инж.КрасимираДинева написа:Как можем да разберем в даден момент когато всичко ти се раздрънква, дали инсулина не е висок или нисък. Лабораторни изследвания се правят, но само сутрин на гладно, през другото време как да разберем? Има глюкомери за захарта, но инсулина? И също така, как да укроти инсулина когато е нисък или висок?
Благодаря.
Уважаеми инж.КрасимираДинева,
инсулинът е хормон с много действия в организма. Един от важните му ефекти е вкарването на глюкозата в клетките, което води до спадането й в кръвта. По друг начин казано, при високи нива на инсулин в кръвта би трябвало кръвната захар да падне. Човек усеща падането на нивата на кръвната захар /т.е. наличието на хипогликемия/, което е свързано със симптоми като обърканост, тревожност, разтреперване, глад и т.н. Така индиректно можете да съдите за нивата на инсулина. Не мисля, че Ви е необходимо да знаете точните нива на инсулина си в кръвта. Те няма да Ви помогнат да овладеете състоянието си. За Вас е важно да си измерите кръвната захар при симптомите, които Ви тревожат и ако е ниска да приемете бърз въглехидрат /захар, мед, сок/ за овладяване на оплакванията. Тъй като липсва описание на проблема Ви, няма как да дам конкретни указания, а Ви пиша това което предполагам, че Ви интересува.
Не съм съгласна, че кръв се взема само сутрин. Даже и в малките населени места има дни, в които се правят кръвно-захарни профили и има кой да вземе кръв и през деня, а да не говорим за големите градове.
За да се намалят вариации в кръвната захар и в инсулина е необходим целенасочен режим на хранене.