Деменция - онлайн консултация с невролог

Тук можете да зададете въпроси в областта неврология и да споделите мнения за Вашия проблем.

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 07 Яну 2016, 15:46

vili123 написа:Здравейте д-р Савов!
Тъй като баща ми е със съдова деменция искам да ви попитам в този случай кое е по-доброто лекарство донецепт 10 мл или ридаксин кап.3 мл?Той пие и лекарствата:тебокан 80 мл,аспирин протект,немдатине 10 мл,торвалипин и хлорпротиксен!
Благодаря предварително!


Здравейте !

И двата медикамента са за лечение на умерено тежък до тежък дементен синдром с различна генеза. Изборът на медикамент зависи от състоянието на пациента. Сами разбирате че без преглед е трудно да преценя, кой е подходящия медикамент във Вашия случай !
Все пак считам че донепезил (оригинален Aricept) е подходящ !

Успех !

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот erago » 07 Яну 2016, 18:23

Здравейте, момче съм на 20 години. Ще започна от самото начало като бях малък на около 5 години си спомням ,че припаднах както си стоях с нашите в едно кафе, но сега нямам и спомен от какво е било, бил ли съм се стреснал от нещо или не. След това станах първи клас бях си изгубил един молив и припаднах отидох с нашите на лекар правиха ми се много изследвания но нищо след това, като ми взимаха кръв едни път припаднах и след това ми казах че явно е на стресова основа или страх. Така след това ми се случва няколко пъти но горе долу в годината веднъж и все като се стресирам от нещо. Като станах на 16 започнах да тренирам нямах почти проблеми но когато се стресна пак за нещо просто се стъписвах. Завърших училище и спрях с тренировките, сега живея с приятелката ми в чужбина от няколко месеца на скоро пак препаднах от страх и сега постоянно ми прилошава, мисля си дали няма да стане отново. Не мога да потърся лекар тук затова реших да пиша в форума. Благодаря Ви предварително!
erago
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Яну 2016, 16:58

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 18 Яну 2016, 19:13

erago написа:Здравейте, момче съм на 20 години. Ще започна от самото начало като бях малък на около 5 години си спомням ,че припаднах както си стоях с нашите в едно кафе, но сега нямам и спомен от какво е било, бил ли съм се стреснал от нещо или не. След това станах първи клас бях си изгубил един молив и припаднах отидох с нашите на лекар правиха ми се много изследвания но нищо след това, като ми взимаха кръв едни път припаднах и след това ми казах че явно е на стресова основа или страх. Така след това ми се случва няколко пъти но горе долу в годината веднъж и все като се стресирам от нещо. Като станах на 16 започнах да тренирам нямах почти проблеми но когато се стресна пак за нещо просто се стъписвах. Завърших училище и спрях с тренировките, сега живея с приятелката ми в чужбина от няколко месеца на скоро пак препаднах от страх и сега постоянно ми прилошава, мисля си дали няма да стане отново. Не мога да потърся лекар тук затова реших да пиша в форума. Благодаря Ви предварително!



Здравейте !

Тези периодични "припадъци" може да се дължат на хиперреактивност на един отдел на нервната система - наречен автономна нервна система. По описанието Ви приличат на колапс, но разбира се може да се дължат и на друга причина !
Съветвам Ви ако зачестят е уместно да извършете реална консултация с лекар - за предписване на подходящ медикамент и актуална оценка на състоянието Ви !

Успех !
д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот s_ivelina » 04 Фев 2016, 11:21

Здравейте!
Казвам се Ивелина от гр.Бургас.Моля Ви за съвет,майка ми мината година се разболя от мозъчен исхемичен инсулт на малкия мозък,правихме ЯМР.Виждам се бързо забравя и погледа й е празен все още не се е възтановила напълно.има и дискова херния и ишиас,но това ,че забравя ме притеснява много,възможно ли е този вид инсулт след време да доведе до деменция,препочърайте ни добри хранителни добавки да не достигне до това заболяване деменция.Гинко билоба пиеше 3 месеца ,но виждам,че нещо не дава резултат.Предварително Ви благодаря!Хубав ден!Чакам Ввашия отговор! :roll:
s_ivelina
 
Мнения: 231
Регистриран на: 02 Фев 2014, 11:26

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 15 Фев 2016, 13:10

s_ivelina написа:Здравейте!
Казвам се Ивелина от гр.Бургас.Моля Ви за съвет,майка ми мината година се разболя от мозъчен исхемичен инсулт на малкия мозък,правихме ЯМР.Виждам се бързо забравя и погледа й е празен все още не се е възтановила напълно.има и дискова херния и ишиас,но това ,че забравя ме притеснява много,възможно ли е този вид инсулт след време да доведе до деменция,препочърайте ни добри хранителни добавки да не достигне до това заболяване деменция.Гинко билоба пиеше 3 месеца ,но виждам,че нещо не дава резултат.Предварително Ви благодаря!Хубав ден!Чакам Ввашия отговор! :roll:



Здравейте !

Да, състоянието след мозъчен инсулт може да доведе до съдова деменция. По-точно - МСБ (мозъчно-съдовата болест), която е довела до инсулта. Във вашия случай много важна е вторична профилактика, т. е. да не се допусне появата на друг инсулт и да се забави прогресията на паметовите нарушения.
Хранителните добавки, няма да имат кардинален ефект. Съветвам Ви да се консултирате със специалист в Бургас и да назначи подходящи медикамент за вторична профилактика и за паметовите нарушения. Уместно е да се прецени комбинацията от медикаменти във Вашия случай! Това налага реален преглед от специалист невролог !
При възможност и желание от Ваша страна можете да се свържете с мен за консултация !

Успех !

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот d.gineva » 24 Фев 2016, 15:54

Здравейте д-р Савов!
Съпругът ми е на 62 год. и започна да има нарушения в паметта,стана доста затворен и почти не говори!Направихме скенер и резултатите са следните:
"Двустранно разширени субарахноидни пространства най изразено фронтално и темпорално .Вентрикулна система симетрична,лекостепенно разширена по типа на неоклузивната вътрешна хидроцефалия . Едем на мукозата на пода на двата максиларни синуса и предна група етмоидални клетки ."
Може ли да ми разясните какво точно значат тези резултати?Може ли да се говори за деменция и ако е така какво да очакваме за напред (т.е. дали може чрез лекарства да се стопира развитието на болестта)?
Предварително благодаря!
d.gineva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Фев 2016, 15:35

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Bisi B » 27 Фев 2016, 19:40

Здравейте, доктор Савов
Обръщам се към Вас с молба за съвет. Баща ми е с деменция и въпреки лекарствата тя продължава да напредва доста бързо. Разбрах, че в Александровска болница предлагат лечение с магнитни импулси за такъв вид болни. Въпросът ми е дали според вас биха помогнали в нашата ситуация. Много се притеснявам ако се решим да подложим на тези магнитни импулси те да не навредят още повече.
Предварително Благодаря!
Bisi B
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Фев 2016, 19:29

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 07 Мар 2016, 18:05

d.gineva написа:Здравейте д-р Савов!
Съпругът ми е на 62 год. и започна да има нарушения в паметта,стана доста затворен и почти не говори!Направихме скенер и резултатите са следните:
"Двустранно разширени субарахноидни пространства най изразено фронтално и темпорално .Вентрикулна система симетрична,лекостепенно разширена по типа на неоклузивната вътрешна хидроцефалия . Едем на мукозата на пода на двата максиларни синуса и предна група етмоидални клетки ."
Може ли да ми разясните какво точно значат тези резултати?Може ли да се говори за деменция и ако е така какво да очакваме за напред (т.е. дали може чрез лекарства да се стопира развитието на болестта)?
Предварително благодаря!


Здравейте !

Деменцията е клинична диагноза а не такава поставена чрез КТ на глава ! Няма нещо специфично от проведения КТ. По-важното във вашия случай е че ако състоянието на паметов дефицит при вашия съпруг продължава и се задълбочава, до степен да му пречи за социалното функциониране, Ви съветвам да се обърнете към невролог за диагностика и лечение !

Успех !
д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 07 Мар 2016, 18:11

Bisi B написа:Здравейте, доктор Савов
Обръщам се към Вас с молба за съвет. Баща ми е с деменция и въпреки лекарствата тя продължава да напредва доста бързо. Разбрах, че в Александровска болница предлагат лечение с магнитни импулси за такъв вид болни. Въпросът ми е дали според вас биха помогнали в нашата ситуация. Много се притеснявам ако се решим да подложим на тези магнитни импулси те да не навредят още повече.
Предварително Благодаря!


Здравейте !

Утвърденото лечение на деменцията е медикаментозно, като вида на медикаментите и комбинацията от тях, зависи от вида дементен синдром - съдов, дегенеративен или смесен. Винаги можете да вземете и второ мнение за медикаментозното лечение във вашия конкретен случай !

Успех !
д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот d.gineva » 14 Сеп 2016, 10:41

Здравейте д-р Савов! Имам нужда от съвет и второ мнение!
Съпругът ми (62 год.)от около една година е с диагноза деменция ,резолтатите от скенера са следните:"Двустранно разширени субарахноидни пространства най изразено фронтално и темпорално .Вентрикулна система симетрична,лекостепенно разширена по типа на неоклузивната вътрешна хидроцефалия . Едем на мукозата на пода на двата максиларни синуса и предна група етмоидални клетки ."
До момента сме сменили много лекарства (донецепт ,немдатин,нерголин и др.)последните шест месеца пие Пулматин 5мл,Редаксин 3мл и Хедонин 25 мл.,но по никакъв начин не му помагат,напротив, продължава да се влошава драстично .Друг невролог ни посъветва да ги сменим със Сомазина 100мл,Пирацетам 800мл и Амитриптилин 25 мл.Въпросите ми са :
1.Тези лекрства може ли да са по-добри от предходните(от Пулматин и Редаксин)и изобщо помагат ли при деменция?
2.Може ли диагнозата деменция да е била поставена грешно и това ,че е пил всички тези лекарста да са го довели до състояните което е в момента?Точно преди една година само аз можех да забележа ,че има проблем(тогава се объркваше само със датите и дните) ,а сега една година по-късно има огромна разлика ,изобщо не говори,не се справя с почти нищо от ежедневието си ,може да се каже ,че е абсолютно зависим от мен.Възможно ли е чак толкова бързо да се развива тази болест?
Извинявам се за дългото съощение и Ви благодаря предварително!
d.gineva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Фев 2016, 15:35

ПредишнаСледваща

Назад към Неврология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта