Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот borislava » 22 Юли 2014, 15:47

От 2010 година съм оперирана от струма нодоза базедовификата преди няколко месеца не се почуствах добре и си направих изцледване на Tsh -0.6 Ft4 16.974 пиех ел тирокс един ден 100 на следващия 125 намалиха ми дозата на пет дни 100 и два 125 и след 20 дни си направих изследване Тsh 0.25 и пак ми намалиха дозата пет дни 75 и два 100 Това правилното ли е решение ?
borislava
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Юли 2014, 15:31

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Юли 2014, 19:55

borislava написа:От 2010 година съм оперирана от струма нодоза базедовификата преди няколко месеца не се почуствах добре и си направих изцледване на Tsh -0.6 Ft4 16.974 пиех ел тирокс един ден 100 на следващия 125 намалиха ми дозата на пет дни 100 и два 125 и след 20 дни си направих изследване Тsh 0.25 и пак ми намалиха дозата пет дни 75 и два 100 Това правилното ли е решение ?

Уважаема borislava,
Дозирането на медикамента е индиидуално. Само след проверка на хормоните може да се каже каква е Вашата доза. Препоръчвам Ви да проверите ТСХ след 30-40 дни след промяната на дозата.
Ориентировка за дозата може да се получи като се проследят изследванията Ви от 2010 г до момента. При преценката трябва да се вземат предвид и други влияещи фактори.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот galq_petrova » 23 Юли 2014, 18:11

Здравейте д-р Йорданова
Преди близо година бях диагностицирана с болестта Хашимото и започнах нейното лечение в следствие,на което резултатите се подобриха остана обаче един нерешен проблем,който всъщност не знам дали изобщо се дължи на болестта но мисля,че е във вашата компетенция.Имам повишено слюнкоотделяне(хиперсаливация).Ходих при лицево-чеперни хирурзи ,еднокринолози и дори психиатри.Всички ми казваха,че всичко е наред,всичко се дължало на нервите,изписваха ми какви ли не антидепресанти и тнт.Обръщам се към вас с надеждата,че можете да ми дадете някаква насока,тъй като проблема вече става нетърпим и просто не знам към кого вече да се обърна.
Благодаря Ви предварително!
galq_petrova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Юли 2014, 17:57

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Юли 2014, 18:45

galq_petrova написа:Здравейте д-р Йорданова
Преди близо година бях диагностицирана с болестта Хашимото и започнах нейното лечение в следствие,на което резултатите се подобриха остана обаче един нерешен проблем,който всъщност не знам дали изобщо се дължи на болестта но мисля,че е във вашата компетенция.Имам повишено слюнкоотделяне(хиперсаливация).Ходих при лицево-чеперни хирурзи ,еднокринолози и дори психиатри.Всички ми казваха,че всичко е наред,всичко се дължало на нервите,изписваха ми какви ли не антидепресанти и тнт.Обръщам се към вас с надеждата,че можете да ми дадете някаква насока,тъй като проблема вече става нетърпим и просто не знам към кого вече да се обърна.
Благодаря Ви предварително!

Уважаема galq_petrova,
Повишеното слюнкоотделяне може да се дължи на много причини. За да се повлияе трябва да се установи причината за проблема. Търсенето трябва да започне от изключване на прием на медикаменти, които може да имат такава странична реакция. Наличието на други придружаващи симптоми ще помогне в търсенето.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Юли 2014, 20:23

jani_sp написа:Здравейте, имам открит хипотиреоидизъм през 2010г., пия еутирокс от 50мг. Това е дозата, която поддържа ТSH-то ми в нормални граници.Еутирокса ми ускорява пулса и приемам пропранолол от 20мг. сутрин и вечер по половин. Дали има някаква друга алтернатива, (тъй като не съм привърженик на лекарствата) която да намаля пулса ми.

Уважаеми jani_sp,
Ако ТСХ е в нормални стойности трябва да се търси друга причина за сърцебиенето. Ускоряване на пулса при прием на еутирокс се свързва с предозиране. Ако са изключени други причини за сърцебиене трябва да обсъдите проблема с ендокриноллога си и да се прецени какво може да се помогне.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Юли 2014, 20:34

Dasy написа:Здравейте, д-р Йорданова! От няколко години имам диагностициран синдром на Хашимото. Единственото ми оплакване е стягане в областта на шията. TSH хормона винаги ми е бил в норма, при последното изследване - 2.07, единствено антителата са ми повишени МАТ - 94. ендокринологът ,каза,че не се налага лечение, след като TSH е в норма. Но аз се притеснявам за антителата, че са над нормата. Бихте ли ме посъветвали Вие ,трябва ли да се прилага лечение при повишените антитела. Единствено през зимният сезон за около 2-3 месеца вземам Цефасел 1000.
Благодаря Ви предварително за отговора и хубаво лято!

Уважаеми Dasy,
Не мисля, че трябва да се притеснявате. Не се налага да прилагате лечение. Няма как да промените наличието на заболяването. Поставената Ви диагноза изисква периодично проследяване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот sesil22 » 20 Авг 2014, 09:55

Здравейте д-р Йорданова
От няколко години съм с диагноза Хашимото-хипотиреоидизъм. TSH е 30 и трудно го свалям със синтетичния хормон. От Еутирокса имам много странични действия, пробвала съм с малка доза и с по-висока, но резултата е същия.
Според моята ендокриноложка тялото ми трудно разгражда Т4 в Т3.
Въпросът ми е мога ли да опитам лечение с естествени хормони от свиня и дали тялото ми би ги приело по- лесно без да имам странични действия.
Произвеждат ли се в България и от къде мога да си ги купя ?
Благодаря !
sesil22
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Авг 2014, 09:46

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Авг 2014, 18:29

sesil22 написа:Здравейте д-р Йорданова
От няколко години съм с диагноза Хашимото-хипотиреоидизъм. TSH е 30 и трудно го свалям със синтетичния хормон. От Еутирокса имам много странични действия, пробвала съм с малка доза и с по-висока, но резултата е същия.
Според моята ендокриноложка тялото ми трудно разгражда Т4 в Т3.
Въпросът ми е мога ли да опитам лечение с естествени хормони от свиня и дали тялото ми би ги приело по- лесно без да имам странични действия.
Произвеждат ли се в България и от къде мога да си ги купя ?
Благодаря !

Уважаема sesil22,
Не случайно за лечение се използват съдържащи левотироксин медикаменти. Това, че са получени в завод не означава, че се различават от естествения хормон. Те съдържат същия хормон, които се синтезира от щитовидната жлеза. Наличните на пазара медикаменти са пречистени и при правилно приложение са с много малко странични ефекти. Какви по точно са Ви страничните ефекти от Еутирокса?
Животинските екстракти от щитовидна жлеза отдавна не се използват в клиничната практика. Те не са достатъчно пречистени, таблетките не съдържат еднакво количество хормон и имат много странични ефекти. В Европа такива таблетки много отдавна не се използват.
Щом не се чувствате добре при прием на Еутирокс, лекувайте се с Л-тироксин. При правилно приемане ТСХ ще падне до референтните стойности.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот zorybg » 21 Авг 2014, 17:36

Здравейте, д-р Йорданова.
Ноември 2013 г. ми бе приключено лечението на тиреотоксикоза с ТАО. Оттогава поддържам нормални стойности на ТСХ и съм без медкаменти/само селен/. Днес си направих изследвания и се оказа , че ТСХ е 6 / 0,29-4,20/ , а ФТ4 е 16.73 / 12-22/
Последния път ТСХ беше 4/ преди 3 месеца/ , а ФТ4 си беше 17.27, t.e. FT4 почти не се променя. Притеснява ме ТСХ. Наложителна ли е консултацията ми с ендокринолог сега или мога да изчакам до началото на октомври , за когато ми е насрочен прегледа.
Благодаря!
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот zorybg » 21 Авг 2014, 17:40

Също така ме притеснява и това, че пи хипофукция се влошава и ТАО. Възможно ли е при положение, че ФТ4 е в норма?
zorybg
 
Мнения: 42
Регистриран на: 20 Дек 2011, 16:12

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта