Детски Психолог и Психотерапевт

Тук може да задавате вашите въпроси, свързани със здравето на детето ви, към педиатър, хомеопат, паразитолог, детски психолог и психотерапевт.

Re: Детски Психолог и Психотерапевт

Мнениеот Krasimira Harlova » 12 Яну 2017, 15:40

Krasimira Harlova написа:Здравейте.Синът ми е на 8 години.Изключително добро дете, усмихнато, любвеобилно, социално, има много приятели и хобита и доста богато въображение.В училище се справя добре, не ми е създавал никакви проблеми.
За първи път ми каза, че чувал някакъв глас преди около месец.Пишехме домашно, видях, че се е отплеснал и когато го подканих да продължи той каза, че "онзи глас" му казвал "не пиши, не пиши".Доста се стреснах, но реших, че просто си търси оправдание или си фантазира и само го подпитах за какво става въпрос като се опитах да не му показвам, че това ме е разтревожило.От това което ми каза разбрах, че от време на време чувал някакъв глас, който го карал да прави пакости или неправилни неща (като в случая) и когато се ударел по главата гласа изчезвал.Аз абсолютно никога не съм го виждала да се удря-щеше да ми направи впечатление.Обясних му, че има много богато въображение, че фантазията му работи и че навярно това не е никакъв глас, а собствените му мусли.Че понякога мисълта може да е толкова силна, че човек да я сбърка с глас.
От тогава не съм му споменавала нищо за "онзи глас".
До днес, когато си говорехме и той ми каза, че имал някои малки страхове и един от тях бил "онзи глас".За последно го бил чул миналата вечер, когато сме си легнали, аз съм заспивала, а гласа му казал "Събуди я, не я оставяй да заспи".Тогава пак се ударил по главата, гласа изчезнал и от тогава не го бил чувал.Вечер той заспива почти веднага щом си легнем (спим заедно) и ако се беше ударил щях да видя или усетя но такова нещо няма...така си мисля.
След днешният разговор, когато отнови ми каза за гласа съм много притеснена.... Четох в нета както много тревожни неща, така и доста успокояващи- например, че много деца на тази възраст си въобразявали гласове.
Трябва ли да продължа да го разпитвам, как да се отнеса към това, да потърся ли специализирана помощ, да изчакам ли?!
Моля за съвет...


Здравейте,
разбираемо е притеснението ви. Това, което не ми стана ясно обаче е, дали освен така нареченият глас откривате и друга промяна в детето си. Самият симптом е смущаващ, но той никога не е самостоятелен, а в повечето случаи е съпроводен и с други такива, ако говорим за психично заболяване. Разбирам, че тази информация за вас самата е още много нова, но все пак проявете любопитство и попитайте детето за истинското време на поява на гласа. Важно е да наблюдавате детето си и да следите за всякакви промени и странности, които забележите. Говорете и с учителката му за това, как се проявява в училище и наблюдават ли се и там някакви изменения. Ако познавате приятелите му, може и тях съвсем дискретно да подпитате за това дали детето ви има някаква промяна. Вие описвате, че това ваше притеснение продължава вече месец, но е добре да съберете повече информация за случващото се. Попитайте детето дали този глас се появява ежедневно или си има и ,,почивни дни"? Дали си има име и на какво прилича. Предполагам сте прочела в интернет за т.нар. въображаем приятел или ,,Синдромът на Карлсон". Само, че за него се говори в по-ранна детска възраст - между 3-7 години. Ето защо е добре вие самата да разберете от кога датира неговата поява. Ако наистина, обаче детето чува ежедневно само глас, който се е появил наскоро, е добре да се посъветвате и с психиатър..... Като майка, съм уверена , че ще направите най-доброто за своето дете, но е важно да запазите самообладание и да не афиширате пред сина си своите страхове, тъй като те се придават и на него.
Желая ви успех. А при желание от ваша страна може да ми се обадите на посоченият телефон.[/quote]
гр. Пловдив, бул.,,Ал.Стамболийски”9А
Красимира Харлова
тел: 0887 927 569
psykasiopeia@gmail.com
Krasimira Harlova
 
Мнения: 12
Регистриран на: 16 Авг 2016, 12:12

Re: Детски Психолог и Психотерапевт

Мнениеот selver.fevzieva » 16 Мар 2017, 17:12

Здравейте,
Синът ми е на 8 години, много добро дете с много добро сърце. Добър е на училище,не е имало проблеми с учителите и учениците. Много емоционален бързо се нервира.За 2 месеца за 4 ти път ни се случи.Вечер заспива към 21:30 часа и след час или час и половина се събужда и идва в нашата стая почва да вика: какво искат тези от мен.Полубудно състояние.Идваме в неговата стая почва да вика,че го ядосват.Не иска да го докосвам.Пък една вечер ми вика моля те диктувай ми по бавно,не мога да пиша.По цялото време ме молеше.На сутринта помни всичко ,което е правил и ми каза ,че госпожата диктувала много бързо предния ден.Този нощен ужас продължава около 15 минути и после заспива.Казва че не може да се събуди.
Моля ви дайте съвет, какво да правя?
Благодаря ви предварително.
selver.fevzieva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Мар 2017, 16:23

Re: Детски Психолог и Психотерапевт

Мнениеот Krasimira Harlova » 12 Май 2017, 10:32

Здравейте,
вие отбелязвате, че детето ви е много емоционално. Силната емоционалност, съчетана с напрежението в училище води до това състояние, което с право ви притеснява. Навярно детето полага доста усилия, за да бъде в крак с останалите, което води и до така описаната от вас фрустрация. Според мен е добре да поговорите с учителката за случващото се и да разберете точно от къде произтича проблема. Може би с малко повече упражнения у дома вашето момченце ще може да се справя по-успешно с писането. Добре е да поговорите и със самото дете за тази ситуация. Навярно то има свое обяснение, което също може да ви насочи в правилната посока.
Говоренето на сън или както вие описвате полусън е признак за проблем, който детето не може да реши само. Това е начинът му да потърси от вас помощ. Ако разговора с учителката не ви даде нужният отговор и нещата с времето ескалират е добре да потърсите и специализирана помощ. За момента смятам, че тя не се налага и че вие като майка бихте могли да се справите. За повече въпроси и консултация оставам на ваше разположение.
гр. Пловдив, бул.,,Ал.Стамболийски”9А
Красимира Харлова
тел: 0887 927 569
psykasiopeia@gmail.com
Krasimira Harlova
 
Мнения: 12
Регистриран на: 16 Авг 2016, 12:12

Re: Детски Психолог и Психотерапевт

Мнениеот rossita84 » 16 Юни 2017, 12:39

Здравейте!
От няколко дни детето ми има промяна в поведението си. Става въпрос за дете на 2г. и 1м. Когато стане време за лягане и той усети че ще се спи, започва да нервничи. Не дава да му облека пижамата, показвам му шишето с млякото /той още пие кисело мляко/ бута го или ако го хване го хвърля, опитвам се да го сложа в леглото да легне веднага става и не дава и аз да легна до него и през цялото това време плаче с пълен глас. Преди седмица падна и се разцепи над веждата, тогава се наложи да го шият, защото мястото на което е раната не позволява да се залепи. Тогава беше много спокоен за мое учудване, прояви търпение и хладнокръвие, всичко премина без плач. Не знам дали това безпокойство не се дължи на всичко това което претърпя. Също така от близо месец посещава Детска Градина, но там е спокоен, единствено малко си поплаква като се разделяме, но после се успокоява.
Моля за съвет, по някакъв начин мога ли да променя държанието му.
П.С. Само да отбележа,че той е роден с форцепс и от бебе има такива изблици нощно време, събуждаше се и започваше да плаче с часове.
rossita84
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Юни 2017, 11:16

Re: Детски Психолог и Психотерапевт

Мнениеот kasiopeia » 24 Юли 2017, 12:55

Здравейте,
много могат да са факторите за това неспокойно поведение, но най- важният според мен е, че детето ви расте, а растежът винаги е свързан с промени. Промените никога не са еднозначни и в повечето случаи изискват от нас, като родители да проявим гъвкавост, за можем да контролираме ситуацията. В случая за който ми разказвате, бих ви препоръчала да опитате да приспите дето си не с шишето с мляко, а с песничка или приказка гушнати заедно. На тази възраст децата обичат да усещат до себе си присъствието на любимите си хора, което ги успокоява. За да не превърнете това в ритуал, може да опитате само до момента в който то спокойно ще отива само до креватчето си и да заместите своето присъствие с любима плюшена или музикална играчка.
Децата са, като нас възрастните - не винаги дават израз на тревогите и притесненията си, но когато им се насъбере, реагират бурно, така че всички да разберат и да им обърнат внимание. Точно вниманието е лекарството с което ние майките лекуваме най-добре.
Ако изблиците на плач, обаче продължават всяка вечер и детето ви не може да се успокои с часове въпреки това, тогава е добре да се обърнете към вашият лекуващ лекар за консултация със специалист.
За повече въпроси и консултация оставам на ваше разположение.
Красимира Харлова
/детски психолог-психотерапевт/
kasiopeia
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Юли 2016, 11:40

Re: Детски Психолог и Психотерапевт

Мнениеот Nadinka » 27 Юли 2017, 14:36

Здравейте, моля за мнение.Имам 4г. дъщеря, посещава детска градина. От мъничка сама си я гледам, таткото все е на работа или на село. Мисля си, че добре я възпитавам, тя е много умно дете, бързо запомня, знае азбуката, брои до 100. Обаче напоследък започна много да се сърди, да се кара, да обижда. От мене има страх и малко по добре се оправям, обаче с баща си се яде, той много се ядосва, обижда го, а когато той й се скара, казва че искала друг татко. И с двамата в къщи става напечено. Той почти не посяга да я удря, но използва думи като "щи разбия устата'', дрисла, имай малко уважение...
Сега е на гости на баба си, моята майка, и много се оплаква от нея, не слушала, обиждала, говорела на едно дете строснато. В детската градина нямат оплакване от нея. Обаче в къщи много се гивези. И аз не знам, да се карам ли, да бия ли, да наказвам ли, да заплашвам ли, да не обръщам внимание ли? Какво? Объркана съм вече, че не знам правилния подход.
Nadinka
 
Мнения: 84
Регистриран на: 30 Май 2011, 16:26

Re: Детски Психолог и Психотерапевт

Мнениеот mina.teneva » 15 Дек 2017, 17:41

Здравейте! Имам момченце на 2.2 год.,. Проблемът при нас е, че от около 3 месеца се храни много трудно и избирателно. Постепенно започна да намаля количеството на обяда и вечерята доксто в един момент просто спря да опитва храната, която му предлагам. Няколко дни хапваше сутрин малко попара и после чак слетобед банан. Започнах да пробвам различни храни, но не желае да опита нищо готвено, яде само месо, напр. пържола, печена риба или кюфте. Това ме притеснява, дори не иска да опита, дори тези неща давам аз, а не той сам да посегне и да се храни. Освен тези изброени храни яде банан, ябълка, портокал и домашни тестени закуски. Какъв подход да имам в този процес? Имам нужда от професионален съвет!
mina.teneva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Дек 2017, 17:32

Re: Детски Психолог и Психотерапевт

Мнениеот Krasimira Harlova » 15 Фев 2018, 13:17

mina.teneva написа:Здравейте! Имам момченце на 2.2 год.,. Проблемът при нас е, че от около 3 месеца се храни много трудно и избирателно. Постепенно започна да намаля количеството на обяда и вечерята доксто в един момент просто спря да опитва храната, която му предлагам. Няколко дни хапваше сутрин малко попара и после чак слетобед банан. Започнах да пробвам различни храни, но не желае да опита нищо готвено, яде само месо, напр. пържола, печена риба или кюфте. Това ме притеснява, дори не иска да опита, дори тези неща давам аз, а не той сам да посегне и да се храни. Освен тези изброени храни яде банан, ябълка, портокал и домашни тестени закуски. Какъв подход да имам в този процес? Имам нужда от професионален съвет!

Здравейте,
децата по принцип менят апетита си през цялото си развитие.Той е свързан много тясно не само с тяхното физическо, но и с емоционалното им развитие. За възрастта за която ми пишете е характерно, че децата започват да експериментират с търпението и отношението на възрастните. Откриват, че могат да предизвикат по-силното внимание и обич, когато проявяват своите капризи. И колкото повече ги проявяват, толкова повече възрастните им обръщат внимание и ги обгрижват. В случаи, като вашият е добре да се остави детето само да потърси храна, когато огладнее. Но тогава трябва да му се предложи само това, което вие сте решили да му дадете, а не това, което то предпочита. Разбира се всяко дете има свои предпочитания от рода на по-сладко или по-солено, но това не касае основните храни, които задължително трябва да присъстват в менюто на тази възраст, за да бъдат децата наистина здрави и активни.Така те се научават и възпитават, че има часове при храненето, които се отнасят за всички в семейството. Това е много важен момент не само за физическото израстване, но и за цялостното възпитание на детето, което чрез изпълнението на основните моменти от дневния си режим научава, че животът му почива на правила, които се спазват от всички.
Желая ви Успех!
гр. Пловдив, бул.,,Ал.Стамболийски”9А
Красимира Харлова
тел: 0887 927 569
psykasiopeia@gmail.com
Krasimira Harlova
 
Мнения: 12
Регистриран на: 16 Авг 2016, 12:12

Re: Детски Психолог и Психотерапевт

Мнениеот Красимира.Миткова » 29 Апр 2018, 18:02

Здравейте,
Дъщеря ми е на седем години, в първи клас. От началото на годината след обедната госпожа много често се оплаква от нея. Не слушалка, дразнела децата, закачала ги, и т. н. Тези оплаквания ги отнася към свекърва ми. Един ден аз и се обадих и поисках да се срещнем, за да разговаряме. На срещата госпожата ми каза същите неща. Аз и споделих, че детето ми е плаво , пък и сега започва училище, режима е съвсем друг, не е като в детската градина, че може да се изморява и да е по-разконцентрирана и раздразнителна. Помолих я да има малко търпение, че ще свикне. Също я помолих ако има нещо да се обажда на мен, а не да занимава свекърва ми. В същото време класната казва, че няма проблем с нея и че всичко е наред. Обаче след обедната госпожа продължава да се оплаква на свекърва ми. Онзи ден казала, че детето ми е злобно, след няколко дни казала, че е невротично и да я заведе на невролог. Детето ми от малко е много контактно,и с възрастни и с деца. Сприятелява се с всички. Подарява, една бисквитка да има ще я раздели с другото дете. Не се срамува да пита и разговаря дори с непознати. Да, понякога когато се съберат повече деца се е случвало да се дразнят, да се скарат , но не мисля, че това е злоба и невротичност. След последното изказване на госпожата аз и се обадих и и казах, че това е доста крайно от нейна страна и не смятам, че детето ми е по-различно от останалите, и че има проблем.
Още нещо да споделя- госпожите в градината никога не са се оплаква ли от нея, освен веднъж едната ми каза, че е малко своенравна, това е. Моля за съвет.
Красимира.Миткова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Апр 2018, 17:39

Re: Детски Психолог и Психотерапевт

Мнениеот Ива24 » 31 Окт 2019, 00:22

Здравейте, имаме следния проблем. Дъщеря ми тръгна на градина март месец,на 3 год и 5 месеца. 2 месеца много тежка адаптация , плач , нежелание, страх. Привикна с много разговори вкъщи, след около месец излезе ваканция. След връщането на градина адаптацията премина за около седмица. Но възникна нов проблем, първо се прояви в градината по време на обедния сън. Тя не спи на обяд и когато я карат да ляга постоянно казва, че и се пишка и става през 5 мин. Водихме я на изследвания, няма цистит или бактерия. В рамките на 2,3 седмици това започна да се повтаря през целия ден, когато нещо не и изнася, по време на игра или във вкъщи преди лягане, няма чести позиви за уриниране. Специално я наблюдаваме , не пишка, напъва се , за да може да каже "ето видя ли, пишкаше ми се". Постоянно и говоря , че ако лъже ще спрат да и вярват и няма да и обръщат внимание, когато наистина има нещо. Спрях да я пускам да става вечер като си легне във вкъщи , няколко пъти само ме питаше "сега като не ме пускаш ако се напишкам какво ?" . Казвам нищо, ще те преоблека ще сменим чаршафите и толкова , но ще видиш , че няма и няма инциденти, но вече като и кажа няма да ходиш, пишкала си изпада в истерия, че ще се напишка, моли се да я пусна и като отидем до тоалетна или нищо или съвсем малко с напъни . На градината не смеят да не я пускат, защото не знаят кога лъже и кога не, но когато няма възможност и не я пуснат, отново няма инциденти, само истерия. Как да реагираме на очевидната манипулация? И защо го прави според вас, как да ретушираме проблема ?
Благодаря предварително!
Ива24
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Окт 2019, 00:03

ПредишнаСледваща

Назад към Детски болести

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта