Гастрит и язва - мнения и въпроси

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с болести на храносмилателната система, да споделяте мнения и да получите съвет.

Гастрит и язва - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 14 Дек 2018, 16:50

В тема гастрит и язва на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани с язвената болест и гастрита. Тук може да получите консултация, съвет и информация относно проявите на тези заболявания, тяхното диагностициране, лечение и възможността за превенцията им. На вашите въпроси отговаря медицинския екип на "Фрамар".

Гастритът е заболяване, което се характеризира с остро или хронично възпаление на стомашната лигавица, дължащо се на различни вътрешни и външни увреждащи фактори. Язвената болест на стомаха или дванадесетопръстника представляват едни от най-често срещаните стомашно-чревни заболявания в съвремието. Болестният процес възниква в резултат на нарушение целостта на лигавицата в съответния орган. Като предразполагащи фактори за възникването им се определят хроничният стрес, приемът на противовъзпалителни медикаменти, тютюнопушенето, инфекцията с Helicobacter pylori и др. Симптомите при тези болестни състояния варират от лек дискомфорт в горната част на корема и киселини, до тежест, болка, подуване на корема, запек или диария. Често посочените оплаквания се провокират от приема на храна.

Научете повече за Медицинския отдел на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Гастрит и язва - мнения и въпроси

Мнениеот Dima » 02 Май 2019, 22:04

Здравейте, Имам ерозии по лигавиците на стомаха и дванадесетопръстника, при което имам кръвотечения, хранопроводът ми е с възпалителни промени от силен рефлукс -ГЕРБ. Мога ли да консумирам джинджифил, и ако мога в каква форма?
Dima
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Дек 2017, 12:45

Re: Гастрит и язва - мнения и въпроси

Мнениеот Dima » 08 Май 2019, 00:17

Няма ли някой лекар да ми отговори? Нали е онлайн консултация с лекар специялист? Защо тогава никой не ми отговаря!
Dima
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Дек 2017, 12:45

Re: Гастрит и язва - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 08 Май 2019, 16:11

Dima написа:Здравейте, Имам ерозии по лигавиците на стомаха и дванадесетопръстника, при което имам кръвотечения, хранопроводът ми е с възпалителни промени от силен рефлукс -ГЕРБ. Мога ли да консумирам джинджифил, и ако мога в каква форма?

Здравейте,
Не консумирайте джинджифил, под каквато и да е форма, тъй като това растение стимулира секрецията на стомашен сок, който съдържа солна киселина и ензими. Приемът му ще влоши състоянието ви!
С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Гастрит и язва - мнения и въпроси

Мнениеот Rules95 » 11 Юли 2019, 17:54

Здравейте ! От средата на 2017 г. състоянието ми е следнато : пълна липса на апетит , умора която преминава в сънливост , постоянни оригвания и газове , дори да не съм ял нищо , запек , общ дискомфорт.Всичко започна , защото към края на 2016 си купих бирена мая и увеличих многократно храненията си.През август 2018 г. бях приет в гастро отделение , правиха ми гастроскопия , при която е установен хроничен гастрит.Изписаха нексиум (40мг сутрин на гладно) , но нямаше ефект.В началото на 2019 друг гастроентеролог ми изписа еманера (40 мг два пъти на ден сутрин и вечер на гладно) + Зирид , но отново нямаше ефект.Имам постоянни оригвания , газове , запек , липса на апетит.Болки няма.Въпросът ми към вас е : имате ли предположения , защо терапиите не работят :( ? Нексиума го взимах един месец , а еманерата и зирида 2 месеца.
Rules95
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:07

Re: Гастрит и язва - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 12 Юли 2019, 11:21

Rules95 написа:Здравейте ! От средата на 2017 г. състоянието ми е следнато : пълна липса на апетит , умора която преминава в сънливост , постоянни оригвания и газове , дори да не съм ял нищо , запек , общ дискомфорт.Всичко започна , защото към края на 2016 си купих бирена мая и увеличих многократно храненията си.През август 2018 г. бях приет в гастро отделение , правиха ми гастроскопия , при която е установен хроничен гастрит.Изписаха нексиум (40мг сутрин на гладно) , но нямаше ефект.В началото на 2019 друг гастроентеролог ми изписа еманера (40 мг два пъти на ден сутрин и вечер на гладно) + Зирид , но отново нямаше ефект.Имам постоянни оригвания , газове , запек , липса на апетит.Болки няма.Въпросът ми към вас е : имате ли предположения , защо терапиите не работят :( ? Нексиума го взимах един месец , а еманерата и зирида 2 месеца.

Здравейте,
Според това, което сте посочили, вашата диагноза е хроничен гастрит. Това означава, че страдате от хроничен възпалителен процес в областта на стомашната лигавица. Подобни заболявания протичат с периоди на обостряния и стихване на симптомите, но много трудно се стига до пълно излекуване. Важно е да се спазва диета, която ограничава приема на дразнещи стомаха храни - топли, студени, кисели и такива, които имат люспи, трябва да се избягват. Посъветвайте се с гастроентеролог относно подходящите хранителни продукти, които трябва да приемате. Същото така бихте могли да проучите възможността за прием отвари или чай от билкови комбинации при гастрит. Важно е да се ограничат и стресовите ситуации, който водят до обостряне на състоянието.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Гастрит и язва - мнения и въпроси

Мнениеот Rules95 » 15 Юли 2019, 23:56

Благодаря ви ! Имам един въпрос.Възможно ли е след прием на инхибитори на протонната помпа , киселинността в стомаха от повишена да премине в понижена ?
Rules95
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:07

Re: Гастрит и язва - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 17 Юли 2019, 09:30

Rules95 написа:Благодаря ви ! Имам един въпрос.Възможно ли е след прием на инхибитори на протонната помпа , киселинността в стомаха от повишена да премине в понижена ?

Здравейте,
По време на прием на инхибитори на протонната помпа киселинността на стомашния сок се понижава, което е и целта им, за да се намали увреждащото му действие върху стомашната лигавица. След прекратяване на употребата на тези медикаменти, киселинността се връща към предишните си стойности.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Гастрит и язва - мнения и въпроси

Мнениеот Николай.Линдарев » 20 Окт 2019, 09:51

Здравейте!!! Аз съм с лимфом на ходчкин. Преминах 4 курса химиотерапия и 15 курса лъчелечение. На контролен пет скенер “свети “стомаха и щитовидната жлеза. За жлезата казаха да не се притеснявам(ефекта е от облъчването). Но големите притеснения са за стомаха. Преди 6 месеца на скенер за ранна оценка на лечението няма нищо за стомаха. Химията приключи преди 5 месеца,лъчето преди 3 и сега имам този проблем. Страха ми е да не се е развило нещо злокачествено в стомаха. Колко е вероятно ?? Изпращам разчитането на скенера . Поздрави
Прикачени файлове
840AAD4B-B9A2-4EC1-8F33-A2E1D915E7B2.jpeg
840AAD4B-B9A2-4EC1-8F33-A2E1D915E7B2.jpeg (266.01 KiB) Прегледано 1709 пъти
Николай.Линдарев
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Окт 2019, 09:42

Re: Гастрит и язва - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 21 Окт 2019, 16:31

Николай.Линдарев написа:Здравейте!!! Аз съм с лимфом на ходчкин. Преминах 4 курса химиотерапия и 15 курса лъчелечение. На контролен пет скенер “свети “стомаха и щитовидната жлеза. За жлезата казаха да не се притеснявам(ефекта е от облъчването). Но големите притеснения са за стомаха. Преди 6 месеца на скенер за ранна оценка на лечението няма нищо за стомаха. Химията приключи преди 5 месеца,лъчето преди 3 и сега имам този проблем. Страха ми е да не се е развило нещо злокачествено в стомаха. Колко е вероятно ?? Изпращам разчитането на скенера . Поздрави

Здравейте,
От приложения от вас документ, описващ резултатите от проведеното ви изследване, в частта, която се отнася за стомаха, може да се съди (както е посочил и изследващия лекар), че се касае за възпалителен процес в стомашната лигавица - вероятно гастрит, а не за злокачествено заболяване. Състоянието ви трябва да бъдете проследявано от лекуващия ви лекар.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Следваща

Назад към Болести на храносмилателната система

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта