Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Сеп 2022, 21:17

elimitkova написа:Здрвейте,пия метизол 2х2 таблетки от 5мг.От 2 месеца го няма в аптеките,последно успях да си взема тирозол 5 мг,но той ще свърши до една седмица.Никъде в аптеките и складовете няма наличност.С какво да ги заместя

Уважаеми elimitkova,
метизол и тирозол са напълно заменими по между си. При липсата им, могат да бъдат заменени с пропцил, след консултация с ендокринолог. Това е различно лекарство, което има сходен ефект, но и своите особености при предписването.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот дими29 » 10 Ное 2022, 21:09

Здравейте, при контролни кръвни изследвания се установи, че THS ми е 0,02. Личният ми лекар ми изписа L-Thyroxin, при положение, че има хиперфункция. След като му казах, че според мен тези лекарства, са за хора с хипофункция, ми каза да не приемам нищо до януари, когато ще се повтори изследването. Тъй като преди 5 месеца родих, според него това е причината. Днес ме гледа на ехограф и каза, че всичко е нормално, просто трябва да изчакаме да се нормализират стойностите, което може да отнеме година. Направление за ендокринолог ми беше отказано(не живея в България и тук проблеми с щитовидна жлеза ги лекуват л.л). Притеснява ме това, че може да имам този проблем още преди бременноста. През цялата бременност ми капеше косата,но изследвания не му бяха направени. За съжаление скоро няма да се прибирам в България, най вероятно лятото. Интересувам се, ако още през бременността съм била с хиперфункция, това отразило ли се е по някакъв начин на бебето и в момента вредно ли е това мое състояние, защото тя е изцяло на кърма. Също така нормално ли е да не приемам никакви лекарства и ще се нормализират ли стойностите от само себе си?
Сърдечни поздрави и благодаря предварително!
дими29
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Ное 2013, 09:45

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Ное 2022, 00:13

дими29 написа:Здравейте, при контролни кръвни изследвания се установи, че THS ми е 0,02. Личният ми лекар ми изписа L-Thyroxin, при положение, че има хиперфункция. След като му казах, че според мен тези лекарства, са за хора с хипофункция, ми каза да не приемам нищо до януари, когато ще се повтори изследването. Тъй като преди 5 месеца родих, според него това е причината. Днес ме гледа на ехограф и каза, че всичко е нормално, просто трябва да изчакаме да се нормализират стойностите, което може да отнеме година. Направление за ендокринолог ми беше отказано(не живея в България и тук проблеми с щитовидна жлеза ги лекуват л.л). Притеснява ме това, че може да имам този проблем още преди бременноста. През цялата бременност ми капеше косата,но изследвания не му бяха направени. За съжаление скоро няма да се прибирам в България, най вероятно лятото. Интересувам се, ако още през бременността съм била с хиперфункция, това отразило ли се е по някакъв начин на бебето и в момента вредно ли е това мое състояние, защото тя е изцяло на кърма. Също така нормално ли е да не приемам никакви лекарства и ще се нормализират ли стойностите от само себе си?
Сърдечни поздрави и благодаря предварително!

Уважаеми дими29,
съжалявам, че сте разтревожена, но не виждам как да отговорим на въпроси, с толкова оскъдна информация. Косопадът е характерно оплакване по време на бременност и след раждането. Освен това оплакване, доколкото разбирам нямате други. Няма как да се прецени, каква е била функцията на щитовидната Ви жлеза преди бременността. Това, което мога да кажа, че след раждане е възможно да настъпи заболяване наречено постпартален тиреоидит. Това заболяване има няколко фази в протичането си, първата от която е с понижено ТСХ. Това заболяване най-често не изисква специфично лечение, а само проследяване. След раждане могат да се отключат и автоимунни заболявания, като Базедова болест и тиреоидит на Хашимото. За да се разбере, какво Ви е трябва да се проследи функцията на щитовидната жлеза, да се пуснат антитела и да се проведе ехография. Не мога да отговоря дали се нуждаете от лечение, т.к. нямам представа каква е причината за промененото ТСХ. За момента мисля, че може да кърмите, но след уточняване на диагнозата ще се разбере до кога. Детето е на възраст, в която нормално се започва захранването /4-6м/. Това, което мога да Ви посъветвам е да отидете другия месец при личния лекар и да повторите изследването на TSH, заедно с FT4, FT3, Anti-TPO, TSH-R-Ab. През това време помислете да стартирате захранването на детето.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот iliana_bat » 16 Ное 2022, 17:00

Здравейте,доктор Йорданова! Може ли да коментирате изследванията? Лекуват ме за подосдтър тиреоидит.
Прикачени файлове
20221116_160230.jpg
20221116_160230.jpg (307.61 KiB) Прегледано 263 пъти
iliana_bat
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Ное 2022, 16:54

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Ное 2022, 07:40

iliana_bat написа:Здравейте,доктор Йорданова! Може ли да коментирате изследванията? Лекуват ме за подосдтър тиреоидит.

Здравейте,
всяко изследване се тълкува спрямо оплакванията на пациента.
При тези изследвания има хормонални данни за тиреотоксикоза и повишени CRP и СУЕ. Такива лабораторни промени има при поставената Ви диагноза, т.е. при подостър тиреоидит. Така променени хормони има и при други заболявания, но всяко от тях протича с различни оплаквания.
Освен това в изследванията има данни за постепенно анемия.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот iliana_bat » 18 Ное 2022, 18:31

Благодаря, доктор Йорданова! Имах силна болка, особено при допир в дясната част на щитовидната жлеза и лека температура. Седмица преди това изкарах лека хрема.Изписаха ми преднизолон по схема. Още с първите хапчета болката започна да намалява, но възпалението може би ще му трябва много време, за да отшуми.Сега чувствам напрегнатост, тревожност, сърцебиене, панически атаки, треперене...Мисля, че съм в първа фаза на заболяването. Няма и месец от когато ми поставиха диагноза.Нормално ли е да изпитвам всички тези симптоми? А за анемията ми казаха да изчакам да отшуми възпалението и тогава да започна да приемам желязо.
iliana_bat
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Ное 2022, 16:54

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Ное 2022, 10:40

iliana_bat написа:Благодаря, доктор Йорданова! Имах силна болка, особено при допир в дясната част на щитовидната жлеза и лека температура. Седмица преди това изкарах лека хрема.Изписаха ми преднизолон по схема. Още с първите хапчета болката започна да намалява, но възпалението може би ще му трябва много време, за да отшуми.Сега чувствам напрегнатост, тревожност, сърцебиене, панически атаки, треперене...Мисля, че съм в първа фаза на заболяването. Няма и месец от когато ми поставиха диагноза.Нормално ли е да изпитвам всички тези симптоми? А за анемията ми казаха да изчакам да отшуми възпалението и тогава да започна да приемам желязо.

Здравейте,
описаните оплаквания и повлияването от приложеното лечение са типични за подострия тиреоидит. Сегащните Ви оплаквания би трябвало да започнат да отшумяват постепенно и да изчезнат. Кортикостероидът потиска възпалението и трябва да спре освобождаването на хормони от клетките. Това скъсява времето на оплакванията.
Бързо оздравяване!
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот iliana_bat » 19 Ное 2022, 13:14

Dr Stella Yordanova написа:
iliana_bat написа:Благодаря, доктор Йорданова! Имах силна болка, особено при допир в дясната част на щитовидната жлеза и лека температура. Седмица преди това изкарах лека хрема.Изписаха ми преднизолон по схема. Още с първите хапчета болката започна да намалява, но възпалението може би ще му трябва много време, за да отшуми.Сега чувствам напрегнатост, тревожност, сърцебиене, панически атаки, треперене...Мисля, че съм в първа фаза на заболяването. Няма и месец от когато ми поставиха диагноза.Нормално ли е да изпитвам всички тези симптоми? А за анемията ми казаха да изчакам да отшуми възпалението и тогава да започна да приемам желязо.

Здравейте,
описаните оплаквания и повлияването от приложеното лечение са типични за подострия тиреоидит. Сегащните Ви оплаквания би трябвало да започнат да отшумяват постепенно и да изчезнат. Кортикостероидът потиска възпалението и трябва да спре освобождаването на хормони от клетките. Това скъсява времето на оплакванията.
Бързо оздравяване!

Благодаря! Бъдете здрава!
iliana_bat
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Ное 2022, 16:54

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот iliana_bat » 28 Ное 2022, 16:37

А стойностите на МАТ са леко завишени, това нормално ли е от възпалението или говорят за нещо друго..
iliana_bat
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Ное 2022, 16:54

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Дек 2022, 08:28

iliana_bat написа:А стойностите на МАТ са леко завишени, това нормално ли е от възпалението или говорят за нещо друго..

Уважаеми iliana_bat,
МАТ може да е увеличен при подостър тиреоидит. Високте МАТ също така се използват за различаване на автоимунни заболявания на щитоидната жлеза. При проследяването Ви ще се прецени дали може да са свързани с нещо друго.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта