Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Тук можете да зададете въпроси по акушерство и гинекология и да споделите мнения за Вашия проблем.

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Dr Yanitsa Raeva » 20 Мар 2018, 11:02

Kiks написа:Здравейте, бременна съм в 7г.с и днес бях на преглед. Доктора каза, че вижда сърдечна дейност, но има някаква сянка, която го притеснява. Пита ме дали в рода имаме близнаци и аз инстинктивно казах Не, в последствие се оказа, че имаме и от страна на майка ми и от страна на баща ми, но не ги познавам. Според доктора става дума за отлепване и ми изписа Утротестан 3×2 за 14 дни и Но-шпа. Чувала съм, че отлепянето върви с кървене или зацапване, а понякога и с болки, а аз нямам нито едно от тях. Също така каза, че върви с 1 седмица назад, а преди 2 си беше точно за седмиците.Моля Ви за мнение.Прилагам и снимка.


Здравейте!

Относно развитието на плода е най-точно да се определи в коя седмица е според дължината му (т.н. CRL crown rump length) . Вчера сте били в 6седм.+ 5дена според CRL (тук може да проверите сама http://www.femicare.org/en/pregnancy-calculator). В по-малките седмици (т.е. преди 2 седмици навярно плодът е бил много мъничък, за да се измери с абсолютна точност, докато сега в по-големите седмици е по-прецизно замерването и много често има едно отклонение на плюс/минус 1 седмица от предполагаемата по цикъл. Ако това се задържи така (със 7 дена отклонение) се променя и датата за термина Ви.

Що се отнася до т.н. "сянка" на ултразвука (тук не се вижда на снимката), тя може да е явление от кръвосъсирек, макар и без външно прокървяване и явно колегата иска да се подсигури и Ви е изписал необходимата терапия за профилактика на аборт.

За сега няма изгледи за притеснения, следвайте препоръките на колегата. Щадете се, избягвайте стреса. Не забравяйте и фолиева киселина (най-добре се абсорбира мета формата- L-метилфолат (L-метил фолиева киселина)).

Стискам Ви палци и всичко добро!
Д-р Раева
Dr Yanitsa Raeva
 
Мнения: 116
Регистриран на: 01 Мар 2018, 12:17

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот lubov1987 » 22 Мар 2018, 12:32

Здравейте, не знам дали е правилната тема, ако не е се извинявам предварително. Искаме да си имаме бебче, този месец цикъла ми дойде 8.03 / 5 дни / продължителност 23-25 дни. Този месец оволацията ми беше на 18.03. Правихме опит на 17.03 и на 18.03 когато шансовете са най-големи. До следващия цикъл имам 11 дни, отново почнаха да ме наболяват гърдите и да усещам лека болка ту в десния, ту в левия. Знам че е рано за зачеване, предполагам че тези симптоми са защото ще ми идва МЦ. Какъв е вашия съвет, ако и този месец не са се получили нещата. На 12.03 бях на преглед, доктора каза че няма място за притеснения, тъй като не вижда причина да не се случат нещата. Каза че отдясно има обраазувал се фоликул които ще прерасне в яйцеклетка до няколко дни. Притеснявам се дали се е спукал.
lubov1987
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Мар 2018, 12:26

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Tatyana » 23 Мар 2018, 14:02

Здравейте! Бременна съм в 15та седмица. За сега всичко изглежда че върви нормално , но аз имам някои притеснения.
Проблема е следния. Живея в Дания и първите месеци от бременността работех в оранжерия за цветя. Много ме притеснява факта, че там се използваха много вредни химикали( пестициди). Когато разбраха че съм бременна ме преместиха на по- безопасно място, но в началните седмици (5, 6та) е възможно да съм вдишвала от тези отрови. Трябва ли да се притеснявам, при положение че е било в много ранна бременност? Бях на ехографски преглед . Правен ми е биохимичен скрининг. Всичко е наред. Какви други изследвания мога да си направя, за да съм сигурна, че това не е повлияло на бебето?
Tatyana
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Мар 2018, 11:46

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Dr Yanitsa Raeva » 25 Мар 2018, 17:36

lubov1987 написа:Здравейте, не знам дали е правилната тема, ако не е се извинявам предварително. Искаме да си имаме бебче, този месец цикъла ми дойде 8.03 / 5 дни / продължителност 23-25 дни. Този месец оволацията ми беше на 18.03. Правихме опит на 17.03 и на 18.03 когато шансовете са най-големи. До следващия цикъл имам 11 дни, отново почнаха да ме наболяват гърдите и да усещам лека болка ту в десния, ту в левия. Знам че е рано за зачеване, предполагам че тези симптоми са защото ще ми идва МЦ. Какъв е вашия съвет, ако и този месец не са се получили нещата. На 12.03 бях на преглед, доктора каза че няма място за притеснения, тъй като не вижда причина да не се случат нещата. Каза че отдясно има обраазувал се фоликул които ще прерасне в яйцеклетка до няколко дни. Притеснявам се дали се е спукал.


Здравейте, аз Ви отговорих на лични съобщения!
Dr Yanitsa Raeva
 
Мнения: 116
Регистриран на: 01 Мар 2018, 12:17

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Dr Yanitsa Raeva » 25 Мар 2018, 17:48

Tatyana написа:Здравейте! Бременна съм в 15та седмица. За сега всичко изглежда че върви нормално , но аз имам някои притеснения.
Проблема е следния. Живея в Дания и първите месеци от бременността работех в оранжерия за цветя. Много ме притеснява факта, че там се използваха много вредни химикали( пестициди). Когато разбраха че съм бременна ме преместиха на по- безопасно място, но в началните седмици (5, 6та) е възможно да съм вдишвала от тези отрови. Трябва ли да се притеснявам, при положение че е било в много ранна бременност? Бях на ехографски преглед . Правен ми е биохимичен скрининг. Всичко е наред. Какви други изследвания мога да си направя, за да съм сигурна, че това не е повлияло на бебето?


Здравейте, Татяна!

Разбирам Вашите притеснения за контакта с химикали в първите седмици на бременността. Това е много често чвление сред много бременни жени и въпреки това не претърпяват последици, когато реагират навреме като във Вашия случай (и се преместят в по-безопасен отдел).

Радвам се, че всичко е било наред на биохимичния скрининг, там се изключва голяма част от възможните синдроми и увреждания.

Също така важен за Вас ще е прегледът- фетална морфология в прибл. 21-22 г.с.. Тогава могат да се видят вече оформените органи на бебенцето и евтл. една допълнителна в 28 г.с.

Пазете се, настройвате се позитивно и всичко ще мине добре!
Успех!

Д-р Раева
Dr Yanitsa Raeva
 
Мнения: 116
Регистриран на: 01 Мар 2018, 12:17

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот lubov1987 » 26 Мар 2018, 09:24

Здрвейте Д-р Раева, и аз и партньорът ми сме на 30 г. Опитите са от два месеца. Нямаме здравословни проблеми.На 12.03 бях на лекар, нямало причини да не се случат нещата, матка е в нормална форма, в яйчниците няма полипи, кисти. Каза ми че в десния яйчник има малък фоликул, които след няколко дни ще прерасне в яйцеклетка. Затова много се надявам да са се случили нещата. Гърдите много ме болят и са подути, обикновенно и пред цикъл имам болки, леко придърпване в кръста и леко болки ниско долу в корема, но може и защото съм ПМЦ все пак трябва да ми дойде на 01.04. Но почти веднага след оволация започнаха напрегнатите гърди. Дори в понеделник след като ходих до тоалатна на тоалетната хартия имаше бял много гъст секерт, но за момента след това не се появи.
lubov1987
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Мар 2018, 12:26

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Dr Yanitsa Raeva » 26 Мар 2018, 10:54

lubov1987 написа:Здрвейте Д-р Раева, и аз и партньорът ми сме на 30 г. Опитите са от два месеца. Нямаме здравословни проблеми.На 12.03 бях на лекар, нямало причини да не се случат нещата, матка е в нормална форма, в яйчниците няма полипи, кисти. Каза ми че в десния яйчник има малък фоликул, които след няколко дни ще прерасне в яйцеклетка. Затова много се надявам да са се случили нещата. Гърдите много ме болят и са подути, обикновенно и пред цикъл имам болки, леко придърпване в кръста и леко болки ниско долу в корема, но може и защото съм ПМЦ все пак трябва да ми дойде на 01.04. Но почти веднага след оволация започнаха напрегнатите гърди. Дори в понеделник след като ходих до тоалатна на тоалетната хартия имаше бял много гъст секерт, но за момента след това не се появи.


Здравейте!
Явно колегата е бил доволен от прегледа, всичко е било наред. Така че не се притеснявайте и си оставете време и търпение. Надявам се, Вашата интуиция да е вярна и да са се получили нещата. По принцип понякога отнема до
12 месеца, докато настъпи бременност и това е в рамките на нормалното.
Ако искате да подпомогнете забременяването може да приемате и крил ойл,
да наблегнете на здравословното хранене и да избягвате стреса.
Стискам Ви палци, скоро да се сбъдне желанието Ви!
Поздрави!
Д-р Раева
Dr Yanitsa Raeva
 
Мнения: 116
Регистриран на: 01 Мар 2018, 12:17

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Bubka93 » 26 Мар 2018, 19:20

Здравейте докторе, имам няколко въпроса относно бременноста.
Цикълат ми закъснява 7 ден, направих си 2 теста, които показват 2 ясни черти.
Колко време трябва да изчакам , за да отида на лекар?
Какви хапчета мога да пия, тъй като съм настинала?
Вредни ли са басейните и сауните ?
Благодаря.
Bubka93
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Мар 2018, 19:19

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Dr Yanitsa Raeva » 27 Мар 2018, 14:16

Bubka93 написа:Здравейте докторе, имам няколко въпроса относно бременноста.
Цикълат ми закъснява 7 ден, направих си 2 теста, които показват 2 ясни черти.
Колко време трябва да изчакам , за да отида на лекар?
Какви хапчета мога да пия, тъй като съм настинала?
Вредни ли са басейните и сауните ?
Благодаря.


Здравейте! Честит позитивен тест за бременност!
Ориентировачно според медицинските изчисления сте в началото на 6. гестационна седмица (ако цикълът Ви е редовен и прибл.на 28 дни). В тази седмица може да се види на ултразвук едно околоплодно сакче, евтл. ембриончето, дори и сърд. дейност на плода. За да се види по-ясно, може да изчакате още 1 седмица и тогава да проведете ултразвуковото изследване. Но ако имате оплаквания (коремни болки, ваг. кръвотечение), тогава трябва незабавно да се консултирате с гинеколог. Също ако имате заболявания или гинекологични проблеми в миналото, се препоръчва по-скоро да се консултирате с гинеколог.
Сега се препоръчва да вземате фолиева киселина, най-добре се абсорбира л-метилфолат 0,4 мг. стандартна доза 1х1.
За лекарства по време на бременност поради настинка се препоръчва Парацетамол, спрей за нос напр. с морски соли, Трахезан за болезнено гърло, инхалации с лайка (и други средства от алтернативната медицина за настинка).
Сауни не Ви препоръчвам, като цяло да се избягва излагане на твърде висока температура. Отн. басейните зависи каква хигиена се спазва при тях, иначе не са противопоказани за бременни. За минерални басейни Ви препоръчвам да страните от тях.

Надявам се, успях да отговоря на въпросите Ви!
Всичко добро!
Д-р Раева
Dr Yanitsa Raeva
 
Мнения: 116
Регистриран на: 01 Мар 2018, 12:17

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот radi-923 » 11 Апр 2018, 19:19

Здравейте уважаeма д-р Раева,
Бременна съм в 24 г.с. Преди две седмици имах висока температура и се наложи да вляза в болница и съответно бях на антибиотик. Няколко дни след изписването получих сърбеж. Имам и бяло течение от самото начало на бремеността(а като се замисля май от години си го имам). В крайна сметка след преглед с ехограф и споделяне на горепосочените симптоми гинеколожката ми изписа Полижинакс (вагинални глобули) за 12 дни (2 опаковки). Притеснява ме това че тя не сметна за нужно да ми вземе влагалищен секрет, а пък ми изписа тези глобули за за такъв продължителен период. Притесни ме и това, че в листовката на лекарството пише да не се използва от бременни жени. Искам да попитам дали са подходящи за бременни и дали лечение с продължителност 12 дни не е много. Искам да си пусна влагалищен секрет и се чудя колко дни трябва да са минали от употребата на горепосоченото лекарство?
Ще съм ви много благодарна, ако ми отговорите.
radi-923
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Апр 2018, 19:17

ПредишнаСледваща

Назад към Акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта