Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Тук можете да зададете въпроси по акушерство и гинекология и да споделите мнения за Вашия проблем.

Re: Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 26 Май 2020, 11:24

vanya_an89 написа:Здравейте, след направен профилактичен преглед ми установиха раничка на шийката с големина около 50стотинки. Направена е и цитонамазка и ще чакаме резултатите. Лекаря ми препоръча обгаряне, защото имам обилно течение. Преди години ми беше обгорена раничка та с лекарство, но беше значително по-малка около 2стотинки. Препоръчва ли се второ обгаряне на такива ранички, има ли рискове и възможно ли е да се появява отново след определено време?



Здравейте, vanya_an89!

Преценката за подходящия метод на лечение е на акушер-гинеколога не само след преглед, но и след получаване на резултатите от изследвания (степента на дисплазия и т.н.). Освен цитонамазка, се препоръчва да се направи и колпоскопия.
Може да посетите друг специалист за второ мнение.


С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Мнениеот Evka » 18 Юни 2020, 15:39

Здравейте ! Излезе ми цитонамазката - Суперфициални базофилни клетки с малки ядра и нагъната цитоплазма. Дьодерлайнови бактерии. Много левкоцити , сред които има комплекси и голи ядра от ендоцервикалната жлезист епител , без цитологични промени или с плоскоклетъчна метаплазия . Комплекси и единични интермедиерни плоски клетки с лек ядрен полиморфизъм , без хипер- и полихромазия. Ендоцервицит. Високо хормонално ниво, при относително ниско естрогенно. ПАП 2 гр. Трябва ли да се притеснявам ? Какви са тези бактерии с какво да ги лекувам. Какво означава нисък естроген ? Лекарката не ми изписа нищо , но този ендоцервицит преди три месеца пак го имаше в цитонамазката , как да го лекувам ? Възможно ли е да има дисплазия ? Благодаря ви предварително !
Evka
 
Мнения: 24
Регистриран на: 19 Мар 2020, 11:18

Re: Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 22 Юни 2020, 11:25

Evka написа:Здравейте ! Излезе ми цитонамазката - Суперфициални базофилни клетки с малки ядра и нагъната цитоплазма. Дьодерлайнови бактерии. Много левкоцити , сред които има комплекси и голи ядра от ендоцервикалната жлезист епител , без цитологични промени или с плоскоклетъчна метаплазия . Комплекси и единични интермедиерни плоски клетки с лек ядрен полиморфизъм , без хипер- и полихромазия. Ендоцервицит. Високо хормонално ниво, при относително ниско естрогенно. ПАП 2 гр. Трябва ли да се притеснявам ? Какви са тези бактерии с какво да ги лекувам. Какво означава нисък естроген ? Лекарката не ми изписа нищо , но този ендоцервицит преди три месеца пак го имаше в цитонамазката , как да го лекувам ? Възможно ли е да има дисплазия ? Благодаря ви предварително !



Здравейте, Evka!

Няма данни за дисплазия. Резултатът ПАП 2 е нормален за полово активна жена и е често срещан. Ендоцервицит означава възпаление на лигавицата на цервикалния канал на шийката на матката - ендоцервикса. При изявено възпаление се препоръчва терапия. Консултирайте се с друг специалист за второ мнение.
Ниското естрогенно ниво може да насочва към настъпваща перименопауза.

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Мнениеот Evka » 27 Окт 2020, 16:12

Здравейте , пуснах си изследвания всичко ПКК , хормони и туморни маркери . Доста се притесних ,че СА 125 е 1.30 при по- малко от 35 тук добре , но Не4 е 77,40 тук вече изтръпнах . FSH 4,43 , Lh 2,5 , прогестерон 0,80 , естрадиол 307 . Нямам цикъл от 41 дни и затова пуснах всичко , иначе кръвна картина , биохимия , урина всичко е много- добре. С- реактивен протеин 0,40 при стойности до 5. Моля ви има ли нещо страшно при тези резултати особено при Не 4 - маркер.
Evka
 
Мнения: 24
Регистриран на: 19 Мар 2020, 11:18

Re: Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 30 Окт 2020, 12:25

Evka написа:Здравейте , пуснах си изследвания всичко ПКК , хормони и туморни маркери . Доста се притесних ,че СА 125 е 1.30 при по- малко от 35 тук добре , но Не4 е 77,40 тук вече изтръпнах . FSH 4,43 , Lh 2,5 , прогестерон 0,80 , естрадиол 307 . Нямам цикъл от 41 дни и затова пуснах всичко , иначе кръвна картина , биохимия , урина всичко е много- добре. С- реактивен протеин 0,40 при стойности до 5. Моля ви има ли нещо страшно при тези резултати особено при Не 4 - маркер.


Здрваейте, Evka!

HE4 се използва за проследяване на пациенти с лекуван епителен рак на яйчниците за рецидив или прогресия.
Този тест не трябва да се използва като скринингов тест за рак на яйчниците или за наблюдение на пациенти с муцинозен рак на яйчниците.

Резултатите не могат да се тълкуват като абсолютно доказателство за наличие или отсъствие на злокачествено заболяване на яйчниците, тъй като леко повишаване на HE4 може да присъства и при лица с доброкачествени гинекологични заболявания (кисти на яйчниците, цистаденоми, миоми, фиброми и ендометриоза), хипертония, застойна сърдечна недостатъчност и бъбречно или чернодробно заболяване.

Резултатите от изследванията не означават диагноза.

Консултирайте се с акушер-гинеколога си, като му покажете и резултатите от изследванията.

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Мнениеот Evka » 02 Ное 2020, 16:35

Здравейте отново , никой сякаш не обръща внимание на тези стойности 77,40 на Не 4 . Всъщност аз съм на 42 години и не знам кои стойности трябва да гледам- едните са под 70 , а другите до 140 . В кои стойности влизам. Гинеколожката каза да се посъветвам с ендокринолог , защото ТАТ и МАТ са ми завишени и след това да и се обадя да ми изпише нещо за пролактина , че и той е леко завишен 29 при стойности 26. Трябва ли да ме успокоява факта , че СА125 е 1,30 - всъщност в граница. Много въпроси извинявам се много. Само искам да знам кои стойности трябва да гледам за Не 4. Имам проблеми с цикъла от две , три години . Пих оргаметрил две години . Сутринта преди да дам изследването пуших една цигара само, четох че не трябва да се пушело ама късно го видях. Благодаря ви предварително !
Evka
 
Мнения: 24
Регистриран на: 19 Мар 2020, 11:18

Re: Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Мнениеот Evka » 05 Ное 2020, 11:42

Да добавя , че вчера си пуснах АМН който е 0,14 при стойности за моята възраст 0,03-5,47 . Лекарката каза , че съм навлязла в менопауза.
Evka
 
Мнения: 24
Регистриран на: 19 Мар 2020, 11:18

Re: Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 06 Ное 2020, 12:24

Evka написа:Здравейте отново , никой сякаш не обръща внимание на тези стойности 77,40 на Не 4 . Всъщност аз съм на 42 години и не знам кои стойности трябва да гледам- едните са под 70 , а другите до 140 . В кои стойности влизам. Гинеколожката каза да се посъветвам с ендокринолог , защото ТАТ и МАТ са ми завишени и след това да и се обадя да ми изпише нещо за пролактина , че и той е леко завишен 29 при стойности 26. Трябва ли да ме успокоява факта , че СА125 е 1,30 - всъщност в граница. Много въпроси извинявам се много. Само искам да знам кои стойности трябва да гледам за Не 4. Имам проблеми с цикъла от две , три години . Пих оргаметрил две години . Сутринта преди да дам изследването пуших една цигара само, четох че не трябва да се пушело ама късно го видях. Благодаря ви предварително !



Здравейте, Evka!

Преди няколко месеца Ви бяхме написали, че ниското ниво на естроген сигнализира за навлизане в менопауза.

За разлика от CA125, тютюнопушенето изглежда е важен фактор, който влияе върху резултата на серумния HE4. Нивото на HE4 се увеличава от 20 на 30% при пушачите в сравнение с непушачите. Така че, нивото на HE4 трябва винаги да се тълкува внимателно при пушачи, тъй като може да се тълкува погрешно като фалшиво положителен резултат. В допълнение, прием на контрацептиви/хормонална терапия, съдържащи естроген плюс прогестин, както и добавки с биотин също повлияват резултата на изследването на HE4. Освен това предвид, че навлизате в менопауза и възрастта Ви, стойността на HE4 може да се счита в нормата.

Може да повторите изследването, като не пушите поне 24 часа преди него и не приемате никаква лекарства/добавки.

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Мнениеот Svetleto13 » 02 Дек 2020, 15:58

Здравейте.Имам диагноза ендоцервицит,в следствие от бактериална вагиноза.При взет влагалищен секрет няма бактерии,нито хламидия и трихомоназа,също и урината е чиста.И захарта и инсулина изследвах и са в норми.Изписаха ми Флуомизин вагинални и това е. Обаче имам симптоми като парене,болка,миризма.течение и някой път лек сърбеж,които не са постоянни,но са чести и се получават като ми се наруши флората.Чувствам се добре като пия витамини и пробиотици,всички симптоми изчезват,защото флората влиза в норма.Как да я възстановя за постоянно и защо не иска да се възстановява?Така се чувствам вече повече от година и половина, а искаме да имаме и второ дете,а съм почти на 38.И знам че ако продължава така ще стигна до нещо по-сериозно.
Преди ендоцервицита имах ранийчка на шийката,(изгорена) и бактериална вагиноза,лекувана с Флажил орален и вагинален.След като изпих антибиотика получих всичките симптоми който описах по-горе.Дължа го на това че флората ми беше нарушена и антибиотика доуби малкото добри бактерии.Спрях цигарите,само за да се оправя и има леко подобрение.но само това е,но това го дължа на изминало време.Имам и Хашимото не знам това дали влияе.
Като бях по-млада имах много цистити и гъбички и също имах такива симптоми като сега но тогава се оправих от само себе си,защото бяха за кратко.
Бихте ли ми дали съвет как да си оправя флората,за да се възстановя?Какво да пия като ми няма нищо след изследвания?
Благодаря предварително.
Svetleto13
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Ное 2020, 11:40

Re: Цервицит - възпаление на шийката на матката - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 05 Дек 2020, 00:29

Svetleto13 написа:Здравейте.Имам диагноза ендоцервицит,в следствие от бактериална вагиноза.При взет влагалищен секрет няма бактерии,нито хламидия и трихомоназа,също и урината е чиста.И захарта и инсулина изследвах и са в норми.Изписаха ми Флуомизин вагинални и това е. Обаче имам симптоми като парене,болка,миризма.течение и някой път лек сърбеж,които не са постоянни,но са чести и се получават като ми се наруши флората.Чувствам се добре като пия витамини и пробиотици,всички симптоми изчезват,защото флората влиза в норма.Как да я възстановя за постоянно и защо не иска да се възстановява?Така се чувствам вече повече от година и половина, а искаме да имаме и второ дете,а съм почти на 38.И знам че ако продължава така ще стигна до нещо по-сериозно.
Преди ендоцервицита имах ранийчка на шийката,(изгорена) и бактериална вагиноза,лекувана с Флажил орален и вагинален.След като изпих антибиотика получих всичките симптоми който описах по-горе.Дължа го на това че флората ми беше нарушена и антибиотика доуби малкото добри бактерии.Спрях цигарите,само за да се оправя и има леко подобрение.но само това е,но това го дължа на изминало време.Имам и Хашимото не знам това дали влияе.
Като бях по-млада имах много цистити и гъбички и също имах такива симптоми като сега но тогава се оправих от само себе си,защото бяха за кратко.
Бихте ли ми дали съвет как да си оправя флората,за да се възстановя?Какво да пия като ми няма нищо след изследвания?
Благодаря предварително.



Здравейте, Svetleto13!

За нормализиране на вагиналната флора може да прилагате вагинално препарат като Лактажин, Флоражин, Вагилакт, съдържащ лактобацили и млечна киселина.
Перорално би могло да приемате продукт като Астарте.


С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

ПредишнаСледваща

Назад към Акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта