Чревни паразити - мнения и въпроси

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с инфекциозни и паразитни болести, да споделяте мнения и да получите съвет.

Чревни паразити - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 14 Яну 2019, 19:36

В тема “Чревни паразити” на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани със заболявания на стомашно-чревния тракт, причинени от глисти, острици и различни тении. Тук може да получите консултация и съвет за симптоми, начини за изследване, лечение и превенция на съответните състояния. На вашите въпроси отговаря медицинския екип на "Фрамар".

Чревните паразитни заболявания засягат милиони хора в световен мащаб, като някои от тях са причина за развитие на редица усложнения в дългосрочен план.

Чести симптоми при тези заболявания са: болка в корема, диария, гадене/повръщане, подуване на корема, умора/изтощение, необяснима загуба на тегло, обрив или сърбеж около ректума или вулвата.
При някои хора може да няма никакви симптоми за дълъг период от време.

В детска възраст глистите, остриците и различните видове тении се срещат по-често, което е резултат от все още недостатъчно добре изградените хигиенни навици при децата.

Научете повече за Медицинския отдел на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Чревни паразити - мнения и въпроси

Мнениеот Newsmyle » 26 Юни 2019, 10:04

"Здравейте! От няколко дни забелязвам множество черни точици в изпражненията си. Като черни макови зрънца, но по-мънички. Притеснявам се доста и нямам си и на представа какво може да е това! Бихте ли ми дали съвет каква може да е предполагаемата причината или какви изследвания трябва да направя ? Благодаря предварително!"
Newsmyle
 
Мнения: 8
Регистриран на: 16 Дек 2016, 01:01

Re: Чревни паразити - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 28 Юни 2019, 12:40

Newsmyle написа:"Здравейте! От няколко дни забелязвам множество черни точици в изпражненията си. Като черни макови зрънца, но по-мънички. Притеснявам се доста и нямам си и на представа какво може да е това! Бихте ли ми дали съвет каква може да е предполагаемата причината или какви изследвания трябва да направя ? Благодаря предварително!"


Здравейте,

Има няколко причини за наличието на черни точки в изпражненията:

- храни - например смокини
- някои медикаменти
- паразитна инфекция

Необходимо е да посетите личния си лекар, който на базата на подробно снета анамнеза и физикално изследване ще определи причината за оплакванията или ще Ви насочи към специалист.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Чревни паразити - мнения и въпроси

Мнениеот pav2021 » 09 Апр 2021, 23:25

Здравейте, установени са във фецес Blastocystis hominis 5.74e4 High при норма <2.00e3. Трябва ли да се провежда някакво лечение? Става въпрос за 50-годишна жена. Благодаря предварително!
pav2021
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Фев 2021, 21:30

Re: Чревни паразити - мнения и въпроси

Мнениеот Nikolaiiii » 17 Авг 2021, 16:15

Здравейте! Не е правилната тема, но не намирам по-подходяща! А и не знам какво точно да питам…
От поне няколко месеца след като се изходя и погледна тоалетната хартия при почистване и тя е зарината от дребни нещица наподобяващи люспи. Но са много, различни на цвят. От кафяви до бежави. Бях се стреснал, че са яйца на някакви паразити и пих такива билкови сиропи против паразити в стомаха. Но люспите не се махнаха. Големи са колкото макови зрънца, а и по малки. Различни на форма и наистина многобройни. И се отделят в голямо количество отделно от почистената субстанция. Все повече се чудя какво е това? Ям много разнообразна храна. Всеки ден за закуска овесени ядки или елда, плодове и зеленчуци, бобови култури, само пълнозърнест хляб с ядки. Викам да не са фибри тези неща.. не знам как изглеждат фибрите като цяло и дали са видими. Много е странно запитването ми, извинявам се за което.
За тези месеци не съм усетил загуба на тегло или сериозни болки в стомаха. Ходя по голяма нужда всеки ден! Водя активен начин на живот. Реално не съм усетил нещо странно, но някои дни са много много повече от други дни.
Nikolaiiii
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Ное 2019, 00:43

Re: Чревни паразити - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 30 Авг 2021, 15:44

Nikolaiiii написа:Здравейте! Не е правилната тема, но не намирам по-подходяща! А и не знам какво точно да питам…
От поне няколко месеца след като се изходя и погледна тоалетната хартия при почистване и тя е зарината от дребни нещица наподобяващи люспи. Но са много, различни на цвят. От кафяви до бежави. Бях се стреснал, че са яйца на някакви паразити и пих такива билкови сиропи против паразити в стомаха. Но люспите не се махнаха. Големи са колкото макови зрънца, а и по малки. Различни на форма и наистина многобройни. И се отделят в голямо количество отделно от почистената субстанция. Все повече се чудя какво е това? Ям много разнообразна храна. Всеки ден за закуска овесени ядки или елда, плодове и зеленчуци, бобови култури, само пълнозърнест хляб с ядки. Викам да не са фибри тези неща.. не знам как изглеждат фибрите като цяло и дали са видими. Много е странно запитването ми, извинявам се за което.
За тези месеци не съм усетил загуба на тегло или сериозни болки в стомаха. Ходя по голяма нужда всеки ден! Водя активен начин на живот. Реално не съм усетил нещо странно, но някои дни са много много повече от други дни.

Здравейте,
От описаното от вас може да се предположи, че наблюдаваните дребни частици във фекалиите и по тоалетната хартия представляват несмлени остатъци от консумираните зърнени храни и ядки. Техните люспи не се смилат напълно в храносмилателния тракт. За да сте сигурни, че не се касае за болестен процес, ви препоръчваме да направите копрологично изследване. Обърнете се към гастроентеролог, който ще ви назначи необходимите изследвания.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Чревни паразити - мнения и въпроси

Мнениеот Nikolaiiii » 14 Сеп 2021, 13:43

Много благодаря за отделеното внимание!
Бъдете здрави :)
Nikolaiiii
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Ное 2019, 00:43

Глисти

Мнениеот MariyaAvramova » 06 Мар 2022, 21:40

Здравейте, дете на 7 години със съмнения за глисти. Видимо се забелязват бели подвижни червейчете в изпражненията. Утре ще правим изследвания. Купихме сироп лепарацид и дадохме.Възможно ли е да има повишена температура в момента е 38 градуса?
MariyaAvramova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Мар 2022, 21:38

Re: Глисти

Мнениеот FramarLekari » 09 Мар 2022, 11:53

MariyaAvramova написа:Здравейте, дете на 7 години със съмнения за глисти. Видимо се забелязват бели подвижни червейчете в изпражненията. Утре ще правим изследвания. Купихме сироп лепарацид и дадохме.Възможно ли е да има повишена температура в момента е 38 градуса?

Здравейте,
Паразитните инфекции могат да причинят редица симптоми, включително и повишена температура. ЛЕПАРАЦИД е хранителна добавка, а не лекарствено средство. За лечението на паразитозите е необходим противопаразитен медикамент, който уврежда самия паразит. Съветваме ви да се обърнете към паразитолог или педиатър, за да се назначи подходяща терапия и хигиенен режим.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Чревни паразити - мнения и въпроси

Мнениеот vanya_an89 » 23 Яну 2023, 14:23

Здравейте, правя инхалации с пулмикорт и натриев хлорид на детето ми, което е с грип. Натриев хлорид издърпва от банката със спринцовка и след това пак си оставям спринцовката на банката. Днес сутринта, когато взимах разтвора забелязах, че в спринцовкаъа има малък бял червей,който се мърда нагоре надолу. Махнах спринцовката и отворих самата банка и отсипах разтвор за инхалацията. Притеснението ми е какъв е този бял червей и как е попаднал там, дали е тения или нещо друго. Вдишване на разтвора, ако е имал яйца от червея могат ли да навредят на детето. Какво мога да направя моля за съвет да пусна ли изследвания и какви?
20230123_120421.jpg
20230123_120421.jpg (5.5 KiB) Прегледано 591 пъти
vanya_an89
 
Мнения: 33
Регистриран на: 27 Авг 2019, 16:15

Следваща

Назад към Инфекциозни и паразитни болести

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта