравейте, от 2013г. съм с Базедова болест- хронично рецидивираща форма. Започнах лечението си с Метизол, но не след дълго получих обрив и минах на Пропицил. След раждането на второто си дете съм отново с рецидив (4- ти рецидив след постигане на ремисии). Бебето ми е на 5 месеца и го кърмя. Получавам различно мнение от ендокринолозите относно кърменето, според едни може, според други-не. Не искам да приключа толкова рано с кърменето и от месец и половина пия Пропицил и кърмя. От две седмици обаче получавам уртикария всеки ден (след първото ми раждане също бях получила уртикария, без прием на Пропицил и след поставяне на урбазон всичко приключи), нямам хранителни и респираторни алергии. Алерголог ми прави тест за реакция към Пропицил- нямаше такава. Въпреки това, лекаря каза, че не винаги теста отчита и не изключва да е от медикамента, както и да е на стресова почва. Според Вас въжможно ли е уртикарията да е от Пропицил, след като от 8 години периодично го пия и не е имало до сега реакция от него? Обривът е основно по краката, от кръста на долу, изразен в доста големи уртики. Дали е възможно преминаване към Тирозол, въпреки че е със същата активна съставка с Метизол? Също така моля за мнението Ви относно кърменето и приема на тези медикаменти. Благодаря Ви предварително
Sisi81
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Юли 2021, 19:36

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Юли 2021, 09:42

Sisi81 написа:Здравейте, от 2013г. съм с Базедова болест- хронично рецидивираща форма. Започнах лечението си с Метизол, но не след дълго получих обрив и минах на Пропицил. След раждането на второто си дете съм отново с рецидив (4- ти рецидив след постигане на ремисии). Бебето ми е на 5 месеца и го кърмя. Получавам различно мнение от ендокринолозите относно кърменето, според едни може, според други-не. Не искам да приключа толкова рано с кърменето и от месец и половина пия Пропицил и кърмя. От две седмици обаче получавам уртикария всеки ден (след първото ми раждане също бях получила уртикария, без прием на Пропицил и след поставяне на урбазон всичко приключи), нямам хранителни и респираторни алергии. Алерголог ми прави тест за реакция към Пропицил- нямаше такава. Въпреки това, лекаря каза, че не винаги теста отчита и не изключва да е от медикамента, както и да е на стресова почва. Според Вас въжможно ли е уртикарията да е от Пропицил, след като от 8 години периодично го пия и не е имало до сега реакция от него? Обривът е основно по краката, от кръста на долу, изразен в доста големи уртики. Дали е възможно преминаване към Тирозол, въпреки че е със същата активна съставка с Метизол? Също така моля за мнението Ви относно кърменето и приема на тези медикаменти. Благодаря Ви предварително

Уважаеми Sisi81,
можете да кърмите докато приемате тиреостатик. Както пропицил-ът, така и метизолът/тирозолът се отделят минимално в кърмата.
Щом лекарят, който Ви е прегледал смята че е възможно да се касае за алергия към пропицил е редно да се консултирате и подготвите в ускорен порядък за оперативно лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Liiya » 06 Авг 2021, 12:12

Здравейте, имам субклиничен хипотиреоидизъм с тсх 1.78 фт4 11.80 ( реф стойност 12-24). Фт3, ТАТ и МАТ са нормални. На ехограф се вижда нехомогенна структура.

Може ли да приемам АФА ( препоръчват ми го за желязодефицитна анемия)?
Liiya
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Авг 2021, 12:06

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Авг 2021, 20:40

Liiya написа:Здравейте, имам субклиничен хипотиреоидизъм с тсх 1.78 фт4 11.80 ( реф стойност 12-24). Фт3, ТАТ и МАТ са нормални. На ехограф се вижда нехомогенна структура.

Може ли да приемам АФА ( препоръчват ми го за желязодефицитна анемия)?

Уважаеми Liiya,
за да се говори за субклиничен хипотиреоидизъм, трябва да има повишени ТСХ и нормално ФТ4. Хормоналните резултати, които цитирате, не потвърждават наличието на субклиничен хипотиреоидизъм. Щом има нормални стойности на антитела, въпреки наличието на на структурни промени, няма как да се отговори дали има някакво тиреоидно заболяване, в това число и автоимунно такова. Водораслите АФА не са богати на йод, както други видове, т.е. нямат такова отношение към синтезата на хормони на щитовидната жлеза. Те се считат за имуностимулатори и трябва да се избягват при автоимунни заболявания. От важните за кръвотворенето съставки, те са богати на витамини от група В, особено на В 12. Съдържат желязо, но не в такова количество, че да се разчита на тях за лечение на желязодефицитна анемия, а повече като профилактика. Ако нямате поставена диагноза като тиреоидит на Хашимото или друго автоимунно заболяване, можете да приемате АФА.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот BoyanaR » 02 Сеп 2021, 21:18

Здравейте,
Трябваше да изследвам полови и тироидни хормони заради големи закъснения в цикъла.
Бихте ли коментирали тези резултати, трябва ли да се притеснявам заради ниския TSH? Възможно ли е да се дължи на това, че изследванията са правени на 3-ти ден от цикъла?
Имам два възела на щитовидната жлеза. Единият е малко под 1 см., а другият малко над 2 см. И двата са с предимно кистозна част. Миналата година на прегледа жлезата беше леко увеличена, но нямаше нещо притеснително. Напоследък усещам едно неприятно стягане в тази област.
Прикачени файлове
Screenshot_20210829-192533_Drive.jpg
Screenshot_20210829-192533_Drive.jpg (36.14 KiB) Прегледано 4447 пъти
BoyanaR
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Сеп 2021, 20:17

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Сеп 2021, 12:21

BoyanaR написа:Здравейте,
Трябваше да изследвам полови и тироидни хормони заради големи закъснения в цикъла.
Бихте ли коментирали тези резултати, трябва ли да се притеснявам заради ниския TSH? Възможно ли е да се дължи на това, че изследванията са правени на 3-ти ден от цикъла?
Имам два възела на щитовидната жлеза. Единият е малко под 1 см., а другият малко над 2 см. И двата са с предимно кистозна част. Миналата година на прегледа жлезата беше леко увеличена, но нямаше нещо притеснително. Напоследък усещам едно неприятно стягане в тази област.

Уважаеми BoyanaR,
при наличие на оплаквания, като чувство на стягане в шията е необходима контролна ехография. Няма как да се каже дали не се дължат на нарастване на възлите в жлезата, без да се осъществи ехографско изследване.
Леко пониженото ТСХ, не е свързано с промените в цикъла. Необходимо е да се проследи, заедно с тир. хормони след 1-3 м, като е препоръчително да посетите и ендокринолог. ТСХ не е полов хормон и не се променя през различните фази на менструалния цикъл.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот emiliahristova65 » 05 Яну 2022, 10:18

Zdraveite, i da ste zdrava prez Novata Godina! Na 56 godini, sam sas struma Nodoza,i normalni hormoni,na jlezata.Izpisana mi e selan za 3 meseca,koito v momenta ne piq.Redoven cikal, no tazi godina ,zapo4naha preska4aniq v cikala,dekemvri mesec ,pol4ih kravoizliv.Napraveno e abrazio,diagnoza,vazpaleniq na endometriuma s narushena poliferaciq i hroni4en endocervit.Zapo4na skovanost, bolki po tqloto, postoqnno bezsanie,razdraznenienaprejenie navsqkade. Izpisah mi KLIMENUM -den i nost.Iskam da pitam soqta v nego, pre4i li mi na stitovidnata Jleza ,toest za vazlite i funkciqta i.Ne mi deistva i za sanq relamaksa,koito sasto mi beshe izpisan. Ne spq i mi stava tejko .Oste ne moga da znam rezultata ot Klimenuma.Blagodarq , Vi, izvinete za latinicata!
emiliahristova65
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2017, 17:03

Dr Stella Yordanova

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Яну 2022, 23:20

emiliahristova65 написа:Zdraveite, i da ste zdrava prez Novata Godina! Na 56 godini, sam sas struma Nodoza,i normalni hormoni,na jlezata.Izpisana mi e selan za 3 meseca,koito v momenta ne piq.Redoven cikal, no tazi godina ,zapo4naha preska4aniq v cikala,dekemvri mesec ,pol4ih kravoizliv.Napraveno e abrazio,diagnoza,vazpaleniq na endometriuma s narushena poliferaciq i hroni4en endocervit.Zapo4na skovanost, bolki po tqloto, postoqnno bezsanie,razdraznenienaprejenie navsqkade. Izpisah mi KLIMENUM -den i nost.Iskam da pitam soqta v nego, pre4i li mi na stitovidnata Jleza ,toest za vazlite i funkciqta i.Ne mi deistva i za sanq relamaksa,koito sasto mi beshe izpisan. Ne spq i mi stava tejko .Oste ne moga da znam rezultata ot Klimenuma.Blagodarq , Vi, izvinete za latinicata!

Уважаема emiliahristova65,
производителят на Клименум не е написал да съществуват противопоказания за приема му. Не е ясно влиянието на фитоестрогените върху щитовидната жлеза. Консумацията на соево мляко при малки деца се свързва с увеличаване на размера на щитовидната жлеза. Има краткосрочни проучвания, които показват по-висока честота на влошаване на тиреоидната функция при пациенти със субклиничен хипотиреоидизъм. Няма точно становище какви са рисковете от приемане на хранителни добавки с фитоестрогени при пациенти със заболяване на щитовидната жлеза. Преценката трябва да зависи дали приемът им е свързан с ползи при пациента.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот didkata _ » 01 Фев 2022, 14:04

Здравейте!Проблемът ми,по който ви пиша е следния:имам почти всички симптоми за хипотериодизъм,но правейки изследвания всички казват,че са ви в норма,а в същото време имам косопад,имам суха до бяло кожа,поддуване,трудно ходя до тоалетна през 1,2 дни може и повече,отпаднала съм,все ми се лежи,почива ми се а с килограмите е страшно.Само нагоре.От началото на пандемията до сега съм качила около 13кг.Изследвайки TSH при референтни 4.200,моя рузултат е 3.900,и незнам какво да правя.Изследвах селен,в норма е,тат,мат...всичко.Три докторки посетих,всички сазват нищо ви няма.
didkata _
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Фев 2022, 13:53

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Iva87I » 02 Фев 2022, 10:22

Здравейте д-р Йорданова. Съпругът ми и аз бяхме на консултация при вас през Декември 2021. Той трябваше да си запази друг час при вас когато резултатите от изследванията му са готови. Така се случиха нещата че трябваше да пътуваме обратно за ЮК а изследванията бяха готови 2 дни след като пристигнахме.
Бихте ли могли да погледнете резултатите които ще прикача, и да ни кажете дали има поводи да се притесняваме? На консултацията беше споменато че той може да има проблеми с млечната жлеза. Много ви благодаря предварително!
Прикачени файлове
IMG-87699f3f0f05e81a0f4745431a6b96c4-V.jpg
IMG-87699f3f0f05e81a0f4745431a6b96c4-V.jpg (272.46 KiB) Прегледано 1352 пъти
Iva87I
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Фев 2022, 10:14

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron