Детска психиатрия

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Бенжамен Ментешев - детска психиатрия

Мнениеот Dr B. Menteshev » 04 Май 2011, 13:52

southernsun написа:
Dr B. Menteshev написа:
southernsun написа:Дъщеря ми влезе много рано в пубертета, сега е на 15 години и още я държи. Крещи, сърди се страхувам се да не употребява наркотици.


Би било добре във връзка с проблемите в комуникацията с дъщеря си да се обърнете към фамилен терапевт. Що се отнася до съмнението за употреба на наркотични вещества, в аптеките можете да намерите тестове, които установяват наличието в урината на най-често използваните наркотици.

Къде мога да намеря такъв фамилен терапевт в Стара Загора?


За съжаление нямам информация. Това е линк към сайта на асоциацията по фамилна терапия. Има посочен телефон.
http://www.ngobg.info/bg/organizations/ ... D1%8F.html
д-р Б. Ментешев
Аватар
Dr B. Menteshev
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Апр 2011, 13:50
Местоположение: гр. София, ул."Лерин" №3 тел. 02 8504046

Re: Д-р Бенжамен Ментешев - детска психиатрия

Мнениеот lilyalilya » 14 Май 2011, 04:32

Здравейте, д-р Ментешев!
От известно време имам проблеми с големия си син, който скоро стана на 11 г. Установих, че детето е започнало да си измисля и да лъже за доста сериозни неща. По принцип от малък е с развинтена фантазия, в училище заради това има високи оценки, особено по БЕЛ. Установих и, че детето се държи по коренно различен начин в семейна и извънсемейна среда. Когато стана ученик известно време имаше големи проблеми с концентрацията, това като че ли и досега остана някакъв проблем. Напоследък е станал свръхчувствителен към всичко, дразни се от съвсем малки неща и най-безобразно лъже. В характеристиката му, за края на учебната година, класната му е отбелязала, че не взема участие в час, не критикува, не общува особено със съучениците си, живее в собствен свят. По принцип с уроците проблеми няма, но трябва непрекъснато да му вися над главата, за да научи урока и да си напише домашното. Имам и по-малък син - на почти 4 г. С него се държи добре, опитва се да доминира, но мисля, че е в рамките на нормалното. Като цяло в къщи е добро, възпитано и отзивчиво дете, но... в училище е саможив, затворен, няма приятели, обича да е сам и доста послъгва - за важни и маловажни неща. По мои наблюдения установява лесно контакт - и с възрастни, и с деца, но като че ли просто не желае да контактува с други хора. Самодостатъчен си е. Бих желала да ме посъветвате какво да напрая в тази ситуация. Предварително благодаря!
lilyalilya
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Май 2011, 13:39

Re: Д-р Бенжамен Ментешев - детска психиатрия

Мнениеот Dr B. Menteshev » 14 Май 2011, 11:08

lilyalilya написа:Здравейте, д-р Ментешев!
От известно време имам проблеми с големия си син, който скоро стана на 11 г. Установих, че детето е започнало да си измисля и да лъже за доста сериозни неща. По принцип от малък е с развинтена фантазия, в училище заради това има високи оценки, особено по БЕЛ. Установих и, че детето се държи по коренно различен начин в семейна и извънсемейна среда. Когато стана ученик известно време имаше големи проблеми с концентрацията, това като че ли и досега остана някакъв проблем. Напоследък е станал свръхчувствителен към всичко, дразни се от съвсем малки неща и най-безобразно лъже. В характеристиката му, за края на учебната година, класната му е отбелязала, че не взема участие в час, не критикува, не общува особено със съучениците си, живее в собствен свят. По принцип с уроците проблеми няма, но трябва непрекъснато да му вися над главата, за да научи урока и да си напише домашното. Имам и по-малък син - на почти 4 г. С него се държи добре, опитва се да доминира, но мисля, че е в рамките на нормалното. Като цяло в къщи е добро, възпитано и отзивчиво дете, но... в училище е саможив, затворен, няма приятели, обича да е сам и доста послъгва - за важни и маловажни неща. По мои наблюдения установява лесно контакт - и с възрастни, и с деца, но като че ли просто не желае да контактува с други хора. Самодостатъчен си е. Бих желала да ме посъветвате какво да напрая в тази ситуация. Предварително благодаря!



Здравейте,
Не мисля, че има основание за притеснение. Това, което можете да направите е да потърсите заедно с него извънкласна форма на занимание, съобразена с неговите интереси (спорт, изкуство). Попадайки в среда на връстници, обединени от общи интереси и ценности, за него ще бъде по-лесно, а и ще бъде и мотивиран да изгради контакти и да общува. Това, че се изолира в училище в собствен свят, навежда на мисълта, че не се чувства особено комфортно в средата и не намира база за общуване. Що се отнася до послъгването - според мен това е начин да представи нещата по начин, по който би желал да изглеждат, както и да избегне "обнародване" на факти, които накърняват достойнството му или дискредитират представата на околните за него. Ако сте от София и желаете бих могъл и да поговоря с него.
Поздрави
д-р Б. Ментешев
Аватар
Dr B. Menteshev
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Апр 2011, 13:50
Местоположение: гр. София, ул."Лерин" №3 тел. 02 8504046

Re: Д-р Бенжамен Ментешев - детска психиатрия

Мнениеот lilyalilya » 16 Май 2011, 14:07

Благодаря Ви за отговора.
Да, от София съм и бих желала да проведете един разговор с него, най-вероятно и с мен. Ще помоля да ми дадете някакви координати, за да уговорим една среща. Интересува ме още трябва ли да го предупредя за предстоящата среща, или да не му казвам нищо. С оглед на това, че вече не е малък и има ясна представа за нещата? Питам Ви, защото един негов съученик, от друга паралелка /също на 11 г./ редовно ходи на сеанси и децата се отнасят странно към това. А синът ми един път заключи, че двамата много си приличали - "били аутсайдери".
С благодарност и поздрави!
lilyalilya
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Май 2011, 13:39

Re: Д-р Бенжамен Ментешев - детска психиатрия

Мнениеот Dr B. Menteshev » 16 Май 2011, 15:35

lilyalilya написа:Благодаря Ви за отговора.
Да, от София съм и бих желала да проведете един разговор с него, най-вероятно и с мен. Ще помоля да ми дадете някакви координати, за да уговорим една среща. Интересува ме още трябва ли да го предупредя за предстоящата среща, или да не му казвам нищо. С оглед на това, че вече не е малък и има ясна представа за нещата? Питам Ви, защото един негов съученик, от друга паралелка /също на 11 г./ редовно ходи на сеанси и децата се отнасят странно към това. А синът ми един път заключи, че двамата много си приличали - "били аутсайдери".
С благодарност и поздрави!


Телефонът, на който можете да запишете час е 981 12 25, кабинетът е към Център за психично здраве на ул. Екзарх Йосиф №59, всички деца от София се консултират безплатно. По-добре е да му обясните какво ви тревожи и защо искате да се консултирате, това е честната позиция, а и така той ще се чуства по-спокоен.
д-р Б. Ментешев
Аватар
Dr B. Menteshev
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Апр 2011, 13:50
Местоположение: гр. София, ул."Лерин" №3 тел. 02 8504046

Re: Д-р Бенжамен Ментешев - детска психиатрия

Мнениеот lilyalilya » 17 Май 2011, 10:09

Благодаря за отделеното време! Желая ползотворна работа и успехи!
Поздрави!
lilyalilya
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Май 2011, 13:39

Re: Д-р Бенжамен Ментешев - детска психиатрия

Мнениеот pan-mar » 17 Май 2011, 22:48

Здравейте ,д-р Ментешев!
Майка съм на дете в 6 клас със зрително-моторна дислексия. Освен трудностите с обучението в училище има и огромни трудности в общуването.Няма приятели,трудно комуникира с деца на нейната възраст. Няма проблем обаче да контактува с по-зрели хора. Трудно разбира кога я дразнят и подиграват,не улавя скрития контекст понякога,реагира остро,избухлива е,но не използува никога физическо насилие. Има болезнено развито чувство за справедливост, което проявява независимо, че предварително е наясно с негативните последици ,които ще претърпи. У дома е нервна, раздразнителна, тялото и е постоянно в движение, трудно се концентрира. Все още играе с плюшени играчки и кукли,облича ги и общува с тях.
В същото време, независимо от проблемите с овладяване на учебния материал е много отговорна към ученето и има много добър успех.Притеснява ме как ще се справя в 7 клас, дали нервността и е в следствие на дългото учене/3-4-5/ часа дневно.
Дали проблемите в общуването се дължат само на дислексията и чувството за малоценност, което сякаш развива или има друга причина и как да се корегира.
Моля ,насочете ме към какъв специалист следва да се обърна в Бургас,а ако се налага и в София!
Предварително благодаря!
pan-mar
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Май 2011, 22:15

Re: Д-р Бенжамен Ментешев - детска психиатрия

Мнениеот evropa » 20 Май 2011, 16:39

Здравейте Др.Ментешев!Детето ми е на две години и половина,служи си с около 20 30 думи,но не свързва изречения.В компанията на въздрастни е общителен,но се страхува от бебета и деца на неговата въздраст особено ако са в затворено помещение плаче и иска да е гушнат.На детски площадки е по спокоен,но изчаква децата да се отстранят от играчката и тогава отива до нея.Иначе е много жизнерадостен.Заспива сам на обед и вечер.Храни се добре.Моля за вашия съвет,как да преодолеем този страх.Благодаря Ви предварително!
evropa
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Май 2011, 16:09

Re: Д-р Бенжамен Ментешев - детска психиатрия

Мнениеот Desislava43 » 24 Май 2011, 23:50

Здравейте, д-р Ментешев.
Забелязах рязка промяна в поведението на дъщеря си. Тя е на 15 години, и е силна ученичка, но през последните два месеца успехът й рязко спадна, стана раздразнителна. Това, което най-много ме притеснява обаче, е фактът, че тя престана да се храни нормално. Преди ядеше три пъти на ден със семейството, сега отказва да яде това, което е сготвено. Преди не ядеше хляб, а сега изяжда по един хляб на хранене. Забелязвам, че преяжда, оплаква се от проблеми със стомаха, но когато опитам да поговоря с нея, става агресивна. Има дни, в които въобще не яде, а след това отново преяжда. И всичко това е съпроводено с огромна апатия към положението й в училище. Учителите ми казаха, че е станала разсеяна. Често закъснява, или отсъства от часовете. Ляга си късно, около 2-3 часа, и става много рано-в 7. Твърди, че не може да спи. Коренно се промени за кратко време. Моля ви, дайте ми съвет към какъв специалист да се обърна за проблемите й.
Предварително Ви благодаря.
Desislava43
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Май 2011, 23:29

Re: Д-р Бенжамен Ментешев - детска психиатрия

Мнениеот Dr B. Menteshev » 31 Май 2011, 12:18

pan-mar написа:Здравейте ,д-р Ментешев!
Майка съм на дете в 6 клас със зрително-моторна дислексия. Освен трудностите с обучението в училище има и огромни трудности в общуването.Няма приятели,трудно комуникира с деца на нейната възраст. Няма проблем обаче да контактува с по-зрели хора. Трудно разбира кога я дразнят и подиграват,не улавя скрития контекст понякога,реагира остро,избухлива е,но не използува никога физическо насилие. Има болезнено развито чувство за справедливост, което проявява независимо, че предварително е наясно с негативните последици ,които ще претърпи. У дома е нервна, раздразнителна, тялото и е постоянно в движение, трудно се концентрира. Все още играе с плюшени играчки и кукли,облича ги и общува с тях.
В същото време, независимо от проблемите с овладяване на учебния материал е много отговорна към ученето и има много добър успех.Притеснява ме как ще се справя в 7 клас, дали нервността и е в следствие на дългото учене/3-4-5/ часа дневно.
Дали проблемите в общуването се дължат само на дислексията и чувството за малоценност, което сякаш развива или има друга причина и как да се корегира.
Моля ,насочете ме към какъв специалист следва да се обърна в Бургас,а ако се налага и в София!
Предварително благодаря!



Здравейте,
Проблемите в общуването с връстници са често явление при деца с дислексия. Това се дължи от една страна на неувеленост и липса на достатъчно самочувствие, от друга - на така наречения дисхармоничен психичен инфантилизъм - известна незрялост в някои сфери и занимания, съотвестващи за дете на по-малка възраст от календарната. Общуването с възрастни не е засегнато, заради тяхната по-голяма толерантност към детето и емпатия. За съжаление намом информация за психолози в Бургас, но информация можете да получите в Деткия кабинет в Центъра за психично здраве в Бургас.
д-р Б. Ментешев
Аватар
Dr B. Menteshev
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Апр 2011, 13:50
Местоположение: гр. София, ул."Лерин" №3 тел. 02 8504046

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта