Деменция - онлайн консултация с невролог

Тук можете да зададете въпроси в областта неврология и да споделите мнения за Вашия проблем.

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 19 Дек 2019, 12:35

viktor написа:
Dr Ilian Savov написа:Тук можете да зададете своите въпроси свързани с деменция!
На вашите въпроси ще отговаря д-р Илиян Савов - специалист невролог!
здр.д-р Савов. От 1г баща ми е с диагноза алцхаймер в момента е на успокоителни ксанакс 0.5 мг 3×1 но през последната седмица започна много да хълца,кашля и е неспокоен при нужда му бием диазепам и някои вечер се успокоява друга не,като не се успокои диша тешко вес едно не му достига въздух.Моля за съвет благодаря предварително.


Повече за д-р Савов и неговата практика, можете да откриете в Справочник Фрамар!


Здравейте,

Ксанакс Не трябва да се използва при болест на Алцхаймер ! Сам по себе си дългата му употреба засилва деменцията ! Уместно е да се лекува с правилни медикаменти !

Успех,
Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Aya_ » 26 Яну 2020, 23:04

Здравейте д-р Савов,

Става въпрос за мъж на 43 години. Проблемът е дългогодишна употреба на психотропни лекарства, 8-9 години. Не е имал силно наложителна причина да ги взима, всичко се е почнало от едно безсъние и посещение на психиатър. Не си е давал сметка какво си причинява.
Страничните ефекти описани в листовките от дългогодишна употреба са плашещи, свързани с паркинсон, деменция, мозъчни увреждания и др. В момента е на схема за окончателно спиране.
Осем годони е пил само Хедонин постоянно, като последния месец незнам защо се е стигало до големи дози от 600. В рамките на следващите пет месеца са сменяни Лорапам, Олфрекс, Конвулекс, Диазепам, Тритико, Еголанза може и още да има.

В момента има треперене и не волеви движения силна разконцентрираност и забравяне.
Въпросите ми са два:
1.Какви неврологични изследвания да се направят за да се види има ли някакви трайни и необратими увреждания и на какво се дължи треперенето и забравянето, има ли някакви наченки на паркинсон, деменция и подобни?
2. Има ли отшумяване на страничните ефекти след такава дългогодишна употреба на антипсихотици, за съжаление последните месеци се е стигнало и до бензодиазапини?
Aya_
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Яну 2020, 21:49

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 28 Яну 2020, 21:26

Aya_ написа:Здравейте д-р Савов,

Става въпрос за мъж на 43 години. Проблемът е дългогодишна употреба на психотропни лекарства, 8-9 години. Не е имал силно наложителна причина да ги взима, всичко се е почнало от едно безсъние и посещение на психиатър. Не си е давал сметка какво си причинява.
Страничните ефекти описани в листовките от дългогодишна употреба са плашещи, свързани с паркинсон, деменция, мозъчни увреждания и др. В момента е на схема за окончателно спиране.
Осем годони е пил само Хедонин постоянно, като последния месец незнам защо се е стигало до големи дози от 600. В рамките на следващите пет месеца са сменяни Лорапам, Олфрекс, Конвулекс, Диазепам, Тритико, Еголанза може и още да има.

В момента има треперене и не волеви движения силна разконцентрираност и забравяне.
Въпросите ми са два:
1.Какви неврологични изследвания да се направят за да се види има ли някакви трайни и необратими увреждания и на какво се дължи треперенето и забравянето, има ли някакви наченки на паркинсон, деменция и подобни?
2. Има ли отшумяване на страничните ефекти след такава дългогодишна употреба на антипсихотици, за съжаление последните месеци се е стигнало и до бензодиазапини?


Здравейте,
невролептиците (антипсихотици) НЕ се използват за лечение на безсъние !
С оглед оплакванията - при дългогодишна употреба е възможно да се появи паркинсонизъм, дистонии и др. Наложително е спирането им ! Индивидуален е възстановителния процес - трудно е да се предполага!
Не си съветвам да приема бензодиазепини - те водят до деменция !
Уместно е да бъде клинично прегледан от невролог и заедно с психиатър да спрете невролептиците !

Успех !
Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Радостина88 » 01 Юли 2020, 13:14

Здравейте д-р Савов, питането ми е за
Жена на 92г миналата година заболя от херпес зостер в окото-лекувана с поклонил,милгама,за болката.
Сега вече 1г.след това все още има болки на местото на обраните-челото и към предната част на главата.
Не знаем от това ли е или просто от възрастта,но има проблеми с паметта-забравяне,слухови и зрителни халюцинации.
Досега е пила само цинаризин,сега личния изписа пирамем от 800мг като каза,че ще е така и ще задълбочава-старческа деменция.
Моля за помощ за остатъчните болки от херпеса и нещо за да се спре ако може деменция та.
Благодаря!
Радостина88
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Ное 2018, 11:50

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 05 Юли 2020, 16:06

Радостина88 написа:Здравейте д-р Савов, питането ми е за
Жена на 92г миналата година заболя от херпес зостер в окото-лекувана с поклонил,милгама,за болката.
Сега вече 1г.след това все още има болки на местото на обраните-челото и към предната част на главата.
Не знаем от това ли е или просто от възрастта,но има проблеми с паметта-забравяне,слухови и зрителни халюцинации.
Досега е пила само цинаризин,сега личния изписа пирамем от 800мг като каза,че ще е така и ще задълбочава-старческа деменция.
Моля за помощ за остатъчните болки от херпеса и нещо за да се спре ако може деменция та.
Благодаря!


Здравейте,

Приемът на пирацетам не изключва лечението на т. нар. Постхерпетична невралгия. Уместно е да се проведе лечение на невропатната болка, която се появява след преболедуване от инфекция с Херпес Зостер. В допълнение е уместно и уточняване вида на деменцията и нейното лечение ! Обърнете се за втори преглед от невролог. Сами разбирате, че без преглед не мога да Ви предпиша лечение във виртуални условия.

Успех,
д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот nellymax » 28 Дек 2020, 15:14

Здравейте, баба ми е на 81 години. Единственият симптом, който има са халюцинации (звукови и зрителни). Няма проблем нито с краткосрочната, нито с дългосрочнота памет. Има и болки в краката,високо кръвно и лека аритмия. Обърнахме се към психиатър , но от лекарствата, които започна, се засилиха халюцинациите. Това са лекарствата, които пие и са изписани от психиатър :
1. сомазина  сироп 30 мл.  2 по 3 мл сутрин обед
         
           2.мендилекс 2 мг. 2 пъти по 1 /сутрин обед/

            3.сермион 30 мг. 2 пъти по 1 т. сутрин и вечер.
4.Медориспер - 1табл. вечер
Възможно ли е да е болна от дименция? Какво препоръчвате?
nellymax
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Дек 2020, 15:04

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот ElenaVelichkova » 05 Яну 2021, 02:15

Здравейте! На 59г съм и след чести транзиторни исхемични атаки ми направиха ЯМР. Откриха следи от исхемичните състояния и наред с това корова атрофия. Имам над 20 пълни упойки и съдове проблеми на мозъка, което е само като допълнение на информацията за състоянието ми. В последните месеци имам моменти, когато не мога през целия ден да си спомня да речем имената на лекарства които пия от години. Бъркам имената на хора или предмети. Дори усилието да си ги спомня прави нещата още по-зле. Изключително лабилна станах в емоционален план. Апатична и някак занемарена се чувствам. Имам критичност към състоянието си, но нямам енергия и контрол над тези симптоми. Лекуват ме със Сермион и Ситизин. Невроложката ми казва, че за атрофията нищо не можело да се направи. Мислите ли, че тези лекарства са достатъчни? Нима вече трябва да приема деменцията като съдба? Не мога да се примиря! Завидно богатият ми речник вече е минало и едва намирам думите за да се изразявам смислено. Това ми носи допълнително стрес и става по-зле. Интересува ме какво мога да направя за да забавя тези изменения. Знам, че процеса е необратим, но съм прекалено млада за да оставя така бързо да се прояви деценцията...Децата ми от сега се шегуват с мен и ми е неудобно. Ще съм благодарна на съвет и мнение!
ElenaVelichkova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Яну 2021, 01:51

Предишна

Назад към Неврология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта