Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

В този форум може да задавате вашите въпроси, свързани с белодробни заболявания - астма, пневмонии, хобб и други.

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот FramarLekari » 08 Юли 2022, 13:11

Dessyy написа:Здравейте, можете ли да ми кажете по-просто какво означава следния резултат от рентген на бял дроб :
Усилен перихилерно и паракардиално белодробен рисунък. Не личат инфилтративни промени. Хилуси нормално структурирани. Свободни кдс. ССС - неразширена.

Здравейте,
Резултатът от рентгеновата графия на бели дробове не показва остри възпалителни изменения и наличие на инфилтрати в белодробния паренхим, т.е. липсват данни за инфекция. Усиленият рисунък в посочените зони може да се дължи на прекарана дихателна инфекция, тютюнопушене (вкл. пасивно пушене) или професии с пребиваване в запрашена среда. Замърсеният въздух в градската среда също може да е причина за хронични увреди на бронхите и белодробния паренхим.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот orhiii » 24 Ное 2022, 17:03

Здравейте, Поради прекаран ковид си направих КТ на бял дроб. От него стана ясно, че имам белодробни були. Тази година си направих пак контролен КТ на торс (1 година след първото КТ), за да видим дали има промяна в булите. Въпроса ми е: достатъчно ли е КТ на бял дроб , за да се отхвърли съмнение за рак на бял дроб? Контраста задължителен ли е? Пушач съм от 20 години. П.С. на КТ нямаше данни за рак ...
orhiii
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Фев 2022, 17:55

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот FramarLekari » 25 Ное 2022, 17:05

orhiii написа:Здравейте, Поради прекаран ковид си направих КТ на бял дроб. От него стана ясно, че имам белодробни були. Тази година си направих пак контролен КТ на торс (1 година след първото КТ), за да видим дали има промяна в булите. Въпроса ми е: достатъчно ли е КТ на бял дроб , за да се отхвърли съмнение за рак на бял дроб? Контраста задължителен ли е? Пушач съм от 20 години. П.С. на КТ нямаше данни за рак ...

Здравейте,
Компютърната томография (КТ) на бял дроб е достатъчно информативен метод на изследване, който може да диференцира солиден процес (туморно образувание) в този орган. Наличието на белодробни були е признак на заболяването белодробен емфизем. То налага динамично проследяване, за да се наблюдава динамиката му. Спирането на тютюнопушенето е изключително важно, за да се ограничи неговото развитие и влошаване с времето.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот orhiii » 16 Дек 2022, 17:56

Здравейте, по зададения ми въпрос, добавям няколко уточнения: изследването е МДКТ торакс контрола: разгънати бели дробове с емфизенатозна прозрачност на белодробните полета, без инфилтративни, нодуларни или интерстциален тип в белодробния паренхим. Неуголемени хилусни лимфни възли, без плевралниизливи. Медиастинум- без патологични находки на органите му, медиастинални лимфни възли- неуголемени. Според вас това достатъчно ли е като изследане, за да не се притеснявам от рак на бял дроб?
orhiii
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Фев 2022, 17:55

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот FramarLekari » 19 Дек 2022, 17:44

orhiii написа:Здравейте, по зададения ми въпрос, добавям няколко уточнения: изследването е МДКТ торакс контрола: разгънати бели дробове с емфизенатозна прозрачност на белодробните полета, без инфилтративни, нодуларни или интерстциален тип в белодробния паренхим. Неуголемени хилусни лимфни възли, без плевралниизливи. Медиастинум- без патологични находки на органите му, медиастинални лимфни възли- неуголемени. Според вас това достатъчно ли е като изследане, за да не се притеснявам от рак на бял дроб?

Здравейте,
От предоставената от вас информация и описаните резултати от изследването не се установяват данни за развитие на туморен процес в белите ви дробове. Образното изследване доказва единствено наличието на белодробен емфизем.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Бронхити и пневмонии - онлайн консултация със специалист

Мнениеот flander » 22 Яну 2024, 18:24

Разгърнати и просветлени бели дробове.Усилен хилусен, надхилусен и белодробен рисунък-перибронхитни промени. Свободни КДС и Кор- в норма.Извинявам се за безпокойството,но може ли някой да ми обясни написаното, за което Благодаря предварително!
flander
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Яну 2024, 18:21

Предишна

Назад към Белодробни заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron