Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Тук можете да зададете въпроси по акушерство и гинекология и да споделите мнения за Вашия проблем.

Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот FramarLekari » 01 Мар 2018, 12:11

В тази тема на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани с бременност и раждане. Тук може да получите консултация и съвет. На вашите въпроси отговаря медицинския екип на "Фрамар".

Бременността е времето, през което плодът се развива в жената и променя тялото, емоциите и живота й. Симптомите на ранна бременност могат да включват закъснение / липса на менструация, повишена чувствителност на гърдите, гадене и повръщане, промяна на апетита, често уриниране, прилошаване, умора, виене на свят и усещане за слабост, промени в настроението, главоболие.

Бременността се разделя на три триместъра. Първият триместър е до 12-тата гестационна седмица, вторият триместър е от 13-та до 28-ма гестационна седмица, а третият - от 29-та до 40-та гестационна седмица.
Раждането обикновено се случва около 40 седмици от последния менструален цикъл.

Научете повече за Медицинския отдел на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Gerinka » 02 Мар 2018, 15:56

Какво е мнението Ви за мускулни инжекции с папаверин и бусколизин при почти изгладена маточна шийка в 33г.с.?
Бихте ли препоръчали или смятате че биха били нож с две остриета?
Gerinka
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Мар 2018, 15:50

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Нели.Нанкова-Николова » 02 Мар 2018, 16:03

Бременна съм в 27 г.с. Правих изследвания за щитовидната жлеза, резултати tsh 3.00, МАТТ 1.73. Имам ли Хашимото ?
Колко е границата на Хемоглобина при бременност. В момента съм 116. Ниско ли е?
Нели.Нанкова-Николова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Мар 2018, 16:00

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Dr Yanitsa Raeva » 04 Мар 2018, 20:32

Gerinka написа:Какво е мнението Ви за мускулни инжекции с папаверин и бусколизин при почти изгладена маточна шийка в 33г.с.?
Бихте ли препоръчали или смятате че биха били нож с две остриета?


Здравейте!

Относно въпроса Ви за ситуацията с изгладена шийка в 33 г.с., т.е. ситуация с риск за преждевременно раждане - целта на терапията в такава седмица би била с цел задържане на плода вътреутробно по-дълго време, ако няма други рискови фактори, които налагат скорошно раждане (например съмнение за вътреутробна инфекция). Задържането на плода се постига чрез намаляване на контрактилността и тонуса на матката. В тази насока се работи с медикаменти като магнезий, Нифедипин, бетасимпатомиметици, антагонисти на окситоцин рецептори и.т.н. Също така е важно да се приложи терапия с Дексаметазон преди 34 г.с. с цел подготовка на дихателната способност на плода (при риск от преждевременно раждане).

Относно упоменатите от Вас медикаменти, не е практика да се прилагат за задържане на плода. Като спазмолитици те намалят тонуса на шийката, но я правят същевременно и по-мека и разтеглива като структура, а този ефект се опитваме да предотвратим при риск от преждевременно раждане.

Надявам се да съм Ви била полезна! Всичко добро!

Д-р Я. Раева
Dr Yanitsa Raeva
 
Мнения: 116
Регистриран на: 01 Мар 2018, 12:17

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Dr Yanitsa Raeva » 04 Мар 2018, 21:29

Нели.Нанкова-Николова написа:Бременна съм в 27 г.с. Правих изследвания за щитовидната жлеза, резултати tsh 3.00, МАТТ 1.73. Имам ли Хашимото ?
Колко е границата на Хемоглобина при бременност. В момента съм 116. Ниско ли е?


Здравейте!

Относно първия Ви въпрос за щитовидна жлеза. Важна е винаги предисторията на пациентката, дали досега сте имали някакви оплаквания и съмнения за наличие на заболяване на шитовидна жлеза. Съдейки по параметрите - TSH 3 µIU/ml отговаря на горната норма за срока на бременността Ви, а МАТ трябва да са под 35 IU/ml, за да отговарят на нормата. Моля обърнете внимание на измервателните единици! Следователно, съдейки по лаб. резултати (ако и измервателните единици съответстват) Вие нямте Хашимото. Но все пак Ви препоръчвам още една контрола на TSH и в трети триместър на бременността. А ако имате някакви допълнителни основания за налични проблеми с щитовидна жлеза, Ви препоръчвам и консултация с ендокринолог.

Хемоглобинър се занижава като физиологично изменение, присъщо за бременността. Важни са и други кръвни параметри (като хематокрит, желязо), както и общото състояние на пациентката да се вземат предвид. Относно хемоглобина конкретно са приемливи стойности до 110 g/l. Желателно е да ги поддържате в тези граници, да наблягате на диета с високо съдържание на желязо (напр. месо, червено цвекло) и да контролирате кръвната картина наблюдаващия бременността лекар и при евтл. допълнителни промени да се вземат мерки навреме.

Поздрави и успех!
Д-р Яница Раева
Dr Yanitsa Raeva
 
Мнения: 116
Регистриран на: 01 Мар 2018, 12:17

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Владислава » 16 Мар 2018, 00:47

Пиша ви с молба .Трябваше да ми дойде на 8 март ,но ми закъсня .На 11 и 12 имам два положителни теста и зацапване 2 пъти,като вторият път беше със сисирек.Според 2-ма генеколози тук имам киста,другият казва ,че е жълто тяло,не киста.Днес бях при друг ,който каза,че вижда нещо,но не знаел какво.Имам отлепена плацента ,за която ми казаха божа работа и ми дадоха само парацетамол ..без нищо за задържане и вагинални глобули,които да слагам само ,ако прокървя .Не ми е правена микробиология ,нито цито ,абсолютно нищо.Имам много силна болка в дясно ,прорязваща ,дори не мога да ходя нормално .Искам дс дойда при вас ,но полета ми е след 2 седмици,и се притеснявам,да не стане късно .Ще ви прикача и снимки от кръвния тест и ехографа,ако може да ги погледнете и да ми дадете някква насока .Според едната лекарка съм в 5+3 седмица.Предварително ви благодаря ! В момента съм в Италия и съм много уплашена
Прикачени файлове
IMG_8258.JPG
IMG_8258.JPG (50.14 KiB) Прегледано 1796 пъти
IMG_8262.JPG
IMG_8262.JPG (67.99 KiB) Прегледано 1796 пъти
IMG_8261.JPG
IMG_8261.JPG (30.33 KiB) Прегледано 1796 пъти
Владислава
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Мар 2018, 00:43

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Dr Yanitsa Raeva » 16 Мар 2018, 11:10

Владислава написа:Пиша ви с молба .Трябваше да ми дойде на 8 март ,но ми закъсня .На 11 и 12 имам два положителни теста и зацапване 2 пъти,като вторият път беше със сисирек.Според 2-ма генеколози тук имам киста,другият казва ,че е жълто тяло,не киста.Днес бях при друг ,който каза,че вижда нещо,но не знаел какво.Имам отлепена плацента ,за която ми казаха божа работа и ми дадоха само парацетамол ..без нищо за задържане и вагинални глобули,които да слагам само ,ако прокървя .Не ми е правена микробиология ,нито цито ,абсолютно нищо.Имам много силна болка в дясно ,прорязваща ,дори не мога да ходя нормално .Искам дс дойда при вас ,но полета ми е след 2 седмици,и се притеснявам,да не стане късно .Ще ви прикача и снимки от кръвния тест и ехографа,ако може да ги погледнете и да ми дадете някква насока .Според едната лекарка съм в 5+3 седмица.Предварително ви благодаря ! В момента съм в Италия и съм много уплашена


Здравейте, Владислава!
Рзбирам притесненията Ви, от една страна прокървяването и болката вдясно, от друга се надявате и всичко да се развие добре с бременността.
От прикачените файлове може да се види , че има околоплодно сакче в матката. Но за съжаление видимостта на снимките тук не е много ясна. За да се потвърди развитието на една нормална бременност може освен с ултразвук да се проследи параметърът beta-HCG, като е нужно да се вземе двукратно през 48 часа и стойността му се очаква да се удвои. Тогава бихме изхождали от една нормално развиваща се бременност. Важно е да се уточни дали бременността се развива вътреутробно.
Относно оплакванията Ви, може да вземете Утрогестан 100 вагинално 3х2, което предотвратява заплашващ аборт. При болки може да приемате също НоШпа (до 3х2) или Бускопан (2х1) при нужда. Парацетамолът също е разрешен при бременни.
Ако Ви се засилят оплакваниятя, моля обърнете се към специалист по спешност!


Стискам Ви палци и всичко добро!
Д-р Раева
Dr Yanitsa Raeva
 
Мнения: 116
Регистриран на: 01 Мар 2018, 12:17

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Владислава » 16 Мар 2018, 18:26

Благодаря много!
Днес отново бях на гинеколог ,при което се установи и наличието на киста според доктора,според другия доктор е жълто тяло,и тотално се обърках :(
Прикачени файлове
IMG_8264.JPG
IMG_8264.JPG (106.16 KiB) Прегледано 1795 пъти
IMG_8265.JPG
IMG_8265.JPG (62.29 KiB) Прегледано 1795 пъти
Владислава
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Мар 2018, 00:43

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Dr Yanitsa Raeva » 19 Мар 2018, 10:49

Владислава написа:Благодаря много!
Днес отново бях на гинеколог ,при което се установи и наличието на киста според доктора,според другия доктор е жълто тяло,и тотално се обърках :(


Здравейте отново!
По принцип е характерно наличието на жълто тяло за бременността, което изглежда реално като киста. Каква е големината му? (съжалявам, но тук от снимките не се вижда ясно съответната структура)
Dr Yanitsa Raeva
 
Мнения: 116
Регистриран на: 01 Мар 2018, 12:17

Re: Бременност и раждане - онлайн консултация с акушер-гинеколог

Мнениеот Kiks » 19 Мар 2018, 20:41

Здравейте, бременна съм в 7г.с и днес бях на преглед. Доктора каза, че вижда сърдечна дейност, но има някаква сянка, която го притеснява. Пита ме дали в рода имаме близнаци и аз инстинктивно казах Не, в последствие се оказа, че имаме и от страна на майка ми и от страна на баща ми, но не ги познавам. Според доктора става дума за отлепване и ми изписа Утротестан 3×2 за 14 дни и Но-шпа. Чувала съм, че отлепянето върви с кървене или зацапване, а понякога и с болки, а аз нямам нито едно от тях. Също така каза, че върви с 1 седмица назад, а преди 2 си беше точно за седмиците.Моля Ви за мнение.Прилагам и снимка.
Прикачени файлове
20180319_190448_opt.jpg
20180319_190448_opt.jpg (30.32 KiB) Прегледано 3946 пъти
Kiks
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Мар 2018, 20:29

Следваща

Назад към Акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта