Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот georgolina » 17 Апр 2016, 00:02

Здравейте д-р Йорданова.
На 33 години съм и имам проблеми със забременяването. Преди няколко години ми поставиха диагноза Хипотиреоидит на Хашимото, като хормона TSH беше завишен 10 пъти над максималната норма за лабораторията, т.е. при максимална норма 5,6 аз бях с 56. Започнах да пия Ел тироксин 50 и 75 по схема и за месец хормона вече беше 12. За съжаление на няколко пъти от тогава съм го вкарвала в нормите, но незнайно по каква причина пак скача до небесата. Преди 2 години ми откриха, че имам и хипер производство на инсулин, който също беше 10 пъти над нормата и започнах да приемам Глюкофаж 500 по два пъти на ден и Селен. Преди няколко дни си пуснах пълни хормонални изследвания, понеже Декември месец бях докарала хормона до стойности 0,58 и се надявах да се е задържал поне в нормите, но се оказа, че пак е висок 9,56. Всички доктори казват, че за да забременея TSH трябва да е около 2. Показателите на останалите хормони са в норма, но този не е. В момента съм само на Ел тирокс 150 и Глюкофаж 500, но не виждам промяна. Моля кажете ми според Вас лечението правилно ли е и трябва ли да променя нещо?
georgolina
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Апр 2016, 23:39

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Апр 2016, 22:09

Донка.Николова написа:Здравейте! От 4 г. имам хипотиреоидизъм,приемам еутирокс 0,50 мг,през зимата 2 пъти в седмицата пия 0,75 мг, в останалите дни - 0,50, селан - хранителна добавка.Освен това за кръвното взема ко рените,метапролол 100, за горещите вълни -. феминорм дуо.От няколко дни почнах да пия анафранил,флуанксол и ксанакс,тъй като получих страх да вървя навън.
Може ли тези лекарства да повлияят на хипотиреоидизма?

Уважаема Донка.Николова,
Не би трябвало да има съществена промяна свързана с лечението. Едва ли може да се предвиди хода на кое и да е заболяване. При всеки пациент може да има промяна в нуждите му, т.е. да трябва да се коригира дозата на заместителното лечение. Затова всеки пациент трябва периодично да проследява нивата на хормоните си.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Апр 2016, 22:45

Десислава.Дамянова-Караджова написа:Здравейте!
Имам хипотериодизъм, Хашимото,бременна съм и искам да Ви попитам кога след раждането трябва да се изледва тсх, мога ли да кърмя и ако да - трябва ли да приемам еу тироксин по време на кърменето? Бебето трябва ли да се изследва ?

Уважаема Десислава.Дамянова-Караджова,
Вие трябва да се проследявате непрекъснато през цялата бременност. Дозировката на заместителното лечение се променя прогресивно по време на бременността и след като родите дозировката трябва да се върне до тази преди забременяването. Всяка бременна с такъв проблем се наблюдава от ендокринолог. След раждането ТСХ се изследва след 6 седмици за да се провери ефективността на заместителната терапия.
Естествено, че трябва да си вземате лекарството по време на периода, който кърмите. Това лечение има за цел да компенсира недостика на хормони, които произвежда жлезата Ви.
Всяко новородено в България се изследва за вроден хипотиреоидизъм. Ако има някакъв проблем ще Ви потърсят за повторно изследване на детето. При наличие на съмнение по време на наблюдението на детето също може да се наложи и такова изследване. По принцип автоимунен тиреоидит е заболяване, което се среща при по-големи деца.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Апр 2016, 23:10

georgolina написа:Здравейте д-р Йорданова.
На 33 години съм и имам проблеми със забременяването. Преди няколко години ми поставиха диагноза Хипотиреоидит на Хашимото, като хормона TSH беше завишен 10 пъти над максималната норма за лабораторията, т.е. при максимална норма 5,6 аз бях с 56. Започнах да пия Ел тироксин 50 и 75 по схема и за месец хормона вече беше 12. За съжаление на няколко пъти от тогава съм го вкарвала в нормите, но незнайно по каква причина пак скача до небесата. Преди 2 години ми откриха, че имам и хипер производство на инсулин, който също беше 10 пъти над нормата и започнах да приемам Глюкофаж 500 по два пъти на ден и Селен. Преди няколко дни си пуснах пълни хормонални изследвания, понеже Декември месец бях докарала хормона до стойности 0,58 и се надявах да се е задържал поне в нормите, но се оказа, че пак е висок 9,56. Всички доктори казват, че за да забременея TSH трябва да е около 2. Показателите на останалите хормони са в норма, но този не е. В момента съм само на Ел тирокс 150 и Глюкофаж 500, но не виждам промяна. Моля кажете ми според Вас лечението правилно ли е и трябва ли да променя нещо?

Уважаема georgolina,
Няма как да направя такова заключение - нито съм Ви виждала, нито пък преглеждала. Отговор дали ечението Ви е правилно може да даде само проследяването. След коригиране на дозировката на левотироксина ТСХ трябва да се проследи след около 40 дни. Най-важно е да си вземате медикамента редовно и правилно - 30 мин преди закуска само с вода.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Десислава.Дамянова-Караджова » 19 Апр 2016, 15:35

Десислава.Дамянова-Караджова написа:Здравейте!
Имам хипотериодизъм, Хашимото,бременна съм и искам да Ви попитам кога след раждането трябва да се изледва тсх, мога ли да кърмя и ако да - трябва ли да приемам еу тироксин по време на кърменето? Бебето трябва ли да се изследва ?
Десислава.Дамянова-Караджова
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Апр 2016, 16:40

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Апр 2016, 23:00

Десислава.Дамянова-Караджова написа:
Десислава.Дамянова-Караджова написа:Здравейте!
Имам хипотериодизъм, Хашимото,бременна съм и искам да Ви попитам кога след раждането трябва да се изледва тсх, мога ли да кърмя и ако да - трябва ли да приемам еу тироксин по време на кърменето? Бебето трябва ли да се изследва ?

Уважаема Десислава.Дамянова-Караджова,
Бихте ли уточнили какво не сте разбрали от отговора ми. Няма как да знам какъв е вашия конкретен случай и не винаги успявам да отговоря на конкретните нужди.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Vanilly » 06 Май 2016, 18:11

Здравейте д-р Йорданова,

Много моля да коментирате изследванията ми и за мнението Ви относно моя случай. На преглед при лекуващия ми ендокринолог съм чак другата седмица, а доста се уплаших от последните резултати :( Жена съм, на 30 год., незабременявала.

Октомври 2015 при проф. прегледи ТСХ ми беше 3,17 (0,27-4,2) - изследван за първи път; ПКК, урина ми бяха в норма. При ехография на щитовидната жлеза се установи, че е с нехомогенна, зърнистта структура, но без други изменения. Ендокринологът ме посъветва при планиране на бременност, забременяване задължително да изследвам антитела и ТСХ. Декември 2015 гинеколог (след изключване на гинекологични заболявания) ми назначи хормонални изследвания , понеже имах проблем с менструацията - цикълът ми идваше през месец-два, понякога с прокървявания извън менструацията, доста болезна менструация, имах много чести и ужасно силни главоболия, трудно повлияващи се от болкоуспокояващи. Изследванията ми Януари 2016: ТСХ 3,71, анти ТПО МАТ 101,2 ( до 34), ТАТ 60,59 (фо 115), пролактин около 3000 (127-637), доста ниски ФСХ и ЛХ. Насочиха ме към консултация с ендокринолог, който диагностицира хиперпролактемия и автоимунен тиреодит. При контролно изследване на пролактин, той беше 2008. След ямр на хипофизата се установи микроаденом 3,8 мм. Назначиха ми Достинекс по схема, след първия месец на приема му пролактинът спадна до 165, главоболията спряха напълно, цикълът се възстанови. Назначиха ми двойно по ниска доза за още два месеца. Относно Хашимотото ендокринологът ми каза, че не се налага хормонозаместваща терапия, освен ако не планувам бременност или забременея. Препоръча ми да ям по два бразилски ореха на ден (спазвам го стриктно) и да намаля и спра глутена (опитвам, спрях напълно хляба, консумирам само от лимец, но похапвам рядко други храни с глутен, особено покрай празниците :sad: ).
При годишни проф. прегледи края на март месец ТСХ ми беше вече 12,75, ехографията показваше пак нехомогенност, хипоехогенност. Консултирах се с лекуващия ми ендокринолог и тя беше много учудена, че за 3-4 месеца ТСХ може да скочи толкова много, и ми назначи контрол на ТСХ, МАТ, пролактин и паращитовиден хормон (от няколко месеца имам подути лимфни възли около щитовидната жлеза, които не спадат). Направих ги миналата седмица и резултатите изглеждат стряскащо поне за мен :cry:

Хормони
TSH 53.92 µIU/ml 0,27 - 4,2
Free Т4 (fT4) 6.15 ng/l 9.30 - 17.00
A-TPO (MAT) 600.00 IU/ml 0,00 - 34,00

Prolactin 323.7 µIU/ml 101,76 - 487,60
Паратхормон (PTH) 26.95 pg/ml 15 - 65
Клинична химия
Калций 2.26 mmol/l 2,15 - 2,5
Неорганични фосфати 1.28 mmol/l 0,81 - 1,45

Нямам особени оплаквания освен по-лесна уморяемост и на моменти липса на енергия, подтиснатост, имах и косопад, но спря, появяват ми се от 2 години пигментации по лицето... Теглото ми е нормално, даже напоследък отслабвам без да искам... (знам, че при Хашимото се наблюдава напълняване)
На какво може да се дължи това завишение на ТСХ и МАТ? През последните около 3 месеца пиех много често чай от мента или джоджен, четох че регулира тостестерон и ЛХ, ФСХ и по този начин помага против косопад и нежелано окосмяване - възможно ли е това да е повлияло на ТСХ, ФТ4, МАТ? ФТ4 изследвам за първи път. Предполагам, че ще ми назначат хормонозаместваща терапия?

Извинявам се, ако информацията, която давам е твърде подробна, но не знам кое е важно и кое не толкова. Всичко свързано ези с тзаболявания ми е ново и доста объркващо.

Много благодаря за отговора Ви предварително!

Поздрави,
Лили
Vanilly
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Май 2016, 17:38

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Май 2016, 08:59

Vanilly написа:Здравейте д-р Йорданова,

Много моля да коментирате изследванията ми и за мнението Ви относно моя случай. На преглед при лекуващия ми ендокринолог съм чак другата седмица, а доста се уплаших от последните резултати :( Жена съм, на 30 год., незабременявала.

Октомври 2015 при проф. прегледи ТСХ ми беше 3,17 (0,27-4,2) - изследван за първи път; ПКК, урина ми бяха в норма. При ехография на щитовидната жлеза се установи, че е с нехомогенна, зърнистта структура, но без други изменения. Ендокринологът ме посъветва при планиране на бременност, забременяване задължително да изследвам антитела и ТСХ. Декември 2015 гинеколог (след изключване на гинекологични заболявания) ми назначи хормонални изследвания , понеже имах проблем с менструацията - цикълът ми идваше през месец-два, понякога с прокървявания извън менструацията, доста болезна менструация, имах много чести и ужасно силни главоболия, трудно повлияващи се от болкоуспокояващи. Изследванията ми Януари 2016: ТСХ 3,71, анти ТПО МАТ 101,2 ( до 34), ТАТ 60,59 (фо 115), пролактин около 3000 (127-637), доста ниски ФСХ и ЛХ. Насочиха ме към консултация с ендокринолог, който диагностицира хиперпролактемия и автоимунен тиреодит. При контролно изследване на пролактин, той беше 2008. След ямр на хипофизата се установи микроаденом 3,8 мм. Назначиха ми Достинекс по схема, след първия месец на приема му пролактинът спадна до 165, главоболията спряха напълно, цикълът се възстанови. Назначиха ми двойно по ниска доза за още два месеца. Относно Хашимотото ендокринологът ми каза, че не се налага хормонозаместваща терапия, освен ако не планувам бременност или забременея. Препоръча ми да ям по два бразилски ореха на ден (спазвам го стриктно) и да намаля и спра глутена (опитвам, спрях напълно хляба, консумирам само от лимец, но похапвам рядко други храни с глутен, особено покрай празниците :sad: ).
При годишни проф. прегледи края на март месец ТСХ ми беше вече 12,75, ехографията показваше пак нехомогенност, хипоехогенност. Консултирах се с лекуващия ми ендокринолог и тя беше много учудена, че за 3-4 месеца ТСХ може да скочи толкова много, и ми назначи контрол на ТСХ, МАТ, пролактин и паращитовиден хормон (от няколко месеца имам подути лимфни възли около щитовидната жлеза, които не спадат). Направих ги миналата седмица и резултатите изглеждат стряскащо поне за мен :cry:

Хормони
TSH 53.92 µIU/ml 0,27 - 4,2
Free Т4 (fT4) 6.15 ng/l 9.30 - 17.00
A-TPO (MAT) 600.00 IU/ml 0,00 - 34,00

Prolactin 323.7 µIU/ml 101,76 - 487,60
Паратхормон (PTH) 26.95 pg/ml 15 - 65
Клинична химия
Калций 2.26 mmol/l 2,15 - 2,5
Неорганични фосфати 1.28 mmol/l 0,81 - 1,45

Нямам особени оплаквания освен по-лесна уморяемост и на моменти липса на енергия, подтиснатост, имах и косопад, но спря, появяват ми се от 2 години пигментации по лицето... Теглото ми е нормално, даже напоследък отслабвам без да искам... (знам, че при Хашимото се наблюдава напълняване)
На какво може да се дължи това завишение на ТСХ и МАТ? През последните около 3 месеца пиех много често чай от мента или джоджен, четох че регулира тостестерон и ЛХ, ФСХ и по този начин помага против косопад и нежелано окосмяване - възможно ли е това да е повлияло на ТСХ, ФТ4, МАТ? ФТ4 изследвам за първи път. Предполагам, че ще ми назначат хормонозаместваща терапия?

Извинявам се, ако информацията, която давам е твърде подробна, но не знам кое е важно и кое не толкова. Всичко свързано ези с тзаболявания ми е ново и доста объркващо.

Много благодаря за отговора Ви предварително!

Поздрави,
Лили

Уважаема Vanilly,
Тиреоидитът на Хашимото може да протече както с нормална, така и с променена тиреоидна функция. Хипотиреоидизмът е най-честото нарушение във функцията на щитовидната жлеза. Повечето пациенти в крайна сметка стават хипотиреидни. Това се е случило с Вас. Няма как да се предвиди кога и как ще се промни функцията на щитовидната жлеза. При млади хора често няма и симптоматика, която да насочи че е настъпила такава промяна. Затова и е необходимо редовно хормонално изследване. Важно е да се стартира заместително лечение. Трябва да се проследят и ехографските промени.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот moni.miteva » 14 Май 2016, 08:18

Здравейте,моля за мнение.Ето резултати от изследвания и ехография.

Щ.жлеза-правилно разположение и форма,ясен контур,нормални размери.
Десен лоб-1,59/1,52/3,68см.
Ляв лоб-1,44/1,43/3,55см.
Истмус-0,28см.
Хипоехогенна и нехомогенна ехоструктура,с дребно петнисти хипоехогенни зони дифузно,без огнищни лезии,увеличена васкуларизация.
TSH 10.090. /0,34-5,60/
FT3. 7.17. /3.8-6.0/
FT4. 8.55. /7.9-14.4/
TAT. 2.9<. /<4.0/
MAT>994.0. /<12/

Назначено ми е лечение Л-тироксин 50 мг.,половин таблетка за 45 дни.Следва контрола .Докторката каза,че тази стойност на ФТ З е неестествена за Хашимото,чуди се защо е 7.17,очаквала да бъде по-малко.Въпреки това каза,че няма нужда от други изследвания и да започвам с Л тироксина.Вие как мислите? Имам няколко миоматозни възли,които се наблюдават и за момента не ми създават проблеми,възможно ли е те да са причина за тази нетипична стойност на ФТ З? Да пускам ли други изследвания?
moni.miteva
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Апр 2016, 12:46

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Май 2016, 22:47

moni.miteva написа:Здравейте,моля за мнение.Ето резултати от изследвания и ехография.

Щ.жлеза-правилно разположение и форма,ясен контур,нормални размери.
Десен лоб-1,59/1,52/3,68см.
Ляв лоб-1,44/1,43/3,55см.
Истмус-0,28см.
Хипоехогенна и нехомогенна ехоструктура,с дребно петнисти хипоехогенни зони дифузно,без огнищни лезии,увеличена васкуларизация.
TSH 10.090. /0,34-5,60/
FT3. 7.17. /3.8-6.0/
FT4. 8.55. /7.9-14.4/
TAT. 2.9<. /<4.0/
MAT>994.0. /<12/

Назначено ми е лечение Л-тироксин 50 мг.,половин таблетка за 45 дни.Следва контрола .Докторката каза,че тази стойност на ФТ З е неестествена за Хашимото,чуди се защо е 7.17,очаквала да бъде по-малко.Въпреки това каза,че няма нужда от други изследвания и да започвам с Л тироксина.Вие как мислите? Имам няколко миоматозни възли,които се наблюдават и за момента не ми създават проблеми,възможно ли е те да са причина за тази нетипична стойност на ФТ З? Да пускам ли други изследвания?

Уважаема moni.miteva,
Лабораторните изследвания не са диагноза. Те служат за потвърждаване. За да се диагностицира заболяване е необходимо да се използват в съчетаниет клинични, лабораторни и образни данни. Лекуващият Ви лекар е преценил, че иам данните за хипотиреоидизъм и Ви е изписал лечение. Щом тази стойност Ви притеснява, моя съвет е да я повторите. Резултатите от другите изследвани показатели говорят, че такава стойност е малко вероятна. Миомните възли няма как да произвеждат ФТ3. Човек може да има много заболявания и не е задължително да има взаимовръзка между тях.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта