Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Re: Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Мнениеот Lollipop » 05 Фев 2015, 12:50

Няма да е лесно! :( Благодаря за съветите, ще пробваме ;)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Мнениеот luchia@marco » 20 Фев 2015, 14:35

Здравейте, д-р Русева! Имаме Дого на една годинка - момче, снощи повърна, но си помислихме, че е преял, защото като си дойдохме беше разкъсал чувала с храна, въпреки че го държим на уж недостъпно място.
Притеснява ме това, че сутринта повърна още веднъж и преди минути отново, общо 3 пъти от снощи до сега, от тогава не е и ял, нарочно му взехме храната. Не зная дали има повод за притеснение и какво трябва да бъде направено, тъй като съм чела, че кучетата се лекуват сами, т.е. ако са погълнали чуждо тяло или ако имат паразити ги отстраняват по този начин, вярно ли е и как да разбера дали това е временно?
luchia@marco
 
Мнения: 115
Регистриран на: 24 Сеп 2014, 09:54

Re: Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Denica Ruseva » 20 Фев 2015, 14:48

luchia@marco написа:Здравейте, д-р Русева! Имаме Дого на една годинка - момче, снощи повърна, но си помислихме, че е преял, защото като си дойдохме беше разкъсал чувала с храна, въпреки че го държим на уж недостъпно място.
Притеснява ме това, че сутринта повърна още веднъж и преди минути отново, общо 3 пъти от снощи до сега, от тогава не е и ял, нарочно му взехме храната. Не зная дали има повод за притеснение и какво трябва да бъде направено, тъй като съм чела, че кучетата се лекуват сами, т.е. ако са погълнали чуждо тяло или ако имат паразити ги отстраняват по този начин, вярно ли е и как да разбера дали това е временно?


Здравейте,

това, което може да направите сега е да го наблюдавате. Ако е поел значително количество храна е нормално да повърне. Вероятно ще се появи и разстройство. Ако повръщането продължи през определени интервали е добре да се види от ветеринар. При съмнение за чуждо тяло е добре да се направи рентген или ехография. Ако до довечера не повърне му дайте малка порция от нормалната му дневна дажба. Ако повърне му оставете само малко вода за през нощта.
Аватар
Dr Denica Ruseva
 
Мнения: 64
Регистриран на: 10 Фев 2014, 13:30

Re: Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Мнениеот vania91 » 16 Мар 2015, 14:17

Здравейте! Радвам се, че има към кого да се обърнем когато имаме проблем или въпрос относно нашия домашен любимец!
Нашият пробелем е следният:
Имаме голдън ретривър на 1 година и 10 месеца. Преди около месец и половина и слагаха антибиотик, 10 дни след това между плешките където и беше сложена инжекцията и се образува подкожно топче.. нещо като по-голямо възелче...дори не се забелязва , той е подкожно.. притеснява ме това дали е възможно да е от инжекцията или се касае за тумор??? Доста сме притеснени.. ние сме от малък град и тук няма специалисти.. когато я заведохме казаха,че изключват това да е тумор и че след време ще се разнесе...а стой вече повече от 2 седмици. Ще се радваме да ни отговорите!
Благодарим предварително!
vania91
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Мар 2015, 14:08

Re: Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Denica Ruseva » 17 Мар 2015, 12:21

vania91 написа:Здравейте! Радвам се, че има към кого да се обърнем когато имаме проблем или въпрос относно нашия домашен любимец!
Нашият пробелем е следният:
Имаме голдън ретривър на 1 година и 10 месеца. Преди около месец и половина и слагаха антибиотик, 10 дни след това между плешките където и беше сложена инжекцията и се образува подкожно топче.. нещо като по-голямо възелче...дори не се забелязва , той е подкожно.. притеснява ме това дали е възможно да е от инжекцията или се касае за тумор??? Доста сме притеснени.. ние сме от малък град и тук няма специалисти.. когато я заведохме казаха,че изключват това да е тумор и че след време ще се разнесе...а стой вече повече от 2 седмици. Ще се радваме да ни отговорите!
Благодарим предварително!


Здравейте,

ако това "топче" е точно на мястото, където е била поставена инжекцията, е малко вероятно да бъде тумор. Често се получава, когато инжекцията не е сложена дълбоко (или правилно) и част от съдържанието й попада в подкожната тъкан. Тези т.нар. "топчета" не са болезнени, абсорбират се, но обикновено е нужно повече време. В много редки случаи се стига до тяхното инфекциране и абсцесиране. На този етап това, което може да правите е леко да масажирате самото топче. Понякога е необходим месец, до пълното му разнасяне. Не се притеснявайте :) Ако имате и други въпроси, с радост може да ми пишете :)
Аватар
Dr Denica Ruseva
 
Мнения: 64
Регистриран на: 10 Фев 2014, 13:30

Re: Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Мнениеот Marinicol » 02 Окт 2015, 11:10

Здравейте д-р Русева

Моят въпрос е свързан с домашна котка. Имам две персийки - майка и дъщеря на година, и три години съответно.
Със създадени хигиенни навици. Но... майката-котка от време на време, не знам как решава кога, се изпишква в коридора :( Понякога го прави като сме и се скарали, но в повечето случай - без причина - примерно веднъж седмично.

Голямата котка е кастрирана, млаката не. Като беше разгонена, малката котка, "уважаваше" - леглата в къщи, сега съм сложила непромокаеми протектори отгоре :roll:

През останалота време и двете котки посещамат тоалетната си, без проблеми. Почистваме редовно, на удобно за тях място е - само те си влизат вътре в помещението.

Има ли решение на този проблем, и как да подходя.
Marinicol
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Окт 2015, 11:02

Re: Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Denica Ruseva » 02 Окт 2015, 17:35

Marinicol написа:Здравейте д-р Русева

Моят въпрос е свързан с домашна котка. Имам две персийки - майка и дъщеря на година, и три години съответно.
Със създадени хигиенни навици. Но... майката-котка от време на време, не знам как решава кога, се изпишква в коридора :( Понякога го прави като сме и се скарали, но в повечето случай - без причина - примерно веднъж седмично.

Голямата котка е кастрирана, млаката не. Като беше разгонена, малката котка, "уважаваше" - леглата в къщи, сега съм сложила непромокаеми протектори отгоре :roll:

През останалота време и двете котки посещамат тоалетната си, без проблеми. Почистваме редовно, на удобно за тях място е - само те си влизат вътре в помещението.

Има ли решение на този проблем, и как да подходя.


Здравейте, първото което бих Ви посъветвала е да пуснете контролна урина за да сте сигурни, че напишкването не е по здравословни причини. Ако всичко е наред обърнете внимание на периодите на разгонване на котенцето, което се изпуска и дали не го прави точно, когато е в този период.

Предлагат се и специални спрейове, предназначени за подобни ситуации.
Аватар
Dr Denica Ruseva
 
Мнения: 64
Регистриран на: 10 Фев 2014, 13:30

Re: Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Мнениеот anahid.agopyan » 27 Фев 2016, 22:10

Здравейте,
Заведох котката ми на ветеринар, тъй като имаше някакъв дискомфорт в ушите. Докторът установи, че има ушна краста, предписа и едни капки. Поставях ги известно време, животното беше видимо добре, докато един ден се прибрах и я заварих със странно изкривяване на главата. Заведох я веднага при доктора, каза ми, че има инфекция на ухото, би и няколко инжекции, спряхме капките, каза ми, че ще се оправи. Постепенно животното спря да използва предната си лапа, след това и втората, спря да се движи. Отново я заведох, увериха ме, че това е нормално, инфекцията е засегнала нерв, чувствала дискомфорт, лапите и били здрави. Една докторка от екипа му, ми каза, че имала спукано тъпанче и лекарството е проникнало през него и се е получила инфекция. Дадоха ми кортикостероиди, които да и давам 8 дена. Започна да се придвижва, изправи малко главата, но спря да се храни и започна да повръща още на следващия ден. Реших да я заведа при друг ветеринар, който установи, че има 40.5градуса температура. Даде и антибиотици, имуностимуланти, против повръщане. Кошмарна нощ, реших че ще е последната и нощ. Свалихме температурата. Сега котката ми не е адекватна, върви по стените, върти се в кръг, не реагира, погледа и е празен, едната и заница е засегната, пие вода, но трудно се храни, завира си главата на тъмни места. Докторът ми каза, че така ще си живее, било от засегнатите нерви, но то това не е живот. Давам и хапчета на билкова основа за нервите. Утре сме при друг ветеринар. Какво мислите вие, дали може да се възстановят тези нерви с времето, дали изобщо е от тях, четох, че това държание може да е в следствие на възпаленото вътрешно ухо?
anahid.agopyan
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Фев 2016, 21:55

Re: Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Мнениеот Dr Denica Ruseva » 29 Фев 2016, 11:38

Здравейте,

да, възможно е засягане на нервната система при една по-сериозна ушна инфекция. Стабилизиране може настъпи, но за пълно възстановяване не бих могла да гарантирам. Билковата терапия е добър избор, но имайте предвид, че тя е с натрупване и ще са необходими поне месец-два, за да се усети видим ефект. Хубаво е, че търсите мнение от няколко специалисти. Желая бързо възстановяване на котенцето.

anahid.agopyan написа:Здравейте,
Заведох котката ми на ветеринар, тъй като имаше някакъв дискомфорт в ушите. Докторът установи, че има ушна краста, предписа и едни капки. Поставях ги известно време, животното беше видимо добре, докато един ден се прибрах и я заварих със странно изкривяване на главата. Заведох я веднага при доктора, каза ми, че има инфекция на ухото, би и няколко инжекции, спряхме капките, каза ми, че ще се оправи. Постепенно животното спря да използва предната си лапа, след това и втората, спря да се движи. Отново я заведох, увериха ме, че това е нормално, инфекцията е засегнала нерв, чувствала дискомфорт, лапите и били здрави. Една докторка от екипа му, ми каза, че имала спукано тъпанче и лекарството е проникнало през него и се е получила инфекция. Дадоха ми кортикостероиди, които да и давам 8 дена. Започна да се придвижва, изправи малко главата, но спря да се храни и започна да повръща още на следващия ден. Реших да я заведа при друг ветеринар, който установи, че има 40.5градуса температура. Даде и антибиотици, имуностимуланти, против повръщане. Кошмарна нощ, реших че ще е последната и нощ. Свалихме температурата. Сега котката ми не е адекватна, върви по стените, върти се в кръг, не реагира, погледа и е празен, едната и заница е засегната, пие вода, но трудно се храни, завира си главата на тъмни места. Докторът ми каза, че така ще си живее, било от засегнатите нерви, но то това не е живот. Давам и хапчета на билкова основа за нервите. Утре сме при друг ветеринар. Какво мислите вие, дали може да се възстановят тези нерви с времето, дали изобщо е от тях, четох, че това държание може да е в следствие на възпаленото вътрешно ухо?
Аватар
Dr Denica Ruseva
 
Мнения: 64
Регистриран на: 10 Фев 2014, 13:30

Re: Д-р Деница Русева - ветеринарна медицина

Мнениеот anahid.agopyan » 02 Мар 2016, 20:35

Благодаря Ви!
Докторът искаше да и правим компютърен томограф. Съгласих се, но до деня, в който щяхме да го правим, котката живна. Започнах да я храня с космическа храна. Доста добре и се отразява. Пие антибиотик Синулокс и билковите хапчета също - Бенеурин. Сега ходи нормално, отговаря на повик, мърка, мяука, ходи до тоалетна, пие вода. Все още не яде сама и главата и е наклонена. Много отслабна, не скача., но е много по- добре. Все още обмислям томографа, доста е скъп, не че е от значение, ако живота и за виси от него. Докторът ми каза да и давам антибиотика поне 3 седмици. Обясни ми, че томографа е необходим, но ако не съм съгласна на евентуална операция, може би не е толкова важен. Забравих да спомена, че котката ми е поне на 10 години. Другия и втеринар е на мнение, че мозъчната операция не е алтернатива. И така, изпитвам колебания. Продължаваме битката!
anahid.agopyan
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Фев 2016, 21:55

ПредишнаСледваща

Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта