Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот iliana_bat » 02 Дек 2022, 00:46

Благодаря, доктор Йорданова!
iliana_bat
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Ное 2022, 16:54

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот iliana_bat » 02 Дек 2022, 00:48

Dr Stella Yordanova написа:
iliana_bat написа:А стойностите на МАТ са леко завишени, това нормално ли е от възпалението или говорят за нещо друго..

Уважаеми iliana_bat,
МАТ може да е увеличен при подостър тиреоидит. Високте МАТ също така се използват за различаване на автоимунни заболявания на щитоидната жлеза. При проследяването Ви ще се прецени дали може да са свързани с нещо друго.

Благодаря, доктор Йорданова!
iliana_bat
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Ное 2022, 16:54

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот дими29 » 11 Дек 2022, 01:53

Здравейте, доктор Йорданова. Поради хиперфункция на щитовидната жлеза ми бе предписано лечение с Carbimazol 10mg, 3x1, освен това ми бе казано, че трябва да спра да кърмя. Имам кърмаче на 6 месеца със заместен обяд (тепърва ще заместване следобедно хранене). Проблемът е, че бебето отказва шише, биберон, адаптиран мляко. Няма как от раз да спра да кърмя. Попитах лекаря за съвместими с кърменето лекарства, каза Няма. Но в няколко сайта за проверка на лекарства, carbimazol излиза с нисък риск за бебето. Имам 2 въпроса
1-има ли лекарство съвместимо с кърмене
2-колко вредно за бебето е, че го кърмя в това състояние
Благодаря предварително!
дими29
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Ное 2013, 09:45

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот K_Krisi » 15 Дек 2022, 17:14

Здравейте,д-р Йорданова на своя глава реших да си пусна профилактично изследвания за щитовидната жлеза.
За съжаление се изплаших от резултата на ТАТ. Моля Ви за малко разяснение, дали става въпрос за заболяване и можете ли да ме насочите дали е необходимо да пускам и други изследвания?
Ще запиша час за следващата седмица Благодаря Ви за отделеното време!
Прикачени файлове
7F56BD8E-75CE-4BFC-BDD9-F28265A206EC.jpeg
7F56BD8E-75CE-4BFC-BDD9-F28265A206EC.jpeg (164.95 KiB) Прегледано 404 пъти
8FECC057-D451-4173-AF67-9BCB355E0103.jpeg
8FECC057-D451-4173-AF67-9BCB355E0103.jpeg (164.95 KiB) Прегледано 406 пъти
K_Krisi
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Дек 2022, 17:08

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Дек 2022, 22:46

дими29 написа:Здравейте, доктор Йорданова. Поради хиперфункция на щитовидната жлеза ми бе предписано лечение с Carbimazol 10mg, 3x1, освен това ми бе казано, че трябва да спра да кърмя. Имам кърмаче на 6 месеца със заместен обяд (тепърва ще заместване следобедно хранене). Проблемът е, че бебето отказва шише, биберон, адаптиран мляко. Няма как от раз да спра да кърмя. Попитах лекаря за съвместими с кърменето лекарства, каза Няма. Но в няколко сайта за проверка на лекарства, carbimazol излиза с нисък риск за бебето. Имам 2 въпроса
1-има ли лекарство съвместимо с кърмене
2-колко вредно за бебето е, че го кърмя в това състояние
Благодаря предварително!

Уважаема дими29,
по време на кърмене могат да се използват неголеми дози метимазол и пропилтиоурацил. Те се излъчват минимално в кърмата и ако се използват като дозата се раздели на няколко приема се смятат за относително безопасни. Таблетките трябва да се приемат след кърмене. Всяко лечение трябва да бъде одобрено от лекуващия Ви лекар. Карбимазол-ът е пролекарство и в организма се превръща в тиамазол/метимазол, но няма достатъчно доказателства за неговата безопасност при кърмене.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Дек 2022, 23:04

K_Krisi написа:Здравейте,д-р Йорданова на своя глава реших да си пусна профилактично изследвания за щитовидната жлеза.
За съжаление се изплаших от резултата на ТАТ. Моля Ви за малко разяснение, дали става въпрос за заболяване и можете ли да ме насочите дали е необходимо да пускам и други изследвания?
Ще запиша час за следващата седмица Благодаря Ви за отделеното време!

Уважаеми K_Krisi,
не мисля, че има причини за притеснение. Високият ТАТ може да означава наличие на заболяване, но само по този маркер няма как да се постави диагноза. Необходимо е да посетите ендокринолог планово за да се осъществи ехография на щитовидна жлеза и да се консултирате за констатираната от изследванията инсулинова резистентност.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот инж.КрасимираДинева » 27 Яну 2023, 04:14

Как можем да разберем в даден момент когато всичко ти се раздрънква, дали инсулина не е висок или нисък. Лабораторни изследвания се правят, но само сутрин на гладно, през другото време как да разберем? Има глюкомери за захарта, но инсулина? И също така, как да укроти инсулина когато е нисък или висок?
Благодаря.
инж.КрасимираДинева
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Яну 2023, 04:10

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Яну 2023, 11:18

инж.КрасимираДинева написа:Как можем да разберем в даден момент когато всичко ти се раздрънква, дали инсулина не е висок или нисък. Лабораторни изследвания се правят, но само сутрин на гладно, през другото време как да разберем? Има глюкомери за захарта, но инсулина? И също така, как да укроти инсулина когато е нисък или висок?
Благодаря.

Уважаеми инж.КрасимираДинева,
инсулинът е хормон с много действия в организма. Един от важните му ефекти е вкарването на глюкозата в клетките, което води до спадането й в кръвта. По друг начин казано, при високи нива на инсулин в кръвта би трябвало кръвната захар да падне. Човек усеща падането на нивата на кръвната захар /т.е. наличието на хипогликемия/, което е свързано със симптоми като обърканост, тревожност, разтреперване, глад и т.н. Така индиректно можете да съдите за нивата на инсулина. Не мисля, че Ви е необходимо да знаете точните нива на инсулина си в кръвта. Те няма да Ви помогнат да овладеете състоянието си. За Вас е важно да си измерите кръвната захар при симптомите, които Ви тревожат и ако е ниска да приемете бърз въглехидрат /захар, мед, сок/ за овладяване на оплакванията. Тъй като липсва описание на проблема Ви, няма как да дам конкретни указания, а Ви пиша това което предполагам, че Ви интересува.
Не съм съгласна, че кръв се взема само сутрин. Даже и в малките населени места има дни, в които се правят кръвно-захарни профили и има кой да вземе кръв и през деня, а да не говорим за големите градове.
За да се намалят вариации в кръвната захар и в инсулина е необходим целенасочен режим на хранене.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот desi-1990 » 18 Апр 2023, 18:03

Здравейте! Може ли да ми препоръчате хранителна добавка за подсилване на имунната система, която да не пречи на Базедова болест и съпътстващата терапия с Тирозол и Л-тироксин? Благодаря предварително!
desi-1990
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Апр 2023, 17:57

Re: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Апр 2023, 20:36

desi-1990 написа:Здравейте! Може ли да ми препоръчате хранителна добавка за подсилване на имунната система, която да не пречи на Базедова болест и съпътстващата терапия с Тирозол и Л-тироксин? Благодаря предварително!

Уважаеми desi-1990,
при наличие на автоимунно заболяване не се препоръчва използване на имуностимулатор, без да има конкретна причина за това. Ако трябва да се приема имуностимулатор, трябва да е с конкретна цел и по лекарско предписание.
Препоръчително е да си засилите имунитета със здравословно хранене и физическа активност. Можете да използвате селен или мултивитамини.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта