Детска психиатрия

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Детска психиатрия

Мнениеот azdesi » 15 Дек 2014, 12:36

Здравейте д-р Ментешев,
Синът ми е на 11 години. Преди 2 години му от Св.Никола му поставиха диагноза "Разстройство на развитието, неуточнено, F89".
Искаме да кандидатстваме за телк. Въпросът ми е трябва ли да ходим отново в Св.Никола за нова епикриза или можем да дойдем при вас. Реоценка не е правена. И евентуално може ли терапията да я правите вие?
azdesi
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Фев 2013, 12:33

Re: Детска психиатрия

Мнениеот Dr B. Menteshev » 15 Дек 2014, 13:59

azdesi написа:Здравейте д-р Ментешев,
Синът ми е на 11 години. Преди 2 години му от Св.Никола му поставиха диагноза "Разстройство на развитието, неуточнено, F89".
Искаме да кандидатстваме за телк. Въпросът ми е трябва ли да ходим отново в Св.Никола за нова епикриза или можем да дойдем при вас. Реоценка не е правена. И евентуално може ли терапията да я правите вие?


Здравейте,
Направление за ТЕЛК може да издаде личния лекар на базата на поставената диагноза. Реоценка и етапна епикриза е редно да се издаде от лекар детски-психиатър, който е диагностицирал и проследявал детето до момента.
д-р Б. Ментешев
Аватар
Dr B. Menteshev
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Апр 2011, 13:50
Местоположение: гр. София, ул."Лерин" №3 тел. 02 8504046

Re: Детска психиатрия

Мнениеот azdesi » 15 Дек 2014, 14:11

Благодаря за бързия отговор.
В свети Никола ходихме само за диагнозата. Оттогава никой не го е проследявал. Не му е правена и терапия. Аз колкото мога, с помощта на психологическа литература, се опитвам да му помагам. Но има ситуации, в които не знам какво да правя.
От клиниката ни препоръчаха да се обърнем към центъра за деца от аутичния спектър и евентуално там да му настрочат някаква терапия. Обадих се в центъра, но отказаха да го вземат, защото диагнозата не му ГРР или детски аутизъм, а разстройство на развитието, неуточнено.
В Свети Никола ли трябва да отидем?
azdesi
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Фев 2013, 12:33

Re: Детска психиатрия

Мнениеот Dr B. Menteshev » 05 Яну 2015, 09:51

azdesi написа:Благодаря за бързия отговор.
В свети Никола ходихме само за диагнозата. Оттогава никой не го е проследявал. Не му е правена и терапия. Аз колкото мога, с помощта на психологическа литература, се опитвам да му помагам. Но има ситуации, в които не знам какво да правя.
От клиниката ни препоръчаха да се обърнем към центъра за деца от аутичния спектър и евентуално там да му настрочат някаква терапия. Обадих се в центъра, но отказаха да го вземат, защото диагнозата не му ГРР или детски аутизъм, а разстройство на развитието, неуточнено.
В Свети Никола ли трябва да отидем?


Да, най-добре там.
д-р Б. Ментешев
Аватар
Dr B. Menteshev
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Апр 2011, 13:50
Местоположение: гр. София, ул."Лерин" №3 тел. 02 8504046

Re: Детска психиатрия

Мнениеот Nadinka » 08 Яну 2015, 10:50

здравейте, имам детенце на 2г. и от няколко дена ходи ясла. Тя никога не се е отделяла от мен и там много плаче. Водя я към 8.30ч и я взимам на обяд. По късно ще започнем да я оставяме и да се пробва да спи там, но според мен ще е трудно и това. Казват, че не ядяла нито сутринта, нито на обяд, не играела, само гледала и похленчвала от време на време за мама. В къщи не виждам да има някаква промяна, играе си,спинка си. Моля за мнение, добре ли е, че я пускам всеки ден на ясла или трябва да има прекъсване в началото, примерно да я водя 2-3 дена, после един ден да си е в къщи, въпреки, че сега е до обяд. И още един въпрос: когато не стане по нейното, се ядосва, започна да хвърля играчки или ако й кажа не си играй с пералнята, започва да блъска вратата на пералнята, отваря я и я затваря блъскайки. Прави на пук. Иначе е послушно дете. Влизам в банята, тя ме чака съвсем спокойно от вън в стаята, без да прави някаква беля. Или ако се наложи да сляза да взема дърва от мазето, седи в къщи и ме чака. Някак си мога да кажа, че й имам доверие. Какво бихте ме посъветвали за това че така се ядосва, дори понякога ме щипе от яд. Карам се умерено, много рядко да я шляпна по дупето. Иначе много й говоря и много й обяснявам всичко, като на по голямо дете.
Nadinka
 
Мнения: 84
Регистриран на: 30 Май 2011, 16:26

Re: Детска психиатрия

Мнениеот qanis1607 » 10 Яну 2015, 20:12

Здравейте.Имам син на 8г във втори клас.Проблемите ни почнаха в средата на първи клас, започна да ака в гащите.В първи клас се случи 3 пъти, като първия път причината беше че мъжката тоалетна е заключена и не е можал да се стиска, следващите пъти причината беше , че е бил в час и мислел , госпожите няма да го пуснат и не усетил как се ннаакал.Сега във втори клас пак ни се случи вече три пъти.Асъм предупредила класната му даже да е по време на час да го пуска , но той си мислел , тя няма да го пусне.Разговаряхме със психолог и ни каза , е ревност от по малката му сестра.Да но той не го прави във вкъщи или някаде другаде само в училище .Може да не го прави месеци , всяка сутрин го карам да ходи до тоалетна , но не винаги му се ходи .Иначе е добър ученик.Незнам какво да правя доскоро съучениците му се подиграваха , че ака във гащите.
qanis1607
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Яну 2015, 19:22

Re: Детска психиатрия

Мнениеот Dr B. Menteshev » 14 Яну 2015, 12:20

Nadinka написа:здравейте, имам детенце на 2г. и от няколко дена ходи ясла. Тя никога не се е отделяла от мен и там много плаче. Водя я към 8.30ч и я взимам на обяд. По късно ще започнем да я оставяме и да се пробва да спи там, но според мен ще е трудно и това. Казват, че не ядяла нито сутринта, нито на обяд, не играела, само гледала и похленчвала от време на време за мама. В къщи не виждам да има някаква промяна, играе си,спинка си. Моля за мнение, добре ли е, че я пускам всеки ден на ясла или трябва да има прекъсване в началото, примерно да я водя 2-3 дена, после един ден да си е в къщи, въпреки, че сега е до обяд. И още един въпрос: когато не стане по нейното, се ядосва, започна да хвърля играчки или ако й кажа не си играй с пералнята, започва да блъска вратата на пералнята, отваря я и я затваря блъскайки. Прави на пук. Иначе е послушно дете. Влизам в банята, тя ме чака съвсем спокойно от вън в стаята, без да прави някаква беля. Или ако се наложи да сляза да взема дърва от мазето, седи в къщи и ме чака. Някак си мога да кажа, че й имам доверие. Какво бихте ме посъветвали за това че така се ядосва, дори понякога ме щипе от яд. Карам се умерено, много рядко да я шляпна по дупето. Иначе много й говоря и много й обяснявам всичко, като на по голямо дете.


Здравейте, мисля, че е по-добре детето да посещава ежедневно детската градина, макар в началото за по-кратко време (както е в момента). Що се касае за опозиционното поведение - то е в рамките на нормалното за тази възраст. Реагирайте спокойно и пренасочвайте вниманието от протестните действия към нещо друго, без да драматизирате.
д-р Б. Ментешев
Аватар
Dr B. Menteshev
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Апр 2011, 13:50
Местоположение: гр. София, ул."Лерин" №3 тел. 02 8504046

Re: Детска психиатрия

Мнениеот Dr B. Menteshev » 14 Яну 2015, 12:22

qanis1607 написа:Здравейте.Имам син на 8г във втори клас.Проблемите ни почнаха в средата на първи клас, започна да ака в гащите.В първи клас се случи 3 пъти, като първия път причината беше че мъжката тоалетна е заключена и не е можал да се стиска, следващите пъти причината беше , че е бил в час и мислел , госпожите няма да го пуснат и не усетил как се ннаакал.Сега във втори клас пак ни се случи вече три пъти.Асъм предупредила класната му даже да е по време на час да го пуска , но той си мислел , тя няма да го пусне.Разговаряхме със психолог и ни каза , е ревност от по малката му сестра.Да но той не го прави във вкъщи или някаде другаде само в училище .Може да не го прави месеци , всяка сутрин го карам да ходи до тоалетна , но не винаги му се ходи .Иначе е добър ученик.Незнам какво да правя доскоро съучениците му се подиграваха , че ака във гащите.


Здравейте, като начало е добре да консултирате детето с гастроентеролог. Ако се отхвърли проблем свързан с функционирането на стомашно-чревния тракт, можете да доведете детето за преглед.
д-р Б. Ментешев
Аватар
Dr B. Menteshev
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Апр 2011, 13:50
Местоположение: гр. София, ул."Лерин" №3 тел. 02 8504046

Re: Детска психиатрия

Мнениеот Nadinka » 21 Май 2015, 15:54

Здравейте, като гледам последно съм Ви писала един пост по нагоре. Детенцето ми е на 2г. и половина. От декември 2014г. до сега посещава ясла. Трудно свикна с яслата, но някак стана от раз. Много плачеше в началото, не ядеше, не играеше. Буквално докато си мислех вече да я отписвам, един ден ми звъннаха да ми кажат, че е много спокойна и че ще се пробват да я оставят да спи там. Така и до днес посещава ясла без проблем, вече си познава дечицата, има си приятелчета. Предстой ни да започнем 1ва група в детската градина. Записах детето в градина, която е по близо до нас. Мислех, че в новата градина ще започне от септември, а в яслата ще ходи до юли и след това един месец ще почиваме. Преди няколко дни ми казаха от яслата, че Мира трябва да е в новата градина от 1 юли. Останах много изненадана, тъй като с това не бях запозната. Интересувах се и разбрах, че ще отиде в група, в която децата сега са 1-ва, т.е. първа за втора. А през следващите два месеца ще бъдат смесени, ще има и по големи. Бях по спокойна като знаех, че ще почне в новата градина през септември, защото тогава всички дечица ще бъдат колкото нея, а и имаме приятелчета които също ще почнат тогава. Притеснението ми сега е, че предстоят нови изследвания, нови деца, нови лелки и учителки и съвсем нова обстановка. След всичко това поисках детето да остане в старата градина, но вече нямало места. Моля, за вашето мнение. Как да постъпя без да стресирам детето. Работя както аз така и таткото. Но ако ме посъветвате детето да тръгне на градина чак през септември съм готова да помоля за отпуска-платена и неплатена. Благодаря Ви. Ще очаквам да се включите скоро.
Nadinka
 
Мнения: 84
Регистриран на: 30 Май 2011, 16:26

Re: Детска психиатрия

Мнениеот Dr B. Menteshev » 22 Май 2015, 15:33

Nadinka написа:Здравейте, като гледам последно съм Ви писала един пост по нагоре. Детенцето ми е на 2г. и половина. От декември 2014г. до сега посещава ясла. Трудно свикна с яслата, но някак стана от раз. Много плачеше в началото, не ядеше, не играеше. Буквално докато си мислех вече да я отписвам, един ден ми звъннаха да ми кажат, че е много спокойна и че ще се пробват да я оставят да спи там. Така и до днес посещава ясла без проблем, вече си познава дечицата, има си приятелчета. Предстой ни да започнем 1ва група в детската градина. Записах детето в градина, която е по близо до нас. Мислех, че в новата градина ще започне от септември, а в яслата ще ходи до юли и след това един месец ще почиваме. Преди няколко дни ми казаха от яслата, че Мира трябва да е в новата градина от 1 юли. Останах много изненадана, тъй като с това не бях запозната. Интересувах се и разбрах, че ще отиде в група, в която децата сега са 1-ва, т.е. първа за втора. А през следващите два месеца ще бъдат смесени, ще има и по големи. Бях по спокойна като знаех, че ще почне в новата градина през септември, защото тогава всички дечица ще бъдат колкото нея, а и имаме приятелчета които също ще почнат тогава. Притеснението ми сега е, че предстоят нови изследвания, нови деца, нови лелки и учителки и съвсем нова обстановка. След всичко това поисках детето да остане в старата градина, но вече нямало места. Моля, за вашето мнение. Как да постъпя без да стресирам детето. Работя както аз така и таткото. Но ако ме посъветвате детето да тръгне на градина чак през септември съм готова да помоля за отпуска-платена и неплатена. Благодаря Ви. Ще очаквам да се включите скоро.


Здравейте,
Не мисля, че ще възникне проблем, още повече, че в конкретния случай това, че няма да има пауза в посещаването на детско заведение, е по-добрия вариант. Опитайте се да се преодолеете собствената си тревожност, за да може детето да усеща Вашата подкрепа и увереност.
д-р Б. Ментешев
Аватар
Dr B. Menteshev
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Апр 2011, 13:50
Местоположение: гр. София, ул."Лерин" №3 тел. 02 8504046

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта