Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

Вашите права, социална политика и законодателство. Никой от нас не е безгласна буква.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

Мнениеот Theresa » 06 Мар 2023, 11:04

Здравейте,
искам да разкажа за моите перипетии, свързани с подаване на декларация за данъчни облекчения за деца под 18 години през портала на НАП.
->Имам електронен подпис, както и ПИК от НАП, ползвах второто. Би трябвало да са равностойни.
->Влизам в Данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, която трябва да подам.
->Следват съответното приложение за доходите, например Приложение 1 за доходи от трудов договор.
->Приложение 10 за ползване на данъчни облекчения.
->Образец 2005 – Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца - с данни за детето и за другия родител
->Последна остава част IV, тук задаваме какво да получим - превод сега по банкова сметка или възможност да покрием бъдещи задължения.
Оказва се, че към днешна дата (6 март, 2023 година) НАП не подава автоматично данните за заплати и платени данъци.
Можете да ги въведете ръчно или да изчакате до 10 март. Крайният срок е 30.04.2023 г., като можете неограничен брой да коригирате.
Твърди се, че е много лесно - не, не е. Особено много време ми отнеха опитите да визуализирам данните за заплатите и данъците, които просто не излизат автоматично, въпреки всичко.
Предни години са били налични чак в началото на април. Ако имате данни от месторабота - това не е особен проблем.
Може би трябваше да ги подам на хартия, но вече започнах онлайн и е късно. Да приемем, че е част от полезния опит да бъдеш родител в България.
Theresa
 
Мнения: 96
Регистриран на: 22 Юли 2018, 20:59

Re: Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

Мнениеот Дидето » 06 Мар 2023, 11:16

Може да изглежда смешно, но винаги си плащам за това на счетоводител да ми го направи и да не го мисля. Не мога да попълня всички тези декларации, таблици и така нататък.
Дидето
 
Мнения: 54
Регистриран на: 15 Юни 2018, 10:30

Re: Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

Мнениеот Theresa » 06 Мар 2023, 11:17

И аз бях така, но е време да се науча. Ако всичко работи в НАП, няма какво да сбъркаш. Системата е възможно най-опростена, дори и за блондита като мен. :chickencatch:
Theresa
 
Мнения: 96
Регистриран на: 22 Юли 2018, 20:59

Re: Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

Мнениеот nadejdaavramova » 20 Май 2023, 14:52

Как на хартия, в никакъв случай. Въпреки, че сме светлинни години назад като държава, поне НАП направиха големи усилия за дигитализация на услугите през последните години. Всичко става значително по-лесно от преди, макар и да не е особено интуитивно.
nadejdaavramova
 
Мнения: 8
Регистриран на: 14 Май 2023, 17:15


Назад към Социални дейности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта