Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

В този форум може да задавате вашите въпроси, свързани с белодробни заболявания - астма, пневмонии, хобб и други.

Re: Вирусна пневмония

Мнениеот FramarLekari » 27 Апр 2020, 14:45

anelkka написа:Здравейте, моля за съвет. Става въпрос за възрастна жена на 75г. преди два дни започна да храчи кръв буквално. Няма никакви симптоми на настинка и скоро не е боледувала, има стара диагноза ХОББ. Пие лекарства за в. кръвно, сърце и подагра и аспирин протект. Пулмолог назначи рентген на бял дроб, резултата е: Двустранно аериранибели дробове с перибронхиални промени, ретуширани хилусни сенки и сгъстена белодробна структора базално с оформени пневмонични възпалителни инфилтрации в дясно надхилусно поле. К.Д.С-свободни; сс-аортна конфигурация, аортокалциноза. Кръвната картина е в реф. стоймости. ЦРП- 8,26м/л до 5, 00, ДКК- St-0.08 До 0.06 другите са в норма. Глюкоза 8,10. Калций- 2.66mmol/l до 2,55. Имуноглоболини G, M в норма. Диагноза вирусна пневмония. Възможно ли е кървавите храчки да са от лекарствата по специално Миурит и аспирин протект. Няколко дни по рано ми се оплакваше че и се пукат вени по ръцете мн лесно. Моля за мнение.


Здравейте, anelkka!

И Аспирин протект, и Милурит могат да повишат риска от кървене или да предизвикат необичайно кървене / кръвонасядане. Отделно самата пневмония може да причини храчки с кръв и лекарствата да влошат кръвохрака.


С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот anelkka » 20 Май 2020, 20:10

Здравейте, след лечение с два антибиотика се оказа, че не пневмония, но заради сенките я изпратиха на КТ. Резултат:Б. дробове- в 1-2 сегментна десния бял дроб се изобразява паренхимна ф-я с полициклични очертания, ангажираща горен,субсегментен бронх и дренираща се в хилуса. В паренхимна на левия дроб няма ф-я. Медиастинум:наблюдават се уголемени лимфни възли папатрехаелни, в аортопулмоналния прозорец и в десния хилус до 20,0мм. Другите неща са нормални. КТ данни за: Описаната формация в дясно, в условята на нативното изследване е с КТ х-ки на Периферен Ту. ДД: ТБК Правиха и манту 12мм, сега трябва да отиде на бронхоскопия, но приемът в болница се оказа най-трудното нещо, незная кога и как ще успеем, заради Ковид. Само ако може да ми кажете това дали със сигурност е тумор или при бронхоскопията може да се окаже и нещо не толкова страшно, че не се знае кога ще може да постъпи в болница. Благодаря!
anelkka
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Окт 2016, 20:08

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот FramarLekari » 23 Май 2020, 14:10

anelkka написа:Здравейте, след лечение с два антибиотика се оказа, че не пневмония, но заради сенките я изпратиха на КТ. Резултат:Б. дробове- в 1-2 сегментна десния бял дроб се изобразява паренхимна ф-я с полициклични очертания, ангажираща горен,субсегментен бронх и дренираща се в хилуса. В паренхимна на левия дроб няма ф-я. Медиастинум:наблюдават се уголемени лимфни възли папатрехаелни, в аортопулмоналния прозорец и в десния хилус до 20,0мм. Другите неща са нормални. КТ данни за: Описаната формация в дясно, в условята на нативното изследване е с КТ х-ки на Периферен Ту. ДД: ТБК Правиха и манту 12мм, сега трябва да отиде на бронхоскопия, но приемът в болница се оказа най-трудното нещо, незная кога и как ще успеем, заради Ковид. Само ако може да ми кажете това дали със сигурност е тумор или при бронхоскопията може да се окаже и нещо не толкова страшно, че не се знае кога ще може да постъпи в болница. Благодаря!



Здравейте,

В някои случаи образните изследвания могат да предоставят информация за формата, големината, разположението на даден болестен процес и неговото отношение спрямо съседни органи и структури, но не могат да дадат точни данни за какво точно става въпрос. Ето защо се правят допълнителни изследвания - както в случая бронхоскопия, която най-вероятно ще бъде придружена от биопсия и последващ цитохистологичен анализ - за да може да се постави точна и окончателна диагноза.

Надяваме се скоро да можете да извършите процедурата.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот mop64e » 25 Сеп 2020, 18:48

Здравейте,искам да помоля да ми разчетете следните резулти от рентген на бял дроб.Уплътнен интерлоб в дясно без наличие на оформен инфилтративен възпалителен пневмоничен фокус,както при остър бронхит.
благодаря!
mop64e
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Сеп 2020, 18:30

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот FramarLekari » 05 Окт 2020, 11:05

mop64e написа:Здравейте,искам да помоля да ми разчетете следните резулти от рентген на бял дроб.Уплътнен интерлоб в дясно без наличие на оформен инфилтративен възпалителен пневмоничен фокус,както при остър бронхит.
благодаря!



Здравейте, mop64e!

Няма данни за активен възпалителен процес. Уплътненията могат да се дължат на прекарано белодробно заболяване, например пневмония.


С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот dimiter » 19 Окт 2020, 13:18

Здравейте,
Дали можете да дадете мнение по тази снимка? След прекарана пневмония на 10-ия ден от прегледа баща ми го пращат на рентген (тази снимка), за която е написано: На фона на двустранни пулмофиброзни изменения, вдясно горно белодробно поле се визуализира нехомогенно засенчване, свързано с линеални повлекла към хипуса. Вляво долно бенодробно поле се визуализира неясно демаркирано окръглено засенчване.
Терапия: КАТ с контраст.

По принцип нямам против да си го прекарват през пътечките, но в тези усложнени КОВИД условия съм много притеснен да го разкарват из претъпканите подземия на Софиямед. Иначе пациентът се чувства добре, след терапията с антибиотик и помощни лекарства почти не кашля вече.
Прикачени файлове
CR_20201015_165620_1.jpg
CR_20201015_165620_1.jpg (1017.22 KiB) Прегледано 1076 пъти
dimiter
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Окт 2020, 13:05

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот FramarLekari » 22 Окт 2020, 18:47

dimiter написа:Здравейте,
Дали можете да дадете мнение по тази снимка? След прекарана пневмония на 10-ия ден от прегледа баща ми го пращат на рентген (тази снимка), за която е написано: На фона на двустранни пулмофиброзни изменения, вдясно горно белодробно поле се визуализира нехомогенно засенчване, свързано с линеални повлекла към хипуса. Вляво долно бенодробно поле се визуализира неясно демаркирано окръглено засенчване.
Терапия: КАТ с контраст.

По принцип нямам против да си го прекарват през пътечките, но в тези усложнени КОВИД условия съм много притеснен да го разкарват из претъпканите подземия на Софиямед. Иначе пациентът се чувства добре, след терапията с антибиотик и помощни лекарства почти не кашля вече.



Здравейте, dimiter!

Съветваме Ви да следвате предписанието за извършване на компютърна томография с контраст. Има за цел да се визуализират по-ясно находките, които се отчитат на рентгенографията.



С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот Ели45 » 29 Ное 2020, 20:32

Боледувам вече втора седмица. През последните дни вдигам по-рядко температура 2-3 пъти на ден до около 37,5. Преди 5 дни ми направиха рентгенова снимка и казаха, че е нужно да се консултирам с пулмолог, но записаната възможна дата е на 9.12.2020г. Продължавам да кашлям. Бихте ли могли да ме консултирате? Ето какво е написано:
Уплътнен бронхиален рисунък двустранно. Уплътнен рисунък в дясно подхилусно у в ляво околохилесно. Намалена прозрачност на паренхима в ляво на нивото на II ро междуребрие отпред. Свободни от изливи к д синуси.Кор. изгладена талия.Уплътнена дъга на Ао. Заключение: Бронхитис хр. Уместна клинична и параклинична преценка за измененията в ляво.
Ели45
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Ное 2020, 20:28

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот Деян Димов » 12 Дек 2020, 21:03

Здравейте.От известно време имам проблеми с кашлицата и високата температура.На 09.12 ходих при личния лекар, казах му за проблемите, прослуша дробовете ми и каза, че имам леки хрипчета. Прати ме на рентгенолог да ми видят белите дробове и резултатите бяха добри. Нямаше никакви проблеми по отношение на състоянието на дробовете. Изписа ми антибиотик Медоклав и противогрипен препарат Ebilfumin.От тогава до сега приемам хапчетата както ми е казано, но кашлицата и хриповете(като съм прав при издишване, има лек писклив звук, а като съм легнал, звук на бързи последователни пукания) Също и постоянна температура почти през целия ден с изключение преди обяд от порядъка на 38.6 градуса по целзий,която трудно свалям. Някакви съвети дали нещата се влошават, смисъл антибиотика да не върши никаква работа и как да се справя с проблема. Благодаря Ви.
Деян Димов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Дек 2020, 21:00

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот Eskaa » 25 Мар 2021, 16:37

55E89F8C.jpg
55E89F8C.jpg (110.97 KiB) Прегледано 823 пъти

Здравейте, повече от седмица вдигам температура 37,1-37,5. Вчера си направих антигенен тест (резултат отрицателен) и рентгенова снимка на дробовете, ще приложа снимката. Пише, че имам вирусна инфекция, неуточнена. Изписаха ми Аугментин 875 мг/125 мг (3х1), Бромхексин Актавис 8мг (3х1), Тавипек (3х1) и Биогайа (1х1), а за температурата парацетамол. Ще ги пия една седмица. Почнах да ги пия веднага, но температурата си стои още, суха кашлица имам от време на време, и леки болки в гърдите. Притеснявам се да не е covid-19, ако е да, да не се усложнява.
Eskaa
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Мар 2021, 15:58

ПредишнаСледваща

Назад към Белодробни заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта