Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Ное 2016, 08:22

tin4eto написа:Аз съм на 45г. , 69 кг., сегашните ми резултати са следните : FT 4 - 16.800 и TSH - 5.490. Ще Ви запиша резултатите от последния ехограф :Дифузно увеличени размери.Десен лоб - 20 / 43 мм., 3 възела с размери приблизително 4 мм. Десен лоб 17 /39 мм. - едро зърнест.Други придружаващи заболявания нямам.

Уважаеми tin4eto,
Хормонална терапия няма как да се дозира без лична консултация. Посетете лекар за да прецени каква да е точната доза. До тогава приемате през ден 100 мкг, в останалите дни 75 мкг.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот tsvetelina » 21 Ное 2016, 13:29

Здравейте д-р Йорданова,

Преди година и половина бях диагностицирана с тиреодидит на Хашимото след ехографски преглед и изследвания: TSH 2.75, TgAt 164,8, A-TRO 22.35.
Шест месеца по-късно, края на януари тази година, TSH 4,63, Anti TRO 1,2, Anti TG 0.2. Беше ми предписано лечение от 50 мг Еутирокс за 2 месеца. След това при TSH 1.88 спрях хормона (при започването и спирането минах през дози от 25 мг). Започнах прием на витамин Д, който беше 17,9.

Миналата седмица отново си направих изследвания:TSH 3.33, FT4 12,35, FT3 5.93, вит. Д 42. Антитела не съм изследвала. Ехографският преглед не показа увеличение на жлезата. Беше ми предписано лечение 25мг Еутирокс. На 42 години съм, жена.

Какво мислите за необходимостта от лечение? Да търся ли консултация с друг ендокринолог за потвърждаване на диагнозата? Всеобщото мнение на лекари и пациенти е, че в града ни няма добри ендокринолози. (От друга страна, ,разбирам, че формата на заболяването е лека и се колебая дали да инвестирам време и средства в консултации в Плевен или София.)

И още един въпрос - по повод на лечение на streptococcus pneumoniae в гърлото, ми беше изписан Бронхо Ваксом, а личната ми лекарка е на мнение, че трябва да вземам Биозин. Безопасно ли е това при Хашимото?

Благодаря предварително за отговора.
tsvetelina
 
Мнения: 9
Регистриран на: 21 Ное 2016, 12:57

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Ное 2016, 11:53

tsvetelina написа:Здравейте д-р Йорданова,
Преди година и половина бях диагностицирана с тиреодидит на Хашимото след ехографски преглед и изследвания: TSH 2.75, TgAt 164,8, A-TRO 22.35.
Шест месеца по-късно, края на януари тази година, TSH 4,63, Anti TRO 1,2, Anti TG 0.2. Беше ми предписано лечение от 50 мг Еутирокс за 2 месеца. След това при TSH 1.88 спрях хормона (при започването и спирането минах през дози от 25 мг). Започнах прием на витамин Д, който беше 17,9.
Миналата седмица отново си направих изследвания:TSH 3.33, FT4 12,35, FT3 5.93, вит. Д 42. Антитела не съм изследвала. Ехографският преглед не показа увеличение на жлезата. Беше ми предписано лечение 25мг Еутирокс. На 42 години съм, жена.
Какво мислите за необходимостта от лечение? Да търся ли консултация с друг ендокринолог за потвърждаване на диагнозата? Всеобщото мнение на лекари и пациенти е, че в града ни няма добри ендокринолози. (От друга страна, ,разбирам, че формата на заболяването е лека и се колебая дали да инвестирам време и средства в консултации в Плевен или София.)
И още един въпрос - по повод на лечение на streptococcus pneumoniae в гърлото, ми беше изписан Бронхо Ваксом, а личната ми лекарка е на мнение, че трябва да вземам Биозин. Безопасно ли е това при Хашимото?
Благодаря предварително за отговора.

Уважаема tsvetelina,
Към момента трябва да Ви се включи лечение само в случай, че планирате бременност.
По данните, които споделяте не мога да бъда сигурна дали имате тиреоидит на Хашимото. Не мисля, че потвърждаването или отхвърлянето на такава диагноза е нещо неотложно. Препоръчвам Ви след 3м да повторите изследването на ТСХ, ФТ4, анти-ТРО и да посетите ендокринолог, на който имате доверие.
Ако имате тиреоидит на Хашимото не е редно да приемате имуностимулатори. Лечението на другите заболявания трябва да бъде съобразено с наличието на автоимунно заболяване, каквото е тиреоидитът на Хашимото.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот tsvetelina » 08 Мар 2017, 14:09

Dr Stella Yordanova написа:
tsvetelina написа:Здравейте д-р Йорданова,
Преди година и половина бях диагностицирана с тиреодидит на Хашимото след ехографски преглед и изследвания: TSH 2.75, TgAt 164,8, A-TRO 22.35.
Шест месеца по-късно, края на януари тази година, TSH 4,63, Anti TRO 1,2, Anti TG 0.2. Беше ми предписано лечение от 50 мг Еутирокс за 2 месеца. След това при TSH 1.88 спрях хормона (при започването и спирането минах през дози от 25 мг). Започнах прием на витамин Д, който беше 17,9.
Миналата седмица отново си направих изследвания:TSH 3.33, FT4 12,35, FT3 5.93, вит. Д 42. Антитела не съм изследвала. Ехографският преглед не показа увеличение на жлезата. Беше ми предписано лечение 25мг Еутирокс. На 42 години съм, жена.
Какво мислите за необходимостта от лечение? Да търся ли консултация с друг ендокринолог за потвърждаване на диагнозата? Всеобщото мнение на лекари и пациенти е, че в града ни няма добри ендокринолози. (От друга страна, ,разбирам, че формата на заболяването е лека и се колебая дали да инвестирам време и средства в консултации в Плевен или София.)
И още един въпрос - по повод на лечение на streptococcus pneumoniae в гърлото, ми беше изписан Бронхо Ваксом, а личната ми лекарка е на мнение, че трябва да вземам Биозин. Безопасно ли е това при Хашимото?
Благодаря предварително за отговора.

Уважаема tsvetelina,
Към момента трябва да Ви се включи лечение само в случай, че планирате бременност.
По данните, които споделяте не мога да бъда сигурна дали имате тиреоидит на Хашимото. Не мисля, че потвърждаването или отхвърлянето на такава диагноза е нещо неотложно. Препоръчвам Ви след 3м да повторите изследването на ТСХ, ФТ4, анти-ТРО и да посетите ендокринолог, на който имате доверие.
Ако имате тиреоидит на Хашимото не е редно да приемате имуностимулатори. Лечението на другите заболявания трябва да бъде съобразено с наличието на автоимунно заболяване, каквото е тиреоидитът на Хашимото.


Здравете д-р Йорданова,

Повторих изследванията, както ме посъветвахте през ноември, резултатите са
T S H 4.200 uIU/ml 0.34 - 5.60
Anti TPO 2.0 U/ml 2 IU/ml
FT4 11.31 pmol/l 7.9-14.4 pmol/l
Anti TG 2.2 IU/ml <4.0 IU/ml

Нямам симптоми. Притеснителна ли е тази стойност на TSH според Вас?
Благодаря предварително.
tsvetelina
 
Мнения: 9
Регистриран на: 21 Ное 2016, 12:57

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Мар 2017, 12:17

[quote="tsvetelina"
Здравете д-р Йорданова,
Повторих изследванията, както ме посъветвахте през ноември, резултатите са
T S H 4.200 uIU/ml 0.34 - 5.60
Anti TPO 2.0 U/ml 2 IU/ml
FT4 11.31 pmol/l 7.9-14.4 pmol/l
Anti TG 2.2 IU/ml <4.0 IU/ml
Нямам симптоми. Притеснителна ли е тази стойност на TSH според Вас?
Благодаря предварително.[/quote]
Уважаема tsvetelina,
стойността на ТСХ е в референтни граници и по тази причина не е притеснителна. Трябва да се преоцени дали имате тиреоидит на Хашимото или не. На настоящия етап наличните данни говорят, че най-вероятно нямате такъв. Проследете стойността ха ТСХ след 6 м или при поява на нови оплаквания. Освен ако не планирате бременност към момента не се налага лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот tsvetelina » 17 Мар 2017, 14:15

Искрено благодаря за отговора!
tsvetelina
 
Мнения: 9
Регистриран на: 21 Ное 2016, 12:57

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Боби.Гладнишка » 21 Апр 2017, 19:23

Здравейте,от преди 2 години и откриха хашимото, инсулинова резистентност и кисти на яйчници.
Искам да попитам като пия вода даже и много малко, ми се вие свят и то винаги, вече даже не смея а пия вода защото отново ще ми се завие свят,имам и подуване на корема.От какво може да е виенето на свят?
Боби.Гладнишка
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Фев 2016, 18:23

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Апр 2017, 17:20

Боби.Гладнишка написа:Здравейте,от преди 2 години и откриха хашимото, инсулинова резистентност и кисти на яйчници.
Искам да попитам като пия вода даже и много малко, ми се вие свят и то винаги, вече даже не смея а пия вода защото отново ще ми се завие свят,имам и подуване на корема.От какво може да е виенето на свят?

Уважаема Боби.Гладнишка,
В тялото на човек се съдържат 50-60% вода и приема на вода е жизнено важен. Не мисля, че бихте оцелели ако не приемате вода под някаква форма. Едва ли причината за появата на световъртежа е приема на самата вода. Трябва да се замислите дали няма друга причина, като прием на студено или предхождащи физически усилия.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Лидия Николова » 28 Май 2017, 11:34

Здравейте др Йорданова,
Моето питане е свързано с назначеното ми лечение с Кориолус хр.добавка по повод ЧПВ 16 и направена ми конизация. Тъй като имам Хашимото и високи антитела въпросът ми е дали у удачен приема на този имуномодулатор. Не вземам лтироксин в момента, тсх ми е 2.5.
Благодаря предварително.
Лидия Николова
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Май 2017, 11:29

Re: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Май 2017, 17:04

Лидия Николова написа:Здравейте др Йорданова,
Моето питане е свързано с назначеното ми лечение с Кориолус хр.добавка по повод ЧПВ 16 и направена ми конизация. Тъй като имам Хашимото и високи антитела въпросът ми е дали у удачен приема на този имуномодулатор. Не вземам лтироксин в момента, тсх ми е 2.5.
Благодаря предварително.

Уважаема Лидия Николова,
Едва ли мога да Ви дам отговор на въпроса. По настоящем все още се изследва на какво се дължи и има ли ефект лечението с Кориолус. Естествено повечето проучвания са върху имуномодулиращия ефект при тумори. Има публикации, които засягат ефекта при автоимунни заболявания, каквото е тиреоидитът на Хашимото. Мненията не са еднозначни, не мога да не посочя, че има и статии които твърдят, че е възможно и да помагат, а не да вредят. Не смятам, че има категорични данни в тази насока. Няма как да отговоря дали може да Ви навреди или не. Някои от производителите не са сложили предупреждение за риск при прием от пациенти с автоимунни заболявания, но има производител, който пише: "може да бъде противопоказано при пациенти, страдащи от автоимунно заболяване или след трансплантация на костен мозък".
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта