Деменция - онлайн консултация с невролог

Тук можете да зададете въпроси в областта неврология и да споделите мнения за Вашия проблем.

Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 14 Дек 2014, 19:47

Тук можете да зададете своите въпроси свързани с деменция!
На вашите въпроси ще отговаря д-р Илиян Савов - специалист невролог!



Повече за д-р Савов и неговата практика, можете да откриете в Справочник Фрамар!
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот malakpepi » 03 Авг 2015, 14:53

Здравейте!Преди 3 месеца свекърва ми получи инсулт!При изписването и дадоха епикриза,в която пише,че има дементен синдром и скенера,който са и направили показва наличие на корова атрофия!Водихме я в Александровска болница за установяване на вида деменция и последващо лечение!Доколкото знам за тази цел се правят тестове,но тамошната невроложка и е задала само 2 въпроса-как са и краката и ръцете(добре са,не са схванати) и помни ли всичко(да) и възоснова на тях е заключила,че инсулта я е отпуснал и следователно няма деменция!Положението обаче е следното-свекърва ми и преди инсулта и най-вече след него много започна да забравя;неща,който преди сама е правила сега не знае как стават(припомняме и ги,но след няколко дена пак ги е забравила);станала е параноична,егоистична,дребнава;главата почти непрекъснато я боли;беше се посъвзела и започна отново да ходи,но от известно време започна доста често да губи равновесие и пада;вдига скандали за нищо и по време на тях ако я гледаш отстрани ще кажеш,че не е тя-погледа и е празен,няма живот в него;говори неща,който в нормално състояние не би казала!Имам следните въпроси към вас-1)какво представлява коровата атрофия-четох в интернета,че коровата атрофия води до деменция-така ли е наистина;2)възможно ли е скенера да не е разчетен точно-да не показва наличие на корова атрофия или това няма как да се сбърка;3)как се установява вида деменция и изобщо деменцията-двата въпроса,който и е задала невроложката достатъчни ли са,за да се установи,че няма деменция?В къщи има малки деца и се притеснявам за тях(скандалите,на който стават свидетели не са добра среда за тях)!Предварително Ви благодаря за отговора!
malakpepi
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Авг 2015, 13:35

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Pet » 05 Авг 2015, 10:17

Здравейте,
На 46години съм и имам проблеми с паметта.Искам да попитам кой е по-добрият продукт Тебакон,Селеногин или ще ми препоръчате друг?
Благодаря!
Pet
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Авг 2015, 10:07

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 08 Авг 2015, 22:40

malakpepi написа:Здравейте!Преди 3 месеца свекърва ми получи инсулт!При изписването и дадоха епикриза,в която пише,че има дементен синдром и скенера,който са и направили показва наличие на корова атрофия!Водихме я в Александровска болница за установяване на вида деменция и последващо лечение!Доколкото знам за тази цел се правят тестове,но тамошната невроложка и е задала само 2 въпроса-как са и краката и ръцете(добре са,не са схванати) и помни ли всичко(да) и възоснова на тях е заключила,че инсулта я е отпуснал и следователно няма деменция!Положението обаче е следното-свекърва ми и преди инсулта и най-вече след него много започна да забравя;неща,който преди сама е правила сега не знае как стават(припомняме и ги,но след няколко дена пак ги е забравила);станала е параноична,егоистична,дребнава;главата почти непрекъснато я боли;беше се посъвзела и започна отново да ходи,но от известно време започна доста често да губи равновесие и пада;вдига скандали за нищо и по време на тях ако я гледаш отстрани ще кажеш,че не е тя-погледа и е празен,няма живот в него;говори неща,който в нормално състояние не би казала!Имам следните въпроси към вас-1)какво представлява коровата атрофия-четох в интернета,че коровата атрофия води до деменция-така ли е наистина;2)възможно ли е скенера да не е разчетен точно-да не показва наличие на корова атрофия или това няма как да се сбърка;3)как се установява вида деменция и изобщо деменцията-двата въпроса,който и е задала невроложката достатъчни ли са,за да се установи,че няма деменция?В къщи има малки деца и се притеснявам за тях(скандалите,на който стават свидетели не са добра среда за тях)!Предварително Ви благодаря за отговора!



Здравейте !

Коровата атрофия е морфологичен (патоанатомичен, структурен) термин който се използва и при КТ на глава. Най-общо представлява 'намаляване на площа и обема' на кората на главния мозък. Той е един от белезите за деменция. Уместно е да се проведе невропсихологично изследване - за уточняване вида на дементния синдром. Центрове в България, където това може да се извърши е Александровска и св. Наум (4-ти километър).
Много състояния или заболявания може да се крият зад един паметов дефицит !

Успех !

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 08 Авг 2015, 22:43

Pet написа:Здравейте,
На 46години съм и имам проблеми с паметта.Искам да попитам кой е по-добрият продукт Тебакон,Селеногин или ще ми препоръчате друг?
Благодаря!



Здравейте !

Необходимо е да се уточни дали проблемите с паметта са просто състояние или нарушение което търпи уточняване. Следвайки правилата на добра медицинска практика лекарства не могат да се предписват без преглед ! Съветвам Ви да се обърнете към невролог за прецизиране на състоянието Ви !

Успех !

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот vili123 » 18 Авг 2015, 12:24

Здравейте!
Баща ми е на 61 год. и от известно време имаше леко объркване и затруднение на някой неща който преди е правел безпроблемно. Преди около месец направи скенер и резултатите са следните:
Нехарактерна за възрастта атрофия на мозъчния паренхим под и над тенториума .Обширна исхимична зона в дясно темпорално около силвиевата бразда.Разширени вентрикули и арахноидални пространства.
От тогава със всеки изминал ден става все по зле.Вече изпитва обърканост при извършването и на най-елементарните неща от ежедневието.(не знае как да си направи кафе или да готви и т.н. ,а до скоро ги правеше безпроблемно)Във същото време помни какво му се е случило предния ден или какво трябва да направи на следващия ден (но не го върши както е било преди около месец).Също така стана много избухлив и изнервен.
Пие лекарства Тебокан и Аналгин Протект.
Въпросът ми е това някакъв вид деменция ли е?Може ли резултатите от скенера да се свързват с болест на Алцхаймер или проблема е психически?Възможно ли е да се стигне до пълно слабоумие?
Благодаря Ви предварително!
vili123
 
Мнения: 6
Регистриран на: 18 Авг 2015, 11:48

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 27 Авг 2015, 15:24

vili123 написа:Здравейте!
Баща ми е на 61 год. и от известно време имаше леко объркване и затруднение на някой неща който преди е правел безпроблемно. Преди около месец направи скенер и резултатите са следните:
Нехарактерна за възрастта атрофия на мозъчния паренхим под и над тенториума .Обширна исхимична зона в дясно темпорално около силвиевата бразда.Разширени вентрикули и арахноидални пространства.
От тогава със всеки изминал ден става все по зле.Вече изпитва обърканост при извършването и на най-елементарните неща от ежедневието.(не знае как да си направи кафе или да готви и т.н. ,а до скоро ги правеше безпроблемно)Във същото време помни какво му се е случило предния ден или какво трябва да направи на следващия ден (но не го върши както е било преди около месец).Също така стана много избухлив и изнервен.
Пие лекарства Тебокан и Аналгин Протект.
Въпросът ми е това някакъв вид деменция ли е?Може ли резултатите от скенера да се свързват с болест на Алцхаймер или проблема е психически?Възможно ли е да се стигне до пълно слабоумие?
Благодаря Ви предварително!


Здравейте !

Единствено мога да коментирам че вероятността деменцията да е от съдов тип в по-голяма, отколкото от Алцхаймеров тип ! Това което още мога да коментирам по данните от КТ на глава - при пациента е преживян исхемичен мозъчен инсулт ! Терапията е крайно 'оскъдна' за пациент с това страдание !
При възможност и желание от Ваша страна - можете да се свържете с мен за консултация !

Успех !

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот neli.rainova » 30 Авг 2015, 11:47

Здравейте Д-р Савов!
Моля да ми разясните следните резултати от скенер на майка ми на 64 години.
Миналата година и правиха операция за отстраняване на хематом, след падане...
"Състояние след трепанация в дясно темпоро-париетално.
Не се скенират патологични интракраниални формации или колекции.
Няма демаркирани лезии в мозъчния паренхим.
Начални калцификати в базалните ядра на мозъка.
Външна (корова) и вътрешна мозъчна атрофия".
Оплакванията са и виене на свят и залитане, с паметта си е добре.
Въпросите са ми:
1). Мозъчната атрофия задължително ли води до деменция?
2.) Според вас кога ще се появят проблеми с паметта?
3.) Изобщо може ли да ми опишете какво ще се случи с нея в бъдеще, как протича мозъчната атрофия?
4.) Мозъчната атрофия бързо ли се развива във времето, възможно ли е проблемите с паметта да се появят чак след 10-20 години?
5.) Изписан и е Ноотропил, това може ли да я спаси от деменцията?
6.) Какво означава "Начални калцификати в базалните ядра на мозъка"?
Много се извинявам за многото въпроси, но съм много притеснена...
БЛАГОДАРЯ предварително!
neli.rainova
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Авг 2014, 19:28

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 03 Сеп 2015, 11:27

neli.rainova написа:Здравейте Д-р Савов!
Моля да ми разясните следните резултати от скенер на майка ми на 64 години.
Миналата година и правиха операция за отстраняване на хематом, след падане...
"Състояние след трепанация в дясно темпоро-париетално.
Не се скенират патологични интракраниални формации или колекции.
Няма демаркирани лезии в мозъчния паренхим.
Начални калцификати в базалните ядра на мозъка.
Външна (корова) и вътрешна мозъчна атрофия".
Оплакванията са и виене на свят и залитане, с паметта си е добре.
Въпросите са ми:
1). Мозъчната атрофия задължително ли води до деменция?
2.) Според вас кога ще се появят проблеми с паметта?
3.) Изобщо може ли да ми опишете какво ще се случи с нея в бъдеще, как протича мозъчната атрофия?
4.) Мозъчната атрофия бързо ли се развива във времето, възможно ли е проблемите с паметта да се появят чак след 10-20 години?
5.) Изписан и е Ноотропил, това може ли да я спаси от деменцията?
6.) Какво означава "Начални калцификати в базалните ядра на мозъка"?
Много се извинявам за многото въпроси, но съм много притеснена...
БЛАГОДАРЯ предварително!


Здравейте !

От разчета на КТ на глава не личат късни последици от операцията по повод травматичния хематом! Вижда се костния дефект в резултат на операцията (трепанация). Морфологичният (структурният) субстрат на деменцията е коровата атрофия. Появата на паметови нарушения е индивидуална - може да се дължи на стареенето на мозъка или да е резултат от развиващо се заболяване ! Съветвам Ви, ако започнат да се появяват паметови нарушения и то за скорошни събития (краткосрочна памет) да се обърнете за консултация с невролог, занимаващ се с деменции. В София има няколко центъра - предимно университетските болници, каквато е "Александровска". Да, възможно е оплакванията да се появят след една декада или по-рано. Терапията с ноотропил е уместна за начална терапия, зависи от ежедневната доза, която Ви е предписал, вероятно проследяващия Ви невролог. Калцификатите в базалните ядра са признак на стареенето на мозъка и са калиеви отлагания в определени анатомични структури.

Успех !

Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Деменция - онлайн консултация с невролог

Мнениеот neli.rainova » 03 Сеп 2015, 12:25

Благодаря за отговора!
neli.rainova
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Авг 2014, 19:28

Следваща

Назад към Неврология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта