Галина Тодорова – психолог-консултант

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с психология, психиатрия и сексология, да споделяте мнения и да получите съвет.

Re: Намаляване доза на лекарства за ОКР

Мнениеот Stef5 » 29 Юни 2016, 13:32

Galina Todorova написа:Здравейте,
Съжалявам, но не мога да помогна с мнение относно медикаментозното Ви лечение. Аз съм психолог, психотерапевт и нямам медицинско образование, съответно не мога да бъда достатъчно прецизна в оценката на дозата лекарства, които приемате. По-удачно е да се обърнете за мнение към лекуващия Ви лекар. Пожелавам ви успех!

Благодаря все пак :smile:
Stef5
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Юни 2016, 17:21

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот emoticon » 12 Юли 2016, 21:55

Здравейте. Жена на 30г съм.Напоследък от 2-3-4 месеца съм страшно изнервена и изморена.Постоянно се сърдя и се държа лошо с хората около мен.Реших че е от преумора, взех си почивка, но промяна няма.Реших да сменя работното си място.Нямам желание за нищо, а не съм такъв човек.Напоследък съм забравила как да се веселя и да се усмихвам.Всички ме изнервят-детето,мъжа,роднини,колеги...Опитвала съм се да мисля по-позитивно и да си здържам нервите,но не винаги успявам.Понякога искам да остана сам сама и да не общувам с никой.На какво може да се дължи мрачното ми настроение и как да се справя с него?
emoticon
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юни 2016, 22:26

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот Galina Todorova » 15 Юли 2016, 19:22

emoticon написа:Здравейте. Жена на 30г съм.Напоследък от 2-3-4 месеца съм страшно изнервена и изморена.Постоянно се сърдя и се държа лошо с хората около мен.Реших че е от преумора, взех си почивка, но промяна няма.Реших да сменя работното си място.Нямам желание за нищо, а не съм такъв човек.Напоследък съм забравила как да се веселя и да се усмихвам.Всички ме изнервят-детето,мъжа,роднини,колеги...Опитвала съм се да мисля по-позитивно и да си здържам нервите,но не винаги успявам.Понякога искам да остана сам сама и да не общувам с никой.На какво може да се дължи мрачното ми настроение и как да се справя с него?


Здравейте,
Споделеното от Вас ме кара да мисля, че най-вероятно става въпрос за преживяване на депресивен епизод. Причините за това са най-различни: биохимичен дисбаланс, негативно мислене, стресово събитие, сивата заобикаляща среда и особеностите на културата или проблеми във връзките ви с останалите хора.
Много често хората в депресия имат физически симптоми, сред които промени в апетита, съня, и енергичността. При други хора физическите симптоми са придружени от емоционални такива като тъга, отчуждаване от хората, загуба на интерес и пропуски на работа. Обикновено депресираният човек започва да страни точно от хората, които може би са в състояние да му помогнат. Той смята, че другите не ги е грижа за него и общуването с тях го натоварва.
По-долу ще ви напиша няколко от симптомите характерни за депресията. Можете да си отговорите с "да" или "не" на всяко съждение:
1.Чувствате се тъжни през по-голямата част от деня.
2.Губите интерес или не изпитвате удоволствие от дейностите, с които се занимавате.
3.Имате промени в теглото.
4.Имате промени в съня и навиците.
5.Чувствате се заключени или все едно нещо ви забавя.
6.Не успявате да посрещнете отговорностите си.
7.Чувствате прекалена тревожност и страх.
8.Избягвате определени хора и места.
9.Чувствате се безполезни.
10.Чувствате се изключително виновни.
11.Имате лоша концентрация.
12.Минават ви мисли за смърт.
Дори и да отговорите с "не" на повечето въпроси, не се отказвайте да потърсите професионална помощ. Консултирайте се с психолог. Той ще ви помогне да разберете какво точно се случва и как може да се реши проблема. Пожелавам ви успех!
Аватар
Galina Todorova
 
Мнения: 152
Регистриран на: 13 Юли 2012, 09:40

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот zizaaa » 01 Окт 2016, 17:51

Здравейте,имам пристъп на паника които са доста чести на последък.Не мога да контролирам страха си.Как трябва да действам от тук нататък?
zizaaa
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Окт 2016, 17:39

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот Galina Todorova » 05 Окт 2016, 17:21

zizaaa написа:Здравейте,имам пристъп на паника които са доста чести на последък.Не мога да контролирам страха си.Как трябва да действам от тук нататък?

Здравейте,
Тревожността е реакция на смътна, далечна или дори неустановена опасност. Човек може да се тревожи да не изгуби контрол над себе си или ситуацията. Или да изпитва смътна тревожност „че ще се случи нещо лошо“. Може да се прояви под различни форми и с различна интензивност. Може да варира по сила от обикновен пристъп на безпокойство до истински пристъп на паника, белязан със сърцебиене, дезориентация и ужас. Тревожност, която не е свързана с никаква конкретна ситуация се нарича спонтанен пристъп на паника.
Паническото разстройство се характеризира с внезапни епизоди на остро безпокойство или силен страх, които се появяват „като гръм от ясно небе“ без да има видима причина. Силната паника обикновено продължава не повече от няколко минути, но може да се връща „на вълни“ за период до два часа. По време на самия пристъп на паника се наблюдават следните симптоми: недостиг на въздух, сърцебиене (ускорен или неравномерен пулс), треперене, потене, гадене или стомашен дискомфорт, световъртеж, горещи вълни или втрисане, страх, че умираш, страх, че полудяваш или губиш контрол.
Причините за паническото разстройство могат да включват комбинация от наследственост, биохимичен дисбаланс в мозъка, внезапна загуба, сериозни промени в живота и стрес.
Физиологията на самата паника се свързва с автономната нервна система, която регулира автоматичните функции, които обикновено са извън волевия контрол, например: биенето на сърцето, потенето, храносмилането. Тази автономна система се подразделя на два клона: симпатикова и парасимпатикова. При паническа атака симпатиковата система задейства няколко телесни реакции бързо и интензивно. Първо тя кара надбъбречните жлези да освободят големи количества адреналин. Тогава човек изпитва внезапен „шок“, често съпроводен с усещане за страх и ужас. За броени секунди излишъкът от адреналин може да накара:
1) Сърцето да запрепуска;
2) Дишането да стане плитко и бързо;
3) Обилно потене
4) Треперене и др.
Други реакции, които предизвиквани от симпатиковата нервна система са спиране на храносмилането, освобождаването на червени кръвни телца от далака, освобождаването на складираната от черния дроб захар, ускоряване на метаболизма.
Всички тези реакции се проявяват в по-малка степен, когато човек е емоционален или развълнуван. Проблемът при паниката е, че те са толкова засилени, че човек се чувства смазан, ужасен, иска му се да избяга.
При паническите атаки се препоръчва комбинация от лекарствата и психотерапия. Лекарствата обаче са само временна помощ. Добре е да се знае, че ВСИЧКИ ТЕЛЕСНИ СИМПТОМИ НА ПАНИЧЕСКИТЕ АТАКИ НЕ ПРЕДСТАВЛЯВАТ ЗАПЛАХА ЗА ЗДАРВЕТО НА ТЯЛОТО И УМА!
Сърцето може да бие с 200 удара в минута с часове и ще издържи, а при атаките то се ускорява едва за няколко минути. Виенето на свят се причинява от хипервентилация и намаляването на въглероден двуокис и няма нищо общо с полудяване и задушаване.
За да се справите с паническите атаки е нужно да работите директно с тревожността – открито и без фалшивата маска на „аз контролирам себе си и ситуацията“. Вместо да се потискате и борите с паниката, по-добрият вариант е открито да приемете възникващия страх и паника и да работите с тях с помощта на разума си /промяна на отношението от борба/бягане в приемане на един рационален поглед върху себе си и ставащото/ при някои хора дори само знанието за безвредността на паническите атаки и промяната на отношението в приемането им премахва самите атаки. ПОМНЕТЕ, ЧЕ БОРБАТА С ТЯХ САМО ГИ УСИЛВА!
Конкретни методи за справяне с атаките:
1. Дишане – прави се дълбоко диафрагмено дишане. Това е дишане предимно „с корема“ – когато се прави коремът се повдига. Прави се бавно и дълбоко. Ритъмът може да бъде 1.2.1. – единичката е вдишването, двойката е издишването, а последната единичка е задържането на дъха, долу, без въздух. При дълбокото диафрагмено дишане е добре съзнателно да се релаксира тялото. Докато правите дишането и релаксацията си повтаряйте някое от следните утвърждения: „да става каквото ще“, приемам ставащото“. Това твърдение ви позволява вместо да се борите със страха и симптомите, „да плувате“ с тях, което ги кара многократно бързо да се успокоят.
2. Алтернативна техника може да бъде ЯДОСВАНЕТО – ако атаката се случи когато сте сами (например в колата или у вас), се ядосайте. Започнете да викате и насочете агресията си към някоя възглавница или нещо друго меко. Гневът е антипод на страха и неутрализира паниката. Разбира се тази техника може да се практикува само при подходящи социални условия и съзнателно събуденият гняв се насочва само към подходящи предмети, но не и срещу човек.
Четири стъпки за справяне с паническите атаки
1. Изправете се пред симптомите – не бягайте от тях!
Конструктивната нагласа е: „Добре, ето пак се случва. Мога да позволя на тялото си да изпита реакциите и да се справи с това“.
2. Приемете онова, което тялото ви прави – не се борете с него!
Отпуснете се и позволете на тялото си да преживее реакциите, като сърцебиене, стягане в гърдите, световъртеж, гадене и т.н. ключът е да наблюдавате състоянието на физиологична възбуда в тялото си – независимо колко необичайно или дискомфортно се чувствате – без да реагирате със засилване на страха и тревожността.
3.Понесете се на вълните на паниката, вместо да се опитвате да си пробивате път през нея.
Първичният страх се състои от физиологичните реакции в основата на паниката; вторичният страх възниква, когато започнете да се боите от тези реакции чрез изплашени мисли като: „НЕ МОГА ДА СЕ СПРАВЯ С ТОВА“. „ТРЯБВА ДА СЕ ИЗМЪКНА ВЕДНАГА ОТТУК“, АМИ АКО ПРИПАДНА И ДРУГИТЕ ВИДЯТ ТОВА“. Важно е да не се плашите от телесните си реакции и да си казвате окуражаващи неща като: „И ТОВА ЩЕ МИНЕ“, СПРАВЯЛ СЪМ СЕ ТОВА И ПРЕДИ, МОГА ДА СЕ СПРАВЯ И СЕГА“.
4.Изчакайте.
Паниката се дължи на внезапен прилив на адреналин. Ако оставите предизвиканите от този адреналин телесни реакции да следват своя ход, голяма част от адреналина ще бъде метаболизиран от 3 до 5 минути. В почечето случаи паниката достига своя пик и започва да намалява само за няколко минути. Вероятно ще отшуми бързо, ако не я влошавате и не се борите с нея или реагирате със засилен страх (предизвиквайки вторичен страх), казвайки си плашещи нещ
Аватар
Galina Todorova
 
Мнения: 152
Регистриран на: 13 Юли 2012, 09:40

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот slavsi » 02 Ное 2016, 19:20

Здравейте от около година на ми се случва да получавам нещо като атаки искам да стана да направя нещо,като тревожност чувствам. Страх ме е в такъв момент да не нараня някого,въпреки че никога не бих го направила,самото чувство е ужасно. Как да го преодолея?В последната година ми се събра доста.
slavsi
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Ное 2016, 18:54

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот slavsi » 11 Ное 2016, 18:41

Здравейте от около година ми се случва да типолучавам нещо като атаки панически искам да стана да направя нещо, тревожност чувствам. Страх ме е в такъв момент да не нараня някого,въпреки че никога не бих го направила,самото чувство е ужасно. Как да го преодолея?В последната година ми се събра доста.
slavsi
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Ное 2016, 18:54

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот Galina Todorova » 15 Ное 2016, 19:54

slavsi написа:Здравейте от около година ми се случва да типолучавам нещо като атаки панически искам да стана да направя нещо, тревожност чувствам. Страх ме е в такъв момент да не нараня някого,въпреки че никога не бих го направила,самото чувство е ужасно. Как да го преодолея?В последната година ми се събра доста.


Здравейте!
Паническите атаки са свързани с пристъпи на внезапни епизоди на остро безпокойство или силен страх, които се появяват "като гръм от ясно небе" без видима причина. По време на самия пристъп може да се наблюдават следните симптоми: недостиг на въздух; сърцебиене, световъртеж, треперене, потене, гадене, чувство на деперсонализация, страх от полудяване и др. За да разрешите този проблем е необходимо да се срещнете с психолог, на който да споделите какво са чувствате, мислите и усещате. Специалистът ще прецени каква терапия да ви назначи. Основните стратегии за справяне с паническите атаки са: усвояване на умения за релаксация, терапия за контрол на паниката, начин на живот и личностни промени ,както и медикаментозна терапия. Първата ви стъпка обаче е да потърсите професионална помощ (психиатър или психолог). По този начин ще получите яснота относно състояние ви и заедно с вашия терапевт ще тръгнете по пътя към промяна.
Пожелавам ви успех!
Аватар
Galina Todorova
 
Мнения: 152
Регистриран на: 13 Юли 2012, 09:40

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот slavsi » 17 Ное 2016, 19:50

Galina Todorova написа:
slavsi написа:Здравейте от около година ми се случва да типолучавам нещо като атаки панически искам да стана да направя нещо, тревожност чувствам. Страх ме е в такъв момент да не нараня някого,въпреки че никога не бих го направила,самото чувство е ужасно. Как да го преодолея?В последната година ми се събра доста. Благодаря ви за изчерпателност отговор просто исках да знам дали това,което ми се случва са паник атаки или нещо друго,чувството е ужасно мисля се за лош човек.

Здравейте!
Паническите атаки са свързани с пристъпи на внезапни епизоди на остро безпокойство или силен страх, които се появяват "като гръм от ясно небе" без видима причина. По време на самия пристъп може да се наблюдават следните симптоми: недостиг на въздух; сърцебиене, световъртеж, треперене, потене, гадене, чувство на деперсонализация, страх от полудяване и др. За да разрешите този проблем е необходимо да се срещнете с психолог, на който да споделите какво са чувствате, мислите и усещате. Специалистът ще прецени каква терапия да ви назначи. Основните стратегии за справяне с паническите атаки са: усвояване на умения за релаксация, терапия за контрол на паниката, начин на живот и личностни промени ,както и медикаментозна терапия. Първата ви стъпка обаче е да потърсите професионална помощ (психиатър или психолог). По този начин ще получите яснота относно състояние ви и заедно с вашия терапевт ще тръгнете по пътя към промяна.
Пожелавам ви успех!
slavsi
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Ное 2016, 18:54

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот slavsi » 17 Ное 2016, 20:01

"Благодаря ви за изчерпателният отговор просто исках да знам дали това,което ми се случва са паник атаки или нещо друго,чувството е ужасно мисля се за лош човек.
slavsi
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Ное 2016, 18:54

ПредишнаСледваща

Назад към Психология, психиатрия и сексология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта