Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Окт 2016, 23:57

gabmimi написа:
Dr Stella Yordanova написа:Тук може да зададете въпроси, свързани със заболяванията хипотиреоидизъм и тиреоидит на Хашимото!
здравейте д-р Йорданова,
от 1 година съм диагностицирана с хипотиреоидизъм и тиреоидит на Хашимото.Вземам л-тироксин 50 мг и селен, по една таблетка сутрин около 2 часа преди хранене.през този период имам три изследвания ,а именно:
2015 г.-FT4-0.9 реф. с-сти 0.89 -1.76 TSH- 11.128 /реф. с-сти 0.55-4.78/
2016 г- м юни FT4-0.9 реф. с-сти 0.89 -1.76;TSH- 5.691/реф. с-сти 0.55-4.78
м.октомври FT4-0.98 реф. с-сти 0.89 -1.76 TSH- 8.657/реф. с-сти 0.55-4.78
изследването е в една и съща лаборатория/
MAT- 2015 г. 972.6 /реф. с-сти 0 -3.2/
MAT- 20156 г. >1000 /реф. с-сти <35/ изследването е в различни лаборатории затова посочвам реф. с-сти въпросът ми е трябла ли да се завиши дозата на л- тироксина на 75 мг както ми препоръча личният лекар

Уважаеми gabmimi,
Най-вероятно Ви се налага да повишите дозата на л-тироксина. Трудно е да се определи на колко без да съм Ви виждала и да знам повече за придружаващи заболявания, възраст и т.н. Прицелната стойност на ТСХ се определя от много фактори и не е еднаква за всички пациенти.
Не трябва да приемате Л-тироксина и селена заедно. Л-тироксин-ът трябва да се взема самостоятелно поне 30 мин. преди храна. Повечето производители на препарати съдържащи селен препоръчват хранителната добавка да се приема по време или след храна.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот ervice » 14 Окт 2016, 22:13

Преди няколко дни както си стоях изведнъж сякаш нещо ми се обърна горе долу там където е сърцето получих сърцебиене, леко се замаях и усетих нещо като мравучене по краката.Веднага отидох в спешното там констатираха кръвно 160/95 и пулс около 130/мин дадоха ми някакво успокоитело и ми биха инжекция за кръвното.Направиха ми и кардиограма, на която доктора каза, че всичко е наред.Изписа ми атаракс, който да пия при нужда. На следващия ден пак от време на време не се чувствах добре и усещах това мравучене, но от атаракса горе долу се оправя.На втория ден пак ми стана зле не колкото първия път, но пак вдигнах кръвно и пак усещах това мравучене съответно в спешното ми дадоха само успокоително и кръвното беше 150/90. Последните месеци преживях доста стрес, 1-2 седмици преди случката пуших доста, пих алкохол и кафета и не се хранех добре.Въпроса ми е дали може да е свързано със сърцето?Мисля да отида на кардиолог понеже се притесних въпреки, че никога не съм имал проблеми със сърцето, а работата ми е такава, че всяка година минавам пълни изследвания.Да допълня, че лекарите писаха НВД в листа от спешното.От време на време получавам еднократна остра болка в областта на гърдите за около 1 секунда.Взех си да пия глог, мента и валериан.Нямам умора, задух или главоболие дори когато вдигнах кръвно нямах главоболие.Леко ми е забавно,но може да е от атаракса.Ходя на плуване и фитнес, вървя по 4-5км не съм усетил умора или задух, но психически се притеснявам да не е сърцето.Минаха 4 дена от случката сега през повечето време съм добре,но вечер и сутрин като стана, а понякога и през деня както и стоя започвам да усещам мравучене в краката и неприятно усещане понякога и в гърдите. Мъж на 26г. съм. Дали може да е свързано със сърцето понеже както стоя изпитвам рязка болка за секунда в лявата гърда и после леко като мравучене по краката.
Така това по-горе е от преди 2 седмици.Проблемтие продължават,но по странни и различни.Ту съм добре ту не съм добре.Понякога получавам болки в сърдечната област, понякога под ребрата един път в ляво,а друг в дясно.Постоянно си мисля,че съм болен,че умирам или,че ще припадна. Например денс ми се наложи да шофирам 4-5 часа, прибрах се леко уморен седнах да хапна и изведнъж ме обзе чувство на страх,че ще припадна, заболя ме главата, измерих си кръвното нормално беше с ускорен пулс.Вчера през ноща няколко пъти се събуждах стреснат,че ми е спряло сърцето не знам на какво се дължи....няколко пъти ми се случва да имам нещо като невъзможност за преглъщане, при хранене или пиене няма проблем,а само понякога при преглщане на слюнката.

Кардиолога ми прави екг и ехо и ми каза,че ми било здраво сърцето,но пулса ми бил ускорен. Правих излседване на ТСХ - 0.7, фт3 -6.15 и фт4-23. До сега никога не съм имал проблеми със здравето даже не помня от кога не съм и боледувал и изведнъж за 2-3 седмици се чувствам като тежко болен. Не знам дали не се дължи на стрес понеже преди да се случи първата така да се каже паник атака имах доста тежки моменти преди изминалите 1-2 месеца,а дни преди да се случи бях започал да попрекалявам вечер с алкохола, пих повечко кафета, пуших доста цигари, но това беше за 3-4 дена не може да съм си увредил организма за 3 дена алкохол и цигари. Не знам и аз какво става,но от тогава имам моменти, когато не се чувствам добре,а постоянно си мисля,че ще умра,че ще припадна,че съм тежко болен и подобни неща и много започна да ми пречи. Мисля да отида и на неврлог.

В момента пия симпатил 3х2,а ако почуствам по-силна тревожност пия и атаракс. Не знам дали ми има нещо или си самовнушавам.

Някой да е имал подобни проблеми?Луда работа е малко появяват се различни симптоми постоянно....едни спират други се връщат.Сега пък главата ме боли и започнах да чета за мозъчни аневризми тука за 2-3 седмици изчетах за сумати болести и състояния и постоянно си мисля,че ги имам
ervice
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Окт 2016, 22:11

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Окт 2016, 22:18

ervice написа:Преди няколко дни както си стоях изведнъж сякаш нещо ми се обърна горе долу там където е сърцето получих сърцебиене, леко се замаях и усетих нещо като мравучене по краката.Веднага отидох в спешното там констатираха кръвно 160/95 и пулс около 130/мин дадоха ми някакво успокоитело и ми биха инжекция за кръвното.Направиха ми и кардиограма, на която доктора каза, че всичко е наред.Изписа ми атаракс, който да пия при нужда. На следващия ден пак от време на време не се чувствах добре и усещах това мравучене, но от атаракса горе долу се оправя.На втория ден пак ми стана зле не колкото първия път, но пак вдигнах кръвно и пак усещах това мравучене съответно в спешното ми дадоха само успокоително и кръвното беше 150/90. Последните месеци преживях доста стрес, 1-2 седмици преди случката пуших доста, пих алкохол и кафета и не се хранех добре.Въпроса ми е дали може да е свързано със сърцето?Мисля да отида на кардиолог понеже се притесних въпреки, че никога не съм имал проблеми със сърцето, а работата ми е такава, че всяка година минавам пълни изследвания.Да допълня, че лекарите писаха НВД в листа от спешното.От време на време получавам еднократна остра болка в областта на гърдите за около 1 секунда.Взех си да пия глог, мента и валериан.Нямам умора, задух или главоболие дори когато вдигнах кръвно нямах главоболие.Леко ми е забавно,но може да е от атаракса.Ходя на плуване и фитнес, вървя по 4-5км не съм усетил умора или задух, но психически се притеснявам да не е сърцето.Минаха 4 дена от случката сега през повечето време съм добре,но вечер и сутрин като стана, а понякога и през деня както и стоя започвам да усещам мравучене в краката и неприятно усещане понякога и в гърдите. Мъж на 26г. съм. Дали може да е свързано със сърцето понеже както стоя изпитвам рязка болка за секунда в лявата гърда и после леко като мравучене по краката.
Така това по-горе е от преди 2 седмици.Проблемтие продължават,но по странни и различни.Ту съм добре ту не съм добре.Понякога получавам болки в сърдечната област, понякога под ребрата един път в ляво,а друг в дясно.Постоянно си мисля,че съм болен,че умирам или,че ще припадна. Например денс ми се наложи да шофирам 4-5 часа, прибрах се леко уморен седнах да хапна и изведнъж ме обзе чувство на страх,че ще припадна, заболя ме главата, измерих си кръвното нормално беше с ускорен пулс.Вчера през ноща няколко пъти се събуждах стреснат,че ми е спряло сърцето не знам на какво се дължи....няколко пъти ми се случва да имам нещо като невъзможност за преглъщане, при хранене или пиене няма проблем,а само понякога при преглщане на слюнката.

Кардиолога ми прави екг и ехо и ми каза,че ми било здраво сърцето,но пулса ми бил ускорен. Правих излседване на ТСХ - 0.7, фт3 -6.15 и фт4-23. До сега никога не съм имал проблеми със здравето даже не помня от кога не съм и боледувал и изведнъж за 2-3 седмици се чувствам като тежко болен. Не знам дали не се дължи на стрес понеже преди да се случи първата така да се каже паник атака имах доста тежки моменти преди изминалите 1-2 месеца,а дни преди да се случи бях започал да попрекалявам вечер с алкохола, пих повечко кафета, пуших доста цигари, но това беше за 3-4 дена не може да съм си увредил организма за 3 дена алкохол и цигари. Не знам и аз какво става,но от тогава имам моменти, когато не се чувствам добре,а постоянно си мисля,че ще умра,че ще припадна,че съм тежко болен и подобни неща и много започна да ми пречи. Мисля да отида и на неврлог.

В момента пия симпатил 3х2,а ако почуствам по-силна тревожност пия и атаракс. Не знам дали ми има нещо или си самовнушавам.

Някой да е имал подобни проблеми?Луда работа е малко появяват се различни симптоми постоянно....едни спират други се връщат.Сега пък главата ме боли и започнах да чета за мозъчни аневризми тука за 2-3 седмици изчетах за сумати болести и състояния и постоянно си мисля,че ги имам

Уважаеми ervice,
Хормоналните Ви изследвания са в референтни граници. При тези резултати може да се заключи, че оплакванията Ви не са свързани със заболяване на щитовидната жлеза.
Дали имате някакъв здравословен проблем или не няма как да се каже без изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Валерия.Димитрова » 31 Окт 2016, 15:13

Здравейте, правиха ми изследвания на TSH оказа се че е 6,8. Предписаха ми да пия 50 микрограма Еутирокс в рамките на 3 месеца и да отида на консултация. Приемам го взече 2 месец, но цикълът ми закъснява, възможно ли е да е от самото лекарствто или от повишените нива на хормона? Благодаря предварително!
Валерия.Димитрова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Окт 2016, 15:09

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Окт 2016, 23:54

Валерия.Димитрова написа:Здравейте, правиха ми изследвания на TSH оказа се че е 6,8. Предписаха ми да пия 50 микрограма Еутирокс в рамките на 3 месеца и да отида на консултация. Приемам го взече 2 месец, но цикълът ми закъснява, възможно ли е да е от самото лекарствто или от повишените нива на хормона? Благодаря предварително!

Уважаема Валерия.Димитрова,
Възможно е при нарушение във функцията на щитовидната жлеза да има нарушения в менструалния цикъл. След 2 месечен прием би трябвало да са се нормализирали нивата на хормоните. За да се изключи проблем с щитовидната жлеза като причина за нарушението проведете изследване на ТСХ.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот vani4ka123 » 03 Ное 2016, 12:39

Здравейте!Днес ходих окончателно на ендокринолог и ми изписа Eutirox.TSH - 33.87 МАТ >600
По изследванията съм с Хашимото и хипофункция на щитовидната жлеза.Проблемът обаче е че аз
имам симптоми като при хиперфункция - горещо ми е ,нощем се изпотявам и не качвам килограми а ги задържам на едно положение.Притеснението ми е трябва ли да пия Eutirox-a.тъй като пише че той е за хипофункция?
vani4ka123
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Ное 2016, 12:34

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот tin4eto » 04 Ное 2016, 21:30

Здравейте, д-р Йорданова! От 2011 г. имам уточнен синдром на Хашимото. От тогава до 2013г. приемах Еутирокс от 50 мл.,но от 2014 TSH ми беше завишено и ми увеличиха дозата на 75 мл. До сега хормоните ми бяха в норма. Но сегашните ми резултати са следните : FT 4 - 16.800 и TSH - 5.490 Трябва ли да увелича мл. и на колко?
tin4eto
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Ное 2016, 18:29

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Ное 2016, 19:09

vani4ka123 написа:Здравейте!Днес ходих окончателно на ендокринолог и ми изписа Eutirox.TSH - 33.87 МАТ >600
По изследванията съм с Хашимото и хипофункция на щитовидната жлеза.Проблемът обаче е че аз
имам симптоми като при хиперфункция - горещо ми е ,нощем се изпотявам и не качвам килограми а ги задържам на едно положение.Притеснението ми е трябва ли да пия Eutirox-a.тъй като пише че той е за хипофункция?

Уважаеми vani4ka123,
Препоръчвам Ви да проведете изследване на FT4. Това изследване ще покаже дали имате хипертиреоидизъм или хипотиреоидизъм.
Диагнозата се гради на базата на съвкупност от клинична картина, лабораторни изследвания и образни. Винаги е възможно и наличието на няколко заболявания. По описанието Ви мога да дам само този съвет.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Ное 2016, 19:17

tin4eto написа:Здравейте, д-р Йорданова! От 2011 г. имам уточнен синдром на Хашимото. От тогава до 2013г. приемах Еутирокс от 50 мл.,но от 2014 TSH ми беше завишено и ми увеличиха дозата на 75 мл. До сега хормоните ми бяха в норма. Но сегашните ми резултати са следните : FT 4 - 16.800 и TSH - 5.490 Трябва ли да увелича мл. и на колко?

Уважаеми ton4eto,
Най-вероятно Ви се налага увеличаване на дозировката. Дозата зависи от много фактори- стойност на хормоните, възраст, телесно тегло, придружаващи заболявания и т.н. Няма как да Ви кажа колко трябва да Ви дозата без да знам и другите фактори.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот tin4eto » 06 Ное 2016, 00:24

Аз съм на 45г. , 69 кг., сегашните ми резултати са следните : FT 4 - 16.800 и TSH - 5.490. Ще Ви запиша резултатите от последния ехограф :Дифузно увеличени размери.Десен лоб - 20 / 43 мм., 3 възела с размери приблизително 4 мм. Десен лоб 17 /39 мм. - едро зърнест.Други придружаващи заболявания нямам.
tin4eto
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Ное 2016, 18:29

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта