Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Фев 2022, 13:42

didkata _ написа:Здравейте!Проблемът ми,по който ви пиша е следния:имам почти всички симптоми за хипотериодизъм,но правейки изследвания всички казват,че са ви в норма,а в същото време имам косопад,имам суха до бяло кожа,поддуване,трудно ходя до тоалетна през 1,2 дни може и повече,отпаднала съм,все ми се лежи,почива ми се а с килограмите е страшно.Само нагоре.От началото на пандемията до сега съм качила около 13кг.Изследвайки TSH при референтни 4.200,моя рузултат е 3.900,и незнам какво да правя.Изследвах селен,в норма е,тат,мат...всичко.Три докторки посетих,всички сазват нищо ви няма.

Уважаеми didkata,
причината за проблемите Ви трябва да се търси другаде. Без да съм Ви прегледала мога само да гадая. Препоръчвам Ви да проведете ОГТТ с инсулин, както и изследване на липидите. Тъй като не знам почти нищо за Вас, за момента ще Ви препоръчам само прием на витамини за кожа, коса и нокти. Може би е удачно да повторите изследванията за щитовидната жлеза след 6-12 м.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Фев 2022, 14:25

Iva87I написа:Здравейте д-р Йорданова. Съпругът ми и аз бяхме на консултация при вас през Декември 2021. Той трябваше да си запази друг час при вас когато резултатите от изследванията му са готови. Така се случиха нещата че трябваше да пътуваме обратно за ЮК а изследванията бяха готови 2 дни след като пристигнахме.
Бихте ли могли да погледнете резултатите които ще прикача, и да ни кажете дали има поводи да се притесняваме? На консултацията беше споменато че той може да има проблеми с млечната жлеза. Много ви благодаря предварително!

Уважаема Iva87,
при съпруга Ви има данни за стеатоза на черния дроб /затлъстял черен дроб/, висок лош холестерол и инсулинова резистентност. Препоръчително е да редуцира телесното си тегло с 5-7 % за да може да се коригират проблемите с метаболизма му. Препоръчително е да взема хранителна добавка за холестерола, нямам представа какви могат да бъдат намерени в Обединеното кралство. В България има такива на база на червен ориз, които са подходящи.
От изследванията за млечните жлези няма нищо обезпокоително.
Ако се връщате в България и имате възможност е препоръчително да се повторят някои изследвания и да го видя.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот orhiii » 10 Фев 2022, 18:52

Здравейте,
Преди месец ми откриха възел на щитовидната жлеза. Възела е разположен в десния лоб и е с размери 34/20/37 мм. Неколкократно съм правил TSH и винаги излиза в норми, последно 1,6. Назначена ми беше ТАБ, резултата е: лизирана кръв, мономорфни фоликуларни клетки, лимфоцитоподобни клетки. Бенигнен нодул. Батезда II.
Anti TPO= 2,7, няма подути околни лимфни възли.
Въпреки, че възела е голям, препоръчаха да не го оперирам.
Въпросите ми са: опасен ли е, дали може да стане злокачествен? Възможно ли е да е пречинен от други образования в тялото (бял дроб, ребра или др.).

П.С. Миналата година имах постоянно увеличен пулс (дори и в покой).
D-dimer 1,16 (0-0,55), fibrinogen 4,36 (2-4) , калций 2,51 (2,15-2,50),АЛАТ 42 (0-41), всички останали параметри на пълна кръвна картина, диагонална кръвна картина и други показатели са в норма. Всички изследвания съм ги правил многократно.
Съпътстващо заболяване - синдром на бехтерев. Проявява се с различна интензивност (няколко месеца с болки, няколко без). Лечение със Сулфасалазин 1таблетка.

Ще съм благодарен ако споделите вашето мнение.
orhiii
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Фев 2022, 17:55

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Фев 2022, 08:56

orhiii написа:Здравейте,
Преди месец ми откриха възел на щитовидната жлеза. Възела е разположен в десния лоб и е с размери 34/20/37 мм. Неколкократно съм правил TSH и винаги излиза в норми, последно 1,6. Назначена ми беше ТАБ, резултата е: лизирана кръв, мономорфни фоликуларни клетки, лимфоцитоподобни клетки. Бенигнен нодул. Батезда II.
Anti TPO= 2,7, няма подути околни лимфни възли.
Въпреки, че възела е голям, препоръчаха да не го оперирам.
Въпросите ми са: опасен ли е, дали може да стане злокачествен? Възможно ли е да е пречинен от други образования в тялото (бял дроб, ребра или др.).
П.С. Миналата година имах постоянно увеличен пулс (дори и в покой).
D-dimer 1,16 (0-0,55), fibrinogen 4,36 (2-4) , калций 2,51 (2,15-2,50),АЛАТ 42 (0-41), всички останали параметри на пълна кръвна картина, диагонална кръвна картина и други показатели са в норма. Всички изследвания съм ги правил многократно.
Съпътстващо заболяване - синдром на бехтерев. Проявява се с различна интензивност (няколко месеца с болки, няколко без). Лечение със Сулфасалазин 1таблетка.
Ще съм благодарен ако споделите вашето мнение.

Уважаеми orhiii,
възлите в щитовидната жлеза са честа находка, при ехография се установяват при 20-68 % от пациентите. По-голяма част от тях са доброкачествени.
При Вас е направена биопсия, която доказва, че възела е доброкачествен. В такива случаи се препоръчва възела да продължи да се наблюдава ехографски на 6 м и при промяна в изгледа ми, се прави преоценка на подхода. Това наблюдение има за цел да се хване рано възникне злокачествен процес. При големите възли /включително и доброкачествени/ е възможно да предизвикат притискане на съседни структури, което е индикация за премахването им. При проява на нови симптоми като затруднено гълтане, промяна в гласа и т.н. се обърнете към лекар за да се прецени дали е възможно да са свързани с възела.
Доброкачествените новообразования не метастазират. Резултатът от биопсията доказва, че е доброкачествено и произхожда от щитовидната жлеза.
Съжалявам, но без да съм виждала възела няма как да дам по-конкретни съвети.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот ДеянДимитров » 02 Апр 2022, 01:27

Здравейте,имам хипофункция на щитовидната жлеза с TSH-8,12, предписан ми е Елтироксин 50.
В тази връзка въпросът ми е следният,понеже имам трудности със заспиването,мой познат фармацефт ми препоръча да пия вечер 1ч.преди лягане по 5мг.мелатонин на Натурал Факторс,има ли мелатонинът някакво влиаяние върху хормоните на щитовидната жлеза и би ли могъл да ми навреди по някакъв начин?Благодаря предварително!
ДеянДимитров
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Апр 2022, 01:10

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Апр 2022, 10:57

ДеянДимитров написа:Здравейте,имам хипофункция на щитовидната жлеза с TSH-8,12, предписан ми е Елтироксин 50.
В тази връзка въпросът ми е следният,понеже имам трудности със заспиването,мой познат фармацефт ми препоръча да пия вечер 1ч.преди лягане по 5мг.мелатонин на Натурал Факторс,има ли мелатонинът някакво влиаяние върху хормоните на щитовидната жлеза и би ли могъл да ми навреди по някакъв начин?Благодаря предварително!

Здравейте,
няма противопоказание да приемате мелатонин вечер преди лягане. Смята се, че приемът на мелатонин няма съществено влияние върху нивата на хормоните на щитовидната жлеза. Вероятно мелатонинът има влияние при тиреоидита на Хашимото, който е най-честата причина за хипотиреоидизъм.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот ДеянДимитров » 06 Апр 2022, 01:34

Здравейте,благодаря за отговора!Можеби трябва да внеса малко яснота относно заболяването си,най-вероятно при мен не се касае за Хашимото,понеже причината за моя хипотиреоидизъм е погрешно лечение от ваша колежка ендокринолог т.е. Първоначално симптомите с които отидох при нея съответстваха на ХИПЕРтиреоидизъм,съответно назначените изследвания го потвърдиха ТСХ-0,035.Последва лечение с метизол около 3 месеца.След това повторни изследвания от които се установи че ТСХ ми е в нормата 2,2 но предписанието на лекарката беше да продължавам курса с метизол в същата доза и пак да се явя на контролен преглед след още 3 месеца. През това време забелязах че започвам рязко и необяснимо за мен да качвам килограми(около 15кг.)за тези 3 месеца без да съм променял хранителните си навици,нито качествено нито количествено...явих се на контролен преглед съответно пак изследвания и изненада...ТСХ-6,5,при което лекарката без да беше учудена или изненадана просто ми заяви че ей така съм минал в ХИПОфункция и няма нищо страшно просро спираме метизола и продължаваме с Лтироксин 25 за 10дни и след това минавам на 50мкг.След още 3 месеца на следващия контролен преглед и съответно изследвания,този път ми назначи и антитела(антителата са в норма) се оказа че въпреки лечението с Лтироксин 25-50мкг.ТСХ не е намаляло а се е увеличило до 12,5,сответно и килограмите ми.Повишихме дозата до 75мкг.На следващия контролен преглед пак след 3месеца ТСХ беше намаляло явно вследствие на Лтироксина до 8,1 и по непонятна за мен причина лекарката реши пак да ми намали дозата на 50мкг. понеже имало връзка с това че през летния сезон организмът имал нужда от по малко тиреоидни хормони...Това е историята ми възможно най-накратко,равносметката -2,5 години лечение без резултат и 50кг.в плюс...
Бих желал да чуя и вашето мнение,ако е необходимо мога да предоставя и амбулаторните листи от прегледите.
Благодаря ви предварително!
ДеянДимитров
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Апр 2022, 01:10

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Апр 2022, 07:40

ДеянДимитров написа:Здравейте,благодаря за отговора!Можеби трябва да внеса малко яснота относно заболяването си,най-вероятно при мен не се касае за Хашимото,понеже причината за моя хипотиреоидизъм е погрешно лечение от ваша колежка ендокринолог т.е. Първоначално симптомите с които отидох при нея съответстваха на ХИПЕРтиреоидизъм,съответно назначените изследвания го потвърдиха ТСХ-0,035.Последва лечение с метизол около 3 месеца.След това повторни изследвания от които се установи че ТСХ ми е в нормата 2,2 но предписанието на лекарката беше да продължавам курса с метизол в същата доза и пак да се явя на контролен преглед след още 3 месеца. През това време забелязах че започвам рязко и необяснимо за мен да качвам килограми(около 15кг.)за тези 3 месеца без да съм променял хранителните си навици,нито качествено нито количествено...явих се на контролен преглед съответно пак изследвания и изненада...ТСХ-6,5,при което лекарката без да беше учудена или изненадана просто ми заяви че ей така съм минал в ХИПОфункция и няма нищо страшно просро спираме метизола и продължаваме с Лтироксин 25 за 10дни и след това минавам на 50мкг.След още 3 месеца на следващия контролен преглед и съответно изследвания,този път ми назначи и антитела(антителата са в норма) се оказа че въпреки лечението с Лтироксин 25-50мкг.ТСХ не е намаляло а се е увеличило до 12,5,сответно и килограмите ми.Повишихме дозата до 75мкг.На следващия контролен преглед пак след 3месеца ТСХ беше намаляло явно вследствие на Лтироксина до 8,1 и по непонятна за мен причина лекарката реши пак да ми намали дозата на 50мкг. понеже имало връзка с това че през летния сезон организмът имал нужда от по малко тиреоидни хормони...Това е историята ми възможно най-накратко,равносметката -2,5 години лечение без резултат и 50кг.в плюс...
Бих желал да чуя и вашето мнение,ако е необходимо мога да предоставя и амбулаторните листи от прегледите.
Благодаря ви предварително!

Уважаеми ДеянДимитров,
не знам какво трябва да коментирам. Не мога да преценя дали сте с тиреоидит на Хашимото или не по описанието. Предвид, че първоначално сте били с тиреотоксикоза, а в последствие с хипотиреоидизъм, е вероятно това да е диагнозата Ви. Въпреки, че описанието не ми е достатъчно, не виждам какво толкова смятате, че е сгрешил наблюдаващия ендокринолог. Не смятам и че причината за наддаването на телесното тегло с 50 кг може да се свърже само с хипотиреоидизма. За да можете да вземете мерки за теглото, трябва да анализирате причината за качването им. Мисля, че ако не вземете мерки за редуциране на телесното тегло, ще имате още много здравни проблеми и ще Ви става все по-трудно да ги свалите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Меги 73 » 26 Апр 2022, 13:49

Здравейте, оперирана съм от хипотиреоидизъм преди 18г. Сега съм на 49г. и при последните изследвания ТСХ ми беше 0.030 при реф. стойности 0.35-4.94. В момента вземам 100 еутирокс. Бихте ли ми казали схема по която да го намаля. Благодаря Ви.
Меги 73
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Апр 2022, 13:38

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Апр 2022, 07:53

Меги 73 написа:Здравейте, оперирана съм от хипотиреоидизъм преди 18г. Сега съм на 49г. и при последните изследвания ТСХ ми беше 0.030 при реф. стойности 0.35-4.94. В момента вземам 100 еутирокс. Бихте ли ми казали схема по която да го намаля. Благодаря Ви.

Уважаемие Меги 73,
спрете лекарството си за 3 дни и применете на 75 мкр. Запишете си час на лекар за да прецени дали промяната, която съм написала е правилната и да потърси причина за промяната. Всеки има индивидуални потребности и няма как да се каже дали това е правилната промяна без преглед.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта